اخبار داخلی

رییس انجمن بلاکچین روسیه: امکان استفاده از «رمزریال» برای روسیه وجود دارد

نمایندگان کشور روسیه که برای مشارکت در نخستین اجلاس جهانی انجمن‌های رمزارز با عنوان «تکنوبلاک» در تهران حضور دارند، در خصوص استفاده از «رمز ریال» در تبادلات دو کشور سخن گفتند.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از ایلنا، الکساندر براژونیکوف، رییس انجمن بلاکچین روسیه درباره امکان تبادلات با رمز ریال گفت:

بانک‌های ایرانی در حال حاضر در روسیه فعال هستند و فعالیت دارند و براساس اطلاعاتی که به دست آوردیم امکان استفاده از رمزریال برای روسیه وجود دارد.

تکاچوف نماینده دومای روسیه در نشست خبری امروز با موضوع برگزاری نخستین اجلاس بین‌المللی انجمن‌های رمزارز در پاسخ به این سوال مبنی بر اینکه با راه‌اندازی رمز ریال در ایران آیا امکان تبادلات مالی بر پایه رمزریال با روسیه وجود دارد، اظهار داشت:

در روسیه هم به صورت فشرده در حال راه‌اندازی رمزارز ملی (روبل) هستیم و بنا داریم با آن فعالیت کنیم و همچنین تبادلات بر پایه رمزریال جذاب است.

تکاچوف بیان کرد زمینه همکاری‌های ایران و روسیه در حوزه رمزارزها فراهم شده است؛ اما در این زمینه مساله بسیار مهم امنیت و اعتماد است. وی افزود:

هر دو کشور باید بتوانند اعتماد کامل برای انجام این کار داشته باشند و مطمئن شویم که تبادلات با رمز ارزها هیچ ضرری برای کشورها ندارد.

براژونیکوف با بیان اینکه تا قبل از آغاز جنگ با اوکراین هم رمزارزها در روسیه مورد استفاده قرار می‌گرفت؛ گفت:

پیش از این رمزارزها در روسیه مورد استفاده قرار می‌گرفت اما امکان استفاده داخلی نداشت و برای نگهداری و سرمایه‌گذاری در این حوزه مورد استفاده قرار می‌گرفت.

وی ادامه داد سیاست روسیه این است که قوانین مورد نظر درباره استفاده از انواع رمز ارزها را تا پایان سال تکمیل کند.

رییس انجمن بلاکچین روسیه افزود:

جلسات درباره همکاری با ایران در این حوزه قبل از فراگیری کرونا آغاز شده بود و علت اینکه امروز این مذاکرات را ادامه می‌دهیم شرایط روسیه پس از علمیات ویژه در اوکراین نیست بلکه کرونا وقفه‌ای در برگزاری این جلسات ایجاد کرده بود.

در نشست خبری رویداد بین المللی تکنوبلاک چه گذشت؟

در نشست خبری که روز دوشنبه برگزار شد، سامان بیرقی، دبیر کنفرانس تکنوبلاک در خصوص اهداف همایش گفت:

این کنفرانس به همراه مرکز همکاری‌های تحول و پیشرفت ریاست جمهوری برگزار شده است. در کنفرانس تکنوبلاک، غیر از سخنرانی‌ها، دو پنل خواهیم داشت که در آنها در مورد قانون‌گذاری و ساماندهی و همچنین فرصت‌ها و چالش‌های پیش رو برای فناوری بلاکچین صحبت خواهد شد.

آنتون تکاچف، عضو پارلمان روسیه در خصوص چشم‌انداز خود در رابطه با همکاری بین دو کشور گفت:

هدف ما این است که در سطح بین‌المللی و در زمینه فناوری، با ایران همکاری‌های مشترکی داشته باشیم. با توجه به اینکه سوئیفت برای هر دو کشور ما تحریم شده، ما باید همکاری خود را شروع کرده و از تجربیات هم در زمینه بلاکچین و فایننس تکنولوژی استفاده کرده و اهداف اقتصادی خود را پیش ببریم.

الکساندر براژنیکوف، رییس انجمن راکیب روسیه در ادامه نشست اذعان داشت:

اقتصاد دنیا در حال تغییر است و ما اطمینان داریم با همکاری ایران و روسیه، می‌توانیم در این تغییرات دستاورد بزرگی داشته باشیم. من برای این همکاری آینده روشنی می‌بینم و با توجه به اینکه هر دو کشور پر جمعیت است، در زمینه رمزارز، مبادله و NFT می‌توانیم همکاری مشترک خوبی داشته باشیم.

وی اضافه کرد متخصصان زیادی در ایران و روسیه وجود دارد که می‌توانیم از آنها در این همکاری استفاده کنیم. شرایطی که در حال حاضر وجود دارد، می‌تواند به عنوان یک مشوق برای ادامه و پیشرفت در این زمینه‌ها باشد. براژنیکوف افزود:

اکنون شرایط در ایران مساعد است و می‌توانیم با هم یک سیستم پرداخت بین‌المللی مخصوص به خود را ایجاد کنیم تا دیگر وابستگی به ارزهای بین‌المللی نداشته باشیم و از ارز داخلی خود استفاده کنیم و از آن در سطح بین‌المللی نیز بهره ببریم.

عباس آشتیانی، مدیرعامل انجمن بلاکچین ایران در نشست خبری کنفرانس تکنوبلاک اذعان داشت:

شرایط هر دو کشور ایران و روسیه در دو سال گذشته بسیار تغییر کرده است که ما امروزه شاهد اثرات آنها هستیم. از این رو نیازمند تغییر نگاه کشورها و فعالان در زمینه‌های اقتصادی هستیم. تاثیر اقتصاد دیجیتال در تولید ناخالص داخلی کشورها امروزه به خصوص بعد از شیوع ویروس کرونا به میزان قابل توجهی افزایش یافته و مهم‌ترین ارکان آن به خصوص بلاکچین و رمزارزها در حال حاضر بر هیچ کس پوشیده نیست.

آشتیانی اضافه کرد:

اهدافی که انجمن بلاکچین ایران در این کنفرانس پیگیری خواهد کرد، ایجاد یک بستر ارتباطی پایدار بین کسب و کارهای تخصصی دو کشور، شکل‌دهی و تقویت اکوسیستم مشترک بین دو کشور و در گام بعدی گسترش این اکوسیستم و همکاری مشترک به کشورهای منطقه است. در نهایت ما باید بتوانیم منافع را به مردم کشور خود برسانیم.

سید امید علوی، رییس هیات مدیره انجمن بلاکچین ایران گفت:

با توجه به مشکلی که ما در شبکه برق در طول ۷ سال گذشته داشته‌ایم و اشتیاقی که روسیه به ایجاد نیروگاه‌های بزرگ در ایران دارد، اکنون ترکیب بلاکچین و استفاده از صنعت استخراج رمزارز با ایجاد نیروگاه برای روسیه جذابیت دارد. با توجه به شرایطی که ایران در سال‌های اخیر به دلیل تحریم‌ها تجربه کرده، راهکارهایی را برای نجات خود از این وضعیت ایجاد کرده است و استفاده از این تجربیات برای کشور بزرگی مثل روسیه می‌تواند حائز اهمیت باشد.

علوی با تاکید بر اینکه مهم‌ترین بخش در کشور ما در حال حاضر، ایجاد یک پل ارتباطی برای تسهیل مراودات تجاری و اقتصادی است اضافه کرد:

انجمن بلاکچین ایران به عنوان یک مجموعه مردم نماد با حضور فعالان و کارشناسان نخبه، جهت تبادل اطلاعات و ایجاد ظرفیت‌های مشترک در حوزه بلاکچین اعلام آمادگی می‌کند.

منبع
ایلنا

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا