اخبار خارجی

تحلیل داده‌های درون زنجیره‌ای؛ چرا فعالیت سرمایه‌گذاران سازمانی بیت کوین افزایش یافته است؟

افزایش فعالیت سرمایه‌گذاران سازمانی با رالی اخیر قیمت بیت کوین همراه شده است. حجم معاملات درون‌شبکه‌ای بیت کوین با ارزش حداقل یک میلیون دلار، نسبت به اوایل آگوست ۱۰ درصد افزایش داشته است و نزدیک به ۷۰ درصد از کل ارزش منتقل شده را به خود اختصاص می‌دهد.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کوین‌دسک، داده‌های اخیر Glassnode نشان می‌دهد بررسی روزافزون قانون‌گذاران و نهادهای نظارتی در بازار رمزارزها، از جمله بحث بر سر ارائه لایحه زیرساخت‌های آمریکا و مالیات بر ارزهای دیجیتال، باعث ترس سرمایه‌گذاران خرد شده است. البته این گزارش‌ها تغییری در عملکرد سرمایه‌گذاران سازمانی ایجاد نکرده است.

سرمایه‌گذاران سازمانی با تراکنش‌های بیشتر (از نظر ارزش دلاری)، باعث افزایش ۲۰ درصدی قیمت بیت کوین از هفته گذشته شده‌اند. تعدادی از تحلیل‌گران می‌گویند روندها حاکی از آن است که این موسسات بیشتر از آن که به موانع احتمالی توجه کنند، روی صعود ارز دیجیتال تمرکز کرده‌اند.


جول کروگر(Joel Kruger)، استراتژیست ارزهای دیجیتال در موسسه LMAX Digital می‌گوید:

سرمایه‌گذاران بیشتر به دنبال نکات مثبت قانون‌گذاری هستند تا نکات منفی.

او همچنین اضافه می‌کند:

حقیقت این است که دولت ایالات متحده در حال بررسی است و می‌داند که گزارش درباره لایحه زیرساخت‌های مالیات از رمز ارزها نیاز به شفاف‌سازی بیشتری دارد.

حجم معاملات درون‌شبکه‌ای بیت کوین با ارزش حداقل یک میلیون دلار، نسبت به اوایل آگوست ۱۰٪ افزایش داشته است و نزدیک به ۷۰٪ از کل ارزش منتقل شده را به خود اختصاص می‌دهد.

میانگین ۱۴ روزه حجم جابه‌جایی بیت کوین با ارزش حداقل یک میلیون دلار
حجم بیت کوین جابجا شده به ارزش حداقل یک میلیون دلار بر پایه میانه متحرک ۱۴ روزه

در همین حال همان‌طور که در نمودار زیر مشخص است، نسبت معاملات با حجم کم از کل بازار کاهش یافته‌اند. تراکنش‌هایی که ارزش آنها از یک میلیون دلار کمتر است از ۷۰ درصد در جولای ۲۰۲۰ به حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد کاهش یافته‌اند.

میانگین متحرک بیت کوین برای جابه‌جایی‌های کمتر از یک میلیون دلار
میانگین متحرک بیت کوین در جابه‌جایی‌هایی با ارزش کمتر از یک میلیون دلار

روند صعودی معاملات سرمایه‌گذاران سازمانی در حالی شکل گرفته است که بازار ارزهای دیجیتال شاهد تحولات شدید سیاسی و نظارتی از جمله طرح تامین بودجه ۲۸ میلیارد دلاری از منبع مالیات بر رمز ارزها در لایحه زیرساخت یک تریلیون دلاری در ایالات متحده است و در اروپا و مناطق دیگر برای استفاده از بایننس قوانین سختگیرانه‌ای تصویب شده است.

تحلیل‌گران و کارشناسان صنعت کریپتو معتقدند علی‌رغم امکان نظارت بیشتر، سرمایه‌گذاران سازمانی نسبت به آینده بیت کوین خوش‌بین هستند.

اندرو تو (Andrew Tu) مدیر اجرایی شرکت Efficient Frontier می‌گوید:

به‌طورکلی موسسات و نهادها از قوانین شفاف و عادلانه استقبال می‌کنند. افزایش قیمت در هفته گذشته نشان داد که بازار واکنش شدیدی نسبت به نگرانی‌های مربوط به نظارت و قانون‌گذاری نشان نمی‌دهد.

سناتور ریچارد شلبی (Richard Shelby) نیز در روز دوشنبه در آخرین اصلاحیه لایحه زیرساخت‌ها، اعتراض خود را در این باره اعلام کرد. این اصلاح می‌توانست تاییدکنندگان تراکنش‌های رمزارزها را از تعریف گسترده کارگزاران معاف کند.

کروگر می‌گوید:

افزایش مقررات به تایید اعتبار صنعت کمک می‌کند. این به شناخته شدن و در نهایت پذیرش صنعت کمک می‌کند.

برخی دیگر نیز می‌گویند بازار رمز ارزها به اخباری که از طرف ناظران می‌آید، عادت کرده‌اند و به بلوغ رسیده‌اند.

اندرو تو (Andrew Tu) می‌گوید:

بازار و به‌خصوص هولدرهایی که فعالیت‌های بلندمدت دارند، نسبت به قانون‌گذاری‌ها عادت کرده‌اند زیرا چندین دوره تجربه چنین عدم قطعیتی را داشته‌اند.

بنابر گزارش Glassnode بر پایه شاخص میانه متحرک ۱۴ روزه، میانگین روزهایی که هر بیت کوین بدون جابه‌جایی باقی می‌ماند، از هفت روز به ۱۰ روز رسیده است. به این معنی که هولدرهای قدیمی در این مقطع حساب خود را نقد نکرده‌اند.

شاخص میانه متحرک با شاخص میانگین متحرک متفاوت است. برای درک بهتر تفاوت میانگین و میانه این مقاله را مطالعه نمایید.

نمودار میانگین روزهای بدون جابه‌جایی بیت کوین
نمودار روزهای بدون جابه‌جایی بیت کوین بر پایه میانه متحرک ۱۴ روزه

شاخص‌های بنیادی بازار قوی‌تر و سالم‌تر شده‌اند

سرمایه‌گذاران سازمانی به‌جای تمرکز بر عدم قطعیت تصمیمات رگولاتوری، به تقویت عوامل بنیادی بازار بیت کوین خوش‌بین هستند.

نوئل آچسون (Noelle Acheson) سرپرست مطالعات بازار Genesis می‌گوید:

نگرانی‌های ناشی از تصمیمات قانون‌گذاری به آن اندازه که روی آلتکوین‌ها اثر می‌گذارد روی بیت کوین تاثیر گذار نیست. چند هفته است که احساسات مرتبط با معاملات بیت کوین تغییر کرده است.

از طرفی اگر به عرضه بیت کوین نگاه کنیم، بیتکوین‌های جابه‌جا نشده و ذخیره شده در کیف‌پول‌ها به رکورد تازه‌ای رسیده است که نشان‌دهنده کمتر شدن موجودی در گردش قدیمی‌ترین رمزارز جهان است.
شاخص فاندینگ ریت بازار مشتقات پس از آنکه در اکثر روزهای خرداد و تیرماه در محدوده منفی قرار داشت، بار دیگر مثبت شده است.

نرخ تامین مالی فیوچرز بیت کوین
شاخص فاندینگ ریت قراردادهای آتی بیت کوین در تمام صرافی‌ها


فاندینگ ریت که هر هشت ساعت یک بار محاسبه می‌شود به هزینه نگهداری پوزیشن‌های بلند یا کوتاه‌مدت در بازار دائمی بیت کوین (معاملات آتی بدون انقضا) اشاره دارد. این شاخص توسط صرافی‌هایی استفاده می‌شود که قراردادهای آتی را ارائه می‌دهند و از آن به منظور ایجاد تعادل در بازار استفاده می‌کنند و قیمت‌ها را در بازارهای آتی به سمت قیمت‌های اسپات هدایت می‌کنند.

مثبت بودن فاندینگ ریت (Funding rate) به این معنا است که افراد برای باز نگه‌داشتن پوزیشن‌های خرید استقراضی (Long) به پوزیشن‌های فروش استقراضی (Short) نرخی پرداخت می‌کنند و بازار در حالت صعودی قرار می‌گیرد. همچنین منفی بودن فاندینگ ریت به معنی وجود بازار خرسی است.
نسبت پوزیشن‌های باز اختیار فروش به اختیار خرید بیت کوین (Put-Call) به دلیل افزایش پوزیشن‌های خرید به پایین‌ترین سطح خود در امسال رسیده است.

نسبت پوت - کال بیت کوین
نسبت قراردادهای اختیار فروش به اختیار خرید بیت کوین

در زمان نگارش این خبر قیمت بیت کوین با رشد ۱.۴ درصدی در ۲۴ ساعت گذشته به ۴۵،۶۵۹ دلار رسیده است.

نظر شما در خصوص ادامه روند قیمت بیت کوین چیست؟ آیا عوامل درون زنجیره‌ای می‌توانند بر قانون‌گذاری‌های سختگیرانه غلبه کنند؟

منبع
coindesk

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا