رمزارز در ایران

انجمن بلاکچین ایران: قیمت بالای برق باعث عقب‌ماندگی حوزه استخراج رمزارز می‌شود

شروع فصل گرما نگرانی در مورد تعطیلی دستوری دستگاه‌های استخراج رمزارز را میان فعالان این حوزه تشدید کرده است. همچنین فعالان این حوزه در مورد قیمت برق و گازی که در اختیار صنعت استخراج قرار می‌گیرد ابراز نگرانی کرده‌اند.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از اکونیوز، برای پاسخ دادن به بخشی از این نگرانی‌ها «انجمن فناوران زنجیره بلوک» بیانیه‌ای منتشر کرده است و نسبت به خطرات ناشی از اشتباه، کندی، غیرشفاف بودن و تعارض در فرایند قانون‌گذاری در این حوزه هشدار داده است.

انجمن فناوران زنجیره بلوک در بیانیه خود گفته است:‌

کشور ما تا به امروز آسیب‌های زیادی را از عدم تولید میلیاردها دلار دارایی دیجیتال، رشد کسب‌وکارهای ناسالم در این حوزه، استخراج زیرزمینی و کوچ نیروی انسانی متخصص ایرانی متحمل شده است. کم‌کاری در این مورد به عموم مردم و کسب‌وکارهای سالم فعال در این حوزه آسیب می‌زند.

در ادامه این بیانیه اظهار داشته است «حوزه رمزارزها تنظیم‌پذیر و قانون‌پذیر است اما دستورپذیر نیست» و تاکید کرده است که در صورت ضعف در تنظیم مقررات «ماهیت غیرمتمرکز این حوزه باعث قانون‌گریزی می‌شود».

این انجمن در بیانیه خود، تعرفه تعیین شده برای برق و گاز مورد استفاده در استخراج رمزارزها (معادل ۷۰٪ میانگین نرخ صادراتی) را عامل عدم سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در زیر ساخت‌های تبدیل انرژی کشور می‌داند. در این زمینه در بیانیه ذکر شده است:

تعیین نرخ غیرکارشناسانه برای حامل‌های انرژی به گونه‌ای که قیمت تمام‌شده برق را برای این صنعت به بالاتر از ۴ سنت برساند، باعث عقب‌‌ماندگی و ادامه ماینینگ زیرزمینی در کشور خواهد شد.

نویسندگان این بیانیه معتقدند وزارت‌خانه‌های نفت و نیرو از طریق فروش انرژی به این صنعت امکان کسب سالانه ۲۰٬۰۰۰ میلیارد تومان درآمد دارند. در ادامه این بیانیه آمده است:

متن احکام تنظیم‌گری این حوزه از روح سند تحول دولت سیزدهم بسیار دور افتاده است.

در این بیانیه نسبت به سیاست‌گذاری در حوزه تبادل دارایی‌های دیجیتال نیز ابراز تاسف شده و تاکید شده است:

در سیاست‌گذاری‌های این حوزه رنگ‌ و بوی تمرکزگرایی و مجوزدهی و تصدی‌گری تکراری بانک مرکزی که بارها نتایج آن را در سال‌های گذشته دیده‌ایم به چشم می‌خورد. هرگونه تمرکزگرایی در این موضوع منجر به رانت و فساد می‌شود یا از لحاظ امنیتی دارایی‌ها و داده‌های مردم را به مخاطره می‌اندازد.

در پایان این بیانیه نسبت به جذب نیروهای جوان و نخبه ایرانی توسط کشورهای همسایه هشدار داده است:‌

ما در رقابت استخراج بیت کوین درمقابل کشورهای تازه‌واردی چون آمریکا و کانادا در حال از دست دادن موقعیت خود هستیم. در صورتی که می‌توانیم قطب منطقه و پیشرو در این صنعت باشیم و قدرت پردازشی داشته باشیم که تامین‌کننده قدرت استراتژیک فردای ما باشد.

متن کامل بیانیه انجمن فناوران زنجیره بلوک (انجمن بلاکچین ایران) را می‌توانید در تصویر زیر به صورت کامل مطالعه کنید.

بیانیه انجمن فناوران زنجیره بلوک (انجمن بلاکچین ایران) استخراج رمزارز و مبادلات ارز دیجیتال

منبع
اکونیوز

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا