متوسط کریپتو کده

معرفی کامل پلتفرم سوایپ (Swipe) و توکن کاربردی SXP !

پلتفرم سوایپ (Swipe) را میتوان یک بازیکن جدید در فضای کریپتو دانست. این اکوسیستم ارزهای دیجیتال که نزدیک به یک سال است فعالیت خود را شروع کرده است، قصد انجام کاری را دارد که که ممکن است در فضای کریپتو بی‌نظیر باشد.

پلتفرم سوایپ در چند ماه اول فعالیت خود توانست شرکایی مانند کوین‌بیس (Coinbase) و بایننس (Binance) داشته باشد. بایننس در ماه در ژوئن سال جاری این شرکت را برای توسعه دبیت کارت‌های خود خریداری کرد. فقط در ۲ ماه گذشته، توکن این پلتفرم یعنی SXP تقریبا ۱۰ برابر افزایش قیمت داشته است. این اتفاق پس از آن افتاد که این شرکت اعلام کرد که با معرفی مجموعه ای از برنامه‌ها و پروتکل‌هایی که توسط توکن SXP اداره می‌شود ، وارد فضای دیفای (DeFi) می‌شود.

Swipe با ایده تبدیل شدن به یک بانک کاملا مجاز رو به جلو پیش می‌رود.

پلتفرم سوایپ (Swipe) چیست ؟

Swipe چیست

سوایپ یک دروازه میان رمز ارزها و ارزهای فیات است که رمز ارزها را قادر می‌سازد تا به صورت ارزهای فیات هزینه شوند. مأموریت آن این است که با اتصال شبکه‌های پرداخت موجود به رمز ارزها، جریان اصلی کریپتو را در مکان اصلی خود قرار دهد. سوایپ شرکتی است که خدمات گسترده رمز ارزها از جمله کیف پول چند ارزه، دبیت کارت‌ ارزهای دیجیتال، راه‌حل‌های پرداخت ارز دیجیتال برای بازرگانان، وام گرفتن رمز ارزها، پس انداز رمز ارزها و صدور دبیت کارت‌های ارزهای دیجیتال سفارشی را ارائه می‌دهد. پلتفرم Swipe به کاربران امکان می‌دهد دارایی کریپتو خود را در کیف پول‌های سوایپ خود واریز کنند، که این کار به آنها دسترسی فوری برای استفاده این وجوه را در ارزهای فیات می‌دهد، در حالی که از دبیت کارت‌های سنتی ویزا استفاده می‌کنند.

نکات برجسته این پلتفرم را می‌توان این طور دسته‌بندی کرد:

  • تبدیل سریع : امکان تبدیل رمزارزها در چند ثانیه
  • مقیاس پذیری : کارت ویزا Swipe در هر مکانی که امکان پرداخت ویزا را فراهم می کند کار می‌کند
  • امنیت : کلیه دارایی‌های کاربر با بیمه متصدی ذخیره می‌شود و این پلتفرم گواهینامه سطح یک صنعت کارت داده پرداخت (PCI DSS) را دریافت کرده است
  • کاربرپسند بودن : دارندگان کارت نیازی به تبدیل دستی دارایی کریپتو به فیات ندارند، زیرا شبکه Swipe از قبل منابع مالی را برای همه تبدیل‌ها فراهم کرده است
  • ارزشمند سازی توکن شبکه : وقتی کاربران از شبکه سوایپ استفاده می‌کنند و از توکن SXP روی زنجیره استفاده می‌کنند ، ۸۰ درصد از هزینه‌های معامله و برداشت مستقیما با استفاده از قرارداد هوشمند سوزانده می‌شود.

اگرچه این شرکت در لندن انگلیس ثبت شده است، اما دفتر مرکزی و تیم آن در Taguig، یک منطقه شهری در مانیل فیلیپین واقع شده است. سوایپ همچنین در حال کار برای توسعه شبکه Swipe، یک اکوسیستم از پروتکل‌های DeFi است.

تیم اصلی پلتفرم Swipe

تیم swipe

به نظر می‌رسد که قبل از شروع این پروژه، پول و نام‌های بزرگی در پشت این پروژه وجود داشت. برای همین همه چیز کمی عجیب و غریب می‌شود. برای مبتدیانی که می‌خواهند از سوایپ استفاده کنند نیز هیچ پیغام هشدار دهنده‌ای مبنی بر این که این پروژه دارای ریسک بوده، مانند تمامی پروژه‌های تازه تاسیس، وجود ندارد.

مدیر عامل اصلی این پلتفرم Joselito Lizarondo یکی از استخراج کننده‌های قدیمی بیت کوین است. اطلاعات در مورد این پروژه بسیار کم است. سوایپ دارای Github است، اما فقط برای API آنها. عملیات اصلی آنها متن باز نیست. تنها ۲ ویدیوی YouTube در کانال انها وجود دارد که امکان گذاشتن نظر نیز در آنها بسته است و فقط یکی از این فیلم‌ها از اعضای تیم سوایپ است که به وضوح یک متن را می‌خواند . تعداد کمی پست‌ به سایت Medium ارسال کرده‌اند که آنها نیز بسیار کوتاه و فاقد جزئیات هستند.

اما با اینکه پشت صحنه این پروژه بسیار مرموز است، کارهایی که قرار است انجام دهد بدون شک بسیار جالب و دیدنی است. خرید سوایپ توسط بایننس، اگرچه به طور بالقوه برای برخی نگران کننده است، اما بدون شک کمک زیادی به Swipe می‌کند تا رویاهای دیفای خود را با شبکه Swipe به واقعیت تبدیل کند.

وایت پیپر و نقشه راه سوایپ

می‌توان گفت که وایت پیپر این پروژه فقط یک کتابچه راهنمای محصول است که هیچ یک از عناصر فنی پروژه را توضیح نمی‌دهد.

اگرچه Swipe فقط بیش از یک سال است که وجود دارد، اما لیست موفقیت های آن بسیار قابل توجه است. نقشه راه این پروژه نیز بسیار موفقیت آمیز بوده و طی چند ماه گذشته اتفاقات بسیار زیادی در آن رخ داده است. این موفقیت‌ها شامل راه اندازی کیف‌پول سوایپ فقط ۱ ماه پس از راه اندازی Swipe، ادغام با Apple Pay، Google Pay و Samsung Pay، خریداری شدن توسط بایننس، همکاری با Chainlink و Elrond و راه اندازی تست نت staking آنها است.

نقشه راه Swipe

نقاط عطف در آینده Swipe نسبتا معلوم هستند. این نقاط شامل گسترش خدمات آنها به مناطق دیگر، مانند جنوب شرق آسیا، آمریکای شمالی، آمریکای لاتین و آفریقا است. آنها همچنین قصد دارند برنامه های دیفای آینده خود را در شبکه سوایپ و از طریق برنامه تلفن همراه خود در دسترس قرار دهند. البته یکی از مدیران ارشد این پروژه به نام John Khenneth اخیرا اعلام کرده است که زمان دقیق دسترسی به اهداف این پلتفرم هنوز مشخص نیست و برای همین تاریخ مشخصی برای شروع به کار شبکه آن در نظر گرفته نشده است.

کیف ‌پول و دبیت کارت سوایپ

کیف پول رمز ارز Swipe بیش از ۳۰ نوع  ارز دیجیتال و ارزهای فیات را پشتیبانی می‌کند. این کیف‌پول متمرکز است و وجوه آن توسط صندوق SAFU بایننس بیمه شده است. همچنین بیمه آن تا ۲۰۰ میلیون دلار توسط Coinbase و BitGo تأمین شده است. کاربران به راحتی می‌توانند با استفاده از برنامه این پلتفرم، مبادله انجام دهند و همچنین می توانند مستقیما دارایی‌ها را با استفاده از دبیت کارت، کارت اعتباری یا انتقال وجه برداشت کنند.

برخلاف اکثر دبیت کارت‌های رمز ارزها، دبیت کارت ارزهای دیجیتال سوایپ به شما امکان خرید مستقیم توسط رمز ارزها را می‌دهند. ۴ نوع دبیت کارت با نام‌‌های Saffron, Sky, Steel و Slate در این پلتفرم وجود دارد.

به جز کارت Saffron در بقیه دبیت کارت‌ها با استیک کردن توکن SXP می‌توانید از پاداش‌های متنوعی مانند تخفیف ۱۰۰ درصدی برای استفاده از اسپاتیفای, نتفلیکس, Hulu, Amazon Prime, و Apple Music همچنین تخفیف ۱۰ درصدی Travala, Starbucks, Airbnb, و اوبر بهره‌مند شوید. یکی از نقاط قوت فروش دبیت کارت‌های Swipe ، پاداش‌های نقدی آن است که تا سود ۵ درصد می‌رسد و با بیت کوین پرداخت می‌شود. شما همچنین می‌توانید از نسخه دیجیتال دبیت کارت‌ها فقط با تلفن خود استفاده کنید و می توانید از کارت Swipe دیجیتال در هر جایی که Google Pay و Apple Pay پذیرفته می‌شوند استفاده کنید.

معرفی درگاه پرداخت و اعتبار Swipe

درگاه پرداخت Swipe یا (Swipe-Pay) به بازرگانان امکان دریافت، پرداختی‌ها را از طریق ارزهای دیجیتال ممکن می‌سازد. بازرگانان همچنین می توانند این پرداخت‌ها را به طور خودکار به ۱ ارز از بیش از ۲۰ ارز فیات ارائه شده توسط Swipe تبدیل کنند. برای اینکار نیازی به چک اعتباری نیست و این درگاه پرداخت در ۱۸۰ کشور جهان در دسترس است.

درگاه پرداخت swip

سیستم اعتباری Swipe یا (Swipe-Credit) یک پلتفرم متمرکز برای وام‌دهی ارزهای دیجیتال است. عملکرد این پلتفرم همانند نمونه‌های غیرمتمرکز مانند کامپوند است و برای وام‌ گرفتن از آن باید دارایی خود را در آن وثیقه کنید. برای وام‌گیری شما فقط می‌توانید ۵۰٪ ارزش دلاری ارز دیجیتال خود را که به عنوان وثیقه قفل کرده‌اید، برداشت کنید. نرخ بهره وام از ۶٪ در سال شروع می‌شود. ارزهای دیجیتال موجود برای وام گرفتن شامل USDT ، PAX ، BTC ، ETH ، DAI ، XRP ، SXP ، EOS ، USDC ، LTC و BCH هستند.

توکن SXP

SXP یک ارز دیجیتال است که به عنوان یک توکن ERC20 بر روی بلاک چین اتریوم ساخته شده است. از این توکن برای پرداخت کارمزد محصولات مختلف در اکوسیستم سوایپ استفاده می‌شود. توکن SXP برای دستیابی به رده‌های بالاتر دبیت کارت‌های Swipe لازم است و همچنین می تواند برای پرداخت‌های انجام شده با دبیت کارت‌ها مورد استفاده قرار گیرد. هنگامی که شبکه Swipe راه اندازی شد، SXP برای کنترل پروتکل‌های مختلف در اکوسیستم دیفای آن استفاده می‌شود و برای افزایش امنیت شبکه نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

کل عرضه توکن SXP در حدود ۳۰۰ میلیون است. وقتی از SXP برای پرداخت کارمزدهای درون اکوسیستم آن استفاده می‌شود، ۸۰٪ از توکن‌های مورد استفاده برای پرداخت آن کارمزدها توسط یک قرارداد هوشمند سوزانده می‌شود. این کار ارزش توکنSXP را بالا می‌برد. با این حال، اینکار تا رسیدن به ۱۰۰ میلیون توکن ادامه دارد. از آن زمان به بعد توکن‌های جدید فقط برای ارائه پاداش به برخی از شرکت‌کنندگان در اکوسیستم استفاده می‌شود. برای دسترسی به محصولات مختلف سوایپ از جمله پروتکل‌های دیفای در شبکه آن، حداقل ۱ توکن SXP مورد نیاز است.

برگزاری ICO برای توکن SXP

برای توکن SXP دو ICO وجود داشت. اولین آن یک فروش خصوصی بود که در اول آگوست ۲۰۱۹ انجام شد و بیش از ۱۹.۵ میلیون SXP با قیمت ۰.۲ دلار و در مجموع بیش از ۳.۹ میلیون دلار فروخته شد. مورد دوم فروش عمومی بود که در تاریخ ۲ تا ۹ آگوست ۲۰۱۹ انجام شد و بیش از ۴۰.۴ میلیون SXP نیز با قیمت ۰.۲ دلار و در مجموع بیش از ۸ میلیون دلار فروخته شد. از ۲۴۰ میلیون توکن SXP باقیمانده ، ۲۰٪ (۶۰ میلیون) برای تیم آن، ۴۰٪ (۱۲۰ میلیون) برای ذخیره سازی و ۲۰٪ (۶۰ میلیون) به بنیانگذاران پروژه اختصاص یافته است.

عرضه توکن SXP

این توکن های باقیمانده در یک قرارداد هوشمند قرار دارند که بر طبق آن ۶۰۰ هزار توکن SXP در ماه به تیم آن داده می‌شود، ۱.۲ میلیون توکن SXP ماهانه برای ذخیره اکوسیستم (به منظور ایردراپ، استیکینگ و سایر موارد) داده می‌شود و ۱۰ میلیون توکن به صورت سالانه برای بنیانگذاران آن آزاد می‌شود. همه توکن‌ها تا آگوست ۲۰۲۸ در گردش خواهند بود.

تحلیل قیمت توکن SXP

توکن SXP دارای سابقه قیمتی کاملا چشمگیری است. تقریبا یک سال پیش در آگوست سال ۲۰۱۹، قیمت آن اندکی بیش از قیمت ۰.۲ دلار بود که وارد بازار شد. طی ماه‌های بعد شاهد دو رالی (اکتبر ۲۰۱۹ و فوریه ۲۰۲۰) بود که در آن قیمت به دو دلار رسید و دو اصلاحیه (نوامبر ۲۰۱۹ و مارس ۲۰۲۰) که در آنها  قیمت SXP به ترتیب به ۰.۹ دلار و کمتر از ۰.۱۷ دلار سقوط کرد.

SXP در ماه جولای شروع به رشد صعودی کرد؛ درست چند هفته پس از آنکه بایننس Swipe را خریداری کرد. از آن زمان، SXP رشد خوبی را تجربه کرده است و به بالاترین مقدار خود یعنی ۵ دلار نیز رسیده بود. البته این امر ممکن است ناشی از انتشار وایت پیپر اصلاح شده آنها نیز باشد که جزئیات نحوه استفاده از SXP را در اکوسیستم دیفای، مربوط به شبکه سوایپ بیان می‌کند. اگرچه SXP تا حدود ۳ دلار اصلاح شده است، اما با فعال شدن پروتکل‌های شبکه سوایپ، ممکن است شاهد رشد بیشتری در آن باشیم.

صرافی‌ها و کیف‌پول‌هایی که از  توکن SXP پشتیبانی می‌کنند

اگر می‌خواهید به توکن‌های SXP دست پیدا کنید، بهترین راه این است که از صرافی بایننس استفاده کنید. بیش از ۶۰٪ از معاملات SXP در بایننس اتفاق می‌افتد اما حجم معاملات مناسبی نیز در Bittrex و KuCoin وجود دارد. همانطور که قبلا گفته شد، شما می‌توانید توکن SXP را مستقیما با استفاده از کارت اعتباری، دبیت کارت یا انتقال بانکی از طریق برنامه تلفن همراه سوایپ خریداری کنید.

از آنجا که SXP یک توکن ERC20 است، می‌توان آن را تقریبا بر روی هر کیف پولی که از اتریوم پشتیبانی می‌کند، ذخیره کرد. بهترین کیف پول برای این توکن کیف پول همراه Swipe است. با این حال، باید بدانید که این کیف‌پول متمرکز است. این بدان معناست که وجوهی که در آنجا ذخیره می‌کنید از نظر فنی متعلق به شما نیست. اما از طریق صرافی‌های بایننس و کوین‌بیس از دارایی شما محافظت می‌کند. اما اگر به این کیف‌پول اعتماد ندارید می‌توانید از کیف‌پول‌های موبایل دیگر مانند TrustWallet, Coinomi, Exodus و یا اتمیک استفاده کنید. کیف‌پول‌های سخت افزاری مانند لجر و ترزور نیز از دیگر گزینه‌های نگهداری هستند.

به یاد داشته باشید که SXP به زودی به عنوان توکن BEP2 (زنجیره بایننس) نیز در دسترس خواهد بود. وقتی این اتفاق افتاد، مطمئن شوید که SXP خود را به شبکه مناسب منتقل می کنید! ارسال SXP شبکه BEP2 به آدرس اتریوم باعث از دست دادن SXP شما می‌شود.

توکن SXP در یک نگاه

نام اختصاریSXP
جایگاه در کوین گکو (CoinGecko)۱۱۷
قیمت۰.۸۶ دلار
مارکت کپ۶۵.۹۱۴.۵۵۳ دلار
عرضه کل۲۸۹.۵۰۵.۵۴۵
مقدار کوین در گردش۷۵.۵۹۲.۹۸۷
بالاترین قیمت ثبت شده۴.۹۸ دلار در آگوست ۲۰۲۰
پائین‌ترین قیمت ثبت شده۰.۱۶۱ دلار در مارس ۲۰۲۰

تمامی این اطلاعات در زمان نگارش این مطلب بوده است.

منبع
coinbureauresearch.binancecryptoticker

نوشته های مشابه

15 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا