مبتدی مقالات

توییتر در جلوگیری از کلاهبرداری ضعیف عمل می‌کند؛ مراقب بیت کوین‌های خود باشید!

جمعه شب گذشته، یوتیوبر کریپتو به نام Ivan در توییتر (Twitter) به من پیام داد. بعد از اندکی صحبت، فرصت سرمایه گذاری در استخراج و یا خرید و فروش بیت کوین با استفاده از پلتفرمی که ادعا داشت با Binance ارتباط دارد را به من پیشنهاد داد.

در واقع ، شخص مورد نظر خود را به جای Ivan جا می‌زد و مشغول تبلیغ یک نوع کلاهبرداری بود، که کلاهبرداران طعمه‌‌‌های خود را بیشتر از گروه‌ها یا اقشار خاصی از جامعه که ارتباطات آنها موجب تشکیل آن گروه شده است، انتخاب می‌کنند. پلتفرمی که Ivan تبلیغ‌‌‌ را می‌کرد، نامش کریپتوبایننس (CryptoBinance) بود.

بنا به گزارش یک نماینده شرکت بایننس به کوین تلگراف، این پلتفرم هیچ ارتباطی با صرافی بایننس ندارد. من هم متقابلا تظاهر به همکاری نمودم تا ببینم چه اطلاعات اضافی دیگری می‌توانم از او بیرون بکشم. به او گفتم که تحت تاثیر پیشنهادش واقع شدم و مشتاقم ۵۰ بیت کوین در طرح سرمایه گذاری کنم، سرمایه‌ای که ادعا کردم بخشی از طرح بازنشستگی‌ام است.

در کریپتو بایننس ثبت‌نام کردم. گام بعد واریز بیت کوین به آدرس صرافی برای شروع سرمایه گذاری بود. بنا به اطلاعات کریستال بلاک چین (Crystal Blockchain) این آدرس از تاریخ ۲۳ آگوست به بعد فعال بوده است و تا به حال ۰.۳ بیت کوین دریافت کرده است. این طور به نظر می‌رسید که آدرس متعلق به یک کاربر کوین بیس (Coinbase) باشد. نمی‌دانیم که آیا این تنها آدرسی است که این کلاهبردار برای اغفال سرمایه گذاران از همه جا بی‌خبر به کار می‌برد. با جستجوی این آدرس در سایت Bitcoinabuse به جایی نرسیدیم.

با این وجود Ivan قلابی به من اطمینان خاطر داد که این سرمایه گذاری بی‌نظیری برای سبد سهام من خواهد بود. خیلی کنجکاو و علاقه‌مند بودم تا به عمق پستی و حقارت این کلاهبردار پی ببرم. بعد از اندکی تامل، داستانی سر هم کردم. ادعا کردم که دوستی معلول و زمین‌گیر دارم که پیش کسوت ارتش است. دوست خیالی و شجاع من پس‌انداز کمی داشت و می‌خواست از این پس‌انداز برای هزینه‌های پزشکی‌اش استفاده کند. ولی این داستان هم وجدان خفته Ivan جعلی را بیدار نکرد و اصلا هیچ تاثیری رویش نگذاشت و بدون این که اندک تردیدی به خود راه دهد، گفت که اگر اختیار سرمایه خود را به کریپتو بایننس بسپاریم، سود خوبی عاید هر دوی ما خواهد شد.

ناکارآمدی توییتر در برخورد با جاعلان هویت

توییتر بیت کوین هک کلاهبرداری

حتی بعد از هک مشهور سرویس‌های توییتر در ماه جولای، به نظر می‌رسد که تغییر آنچنانی در رویه و برخورد توییتر با حساب‌های مربوط به کاهبرداران ایجاد نشده است. آن زمان بخش زیادی از دنیای آنلاین به گروگان چند نوجوان درآمد و آنها موفق به کنترل و در دست گرفتن حساب‌های مربوط به باراک اوباما، جو بایدن، ایلان ماسک، بیل گیتس و خیلی از افراد سرشناس دیگر شدند.

تنها چیزی که ضرر و زیان این حمله وسیع را فقط و فقط به ۱۲ عدد بیت کوین محدود نمود، عدم جاه طلبی، بلندپروازی و دوراندیشی هکرها بود. بنا به گفته یکی از بنیانگذاران بلاک استریم (Blockstream) به نام آدام بک (Adam Back)، متقاعد نمودن توییتر برای زهر چشم گرفتن از جعل کننده‌های هویت افراد که آزادانه سر کاربران این پلتفرم شیره می‌مالند، تقریبا غیرممکن است:

اگر شما گزارش چنین فردی را به توییتر بدهید، آن‌ها از شما می‌خواهند که هربار اوراق هویتی خود را آپلود نمایید و متاسفانه حتی هنگامی که شکایت‌هایی مبنی بر کلاهبرداری از مردم را به اطلاع آن‌ها می‌رسانید، در بستن حساب‌ها خیلی کند عمل می‌کنند. شکایت من در مورد adam3u_s@ (یکی از جعل کننده‌های هویت آدام بک در توییتر) که بستن آن يك ماه طول کشید.

عدم درک توییتر از جدیت مسئله

توییتر بیت کوین هک کلاهبرداری

مشکل عدم سرعت عمل توییتر برای بلاک استریم آن قدر جدی است که خود اقدام به ایجاد پایگاه اطلاعاتی برای کلاهبردارانی کرده‌اند که از برند آن‌ها منفعت می‌برند. شکایت‌های مشابهی نیز علیه پلتفرم مهم دیگری وصول شده است؛ یوتیوب. فراوانی تعداد کلاهبرداران ارز کاردانو (ADA) در یوتیوب باعث شده است که بنیانگذار آن چارلز هاسکینسون، جمله “من هرگز کاردانو را از دست نمی‌دهم” را در بین استریم‌های یوتیوب خود بگنجاند.

همزمان تعداد زیادی از یوتیوبرهای قانونی کریپتو قربانی سانسور این پلتفرم شده‌اند. احتمالا این پلتفرم‌ها جایگاه کریپتو را آن قدر مهم تصور نمی‌کنند که منابع کافی و مناسب برای زیر نظر داشتن و کنترل کردن این نوع فعالیت‌های غیر اصولی و غیر اخلاقی اختصاص دهند. جای تعجب است که با وجود این که بنیانگذار توییتر جکدورسی (Jack Dorsey)، خود يكی از طرفداران اصلی حوزه کریپتو است، توییتر جدیت این مساله را به خوبی درک نکرده است.

با توجه به نزدیکی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و شروع فعالیت‌های قانونی زیادی در زمینه جمع‌‌‌‌‌‌آوری اعانه این موضوع مشکلات بیشتری ایجاد می‌کند. اگر غول‌های رسانه‌ای اجتماعی ناتوان هستند و یا علاقه‌ای برای ارائه راه حل‌هایی مناسب برای این تهدیدهای هولناک نشان نمی‌دهند، شاید لازم باشد جامعه بلاک چین جایگزین‌هایی عملی و غیرمتمرکز برای کاربران فراهم کند.

شکی نیست که این طرز رفتار با خط مشی و سیاست توییتر برای کلاهبرداری مالی در تناقض است:

شما از طریق جعل حساب یا خود را به عنوان سازمان و یا شخصیت دولتی جلوه دادن، حق ندارید دیگران را وادار کنید که به شما پول و یا اطلاعات مالی حقیقی بفرستند.

پاسخ بنیانگذاران توییتر:

مساله شاید این باشد که توییتر منابع کافی و مناسب برای اداره و کنترل پایگاه کاربری عظیم و همیشه رو به رشدش را در اختیار نداشته باشد.

در سال ۲۰۱۹، دورسی همراه با ویجایا گاد (Vijaya Gadde) که مسئول سیاست عمومی و قانونی امنیت و اعتماد توییتر است، در پادکست Joe Rogan سعی نمود به سوالاتی در ارتباط با کارهای شرکت برای قانونمند کردن گفتار و بیان در پلتفرم پاسخ دهد. گاد در طول پادکست چنین توضیح داد:

کاربران هر روز صدها میلیون بار توییت می‌کنند، در حالی که شرکت فقط ۴۰۰۰ کارمند دارد. بنابراین بسیاری از وظایف نظارتی به پیمانکارانی واگذار می‌گردد که کد آن‌ها فقط برحسب نیاز فعال و تنظیم می‌شود.

دورسی گفت اعتقاد دارد که تکنولوژی بلاک چین می‌تواند اوضاع را تغییر دهد و ادامه داد:

می‌توانید تصور کنید که مطالب و محتوای موجود در اینترنت همیشگی است و همواره وجود خواهد داشت، ولی این در حالت کلی نمی‌تواند درست باشد؛ زیرا هاست (میزبان) و یا هر خط ارتباطی می‌تواند آن را حذف نماید. بلاک چین این شرایط را تغییر می‌دهد. با بلاک چین مطالب اینترنتی برای همیشه خواهد بود، دائمی و ابدی، بدون این که کسی، دولتی یا سازمانی قادر باشد که به آن دست بزند. و این واقعیتی است که ما نیاز داریم به آن توجه کنیم و ارزش واقعی‌مان را درک کنیم.

در انتهای صحبت، یوتیوبر Tim Pool، که همراه با Rogan میزبانی پادکست را بر عهده داشتند، گفت که امیدوار است به این زودی‌ها شاهد نسخه بلاک چینی توییتر باشیم و Rogan پاسخ اینچنین جواب داد: بخواهیم یا نخواهیم این اتفاقی است که روی می‌دهد.

بنا به گفته سخنگوی بایننس، این شرکت ماهانه تقریبا ۱۸۰ گزارش کلاهبرداری ضبط می‌کند. بایننس نیز همانند بلاک استریم یک درگاه آنلاین به نام “تاییدیه بایننس” درست کرده، که امکان تشخیص واقعی بودن تمامی وب سایت‌ها و حساب‌های برگرفته از بایننس را برای کاربران فراهم می‌کند.

منبع
cointelegraphbinance

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا