مبتدی مقالات عمومی

گوگل بارد چیست؟ با رقیب Chatgpt بیشتر آشنا شوید

گوگل بارد (Google Bard) یک ابزار چت‌بات مبتنی بر هوش مصنوعی است که توسط گوگل (Google) ساخته شده است و می‌تواند با استفاده از یادگیری ماشین (ML) و پردازش زبان طبیعی (NLP)، مکالمات انسانی را شبیه‌سازی کند. بارد علاوه بر این‌که مکملی برای جستجوی گوگل است، می‌تواند با وب‌سایت‌ها، پلتفرم‌های پیام‌رسانی و اپلیکیشن‌ها هم ادغام شود و به سوالات کاربر پاسخ‌های واقعی و طبیعی دهد. بعد از انتشار موفقیت‌آمیز و پرسر و صدای چت جی پی تی (ChatGPT) توسط شرکت OpenAI، گوگل نیز دسترسی به بارد را برای تعدادی از کاربران فراهم کرد. با توجه به این هیاهو، در این مطلب از میهن بلاکچین می‌خواهیم ببینیم؛ گوگل بارد چیست، چطور کار می‌کند، چه‌ کسانی به Bard دسترسی دارند، تفاوت‌های ChatGPT و Bard چیست و در نهایت چند سرویس چت بات AI جایگزین را برای گوگل بارد معرفی کنیم.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی
خلاصه مطلب:

👈 بارد یک سرویس چت مبتنی بر متن است که کارهای مختلفی مانند تولید انواع محتوا، خلاصه‌سازی متن و ترجمه زبان‌های مختلف را در یک رابط مینیمال انجام می‌دهد.

👈 استفاده از گوگل بارد رایگان است و ظاهرا مانند سایر سرویس‌های گوگل قرار نیست در آینده هزینه‌ای از کاربر دریافت شود.

👈 در حال حاضر زبان انگلیسی ایالات متحده، تنها زبان پشتیبانی‌شده در سرویس گوگل بارد است، اما قرار است در آینده بارد به بسیاری از زبان‌ها صحبت کند.

👈 گوگل بارد به قدرت محاسباتی کمتری نیاز دارد و می‌تواند در زمان شلوغی تعداد بیشتری کاربر را راهنمایی کند.

👈 گوگل بارد برخلاف چت جی پی تی 3.5 به اینترنت دسترسی دارد و برخلاف نسخه آنلاین Chatgpt رایگان است.

گوگل بارد چیست؟

گوگل بارد (Google Bard) چیست
منبع: Chicagotribune.Com

 بارد (Bard) یک سرویس مکالمه‌ای هوش مصنوعی (AI) آزمایشی بر اساس مدل زبان برای مکالمه (LaMDA) است. لامدا یک مدل زبان هوش مصنوعی است که در سال ۲۰۲۱ (۱۴۰۰) توسط گوگل با هدف بسترسازی برای مکالمات روان و چندنوبتی ایجاد شد. مکالمه چندنوبتی (Multi-Turn Dialogue)، گفتگویی است که پاسخ‌ها به زمینه بحث مرتبط باشد. بارد با استفاده از پردازش زبان طبیعی و یادگیری ماشین، مکالمات انسانی را شبیه‌سازی می‌کند.

مدل‌های زبانی لامدا و بارد هر دو مبتنی بر مدل‌های ترنسفورمر (Transformer) هستند و برای درک محتوا، معنا و تشخیص الگوهای زبان انسانی، هزاران میلیارد کلمه را اسکن می‌کنند. ترنسفورمر، مدل زبان و معماری شبکه عصبی گوگل است که در سال ۲۰۱۷ (۱۳۹۵) به صورت متن باز ساخته شد. این شبکه عصبی با الهام از مغز انسان و بر اساس یک سیستم محاسباتی مبتنی بر هوش مصنوعی ساخته شده است.

لازم به یادآوری است که مدل زبانی GPT-3 چت‌جی‌پی‌تی نیز روی مدل ترنسفورمر ساخته شده است. این مدل‌ها از طریق ردیابی روابط در داده‌های متوالی (توالی داده، زمانی اتفاق می‌افتد که نقاط مجموعه داده به سایر نقاط مجموعه وابسته باشند) می‌توانند محتوای اصیل و پاسخ‌های مرتبط تولید کنند.

