اخبار داخلی

رییس پلیس فتا: با مطالعه و دانش کافی وارد حوزه ارز دیجیتال شوید

رئیس پلیس فتا ناجا با اشاره به اینکه تاکنون سازو کار‌های مشخصی برای ارز دیجیتال در کشور تعیین نشده و همه چیز در حال بررسی است، گفت تاکنون برای هیچ وب سایت اینترنتی در این حوزه مجوز قانونی صادر نشده است.

سردار سیدکمال هادیانفر، اظهار داشت:

امروزه برخی از افراد و شرکت‌های خارجی با راه اندازی فناوری بلاک چین اقدام به تولید رمز ارزها کرده و در صرافی‌های آنلاین اینترنتی در جهان که تحت سلطه ایالات متحده آمریکا نیز هستند و اجازه دسترسی به کاربران ایرانی را نیز نمی‌دهند، با عناوین کریپتوکارنسی اقدام به خرید و فروش می‌کنند که این عناوین در ایران به ارز‌های دیجیتال معروف شده است.
وی با بیان اینکه فناوری بلاک چین در حوزه‌های مختلف نظیر اقتصاد، تامین منابع مالی، صنایع پزشکی و … کاربرد دارد، افزود:

گرچه ارز‌های رمزنگاری شده به عنوان روشی آسان برای پرداخت هزینه‌ها، خرید آنلاین و آفلاین، سرمایه‌گذاری، معامله‌گری و نقل و انتقال پول بین طرفین رواج یافته است و می‌تواند فرصتی برای برخی از کشور‌ها نیز باشد، ولی آزاد بودن شبکه رمز ارزها بویژه بیت کوین به معنای آن است که این‌ها متمرکز نیستند و به تعبیر دیگر صاحب ندارند و در برخی از اخبار منتشره برای مردم جهان اعلام شده است که هیچ گونه کنترل و نفوذی در این حوزه وجود ندارد.
رئیس پلیس فتا ناجا ادامه داد:

این رمز ارزها بدون پشتوانه بوده، عدم نفوذ و کنترل بر این ارز‌ها نیز معنا ندارد به طوری که دستکاری در قیمت‌ها (ایجاد نوسانات بسیار بالا در قیمت این ارز‌ها در صرافی‌ها) و حمایت از تحریم‌های موسوم به UN Security Council Sanctions list and OFAC و همچنین تحریم کاربران ایرانی و قطع دسترسی آنان توسط کشور‌های صاحب نفوذ در این حوزه نشان دهنده نفوذ و کنترل بر رمز ارزها بوده و موجب افزایش فوق العاده ریسک برای فعالیت‌های سرمایه گذاری و سفته بازی در حوزه رمز ارز‌ها شده است.
سردار هادیانفر اضافه کرد:

مردم عزیزمان، شرکت‌های خصوصی و دولتی مراقب اپلیکیشن ها، نرم افزار ها، وب سایت‌های اینترنتی، ربات‌های تلگرامی، فیشینگ وب سایت‌ها و ایمیل ها، تبلیغات سوء وب سایت ها، افزونه‌های مرورگر‌ها که برخی افراد سودجو تحت عناوین مختلفی اعم از استخراج و دریافت بیت کوین و ایردراپ‌های رایگان و امثالهم باشند که با استفاده از بدافزار‌های آلوده اقدام به سوء استفاده از سیستم‌های رایانه‌ای و سرور‌های شرکت‌ها برای استخراج رمز ارز‌ها می‌کنند و هر چیزی را بدون دانش و اطلاع از آن دانلود و استفاده نکنند.
در زمینه ذخیره و نگهداری رمز ارز‌ها در صرافی‌ها و کیف پول‌ها به خاطر بومی نبودن و خارج از دسترس بودن آنان برای کاربران ایرانی، احتمال کلاهبرداری با استفاده از ابزار و روش‌های دسترسی غیرمجاز وجود دارد.
افراد فعال در این حوزه باید دقت داشته باشند که اکسچنج‌ها و کیف پول‌ها گلوگاه‌های اصلی کریپتوکارنسی هستند، هر لحظه احتمال کلاهبرداری از سوی آنان و از دست رفتن سرمایه سرمایه گذاران متصور است.
رئیس پلیس فتا ناجا با اشاره به اینکه تاکنون سازوکار‌های مشخصی برای رمز ارز‌ها در کشور تعیین نشده و از سوی نهاد‌های مسئول درحال بررسی است، گفت:

تاکنون برای هیچ وب سایت اینترنتی در این حوزه مجوز قانونی صادر نشده است.
افرادی که قصد فعالیت در این حوزه را دارند حتما با مطالعه و دانش کافی وارد این حوزه شوند و موقع خرید رمز ارزها از یک فرد، با او به صورت رو در رو دیدار کنند و معامله را به صورت حضوری انجام دهند.
وی ادامه داد:

اکنون وب سایت‌های اینترنتی، کانال‌ها و گروه‌هایی در شبکه‌های اجتماعی بویژه شبکه اجتماعی تلگرام که خود در کشور ایران فیلتر است، در این زمینه راه اندازی شده و فعالیت می‌کنند که هیچ گونه مجوزی از سوی هیچ نهادی برای آنان تاکنون صادر نشده است و حتی برخی از وب سایت‌ها نیز برابر بررسی‌های صورت گرفته اقدام به کلاهبرداری می‌کنند.
رئیس پلیس سایبری کشور ادامه داد:

مردم عزیز کشورمان توجه داشته باشند برخی از افراد در کانال‌ها و گروه‌های شبکه‌های اجتماعی و حتی وب سایت‌های اینترنتی اقدام به ثبت نام از افراد برای خرید و فروش رمز ارز‌ها با اخذ مدارک هویتی نموده و از همان مدارک سوء استفاده می‌کنند.
افرادی هم که در زمینه فروش رمز ارز‌ها فعالیت دارند باید توجه کنند که برخی از افراد سودجو با استفاده از مدارک هویتی و کارت بانکی سایر افراد یا حتی جعلی اقدام به خرید می‌کنند.
این مقام ارشد انتظامی با اشاره به اینکه خرید پول‌های مجازی مانند این است که مردم ریال خود را به دلار تبدیل کرده و سپس چند کد صفر و یک دریافت کنند، گفت:

معلوم نیست که سرنوشت این سرمایه چه خواهد شد همانطور هم که چندی پیش گفته شد این بازار‌ها دارای نوسانات بسیار بالایی بوده و هستند و این را به وضوح در ماه‌های اخیر نیز شاهد بودیم که قیمت بیت کوین افت بسیار سنگینی داشته و افراد سرمایه گذار در این حوزه دچار ضرر‌های سنگینی شده و سرمایه خود را از دست داده و این سرمایه نیز به صورت ارز از کشور خارج شده است.
سردار هادیانفر بیان کرد:

نظر و موضع دولت نیز در مورد رمز ارز‌ها مشخص است و اگر بنا باشد قانونی در این خصوص ابلاغ شود و یا صرافی‌های در آن فعالیت نمایند، بانک مرکزی باید نظارت کند تا سرمایه شهروندان تضمین شود؛ ضمن اینکه پلیس فتا همیشه در حوزه رسیدگی و مبارزه با جرایم رایانه‌ای در کنار مردم عزیزمان است لذا با اشرافیت بر موضوع با هرگونه کلاهبرداری و سوء استفاده برخورد قانونی می‌کند و اجازه نمی‌دهد با سرمایه و امنیت سرمایه گذاری مردم، عده‌ای سودجو در خارج و داخل کشور بازی کنند.
وی در خاتمه از شهروندان درخواست کرد در صورت اطلاع از هرگونه فعالیت مجرمانه در فضای مجازی موضوع را از طریق نشانی پلیس فتا www.Cyberpolice.ir بخش ارتباطات مردمی گزارش کنند.

منبع
snn

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا