قلم میهن بلاکچین

چه اتفاقاتی در کمپ بلاکچین آذر ۹۸ افتاد / رویدادی با هدف کارآفرینی و گسترش بلاکچین

از سال گذشته خانه نوآوری با توجه به موقعیت و رسالت خود به عنوان یک شتابدهنده استارتآپ اقدام به طراحی کمپ بلاکچین کرده و در مرداد امسال از طرح کمپ بلاکچین در محل صندوق نوآوری و شکوفایی با حضور اعضای فعال اکوسیستم نوآوری و بلاکچین رونمایی صورت گرفت. این تیم در آذرماه ۹۸ رویدادی را با موضوع اختصاصی بلاکچین و پتانسیل های موجود در این تکنولوژی در ایران برگزار کرد.

این کمپ اولین دوره آموزشی و تیم سازی برای استارت آپ های بلاکچینی را در ایران برگزار کرد. در این کمپ قرار بود که شرکت کنندگان با کمک فعالان حوزه بلاکچین شروع به انجام پروژه هایی بکنند که بدون وجود فناوری بلاکچین امکان انجام آن ها نبود.

حمایت از پروژه های بلاکچینی به روش صحیح و ایجاد فضایی برای استعداد یابی و کارآفرینی میتواند به شناخت هرچه بیشتر این حوزه در ایران کمک کند و علاقه مندانی که در زمینه های مختلفی مانند کدنویسی بلاکچین؛ تولید محتوا؛ مارکتینگ و حتی ایده پردازی فعالیت می کند را دور هم جمع کند. در همین راستا میهن بلاکچین به عنوان رسانه تخصصی این حوزه قصد دارد به این روند مثبت کمک کند و کاربرانی که علاقه به کار یا سرمایه گذاری در پروژ های این چنینی را دارد را با این بستر آشنا کند. اما در ادامه به اتفاقاتی که در این بوت کمپ در سال ۹۸ افتاد خواهیم پرداخت.

هدف بوت کمپ بلاکچین ۹۸ چه بود؟

بوت کمپ بلاکچینی که در آذر ماه ۹۸ برگزار شد؛ با هدف برگزاری تیم سازی حول طرح هایی بوده است که در کارگروه این رویداد از قبل مطرح شده بود. این کمپ شامل یک دوره ۶ روزه فشرده آموزشی، یک دوره ۲ ماهه پیش شتابدهی و یک دوره ۶ ماهه شتابدهی است که در تمامی این مراحل مشاورین و منتورهای مختلف در حوزه های بلاکچین، برنامه نویسی بلاکچین، طراحی و مدیریت کسب و کار و مدیریت ریسک های حقوقی در کنار شرکت کنندگان و تیم های تشکیل شده، هستند.

برگزار کننده کمپ بلاکچین، خانه نوآوری است که برنامه شش روزه بوت کمپ را به شرح زیر برگزار کرد:

 

کمپ بلاکچین

اساتید این دوره را می توانید در تصویر زیر مشاهده کنید:

اساتید کمپ بلاکچین

چه دلیلی این رویداد را با سایر کمپین های در ایران متفاوت کرد؟

یکی از دلایلی که تصمیم گرفتیم در مورد این رویداد گزارش تهیه بکنیم، ماهیت اصلی و تفاوت آن با رویدادهای مشابه است:

  • مشابه بقیه رویدادها این رویداد نیز دارای بخش آموزشی بود اما هدف کمپ ایجاد استارت آپ و کارآفرین بوده و صرفا بعد آموزشی در نظر گرفته نشده است.
  • این رویداد به صورت مساله محور طراحی شده که سازمان ها یا شرکت های دیگر با آن مسائل دست به گریبان هستند و حاضرند برای حل آن ها سرمایه گذاری کنند.
  • این کمپ برای موفقیت استارت آپ ها طراحی شده و به گفته برگزار کننده این رویداد، ظرفیت وجود سرمایه گذار و جذب شرکت کنندگان در تیم و یا سازمان پشتیبان وجود دارد.
  • برخلاف بقیه رویدادها، قرار است تیم هایی که برای حل مسائل مطرح شده تشکیل شده اند با راهنمایی و همراهی فعالین حوزه به فعالیت خودشان ادامه بدهند.

چه ایده هایی در اولین بوت کمپ بلاکچین ایران مطرح شد؟

ایده هایی که در این کمپ مطرح شد و شرکت کنندگان برای پیاده سازی آن ها تشکیل تیم دادند، به شرح زیر است:

۱. ذخیره سازی سوابق تعمیرات و میزان کارکرد وسائل نقلیه بر بستر بلاکچین: هدف این پروژه افزودن شفافیت به سوابق نقلیه و جلوگیری از دستکاری در این سوابق به خصوص میزان کارکردهاست. مصرف کننده(خریدار) خودرو احتمالا شرکت های خودروسازی و خدمات پس از فروش آن ها می توانند ذینفعان این پلتفرم باشند.

۲. استفاده از ابزارهای غیرمتمرکز برای مقابله با تهدیدات سایبری: یکی از نقاط برتری بخش و محل های رقابت بین شرکت های تولید کننده محصولات امنیتی، تعداد هانی پات یا سیستم های طعمه ای است که برای کشف حملات در کنترل هر شرکت است. علاوه بر آن تولید روتین های خنثی سازی اثرات اتک وکتورها و توزیع آن ها نیز از خدمات این شرکت هاست. ایحاد یک پلتفرم غیرمتمرکز که این عملیات ها را اجرایی کند و تایم استمپ کردن نتایج می تواند یک بیزینس بلاکچینی مناسب باشد.

۳. کشتچین: سامانه جامع مدیریت کشاورزی بر مبنای بلاکچین: کشتچین یک سیستم مدیریت زنجیره تامین کشاورزی است که در آن کشاورزان، سازمان های مدیریتی کشاورزی و سایر بازیگران می توانند با وارد کردن داده و پایش آن رکوردهایی از اطلاعات تولید کنند که هم می تواند مصارف مدیریتی داشته باشد و هم مصرف کنندگان نهایی و واسطه ها می توانند با استفاده از اطلاعات موجود به مسیر کاشت تا محل فروش و تاریخچه دقیق محصول دست پیدا کنند.

۴. بازی سازی بر بست زنجیره بستکی: آیتم های درون بازی و کالکتیبل ها یک بازار بزرگ مالی در سال های اخیر در صنعت بازی سازی بوده اند. با این حال عدم شفافیت در این پلفترم ها کاملا مشهود است. ایجاد پلتفرمی که بتواند بازی هایی برای این دسته را با شفافیت همراه کند علاوه بر اضافه کردن یک ارزش پیشنهادی می تواند با قابلیت تطبیق پذیری برای بازی های متفاوت همراه باشد.

۵. صیانت از حقوق مالکیت معنوی محتوا: علاوه بر اینکه یک سرویس مشخص برای دستیابی به اطلاعات حقوق مالکیت معنوی وجود ندارد، روش شمارش تعداد بازدیدهای محتواهای ویدئویی آنلاین کاملا غیر شفاف است. با توجه به اینکه اغلب پلتفرم های vod به ازای پخش های ویدئو پرداخت هایی به تولید کننده محتوا دارند، این عدم شفافیت می تواند باعث جابجایی مبالغ بسیار بزرگی باشد. علاوه بر این صنعت تولید محتوای ویدئویی یک زنجیره تامین بسیار پیچیده با بازیگران ذینفع زیادی دارد که همگی درگیر این عدم شفافیت و فرآیندهای پرداخت هستند. ایجاد یک پلتفرم مناسب غیرمتمرکز برای حل این مساله مد نظر این کارگروه است.

۶. اینوتوکن: یکی از مسائلی که در اکوسیستم نوآوری با آن مواجه هستیم عدم شفافیت و عدم وجود رویه واحد برای ارزش گذاری استارت آپ ها است. اینو توکن با قرارگیری در مرحله شتابدهی علاوه بر اینکه باعث ایجاد یک روش ریفرال برای ورود استارت آپ ها به مرحله شتابدهی می شود، با ایجاد یک پلتفرم واحد برای ارزش گذاری استارت آپ ها شفافیت و رویه واحدی برا آن ایجاد می کند. همچنیم بخشی از این توکن ها که به استارت آپ اختصاصی می یابد می تواند برای خرید خدمات در اکوسیستم به کار روند که موجب گردش توکن ها و بالا رفتن ارزش آن ها می شود.

۷. پلتفرم بیمه p2p: مدل فعلی عملکرد بیمه ها مبتنی بر دریافت حق بیمه به ازای قبول ریسک است و در پایان دوره اگر حادثه ای رخ ندهد بیمه، حق بیمه را برای خود جذب می کند. این مدل علاوه بر اینکه قابل اصلاح است از نظر شریعه نیز محکوم است. یک مدل بیمه ای که در آن افراد آشنا با یکدیگر اقدام به سرمایه گذاری در یک حساب Escrow کرده و در زمان وقوع حادثه برای یکی از اعضا به وی خسارت پرداخت می کنند تحت عنوان بیمه همتا به همتا معروف است. علاوه بر این در صورتی که حادثه ای برای هیچ یک از اعضا در دوره مشخص اتفاق نیفتد، دارایی ها به حساب ایشان ریفاند می شود.

رویدادهای این چنینی چه کمکی به پیشرفت تکنولوژی بلاکچین در ایران خواهد کرد؟

بلاکچین هنوز در ابتدای راه پیشرفت است، برگزاری این رویدادها باعث می شود که کاربردهای این تکنولوژی بیشتر شناخته شود و با شناخت حاصله به حل مسائلی بپردازیم که تا امروز حل کردن آن ها به راحتی امکان پذیر نبود. قابلیت های بلاکچین به ما کمک می کند که حاکمیت را غیرمتمرکز کنیم و دموکراسی و آزادی را بدون نیاز به نهادی مرکزی اجرای کنیم.

با توجه به کاربران میهن بلاکچین این موضوع کاملا شفاف است که تکنولوژی بلاکچین و ارزهای دیجیتال در بین قشر جوان در ایران بسیار پر طرفدار است و بعد از چندین سال از ورود این تکنولوژی بسیاری از دوستداران کریپتو به دنبال فضایی برای کار کردن در این حوزه هستند و رویداد های این چنینی به ایجاد فضایی برای اشتغال زایی و راه اندازی کسب و کار کمک میکند.

گزیده ای از اتفاقات بوت کمپ بلاکچین ۹۸ به روایت تصویر

کمپ بلاکچین حجت عباسی

کمپ بلاکچین علیرضا زجاجی

شرکت کنندگان کمپ بلاکچین

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا