اخبار داخلی

فعالیت انجمن بلاکچین ایران با مجوز اتاق بازرگانی آغاز شد

محمدرضا شرفی، عضو هیئت‌مدیره انجمن بلاکچین و رمزارز ایران اعلام کرد با مجوز اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران نخستین هیئت‌مدیره «انجمن بلاکچین و رمزارز ایران» معرفی شدند. همچنین این انجمن بعد از شروع اولین جلسه هیئت‌مدیره رسماً شروع به فعالیت خواهد کرد.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از راه‌پرداخت، محمدرضا شرفی، عضو هیئت‌مدیره انجمن بلاکچین و رمزارز ایران با اشاره به اینکه تلاش‌های بسیاری در حوزه بلاکچین صورت گرفته است، گفت:

طی سال‌های گذشته برای تسهیل فضای فعالیت و توسعه دانش در حوزه بلاکچین و رمزارزها با مشارکت حداکثری ذی‌نفعان این حوزه جهت تدوین خط‌مشی آینده فناوری بلاکچین تلاش‌های بسیاری صورت گرفته است. با توجه به تغییر دولت و وجود برخی مشکلات، فعالیت رسمی این انجمن به تعویق افتاد. اولین جلسه مجمع عمومی مؤسسان انجمن در دوم آذرماه سال جاری با حضور تمامی اعضای مجمع مؤسس برگزار شد تا برای تصویب اساسنامه و هیئت‌مدیره رأی‌گیری به عمل آید.

وی افزود:

به ترتیب اکثریت آرا، محمدرضا شرفی، یلدا راهدار، افشین آشوری، امیرعباس امامی، سیدمهرداد حسینی زیدآبادی، امیررضا جلیلی و مهدی امینی برای مدت سه سال به‌عنوان هفت عضو اصلی هیئت‌مدیره و امیر رجبی به‌عنوان بازرس اصلی انتخاب شدند.

شرفی همچنین با بیان نقطه‌نظرات مطرح‌شده در جلسه مجمع عمومی مؤسسان گفت:

با ایجاد این نهاد مردمی پیشرفت و توسعه اکوسیستم کسب‌وکارهای مرتبط با فناوری دفاتر کل توزیع‌شده و بلاکچین طی سال‌های پیشِ رو تقویت خواهد شد. همچنین توسعه فعالیت‌های انجمن در استان‌های فعال و علاقه‌مند با به‌کارگیری افراد حقیقی و حقوقی با توانمندی‌های مختلف فنی و فناوری، مدیریتی، مالی، صنعتی، اقتصادی و بازرگانی از اهم محورهای مطرح‌شده توسط حاضران در مجمع عمومی مؤسسان بود.

عضو هیئت‌مدیره انجمن بلاکچین و رمزارز ایران با بیان اینکه اتاق ایران به‌عنوان پارلمان بخش خصوصی و یکی از قدیمی‌ترین نهادهای بخش خصوصی کشور از توان و ظرفیتی بسیار در جهت تسهیل فضای فعالیت در حوزه فناوری‌های نوین، مخصوصاً بلاکچین و رمزارزها برخوردار است، تأکید کرد اتاق ایران از جایگاه بسیار ویژه‌ای در حوزه قانون‌گذاری کشور در حوزه اقتصاد و صنعت برخوردار است.

او با اشاره به اینکه حوزه رمزارزها از نظر قانون‌‌گذاری با خلأهای بسیاری دست‌و‌پنجه نرم می‌کند و همچنان بسیاری از فعالیت‌های این حوزه رسمیت لازم را پیدا نکرده است، افزود:

اقدامات بسیاری وجود دارد تا این حوزه بتواند از شفافیت لازم بهره‌‌مند شود که در این راستا اتاق ایران می‌تواند نقش پررنگی را در توسعه، استفاده و بهره‌مندی کشور از فناوری‌های نوظهور؛ از جمله دفترکل توزیع‌شده و بلاکچین ایفا کند.

عضو هیئت‌مدیره انجمن بلاکچین و رمزارز ایران با بیان اینکه اتاق ایران از نظر ارتباطات بین‌المللی از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است، خاطرنشان کرد:

در سطوح بین‌المللی نیز می‌توان از حقوق ذی‌نفعان حوزه بلاکچین و رمزارزها در سطوح ملی و حتی بین‌المللی حفاظت و حراست کرد؛ چراکه به گزارش سایت خبری کوین‌دسک در چند روز گذشته روند صدور گواهینامه پایان دوره ۵۰ نفر از نخبگان کشور که توسط تیم کوین ایران برای آموزش فناوری بلاکچین به ConsenSys بورسیه شده بودند، به‌دلیل تحریم‌های ظالمانه آمریکا متوقف شد.

شرفی با اشاره به اینکه در دنیا بیش از ۱۲ هزار پروژه مشغول فعالیت هستند، گفت متأسفانه در این‌ بین ایران سهمی ندارد که این امر به‌دلیل برخی محدودیت‌هایی است که در کشور وجود دارد. بر اساس گزارش‌های رسمی ارزش بازار این حوزه بیش از دو هزار میلیارد دلار برآورد می‌شود که به‌صورت میانگین حداقل ۱۰٪ از این آمار به گردش روزانه اختصاص می‌یابد.

عضو هیئت‌مدیره انجمن بلاکچین و رمزارز ایران با بیان اینکه در انجمن بلاکچین و رمزارز ایران از حضور تمامی ذی‌نفعان حوزه رمزارز و بلاکچین و افرادی که در این حوزه فعالیت می‌کنند، درخواست مشارکت و همکاری می‌کنیم، گفت:

این همکاری سبب می‌شود تا بتوان با اجماع نظر به پیشبرد اهداف این فناوری در کشور کمک کرد. حوزه فناوری‌های نوین در سال‌های گذشته با ناملایمتی‌ها و محدودیت‌های متعددی روبه‌رو بوده و برای احقاق حقوق این حوزه، زحمات بسیاری کشیده شده؛ بنابراین در زمینه فناوری‌های نوین نیازمند بهره‌‌گیری از تمام ظرفیت‌های کشور هستیم و باید به‌گونه‌ای در این حوزه حرکت کنیم که فارغ از امتیازات خاص فردی، فضای لازم برای فعالیت تمامی ذی‌‌نفعان شکل بگیرد.

پیش از این در اواخر خرداد ۱۴۰۰، فعالیت انجمن بلاکچین ایران که با مجوز وزارت کشور به نام انجمن فناوران زنجیره بلوک در اداره ثبت شرکت‌ها و موسسات غیرتجاری به ثبت رسیده بود، طی نامه‌ای از سوی سازمان امور اجتماعی وزارت کشور متوقف شد. پس از گذشت چند ماه، فعالیت این انجمن از سر گرفته شد و اکنون فعالیت انجمن فناوران زنجیره بلوک ذیل نظر اتاق بازرگانی آغاز شده است.

منبع
راه پرداخت

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا