اخبار بیت کوین

افزایش علاقه به قراردادهای اختیار خرید بیت کوین؛ خوش‌بینی به صعود قیمت

صعود قیمت بیت کوین از کف محلی در ۵۶٬۸۰۰ دلار باعث شده است که در بازار اختیار معامله یا آپشن (Option Contracts) تقاضا برای قراردادهای اختیار خرید (Call) با قیمت اعمال (Strike price) ۷۵٬۰۰۰ دلار تا ۱۰۰٬۰۰ دلار افزایش یابد.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به گزارش میهن بلاکچین، از زمانی که جروم پاول، رییس فدرال رزرو، اعمال سیاست انقباضی بیشتر یا افزایش نرخ بهره را رد کرد، قیمت بیت کوین بیش از ۱۲.۵٪ افزایش یافته و به ۶۳٬۶۰۰ دلار رسیده است. داده‌های ناامیدکننده شاخص تغییرات اشتغال بخش خصوصی و غیرکشاورزی آمریکا (NFP) در روز جمعه موضع پاول را تأیید و بازیابی بیت‌کوین را تسریع کرد.

افزایش قراردادهای اختیار خرید بیت کوین

افزایش قابل توجهی در تقاضا برای قراردادهای اختیار خرید (Call Option) بیت‌کوین در صرافی ارز دیجیتال دریبیت (Deribit) و بازار OTC وجود داشته است. این قراردادهای اختیار معامله، یک رالی به سقف جدید احتمالا تا ۷۵٬۰۰۰ دلار و حتی ۱۰۰٬۰۰۰ دلار را هدف قرار می‌دهند.

QCP Capital روز دوشنبه اعلام کرد:

ما شاهد احساسات صعودی در نوسانات و نرخ‌ها پس از بازگشت قیمتی روز جمعه تا آخر هفته بودیم. بازگشت ریسک بیت‌کوین به ناحیه مثبت وارد شده است (قراردادهای اختیار خرید گران‌تر از اختیار فروش) و تقاضای جدیدی برای قراردادهای کال (Call Option) ۷۵٬۰۰۰ دلار و ۱۰۰٬۰۰۰ دلاری با انقضای سپتامبر مشاهده می‌شود.

پارادایم (Paradigm)، شبکه معاملات سازمانی فرابورس ارزهای دیجیتال نیز روز دوشنبه شاهد روند مشابهی بود و افزایش تقاضا برای قراردادهای خرید تسویه نشده (OTM) با قیمت اعمال (Strike Price) بسیار بالاتر از نرخ فعلی بیت‌کوین را گزارش کرد.

پارادیم در این باره گفت:

به نظر می‌رسید که بازار آپشن‌ها در اوایل صبح امروز یک صعود کوتاه‌مدت را پیش‌بینی می‌کرد و معاملات بیت‌کوین و اتریوم در پارادایم شامل خرید قراردادهای خرید OTM با حجم سنگینی بود. ما متوجه شدیم که خریدار قرارداد اختیار خرید ۲۰۰٬۰۰۰ دلاری با انقضای ۱۲ مارس، موقعیت خود را برای خرید بسته است و قرارداد اختیار خریدی با قیمت اعمال ۸۵٬۰۰۰ دلار با تاریخ انقضای ژوئن ۲۰۲۴، خریداری کرده است.

داده‌های صرافی دریبیت هم نشان می‌دهد معامله‌گران بیش از ۶۸۸ میلیون دلار را در قراردادهای خرید با قیمت اعمال ۱۰۰٬۰۰۰ دلار در سررسیدهای مختلف قفل کرده‌اند. این بالاترین سود باز (Open Interest) فرضی در بین همه قراردادهای اختیار معامله لیست شده در این صرافی است.

سود باز قراردادهای اختیار معامله بیت کوین با قیمت اعمال در صرافی دریبیت
سود باز قراردادهای اختیار معامله بیت کوین همراه با قیمت اعمال در صرافی دریبیت؛ منبع: Deribit

تا زمان نگارش این مطلب، بیش از ۱۵۰٬۰۰۰ قرارداد اختیار خرید به ارزش ۹.۵ میلیارد دلار در صرافی دریبیت فعال بوده است. این بیش از دو برابر مقدار سود باز قراردادهای اختیار فروش است که نشانه‌ای از انتظارات برای بازار صعودی است.

سود باز فرضی به ارزش دلاری اشاره دارد که در تعداد قراردادهای باز یا فعال، قفل شده است. در Deribit، هر قرارداد اختیار نشان‌دهنده یک بیت‌کوین یا یک اتریوم است .

تحلیل‌گران بیت کوین را صعودی می‌بینند

هم تحلیلگران فاندمنتال و هم تکنیکال دوباره بر این ایده که هموارترین مسیر برای بیت کوین رو به صعود است، اتفاق نظر دارند.

شرکت 10X Research می‌گوید:

بیت کوین همچنان توسط چرخه انتخابات ایالات متحده و کسری مداوم بدهی دولت آمریکا حمایت می‌شود. به همین دلیل است که ما از ۳ می در گزارش خود، «خط قرمز» ​​خود را از ۶۸٬۳۰۰ به ۶۲٬۰۰۰ تعدیل کرده‌ایم. بازار (از لحاظ تاکتیکی) تا زمانی که بالای ۶۲٬۰۰۰ باشد صعود کند.

Siwssblock Insights نیز انتظار دارد شاخص قدرت دلار (DXY) در حالت تدافعی باقی بماند، مگر اینکه موضع پاول به چالش کشیده شود. ضعف DXY معمولا برای دارایی‌های پرریسک از جمله ارزهای دیجیتال خوب است. این شاخص از جلسه روز چهارشنبه فدرال رزرو با ۱.۲٪ کاهش به ۱۰۵.۲۰ رسیده است.

تا زمانی که داده‌های اقتصادی از این جهت حمایت کرده و مقامات فدرال رزرو با موضع پاول مقابله نکنند، احتمالاً ضعف دلار ادامه خواهد داشت. در آخرین خبرنامه Swissblock Insights آمده است:

بازار کار نشانه‌هایی از ضعف نشان ‌می‌دهد، اما لحن تهاجمی فدرال رزور، می‌تواند نرخ‌ها را بالا نگاه دارد که ممکن است بر مسیر دلار تأثیر بگذارد.

از طرفی، تحلیل امواج الیوت توسط جان گلوور (John Glover)، مدیر ارشد سرمایه گذاری Ledn، نشان می‌دهد که بیت کوین می‌تواند به ۹۲٬۰۰۰ دلار افزایش یابد.

به نظر او قیمت بیت کوین مسیر مورد انتظار او برای موج چهار را ادامه می‌دهد. اگرچه ممکن است کاهش به ۵۶٬۵۰۰ دلار اصلاح را کامل کرده باشد، اما او همچنان انتظار قیمتی بین ۵۲٬۰۰۰ تا ۵۵٬۰۰۰ دلار قبل از تکمیل موج چهار را دارد. پس از تکمیل موج چهارم، وی پیش‌بینی می‌کند که فشار موج پنج، قیمت را به حدود ۹۲٬۰۰۰ دلار برساند.

منبع
کوین دسک

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا