رمزارز در ایران

شرکت توانیر از کشف ۹۰۶۵ ماینر غیرمجاز در سال ۱۴۰۲ خبر داد

مجری طرح رمزارز شرکت توانیر از شناسایی ۷۴۲ مرکز استخراج غیرمجاز رمزارز و کشف و جمع‌آوری ۹۰۶۵ دستگاه ماینر با مجموع توان مصرفی ۲۳ مگاوات خبر داد.

به گزارش میهن بلاکچین، محمد خدادادی مجری طرح رمزارز شرکت توانیر تاکید کرد استخراج ارزهای دیجیتال با استفاده از تعرفه‌های برق یارانه‌ای، اعم از تعرفه برق خانگی، صنعتی، کشاورزی و تجاری غیرقانونی بوده و در ایام اوج مصرف باعث افزایش احتمال خاموشی صنایع می‌شود.

به گفته خدادادی، ماینرهای غیرمجاز شاخص‌های کیفی برق را کاهش داده و احتمال سوختن لوازم الکتریکی مشترکان را به شدت افزایش می‌دهد. علاوه بر این، به دلیل رعایت نشدن مسائل ایمنی، استفاده غیرمجاز از ماینرها گاهی می‌تواند به ایجاد آتش‌سوزی‌های گسترده منجر شود.

مجری طرح رمزارز شرکت توانیر با اشاره به اینکه از سال ۹۸، ۹۵۲۶ مرکز غیرمجاز رمزارز شناسایی و با آنها برخورد شده است افزود:

از ابتدای طرح تا پایان دی ۱۴۰۲، ۹۵۲۶ مرکز غیرقانونی استخراج رمزارز شناسایی شده و بیش از ۲۷۰ هزار ماینر جمع آوری شده است که میزان ظرفیت مصرفی این انشعابات ۷۳۷ مگاوات بوده است.

خدادادی همچنین خاطرنشان کرد با متخلفان این حوزه مطابق قانون برخورد شده و جرایم بسیار سنگینی برای آنها اعمال خواهد شد. وی همچنین در رابطه با مراکز قانونی استخراج رمزارزها گفت:

این موارد، مراکزی هستند که از وزارت صمت جواز تاسیس و پروانه بهره برداری اخذ می کنند و استاندارد اجباری ۲۲۸۰۰ در خصوص نصب برچسب انرژی بر روی هر ماینر را رعایت می‌کنند. همچنین مشخصات ماینرها در سامانه جامع تجارت ثبت شده است. این مزارع می‌توانند آزادانه نسبت به فعالیت خود اقدام کرده و همچنین در صورت تامین برق از تابلوی سبز بورس انرژی، جریان برق آنها حتی در فصول گرم و سرد سال قطع نمی‌شود.

منبع
tahlilbazaar

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا