مبتدی سرمایه گذاری

میهن گپ – خطرات خرید و فروش ارزهای دیجیتال برای کاربران ایرانی

تیم میهن بلاکچین به دنبال این است که بستری فراهم کند تا از طریق آن کاربران بتوانند به صورت هدفمند با هم تعامل داشته باشند. در همین راستا هر هفته یک موضوع برای تعامل کاربران در گروه تلگرامی میهن بلاکچین در نظر گرفته می شود. البته این موضوع پیشنهادی ماست و کاربران می توانند به صورت آزادانه در مورد موضوعات دیگری هم تعامل داشته باشند. با توجه به این که ممکن است بعضی از کاربران نتوانند همیشه این گروه را دنبال کنند، هر هفته در قالب یک پست تحت عنوان میهن گپ، نظرات و پیام های برگزیده دوستان ارائه خواهد شد. ما در میهن گپ قصد داریم علاوه بر نظرات و پیام های کاربران محتوای دیگری شامل مناظره، بحث و گفتگو و مباحثه هم داشته باشیم. موضوع هفته اول این بود که چه خطراتی کاربران ایرانی را در خرید و فروش ارزهای رمزنگاری شده تهدید می کند؟

همانطور که می دانید عدم وجود اکسچنج یا صرافی ارز دیجیتال دارای مجوز داخل کشور، باعث شده که فضایی برای کلاهبرداری ایجاد شود. در همین راستا، قصد داشتیم فضایی ایجاد بکنیم که کاربران از تجربیات یکدیگر استفاده بکنند و جلوی بسیاری از کلاهبرداری ها را بگیریم. البته باید ذکر کنیم که هرچقدر راه های پیشگیری قوت پیدا کند به همان میزان هم راه های کلاهبرداری تنوع بیشتری پیدا می کند.

در حال حاضر کاربران ایرانی می توانند از اشخاص واسط خرید و فروش خود را انجام دهند ولی باید دقت کنند که هر فروشنده ای قابل اعتماد نیست. برای خرید از این راه، کاربران باید اطلاعات هویتی و بانکی خود را در اختیار اشخاص واسط قرار دهند که این مسئله نیازمند وجود اعتماد دوطرفه است و نبایستی این اطلاعات در اختیار افراد سودجو قرار گیرد.

چند نکته که نباید آن ها را فراموش کنیم:

  • در هنگام خرید، حتما از اعتبار فروشنده مطمئن شویم. برای این کار می توانید از رسانه های اجتماعی و نظرات کاربران استفاده کنید ولی در حال حاضر LocalBitcoins پلتفرمی است که اعتبار جهانی کسب کرده و کاربران می توانند از آن برای خرید و فروش استفاده کنند.
  •  در هنگام فروش ارز دیجیتالی، دقت کنید که پول دریافتی حتما از حساب کسی ارسال شود که ارزهای دیجیتالی خود را به او فروخته اید.
  •  قیمت های غیر متعارف در خرید و فروش، ریسک انجام دادن این فرآیند را بیشتر کرده و منطقی نیست که وارد این گونه معاملات شوید.
  • اگر قرار است اطلاعات خود را با فروشنده ای به اشتراک بگذارید، دقت کنید که با اشتراک گذاشتن بعضی از اطلاعات، بستر سو استفاده برای آدم های سودجو فراهم می شود. به طور مثال، ممکن است که فروشنده از شما بخواهد تصویر کارت بانکی خود را به اشتراک بگذارید، قسمت های CVV۲ و تاریخ انقضای کارت اطلاعات اضافه ای است که فقط به کار آدم های سودجو می آید.

نظرات کاربران در گروه میهن بلاکچین

امیر گفت:

بنظرم اولین خطر برای ما، نبود صرافی هایی که واقعا پاسخگو باشن و بشه با خیال صد درصد راحت معامله کرد. دومی واسطه های غیر مطمئن هست

حمید و علی در صحبت های خود اشاره کردند:

– تنها مشکل تفاوت قیمته، ما با قیمت جهانی فاصله داریم
+ تنها مشکل که نه. ولی مشکل بزرگیه. داستان اصلی اینه که هیچ اکسچنج بزرگی مثل بایننس و بیترکس و تو این سبک اکسچنجا نیست و باید از دست خرید کرد. واسه همین کلاه برداری زیاده خیلی
– اکسچنجم باشه یه سایه عدم اعتماد ایجاد میشه یکی بخاطر قوانین نامشخص دولتی یکی هم بخاطر ناشناس بودن و نداشتن اعتبار کافی طرفهای مقابل و امنیت پایبن مثلا خطر هک همون از دست خریدن فعلا واقعا امنه اگه طرفش خوب باشه

مهدی در همین رابطه گفت:

بزرگترین مشکل همون جدا بودن ما از بازارای جهانیه، اگه قابلیت خرید از صرافیای بزرگ دنیا واسه ما، با قیمتای واقعی و با توجه به عرضه و تقاضا وجود داشت، خیلی از کلاه برداری ها اتفاق نمی افتاد، که حتی اگر هم کلاه برداری نباشه متاسفانه قیمت ها خیلی دور از قیمت واقعی هستن

تینا ضمن پرسیدن سوال از خودمان، گفت:

شما بفرمایید چه خطری کاربرای ایرانی رو تهدید نمیکنه، تحریم که هستیم ، فیلتر که هستیم ، صرافیای خارجی که احرازمون نمیکنن ، صرافی های داخلی که هفته ای یه بار فیلتر میشن ادرسشون عوض میشه ، فیشینگ و اینا رو که دیگه نگم ، تقریبا از همه طرف محاصره ایم بخایم نخوایم باید هودلر باشیم، لوکال بیتکوین و شیپ شیفت و اینایی ام که تا الان باهامون اوکی بودن همه قوانینشون داره تغییر میکنه

یکی از کاربران نظر خود را اینگونه بیان کرد:

شرایط کشور برای کلاهبرداری خیلی مهیاست. جمعیت زیادی از کشور در شرایط بحرانی هستند که باعث میشه ریسک کنند برای شرایط بهتر.  کلاهبردار ها هم از این شرایط استفاده می. کنند و با پیشنهاد های وسوسه انگیز  میان وسط ضمن اینکه بخاطر مسائل تحریم اعتماد به صرافی های خارجی هم سخته

یکی از کاربران نوشت:

بزرگترین خطری که برای من وجود داره اکسچنج ها خارجی هستند که ممکنه هر لحظه اعلام کنند ایرانیها مجاز به استفاده از این اکسچنج نیستند و حساب رو ببندند .

نتیجه گیری

با توجه به افزایش کلاهبرداری های صورت گرفته در زمینه خرید و فروش ارزهای دیجیتالی، امروز بیشتر از قبل نیازمند قانون گذاری از سمت مسئولین کشور هستیم. همچنین همه شاهدیم که هر روز یکی از مسئولین اعلام می کند، با استفاده از ارزهای دیجیتالی می توانیم تحریم ها را دور بزنیم. با این تفاسیر دلایل کافی برای لزوم وضع قانون در حوزه خرید و فروش ارزهای دیجیتالی وجود دارد و در اولیت قرار گرفتن آن منطقی به نظر می رسد.

 

آخرین به روز رسانی: ۹۹/۰۴/۱۰

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا