مبتدی مقالات

اینفلوئنسرهای توییتر چه تاثیری بر روی قیمت رمز‌ارزها دارند؟

هم تریدرها وهم سرمایه گذاران از اینکه چه عاملی بر روی قیمت ارزهای دیجیتال تاثیر می­‌گذارد شگفت زده می­‌شوند.آنها با شناختن­‌ عوامل اثرگذار بر روی قیمت رمز ارزها می­‌توانند تصویر کاملی از خطرات بالقوه و سود و زیان‌های احتمالی خود بسازند و روند بازار را تا حدودی پیش­‌بینی‌کنند.یکی از عوامل موثر در این فضا توییتر و اینفلوئنسرها است.در این مقاله به طور کامل به توییتر و تاثیر آن بر بازار رمزارزها‌ می‌پردازیم.

افراد زیادی هستند که علیه بیت کوین، آلتکوین­‌ها و استیبل کوین‌­ها صحبت می‌کنند. این افراد تا چه اندازه بر قیمت رمزارزها تاثیر گذارهستند؟ هنگامی که ما درمورد تاثیرگذاری توییتر برقیمت رمز ارزها صحبت می­‌کنیم، تمرکز اصلی ما ارزیابی افکار عمومی در بستر رسانه­‌های اجتماعی است.

تبدیل نظر به یک عامل تاثیرگذار توسط اینفلوئنسرها

تاثیرگذاران حوزه کریپتو

امید به سود بالا قطعاً انگیزه سرمایه‌گذاران زیادی است. کسانی که تا حالا روی بیت کوین یا آلتکوین‌ها سرمایه‌گذاری نکرده‌­اند به امید سود بالا به فکر سرمایه‌گذاری در­دنیای افسار گسیخته رمز ارزها افتاده‌­اند.

اینفلوئنسر زیادی در توییتر اعم از سرمایه‌گذاران بیت کوین و متخصصان بلاک چین تا معامله‌گران حرفه‌ای بازار وجود دارند که هر روزه تجربیات و دانش خود را از دنیای تازه ارزهای دیجیتال منتشر می‌کنند. موضع گیری این افراد بسیار مهم است چرا که به پیشرفت گروه‌های تحت حمایت خود کمک می‌کنند.

اینفلوئنسرهای توییتر چه تاثیری بر قیمت ارزهای دیجیتال دارند؟

توییتر بیت کوین هک کلاهبرداری

شرکت بازاریابی و خدمات روابط عمومی BDCenter Digital تحقیقات گسترده‌­ای را در این زمینه از سال ۲۰۱۸ تا ژوئن ۲۰۲۰ انجام داده است.

محققان بیش از یک میلیون توییت در زمینه ارزهای دیجیتال را، از بیش از صد فرد معروف در توییتر استخراج کرده‌اند وآنها را همراه تیم خود با معیار‌های خاص مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند. اکانت‌ها و حساب‌های مورد بررسی این کمپانی باید دارای بیش از ۱۰/۰۰۰ دنبال کننده باشد و همچنین مربوط به یک پروژه بلاک چین خاص نباشد.

علاوه براین حساب‌های مورد بررسی آن‌ها باید بیش از یک یا دو توییت در روز منتشر کند که دارای اطلاعات مفیدی باشندو همچنین دنبال کنندگان آن فعال باشند.

محققان حساب هایی که میزان تعامل آن ها بالای ۵۰۰٪ است را برای مطالعه انتخاب کرده­‌اند؛ میزان تعامل عامل مهمی برای این کمپانی است.عمدتاً حساب‌هایی که دارای ۵۰/۰۰۰ الی ۱۰۰/۰۰۰ دنبال کننده هستند بالاترین میزان تعامل را دارند.

BDCenter به BeInCrypto گفته است که هنگام بررسی تاثیر اینفلوئنسرهای توییتر بر قیمت رمز ارزها فرضیه اصلی ما به شرح زیر است: اگر اینفلوئنسرها بر قیمت رمز ارزها تاثیر بگذارند ۱. افزایش تعداد توییت‌ها درباره یک ارز باید روی قیمت آن ارزتاثیر بگذارد. ۲. افزایش تعداد توییت‌ها باید قبل از تغییر قیمت‌ها باشد.

محققین به دلایل مختلف بیت کوین را از مطالعه خود خارج کردند و بر روی ۲۵ ارز دیجیتال بعد از بیت کوین تمرکز کردند.

محققان برای پی بردن به ارتباط توییت‌های اینفلوئنسرها و ارزهای دیجیتال مورد مطالعه دو نمودار را باهم ترکیب کردند؛ که یک نمودار تعداد توییت‌ها درباره یک ارز و دیگری نمودار رشد قیمت آن ارز در بازه زمانی مشخص است.

تمام نمودارها کم و بیش یک چیز را نشان می‌دهد و آن این است که هرچه قیمت یک رمز ارز نوسان بیشتری داشته باشد،اینفلوئنسرهای توییتر علاقه بیشتری به نوشتن درباره آن رمز ارز دارند.

پنج مرحله برای رسیدن به این نتیجه:

  • برای رسیدن به نتیجه ابتدا محققان حساب‌­های کاربری مورد بررسی خود را با توجه به پارامترهای توضیح داده شده انتخاب کردند.
  • آنها توییت‌­های ارسال شده از ژانویه ۲۰۱۸ تا ژوئن ۲۰۲۰ را جمع آوری کردند (بیش از ۱.۳ میلیون توییت به زبان انگلیسی). پس از حذف توییت­‌های نامناسب ۱.۱ میلیون توییت برای تجزیه و تحلیل باقی ماند.
  • در مرحله سوم آنها متن­‌های جمع آوری شده را با کمک پایتون اسکریپت (Python script) مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند و مشخص کردند درچه زمانی افزایش تعداد توییت‌ها درباره یک رمز ارز اتقاق افتاده است.
  • محققان در این مرحله نمودار نوسانات تعداد توییت­‌های مربوط به یک رمز ارز را بر نمودار قیمتی آن سوار کردند. آنها با این کار نشان دادند که اینفلوئنسرهای توییتر اخبار را دنبال و رصد می‌کنند نه اینکه آن­ها را ایجاد کنند. (یعنی اگراینفلوئنسرها در مورد یک ارز دیجیتال خاص توییت می‌کنند دلیل آن نوسان قیمت آن است ونه برعکس!)
  • در مرحله پنجم تجزیه و تحلیل همبستگی نمودار تعداد توییت‌ها درباره یک ارز و نوسانات نرخ آن ارز نشان می‌دهد که همبستگی و ارتباط این دوعامل بسیار ضعیف است.بنابراین فرضیه اصلی به طور کامل رد شد. BDCenter دراین باره گفت: ما­ با توجه به نتایج می‌گوییم: اینفلوئنسرها نوسان قیمت­‌ها را دنبال می‌کنند و آن­ها را ایجاد نمی‌کنند.

توییتر در جلوگیری از کلاهبرداری ضعیف عمل می‌کند؛ مراقب بیت کوین‌های خود باشید!


حالا سوال اصلی این است که کاربران با دانستن این موضوع چه کاری می‌توانند انجام دهند؟ و آیا با دنبال کردن اخبار در توییتر می‌توان قیمت رمز ارزها را پیش بینی کرد؟

طبق نظریه BDcenter این عمل غیرممکن است. بااین حال کاربران با تجزیه و تحلیل اخبار در توییتر آینده بازار را پیش بینی می‌کنند. علاوه براین بسیاری از تحلیل‌گران قیمت وآمار چنین تحلیل را انجام می‌دهند.

اول تریدرها و سرمایه گذاران به طور واقع بینانه به بازار رمزارزها نگاه می‌کنند. دوم اینکه بازاریابان نوپا تلاش می­‌کنند تا باتاثیرگذاری بر روی افراد مشهور درتوییتر سرمایه خود را حفظ کنند. سوم اینکه بازاریابان با انتخاب اینفلوئنسرهای مشهور و همکاری با آنها سرمایه خود را حفظ کنند.

همانطور که قبلاً به آن اشاره کردیم همکاری بازاریابان با اینفلوئنسرهایی که بین ۵۰/۰۰۰ الی ۱۰۰/۰۰۰ دنبال کننده دارند ودرصد تعامل حساب کاربری آن­ها ۵۰۰٪ درصد است کارایی و بازده بیشتر و مطلوب‌تری دارد.

همچنین کمپانی BDcenter اعلام کرد که کار با وبلاگ نویسان رمز ارزها، پروژه‌های ارزهای دیجیتال را بهتر از حساب‌هایی که دنبال کننده زیادی دارند ترویج و گسترش می‌دهد.

همچنین این کمپانی در مورد خطر بلند پروازی به مدیران پروژه­‌های ارزهای دیجیتال درباره پرداخت پول هنگفت به اینفلوئنسرها برای بالا بردن ارزش توکن و ارزهای خود هشدار داد. چرا که با توجه به نتایج حاصل شده از تحقیات این کمپانی چنین سرمایه‌گذاری‌هایی نه تنها سود ندارند بلکه موجب ضرر مالی هم شوند به عنوان مثال نهنگ‌های زیادی سرمایه خود را در این راه از دست داده‌اند.

اما مطالب بیشتری وجود در مورد این موضوع وجود دارد که در ادامه به آن می‌پردازیم. همچنین Belncrypto برای ارائه توضیحات بیشتر در مورد این موضوع با اولیور کریجولد (Olivier kraaijeveld) محقق دانشگاه علوم اداری گفتگو کرد.

نظر او این است که اینفلوئنسرهای توییتر می‌توانند تاثیر کوتاه مدتی بر قیمت‌ها داشته باشندو تنها دلیل آن هم این است که افراد نسبتاً زیادی در توییتر وجود دارند که تازه وارد این فضا شده‌اند و در تجارت کم تجربه هستند.

این گروه به نظر و دانش این افراد (اینفلوئنسرها) اعتماد می‌کنند و اقدامات تجاری و سرمایه‌گذاری خود را از آنها کپی می­‌کنند که این امر منجر به یک اقدام جمعی قوی می‌شود و بر بازار اثر می­‌گذارد.

آقای kraaijeveld برای تایید حرف‌های خود به توییت ایلان ماسک در مورد دوج کوین اشاره می‌کند که نتیجه‌­ی آن افزایش شدید قیمت دوج کوین بود.همچنین آقای kraaijeveld به توییت‌­های دونالد ترامپ (رئیس جمهور سابق آمریکا) که گاهی با اظهار نظر در توییتر باعث تاثیر بر بازار سهام می شد اشاره کرد.

آقای kraaijeveld این را به سخنان خود اضافه کرد که :(سخت است که افراد تاثیر گذار بر بازار را شناسایی کنیم).


بررسی قدرت شبکه‌های اجتماعی در رشد ۹۰۰ درصدی قیمت دوج کوین


به عقیده آقای kraaijeveld افرادی مانند Erik Voorhees،Vitalik Buterin یا Andreas Antonopoulos در فضای ارزهای دیجیتال تاثیر گذار هستند؛اما این افراد کمتر به فکر نوسان قیمت‌­ها وایجاد بازارگرمی هستند و بیشتر روی عملکرد تمرکز دارند.

او همچنین میزان تاثیر گذاری کانال های تلگرامی و دیسکورد را موثرتر از توییتر می­‌بیند چرا که گروه­های مالی در این فضا فعال‌­تر وبیشتر روی واقعیت بازار تمرکز دارند.درمقابل آن کاربران توییتر روی ارسال مطالب عمومی وکلی تر تمرکز دارند.

اما میزان این تاثیر چه مقدار است؟

زمانی که ما درباره تاثیر توییتر بر بازار ارزهای دیجیتال صحبت می کنیم این سوال برای کاربران به وجود می آید که اینفلوئنسرها تا چه حد قادر به ایجاد جهش­‌های عظیم قیمتی هستند و یا فقط منجر به ایجاد پامپ‌های کوچک می‌شوند.

آقای kraaijeveld در این­باره توضیح می­‌دهد: اگر چنین تاثیر‌گذاری در توییتر وجود داشته باشد به نظرمن تاثیر آن کوتاه مدت و کم است که آن هم به حساب کاربری که آن خبر موثر را منتشر می‌کند بستگی دارد (برخی از حساب­‌های کاربری تعداد دنبال کنندگان زیادی دارند اما به دنبال سوءاستفاده از بازار نیستند).

به نظر­آقای kraaijeveld این میزان تاثیرگذاری فقط منجر به پامپ­‌های سریع می­‌شود که اکثریت آن­ها قدرت تاثیرگذاری برقیمت را ندارند. همچنین او اثر اینفلوئنسرهای توییتر بر قیمت رمزارزها را یک اثر جانبی زودگذر می­‌نامد که به سرعت از بین می رود.

برخی از شرکت­های بزرگ نظیر پی‌پال، mass mutal و مایکرواستراتژی  وارد فضای رمز ارزها شده‌­اند که نتیجه آن ثبت یک رکورد جدید بوده است.

آقای kraaijeveld درمورد این موضوع توضیحاتی می­‌دهد:اکثر اقدامات قیمت‌گذاری توسط نهنگ‌­ها و برخی سازمان­‌های بزرگ که به نهاد خاصی متصل هستند به بازار ارزهای دیجیتال دیکته می­‌شود و چون شفافیت کمتری دارند نمی توان رفتار آن­ها را پیش بینی کرد.همین موضوع باعث شده تا اثر اینفلوئنسرها در بازار کاهش یابد و قدرت خود را از دست بدهند.

منبع
BeInCrypto

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا