معرفی کامل پلتفرم Efforce و توکن جنجالی WOZX

هر چند وقت یک بار ارز دیجیتال جدیدی وارد بازار کریپتو می‌شود که باعث شگفتی همگان است. توکن پلتفرم Efforce یعنی WOZX قطعاً یکی از آن رمز ارزهاست. Efforce توسط یکی از بنیانگذاران معروف اپل، یعنی استیو وزنیاک (Steve Wozniak) تاسیس شد و توکن WOZX در اولین روز حضور خود در بازار از قیمت ۱۰ سنت به بیش از ۳ دلار رسید! اما پلتفرم Efforce چیست ؟ ما تصمیم گرفتیم در این مقاله به بررسی پلتفرم Efforce، نحوه کارکرد آن، تاریخچه و تیم پروژه، وایت پیپر و نقشه راه، نحوه استخراج توکن WOZX و نحوه خرید و نگهداری این توکن بپردازیم. با ما همراه باشید.

پلتفرم Efforce چیست ؟

پلتفرم Efforce چیست

پلتفرم Efforce به دنبال افزایش بهره وری انرژی در صنایع مختلف با ایجاد امکان سرمایه‌گذاری گسترده در پروژه‌های توسعه انرژی با استفاده از رمز ارزها (به عنوان مثال نصب صفحه‌های خورشیدی) است. مشارکت‌کنندگان در این پروژه به نوبه خود بخشی از پس انداز انرژی شرکت را دریافت خواهند کرد.

این امر از طریق پروژه Efforce که از قراردادهای هوشمند در بلاکچین اتریوم برای ایجاد توافق نامه‌هایی بین مشارکت کنندگان و شرکت‌هایی که در آنها سرمایه گذاری گسترده می‌کنند، حاصل می‌شود. Efforce همچنین از اتریوم برای ایجاد توکن‌هایی به منظور صرفه جویی در مصرف انرژی استفاده می‌کند. این توکن‌ها می‌توانند آزادانه مورد معامله قرار بگیرند و حتی برای جبران هزینه‌های انرژی برای همکارانی که توکن را در اختیار دارند استفاده شود.


بیشتر بخوانید : قرارداد هوشمند چیست ؟ با کاربردهای Smart Contract آشنا شوید


پلتفرم Efforce در نظر گرفته شده است که یک بازار اعتبارات انرژی باشد. با این حال اطلاعات زیادی از آن در دست نیست. به نظر می‌رسد نقشه راه Efforce نشان می‌دهد که این پلتفرم در سه ماه اول امسال تکمیل شده است؛ ولی اگر هم این چنین بود، برای عموم مردم در دسترس نبوده است. تیم Efforce تصمیم خواهد گرفت که کدام پروژه بودجه دریافت کند و هنگامی که ایده‌های خود را ارائه دهند، اگر در کاهش هزینه‌های انرژی خود موفق باشند به آنها کمک می‌کند. هنگامی که جزئیات آماده شود، Efforce یک قرارداد هوشمند عملکرد انرژی در بلاک چین اتریوم ایجاد می‌کند که بر روی سیستم عامل آنها اجرا می‌شود. در آن مرحله، مشارکت کنندگان می‌توانند پروژه را با استفاده از استیبل کوین‌ها (ظاهرا USDT) تأمین بودجه کنند.

از آنجا که هر پروژه دارای مبلغ مشخصی از بودجه است (به عنوان مثال ۱ میلیون دلار)، شرکت‌های که قصد سرمایه‌گذاری دارند، با توجه به تعداد توکن‌های WOZX آنها تعیین می‌شوند. با این حال، در وایت پیپر Efforce به طور مکرر بیان شده که ۱٪ از کل صرفه جویی در انرژی حاصل از پروژه‌های موجود در این پلتفرم، بین دارندگان توکن WOZX توزیع می‌شود. باز هم مشخص نیست که چطور این کار انجام می‌شود (احتمالا از طریق ایردراپ توکن WOZX).

پروژه Efforce چگونه کار می‌کند؟

برای درک چگونگی عملکرد Efforce، درک پروتکل کیوتو (Kyoto) می‌تواند مفید باشد. پروتکل کیوتو یک معاهده بین‌المللی است، که توسط سازمان ملل در اوایل دهه ۹۰ برای کاهش انتشار کربن برای مبارزه با تغییرات آب و هوایی ایجاد شده است. این پیمان در سال ۱۹۹۷ امضا شد و چیزی به نام اعتبارات کربن را به بسیاری از کشورهای پیشرفته معرفی کرد.

پروتکل کیوتو چیست

هر کربن نشان دهنده حق انتشار یک تن دی‌اکسید‌ کربن یا مقدار معادل آن با گازهای گلخانه‌ای متفاوت است. شرکت‌ها هنگامی که اقداماتی جهت کاهش میزان انتشار آنها انجام می‌دهند، اعتبارات کربن را از دولت‌ها و نهادهای نظارتی دریافت می‌‌کنند. این کار به اندازه کافی عجیب است؛ اما معرفی اعتبارات کربن یک بازار کاملا جدید ایجاد کرده است. اعتبارات کربن بسته به تقاضای بازرگانان و سایر شرکت‌ها بین ۴ دلار تا بیش از ۳۹ دلار هزینه دارد. واقعیت جالب این که تسلا بیشترین درآمد خود را از فروش اعتبارات کربن به دست می‌آورد و تخمین زده شده که این شرکت تنها در سال ۲۰۲۰، از فروش اعتبارات کربن، ۱.۵ میلیارد دلار درآمد کسب کرده است.

اعتبارات کربن تنها یک نوع اعتبار انرژی است که می‌تواند مورد معامله قرار گیرد و این بازار اعتبارات انرژی مورد توجه پروژه Efforce است. سرمایه‌گذاران (مشارکت کنندگان) می‌توانند سرمایه‌گذاری گسترده‌ای را انجام دهند که باعث کاهش هزینه‌های انرژی در یک شرکت خاص (Saver) می‌شود. در عوض، به مشارکت کنندگان اعتبارات انرژی به صورت توکن‌ داده می‌شود. مانند اعتبارات کربن، اعتبارات انرژی توکنیزه شده در Efforce، می‌تواند آزادانه قابل معامله باشد و شخص ثالث (مصرف کننده) می‌تواند برای کاهش هزینه‌های برق خود، این اعتبارات توکنیزه شده را خریداری کند.

بنابراین افراد عادی مثل من و شما به زودی در پلتفرم Efforce شرکت نخواهند کرد؛ زیرا نحوه کار این شرکت به شرکت‌های بزرگی که با این اعتبارات انرژی سر و کار دارند معطوف شده است. اگرچه خدماتی مانند Efforce از قبل وجود داشته است (به ویژه AitherCO2 که این پروژه را تأسیس کرده است)، اما آنچه که Efforce را متمایز می‌کند این است که می‌تواند فرآیند جدیدی برای این کار پرهزینه و پیچیده تنظیم کند. مانند سایر پروژه‌های رمز ارزها، Efforce می‌تواند با استفاده از قراردادهای هوشمند به جای واسطه‌هایی مانند بانک‌ها، واسطه‌ها و وکلا به این هدف برسد.

تاریخچه و تیم Efforce

تاریخچه و تیم Efforce

اگرچه بنیانگذار Efforce ممکن است استیو وزنیاک باشد، اما طبق نقشه راه این پروژه، ریشه آن در یک شرکت ایتالیایی به نام AitherCO2 است. AitherCO2 که در سال ۲۰۱۰ تأسیس شده، ارائه دهنده خدمات مالی به بازارهای محیط زیست و انرژی جهانی است که راه حل‌های مشاوره و تجارت را ارائه می‌دهد.

AitherCO2 اساسا کمک هزینه‌های انرژی و کربن صادر شده به شرکت‌های اروپایی توسط اتحادیه اروپا را خریداری می‌کند و به فروش می‌رساند و خدمات مالی مثل معاملات اسپات، معاملات آتی و غیره را ارائه می‌دهد. در مصاحبه‌ای، استیو وزنیاک خاطرنشان کرد که چند سال است با این گروه به طور پنهانی کار می‌کند. این که آیا او در هنگام ایجاد مفهوم Efforce توسط AitherCO2 در سپتامبر ۲۰۱۷ حضور داشته است یا خیر، کاملاً مشخص نیست. Efforce Limited در ژوئن ۲۰۱۸ در مالت راه‌اندازی شد؛ اما تا جولای ۲۰۱۹ هنگامی که یک روزنامه در مالت مقاله‌ای در مورد استیو و استارتاپ جدید خود، Efforce منتشر نکرده بود، خبری از آن به بیرون درز نکرده بود.

سوالات زیادی درباره نقش استیو وزنیاک در Efforce وجود دارد. وزنیاک در مصاحبه‌ای اعلام کرد که او در بخش مهندسی، کمک به تفکر بلاک چین و دسترسی به WOZX کار می‌کند. در وبسایت Efforce گفته شده که اعضای مختلف شرکت AitherCO2 به عنوان بنیانگذاران Efforce به همراه استیو وزنیاک حضور دارند.

در تاریخ ۱ دسامبر ۲۰۲۰، Efforce اعلام کرد که توکن WOZX آنها برای لیست شدن در صرافی HBTC در تاریخ ۳ دسامبر آماده است و و بلافاصله بعد از آن در Bithumb لیست می‌شود. تغییرات قیمتی توکن WOZX، توجه روزنامه‌های بزرگ را به خود جلب کرد؛ خصوصاً پس از آن که استیو اظهار داشت که توکن WOZX معادل سهام Efforce است.

وایت پیپر و نقشه راه Efforce

وایت پیپر و نقشه راه Efforce

اگرچه Efforce دارای یک نقشه راه است، اما جزئیات زیادی درباره تحولات آینده ارائه نمی‌دهد. تنها نقطه عطف یاد شده در نیمه دوم سال ۲۰۲۱ اتفاق می‌افتد و شامل اولین برنامه توسعه مجدد انرژی با سرمایه‌گذاری گسترده در سیستم‌عامل Efforce است.

 

پروژه‌ای که راه‌اندازی می‌شود احتمالاً یکی از دو موردی است که در وایت پیپر پلتفرم Efforce ذکر شده است؛ اولین مورد، بهینه‌سازی “کارخانه تولید سه نسل صنعتی” واقع در ایتالیا است و مورد دوم، شامل بازسازی یک مجموعه هتل در سواحل جنوبی فرانسه است. به نظر می‌رسد Efforce پروژه‌ه‌هایی را که امیدوار است بتواند بودجه آنها را تأمین کند، فعلاً در اروپا وجود داشته باشد (این بازار فعلی AitherCO2 است). با این حال، برخی شواهد نشان می‌دهد که Efforce به دنبال گسترش به آسیا نیز هست. AitherCO2 همچنین شرکت‌های پردازنده صنعت حمل و نقل و صنایع دریایی را در نیمه اول ۲۰۲۱ آزمایش خواهد کرد. تا سال ۲۰۲۶، Efforce امیدوار است بتواند حضور جهانی داشته باشد.

به نظر می‌رسد که این پروژه برای آینده و رشد خود همچنان به AitherCO2 متکی باشد. در وایت پیپر Efforce اشاره شده که تا زمانی که سیستم عامل به راحتی در دسترس نباشد، پرداخت هزینه خدمات در AitherCO2 با استفاده از توکن‌های WOZX امکان پذیر است. همچنین در این مقاله سفید اشاره شده که ممکن است نیاز باشد در هنگام استیک کردن توکن WOZX برای سرمایه‌گذاری، ارزش آن معادل یک تتر باشد.

ماینینگ Efforce

ماینینگ Efforce اصلاً شبیه ماینینگ ارزهای دیجیتال نیست. استخراج این توکن شامل بهره بردن از Saver‌ها و مشارکت کنندگان برای استفاده از بستر Efforce است. به همین ترتیب، دو نوع مشوق “ماینینگ” در Efforce وجود دارد: ثبت نام شرکای اصلی (Saver) و مشارکت‌های مالی مشارکت‌کنندگان.

همانطور که از نامش پیداست، ثبت نام شرکای اصلی شامل معرفی شرکتی به پلتفرم Efforce است، که با موفقیت یک دور سرمایه‌گذاری را برای پروژه انرژی خود راه‌اندازی کند. این نوع مشوق ۳۰ درصد از توکن‌های WOZX را که هر ساله استخراج می‌شود را به خود اختصاص می‌دهد. در مقابل، جایزه مشارکت‌کنندگان در بودجه، به مشارکت کنندگانی اعطا می‌شود که بیشترین سرمایه‌گذاری را در پروژه‌های انرژی بر بستر Efforce دارند. ۷۰ درصد از  توکن‌های WOZX باقی‌ مانده به این گروه تعلق می‌گیرد.

معرفی توکن WOZX

معرفی توکن WOZX

 

WOZX یک توکن ERC20 است که توسط مشارکت‌کنندگان در بستر Efforce به عنوان ابزاری برای تأمین بودجه در پروژه‌های صرفه جویی در مصرف انرژی و دریافت اعتبارات انرژی به صورت توکنیزه استفاده می‌شود.


اگر با استاندارد ERC20 آشنایی ندارید، این مقاله به شما کمک خواهد کرد: استاندارد ERC20 چیست؟


حداکثر توکن WOZX که عرضه می‌شود ۱ میلیارد بوده و این توکن، نه تورمی است و نه ضد تورمی. ۲۰ درصد از عرضه کل آن به پلتفرم Efforce اختصاص دارد، که هر سال ۱ درصد از آن به پلتفرم تعلق می‌گیرد. استیو وزنیاک در مصاحبه‌ای اشاره کرد که خودش هیچ توکن WOZX در اختیار ندارد. مابقی توکن‌های WOZX نیز به صورت زیر توزیع می‌شوند.

  • ۲۰ درصد برای موضوعات تحقیقی و پاداش‌های استخراج
  • ۱۵ درصد از کل عرضه برای رشد اکوسیستم و پرداخت هزینه مشاوره
  • ۴۵٪ باقیمانده توکن‌های WOZX نیز طی یک فروش خصوصی که در ادامه مقاله به آن اشاره می‌کنیم، فروخته شد.

فروش توکن‌های WOZX

Efforce برای توکن WOZX خود ICO برگزار نکرد. در عوض، ۴۵۰ میلیون توکن WOZX در طی یک فروش خصوصی در ژوئن ۲۰۱۹، فروخته شد. یک ویدیوی YouTube نشان داد که قیمت اولیه برای هر  توکن WOZX، ده سنت بود.

در وایت پیپر Efforce گفته شده که این توکن‌ها تا مدت زمانی نامشخص قفل شده‌اند. مقاله سفید همچنین نشان می‌دهد که ممکن است فروش WOZX در آینده به صورت IEO انجام شود.

تحلیل قیمتی ارز WOZX

با فرض صحیح بودن قیمت اولیه ۱۰ سنت، توکن WOZX در هفته اول معاملات خود موفق به حرکت صعودی ۳۶ برابر شده و قیمتش به بیش از ۳.۶۰ دلار رسیده است؛ به نظر می‌رسد بیشتر این اقدامات قیمتی ناشی از حواشی بوده، که بعد از پایان آن شاهد رشد نزولی و اصلاح قیمت شده است.

اگرچه موارد استفاده برای توکن WOZX نشان می‌دهد که این توکن باید عملکرد چشمگیر قیمتی را در آینده ببیند، اما یک نکته بسیار مهم وجود دارد که باید به خاطر بسپارید. تقریباً ۹۵٪ از کل توکن‌های WOZX فقط توسط سه کیف پول نگهداری می‌شود که از این میزان، ۸۵٪ تنها در دو کیف‌پول نگهداری می‌شوند.

طبق داده‌های CoinMarketCap، در حال حاضر فقط ۲۲ میلیون توکن WOZX در گردش است که ۲.۲ درصد از کل عرضه آن را تشکیل می‌دهد. اگر تصمیم به سرمایه گذاری دارید، احتیاط زیادی را به خرج دهید؛ زیرا یک نهنگ با فروش تنها چند میلیون توکن WOZX می‌تواند به راحتی بازار آن را نزولی کند.

خرید و نگهداری توکن WOZX

توکن WOZX در صرافی‌های معتبر خرید و فروش نمی‌شود. در زمان نوشتن این مقاله، تنها گزینه‌های شما برای صرافی‌های متمرکز، Bithumb و HBTC هستند. همچنین می‌توانید WOZX را از صرافی غیرمتمرکز  Uniswap دریافت کنید؛ اما مراقب کارمزدهای اضافی باشید که باید با گس اتریوم پرداخت کنید.


بیشتر بخوانید : آموزش کار با صرافی یونی سواپ (Uniswap)؛ محبوب‌ترین صرافی غیرمتمرکز!


از آنجا که WOZX یک توکن ERC20 است، می‌توان آن را تقریباً بر روی هر کیف‌پولی که از دارایی‌های مبتنی بر اتریوم پشتیبانی می‌کند، ذخیره کرد. اگر قصد نگهداری بلندمدت دارید، کیف‌پول‌های سخت افزاری لجر و ترزور گزینه‌های مناسبی هستند و اگر قصد معامله و ترید دارید، کیف‌پول‌های نرم‌افزاری اگزودوس و اتمیک می‌توانند گزینه‌های مناسبی باشند.

نتیجه گیری

یک پروژه ارز دیجیتال که توسط بنیانگذار یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های جهان ایجاد شده، به نظر می‌رسد مشکلی نداشته باشد. ما به عنوان انسان تمایل به پیروی از شخصیت‌های موفق داریم و مطمئناً استیو وزنیاک یکی از این اشخاص است. با این حال، در مورد یک پروژه مانند Efforce، باید بر اساس شایستگی‌ها و پتانسیل‌های آن مورد ارزیابی قرار گیرد و دلایل زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد این پروژه آنچنان که نشان می‌دهد، برای ما کارآمد نیست؛ اولین و مهم‌ترین دلیل برای آن، که تا حدودی ناامیدکننده نیز هست، به نظر می‌رسد Efforce پلتفرمی است که برای یک فرد عادی استفاده‌ای ندارد و سود اصلی آن، برای افراد و سرمایه‌گذارانی متمرکز است که در وهله اول مجاز به استفاده از Efforce هستند.

دومین دلیل برای ناکارآمدی پروژه Efforce، این است که وایت پیپر آن خیلی شفاف نیست؛ پلتفرم  Efforce همچنین فاقد Github است و به نظر نمی‌رسد متن باز بودن موجود در اکثر پروژه‌های کریپتو را داشته باشد و در آخر، عدم وجود اطلاعات بیشتر در مورد این پروژه است. البته کمبود اطلاعات می‌تواند به این دلیل باشد که Efforce در ابتدای راه است.

اما این پروژه دارای نکات قوتی نیز هست. این پروژه ممکن است بازار جدیدی را برای فضای ارزهای دیجیتال باز کند؛ بازار اعتبارات انرژی، که در بازار سنتی برای یک فرد معمولی از دسترس خارج است، اکنون از طریق توکن WOZX می‌تواند در دسترس همگان باشد.

شاید پلتفرم Efforce پروژه‌ای است که فقط به همین دلایل باید از نزدیک آن را تماشا کنید. در حالی که استیو وزنیاک اصرار دارد که درگیر پروژه است، اما به وضوح نقش کمکی را ایفا می‌کند. خوشبختانه، به نظر می‌رسد AitherCO2 سابقه خوبی دارد و بنیانگذاران و تیم آنها بسیار خوب آموزش دیده و توانایی دارند. جالب است که ببینیم چه اتفاقی در آینده می‌افتد؛ اما توکنی که نام خود را از استیو وزنیاک گرفته است، در بازار آینده که به نظر صعودی می‌رسد، خوب عمل خواهد کرد.


54321
امتیاز 4 از 2 رای

منبع coinbureau efforce medium
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال نظر

جدید ترین قدیمی ترین محبوب ترین
سیاوش

این مدت قیمتش خیلی پایین اومده