علی‌رغم این‌که گوگل قبل از راه‌اندازی بارد برای اطمینان از کیفیت، ایمنی و دقت آن، از هزاران تست‌کننده استفاده کرده است، بارد هنوز یک نسخه آزمایشی است. پیشرفت و ارتقاء Bard مستلزم دریافت بازخوردهای مستمر از سوی افراد عام، ناشران و تولیدکنندگان محتوا است؛ زیرا ممکن است در حال حاضر برخی پاسخ‌های بارد نادرست یا اظهارات توهین‌آمیز باشد.

چت بات مبتنی بر هوش مصنوعی بارد به عنوان یک همکار خلاق برای تکمیل جستجوی گوگل ایجاد شد تا از طریق دکمه “Google It” به نوشتن ایمیل، مقالات، جلسات توفان فکری و استخراج اطلاعات از وب کمک کند.

گوگل بارد
منبع: Cointelegraph.Com

با ادغام بارد در وب‌سایت‌ها، اپلیکیشن‌ها و پلتفرم‌های پیام‌رسانی، کاربر می‌تواند برای سوالات خود پاسخ‌های طبیعی و واقعی دریافت کند.

گوگل بارد چطور کار می‌کند؟

  • بارد از همان اصول لامدا پیروی می‌کند و یک ابزار همه‌کاره است که به تقویت تخیل و خلاقیت کاربر برای خلق ایده و ساخت پروژه‌ها کمک می‌کند.
  • گوگل بارد افزونه جدیدی برای سرویس‌های چت مبتنی بر هوش مصنوعی است که از کارهای ساده‌ای مانند؛ برنامه‌ریزی برای رویدادها و تهیه پیش‌نویس دعوت‌نامه‌ها گرفته تا پاسخگویی به سوالات پیچیده را انجام می‌دهد و ارتباطات دیجیتال را متحول می‌کند.
  • بارد در اولین نسخه خود از مدل پایین‌تر لامدا که برای پاسخ به کاربران همزمان به توان محاسباتی کمتری نیاز دارد، استفاده می‌کند. همچنین برای پاسخ به سوالات کاربر تمام داده‌ها را از وب استخراج می‌کند. بارد یک چت مبتنی بر متن است که کارهای مختلفی از تولید انواع محتوا، خلاصه‌سازی متن و ترجمه زبان‌های مختلف، همه را در یک رابط مینیمال انجام می‌دهد. این چت‌بات به‌گونه‌ای آموزش دیده است که پاسخ‌های طبیعی مرتبط با گفتگو را تولید کند. یکی از ویژگی‌های جذاب بارد، پرسش سوالات تکمیلی (Follow-Up Question) برای کسب اطلاعات بیشتر است. کاربران می‌توانند با کلیک روی دکمه‌های لایک و دیسلایک، نظر خودشان را ابراز کنند.
Google Bard چت بات هوش مصنوعی
منبع: Cointelegraph.Com

نحوه استفاده از چت‌ بات‌های مبتنی بر هوش مصنوعی بسیار آسان است و کاربر می‌تواند با کلیک روی گزینه “Reset Chat” مکالمه فعلی را پایان دهد و گفتگوی جدیدی را شروع کند.

چت بات گوگل بارد
منبع: Cointelegraph.Com

استفاده از گوگل بارد رایگان است و ظاهرا مانند سایر سرویس‌های گوگل قرار نیست در آینده هزینه‌ای از کاربر دریافت شود. همچنین ادغام بارد با جستجوی گوگل، دلیل دیگری است که از رایگان ماندن آن در آینده حکایت دارد.

بر خلاف چت جی پی تی، بارد تا الان قابلیت کدنویسی ندارد و فعلا پاسخ‌های بارد در حوزه کد نویسی به طور رسمی پشتیبانی نمی‌شوند. به هر حال این سرویس در حال آموزش برای کدنویسی است؛ قابلیتی که در صورت پشتیبانی، فرصت‌های زیادی را برای توسعه‌دهندگان و برنامه‌نویسان فراهم می‌کند.

گوگل بارد چه زمانی منتشر شد؟

ساندی پیچای (Sunday Pichai) مدیرعامل آلفابت (Alphabet)، شرکت مادر گوگل و پشتیبان سرویس چت AI، در تاریخ ۶ فوریه ۲۰۲۳ (۱۷ بهمن ۱۴۰۱) اعلام کرد که این شرکت، بارد را در برنامه Trusted Testers قرارمی‌دهد تا در مرحله بعد در دسترس عموم قرار بگیرد.

بسیاری معتقدند که سرویس چت هوش مصنوعی گوگل هنوز برای عرضه عمومی آماده نبود، اما فشارهای ناشی از موفقیت ChatGPT و فشارهای مثبت جامعه منجر به راه‌اندازی زودهنگام و غیر منتظره گوگل بارد شدند. گوگل، عملا در ۲۱ مارس ۲۰۲۳ (۱ فروردین ۱۴۰۲) دسترسی به بارد را فراهم کرد و از کاربران ایالات متحده و بریتانیا برای پیوستن به لیست انتظار دعوت کرد.  

به هر حال انتشار زودهنگام بارد و تلاش این سرویس برای پاسخ‌دادن به سوالات کاربران در دوره آزمایشی، موجب شد تا آلفابت سهم بازاری به ارزش ۱۰۰ میلیارد دلار را از دست دهد. اشتباهی که روی اعتبار چت هوش مصنوعی اثر گذاشت و محدودیت‌های گوگل بارد را آشکار کرد.

یکی دیگر از بحث‌های جنجالی بر سر گوگل بارد، زمانی به‌راه افتاد که کیت کرافورد (Kate Crawford)، محقق مایکروسافت، اسکرین شات مکالمه خود با این چت بات هوش مصنوعی را به صورت عمومی به‌ اشتراک گذاشت. این اسکرین شات نشان می‌دهد که بارد در پاسخ به سوالی درباره مجموعه داده‌های مورد استفاده خود، به فهرستی از منابع عمومی موجود مانند؛ ویکی‌پدیا، گیت‌‌هاب و حتی جیمیل و شرکت‌های شخص ثالث اشاره می‌کند.

این محقق مایکروسافت ادعا می‌کند که چت بات هوش مصنوعی گوگل به دلیل استفاده از یک ابزار خصوصی مانند جیمیل، از مرزهای قانونی تخطی کرده است. به هر حال اکانت تویتتری گوگل ورک اسپیس (Google Workspace) در پاسخ به این ادعا، این‌طور عنوان کرد که “بارد یک آزمایش اولیه بر اساس مدل‌های زبانی بزرگ (LLM) است و مرتکب اشتباهاتی می‌شود. ضمنا بارد بر اساس داده‌های جیمیل آموزش ندیده است.” به این ترتیب، موضوع مطرح‌شده فیصله یافت.

چه کسانی می‌توانند به گوگل بارد دسترسی داشته باشند؟

گوگل بارد در ابتدا فقط برای کاربران برنامه Trusted Tester در دسترس بود. سپس در مارس ۲۰۲۳ (فروردین ۱۴۰۲) یک لیست انتظار را برای عموم مردم باز کرد.

کاربران برای استفاده از بارد، علاوه بر شرط دارا بودن ۱۸ سال تمام، به اکانت شخصی گوگل نیاز دارند. این سرویس هنوز در خارج از ایالات متحده و بریتانیا در دسترس نیست؛ اما در آینده کشورهای بیشتری اضافه خواهند شد. افرادی که می‌خواهند از بارد استفاده کنند، باید ابتدا به لیست انتظار گوگل بارد بپیوندند. گوگل با استفاده از بازخوردهای کاربران اولیه، چت بات هوش مصنوعی بارد را بهبود و ارتقا می‌دهد. مرورگرهای کروم (Chrome)، سافاری (Safari)، فایرفاکس (Firefox)، اپرا (Opera) و اجیوم (Edgium) مرورگرهای پشتیبانی‌شده در این سرویس هستند.

اگرچه در حال حاضر زبان انگلیسی ایالات متحده، تنها زبان پشتیبانی‌شده در سرویس گوگل بارد است؛ اما قرار است در آینده بارد به بسیاری از زبان‌ها صحبت کند.

آیا استفاده از گوگل بارد ایمن است؟

چت‌بات‌های هوش مصنوعی هنوز در ابتدای راه هستند و نگرانی‌های موجهی در مورد امنیت آن‌ها وجود دارد. به هر حال سابقه گوگل در توجه به امنیت و قرارگرفتن شاخص ایمنی در خط مقدم توسعه محصولات گوگل، نکته حائز اهمیت و دلگرم‌کننده‌ای است.

تعلل گوگل در انتشار بارد برای عموم، نشانه تمرکز این شرکت روی امنیت و بهره‌وری سرویس گوگل بارد است. همچنین اجرای آزمایش‌های مکرر از طریق کاربران برنامه Trusted Tester حاکی از آن است که این شرکت برای جلوگیری از هک و سایر حملات سایبری تمام تلاش خود را انجام می‌دهد.

صحبت در مورد امنیت گوگل بارد هنوز خیلی زود است. اما به هر حال، تلاش‌های مستمر گوگل برای جمع‌آوری بازخورد کاربران و نتایج تست‌ها، این باور را به جامعه فناوری القا می‌کند که چت‌بات هوش مصنوعی گوگل در آینده ایمن‌تر می‌شود.

مقایسه چت بات ChatGPT و Google Bard

مقایسه Google bard و ChatGPT
منبع: Chicagotribune.Com

گوگل بارد و چت جی پی تی که جدیدترین سرویس‌های چت‌بات هوش مصنوعی هستند، سوالات بسیاری را در زمینه‌های مختلف ازجمله؛ امنیت، حریم خصوصی و کارآیی در ذهن مخاطبان برانگیختند. به هر حال اولین سوالی که در ذهن همه ما شکل می‌گیرد این است که گوگل بارد بهتر است یا چت جی پی تی؟

در پاسخ به سوال مقایسه بارد و Chatgpt باید گفت که هر دو، چت‌بات‌های مبتنی بر AI هستند که از طریق مدل‌های زبان طبیعی و یادگیری ماشینی، متن مکالمه‌ای تولید می‌کنند و با افراد تعامل دارند. در واقع تنها شباهت Bard و ChatGPT همین است؛ اما این دو سرویس تفاوت‌هایی دارند که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

از آنجایی که بارد از نسخه پایین‌تری از مدل لامدا استفاده می‌کند، به قدرت محاسباتی کمتری نیاز دارد و می‌تواند تعداد بیشتری از کاربران را به طور همزمان مدیریت کند. این قابلیتِ بارد نسبت به ChatGPT یک مزیت است و می‌تواند در زمان‌هایی که تقاضای کاربران زیاد است، کارآیی بیشتری داشته باشد.

چت جی پی تی بر اساس هوش مصنوعی مولد (Generative AI) محتوا را تولید می‌کند. جنریتیو اِی آی نوعی سیستم هوش مصنوعی است که می‌تواند در پاسخ به فرمان‌ها یا پرامپت‌ها (Prompt) متن، عکس یا سایر انواع محتوا را تولید کند. چنین سیستمی به دلیل استفاده منظم از تصاویر یا ویدیوهای دیجیتال برای تولید محتوا، آسیب‌پذیری بیشتری در برابر حملات سایبری یا دیپ فیک (Deep Fake) دارد. در مقابل، بارد برای جستجو آموزش داده شده است و به جای ارائه مجموعه‌ای از پاسخ‌های ممکن که به راحتی قابل‌ جعل هستند، ورودی‌های مکالمه‌ای طبیعی‌تر و مرتبط‌تر با موضوع را جمع‌آوری می‌کند.

چت جی پی تی قصد دارد با اصلاح جستجو، مانند گوگل بارد نتایج جستجوی مکالمه‌ای طبیعی‌تری را به کاربر ارائه دهد. شرکت OpenAi در ماه ژانویه (بهمن) قراردادی به ارزش ۱۰ میلیارد دلار را با مایکروسافت امضا کرد تا به موجب آن، چت بات ChatGPT با موتور جستجوی بینگ (Bing) یکپارچه شود و نتایج جستجوی محاوره‌ای بیشتری را ارائه دهد.

مهم‌ترین تفاوت ChatGPT و Google Bard این است که مجموعه داده‌های چت جی‌پی‌تی فقط تا سال ۲۰۲۱ (۱۴۰۰) را پوشش می‌دهند، اما بارد مبتنی بر اطلاعات به‌روزتری است. در حال حاضر این ویژگی، برای بارد یک امتیاز نسبت به چت جی پی تی است؛ زیرا پاسخ‌های بارد متکی بر نتایج آپدیت‌شده گوگل است. به‌هر‌حال باید منتظر ماند و دید آیا چت جی پی تی در آینده‌ای نزدیک تغییر خواهد کرد یا خیر.

یکی از دغدغه‌های اصلی چت‌بات‌های مبتنی بر هوش مصنوعی، سرقت ادبی و مالکیت معنوی است. شرکت اوپن اِی آی ابزاری را برای تشخیص سرقت ادبی ارائه می‌دهد که به معلمان کمک می‌کند تکالیفی را که با استفاده از هوش مصنوعی انجام شده‌است شناسایی کنند. در مقابل، بارد هنوز هیچ خبری را مبنی بر ارائه ابزار‌های تشخیص سرقت ادبی منتشر نکرده است.

برنامه‌های هوش مصنوعی جایگزین گوگل بارد چیست؟

چت بات های هوش مصنوعی جایگزین گوگل بارد
منبع: Textcortex.Com

اگرچه فناوری‌های چت بات به دلیل توانایی فزاینده خود در ارائه مکالمات زبان طبیعی به شدت مورد استقبال قرار گرفتند؛ اما سابقه وجود آن‌ها به مدت‌ها قبل باز می‌گردد. به غیر از ربات مکالمه ChatGPT شرکت OpenAI، تعداد زیادی از استارت‌آپ‌های فناوری روی توسعه سرویس چت هوش مصنوعی خود کار کرده‌اند. در ادامه به لیستی از رقبای Bard اشاره می‌کنیم:

۱. هوش مصنوعی مایکروسافت بینگ (Microsoft Bing)

شرکت مایکروسافت برای توسعه جستجوهای مبتنی بر هوش مصنوعی خود با OpenAI همکاری می‌کند. مدل زبان GPT-3.5 موتور جستجوی جدید Bing را تقویت می‌کند و دارای یک دستیار چت‌بات است که می‌تواند مانند بارد، پاسخ‌های زبان طبیعی ارائه دهد. بینگ درحال حاضر در فاز بتا قراردارد؛ اما پس از انتشار کامل می‌تواند نتایج جستجوی استاندارد بینگ و پاسخ‌های تولید‌شده توسط چت جی پی تی را ارائه دهد.

۲. هوش مصنوعی چت سونیک (ChatSonic)     

چت سونیک (ChatSonic) یکی دیگر از سرویس‌های چت مبتنی بر AI است که توسط جستجوی گوگل پشتیبانی می‌شود. این چت‌بات هوش مصنوعی از طریق یک تولید‌کننده متن مبتنی بر هوش مصنوعی به نام رایت سونیک (WriteSonic) می‌تواند به جدیدترین محتوای واقعی دسترسی داشته باشد. به لطف این قابلیت، کاربران می‌توانند در زمان واقعی درباره موضوع گفتگو کنند. کاربران علاوه بر دریافت پاسخ پرسش‌های خود می‌توانند آثار هنری، متن و تصاویر مبتنی بر هوش مصنوعی را به‌سادگی ایجاد کنند. استفاده از نسخه آزمایشی ChatSonic رایگان است؛ اما دسترسی به سرویس کامل از ماهانه ۱۲ دلار شروع می‌شود.

۳. هوش مصنوعی یوچت (YouChat)

یوچت (YouChat) یکی دیگر از چت‌بات‌های هوش مصنوعی است که توسط موتور جستجوی You.com مستقر در آلمان ساخته شده است. ویژگی بارز یوچت این است که چندین پاسخ را پیشنهاد می‌دهد. همچنین منابع راه‌حل‌های خود را در اختیار کاربر قرارمی‌دهد تا کاربر بتواند اعتبار پاسخ‌های سرویس را بررسی و راستی‌آزمایی کند.

سوالات متداول (FAQ)

پرسش و پاسخ میهن بلاکچین
  • گوگل بارد (Google bard) چیست؟
    بارد (Bard) یک سرویس مکالمه‌ای هوش مصنوعی (AI) آزمایشی بر اساس مدل زبان برای مکالمه (LaMDA) است که با جستجو در اینترنت پاسخ‌های جامع و کاملی به شما ارائه می‌کند.
  • گوگل بارد بهتر است یا Chatgpt؟
    گوگل بارد به قدرت محاسباتی کمتری نیاز دارد و می‌تواند در زمان شلوغی تعداد بیشتری کاربر را راهنمایی کند. همچنین گوگل بارد برخلاف چت جی پی تی 3.5 به اینترنت دسترسی دارد و برخلاف نسخه آنلاین Chatgpt رایگان است.

سخن پایانی

به‌دنبال انتشار موفق ربات مکالمه ChatGPT، شرکت گوگل هم تصمیم گرفت چت بات هوش مصنوعی بارد را که هنوز در مرحله آزمایشی قرار دارد، منتشر کند. گوگل بارد (Google Bard) شبیه به چت جی پی تی از طریق پردازش زبان طبیعی و یادگیری ماشین، مکالمات شبه‌انسانی را تولید می‌کند. در حال حاضر دسترسی به Google Bard برای ایالات متحده و بریتانیا با شرط سنی ۱۸ سال تمام و دارا بودن اکانت گوگل امکان‌پذیر است. اگرچه صحبت از امنیت گوگل بارد هنوز زود است، اما سابقه گوگل در این زمینه، یک نشانه مثبت است. نظر شما در مورد Google Bard چیست؟ آیا پس از انتشار کامل و دسترسی عمومی به بارد هیاهوی دیگری شکل می‌گیرد؟  

منبع
cointelegraph.com

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا