حل مشکل مقیاس‌پذیری بیت کوین منجر به متمرکز شدن آن می‌شود؟

داستان استیبل کوین‌ها در سال ۲۰۲۰ خارق العاده بوده است. پس از ریزش آنها در مارس ۲۰۲۰، میزان انفجار تتر از نظر صدور و ارز بازار باعث شده تا بسیاری بر این باور باشند که دارایی‌های دیجیتال متمرکز با پشتوانه دلار آمریكا در آینده بیت کوین حرف اصلی را خواهند زد.

وقتی صحبت از دارایی‌های با ثبات است، کاربران مجبور هستند یکی از دو این عملکرد را انتخاب کنند. دارایی یا مقیاس پذیر خواهد بود یا غیرمتمرکز. اگرچه مفهوم دارایی‌های دیجیتال ایده عدم تمرکز را در بر می‌گیرد اما بسیاری سطح بالاتری از مقیاس پذیری را انتخاب می‌کنند.

سرانجام بیت کوین های مقیاس پذیر چیست؟

مقیاس پذیری

بنا بر به پست جدید Messari از میزان موجودی ۱۲ میلیارد دلاری استیبل کوین، تنها ۲ درصد از آنها غیر تصدی هستند و این واقعیت را تأیید می‌کند که کاربران ترجیح می‌دهند یک توکن متمرکز با پشتوانه دلار داشته باشند تا همتای بدون نیاز به اعتماد آن. این پست اضافه می‌کند:

هنگامی که قیمت یک استیبل کوین متمرکز مانند تتر بیش از ۱ دلار می‌شود، تریدرها قادر هستند به سرعت دلار سپرده کرده و استیبل کوین دریافت کنند و آنها را با سود کمی بفروشند.

حال که صحبت از استیبل‌های متمرکز مانند تتر است شایان ذکر است که محبوبیت بیت کوین‌های توکنیزه شده در حال افزایش است زیرا بیت کوینی که در اتریوم ذخیره می‌شود توسط ذخایر شخص ثالث پشتیبانی می‌شود. Wrapped Bitcoins یا WBTC مثال کاملی است.

داده‌ها حاکی از آن است که از ابتدای سال ۲۰۲۰، WBTC بلوکه شده از ۲۰۰۰ بیت کوین به ۱۱ هزار و ۱۳۶ رسیده است. این رقم ۸۵ درصد کل بیت کوین موجود در اتریوم است که ارزش آن به حدود ۱۳۰ میلیون دلار می‌رسد. در مقایسه با ارزش کل بازار قطعاً مبلغ کمی است اما در حال شروع یک ارزش بازار برای بیت کوین‌هایی است که شخص ثالث ذخیره کرده است.

روشن است که کاربران به یک نهاد معتمد مانند BitGo برای بیت کوین های خود که در WBTC بلوکه شده‌اند، فکر می‌کنند.

جک پوردی (Jack Purdy) از مسیاری معتقد است که WBTC به “تتر BTC در اتریوم” تبدیل خواهد شد و انتظار دارد شاهد رشد تصاعدی و سلطه بازار آن باشیم.

از طرف دیگر با بیت کوین‌های توکنیزه شده که مجموعه ای از گزینه ها برای پیوند زدن ویژگی‌های بیت کوین با پروتکل های دیگر ایجاد می‌کنند، موضوع اصلی تمرکز و پیچیدگی بیشتری است که زمان استفاده از بلاک چین بیت کوین به عنوان لایه تسویه حساب به وجود می‌آید.


54321
امتیاز 5 از 1 رای

منبع ambcrypto
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال نظر