اخبار بیت کوین

آیا شروع بازپرداخت بدهی‌های صرافی Mt. Gox برای قیمت بیت کوین واقعا بد است؟

اخیراً، جامعه ارزهای دیجیتال پر از بحث‌هایی در مورد توزیع قریب‌الوقوع بیت‌کوین و بیت کوین کش توسط Mt. Gox، صرافی ژاپنی است. Mt. Gox پس از تجربه یک هک در سال ۲۰۱۴، قرار است بخش قابل توجهی از دارایی‌های بازیابی شده را به طلبکاران بازپرداخت کند. این مورد باعث نگرانی‌هایی در مورد کاهش قیمت بیت کوین شده است.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به گزارش میهن بلاکچین، این بازپرداخت نگرانی‌هایی را در مورد تاثیر احتمالی آن بر بازار گسترده‌تر ارزهای دیجیتال، به ویژه ثبات قیمت بیت‌کوین ایجاد کرده است. اما آیا این کار، آنقدر که حس منفی ایجاد کرده است، تاثیر بد خواهد داشت؟ این سوالی است که در این مطلب به آن پاسخ می‌دهیم.

سابقه Mt. Gox و تلاش‌های آن برای بازیابی دارایی‌ها

Mt. Gox زمانی یکی از بازیگران بزرگ در بین صرافی‌های ارزهای دیجیتال بود تا اینکه پس از یک هک گسترده که منجر به از دست دادن تقریبا ۹۴۰٬۰۰۰ بیت کوین به ارزش تقریبی ۶۴ میلیون دلار در آن زمان شد، سقوط کرد. در طول سال‌ها، تلاش‌ها برای بازیابی و توزیع مجدد وجوه از دست رفته ادامه داشته و به برنامه‌ای برای توزیع ۱۴۱٬۶۸۷ بیت کوین که اکنون حدود ۸.۵ میلیارد دلار ارزش دارد منجر شده است.

نگرانی‌ها و واکنش بازار

در ابتدا، نگرانی‌ها در مورد فشار فروش احتمالی ناشی از این عرضه، منجر به کاهش قابل توجه قیمت بیت‌کوین شد که باعث شد قیمت به محدوده ۵۸٬۰۰۰ لار نیز وارد شود. تحلیلگرانی مانند تونی سیکامور (Tony Sycamore) از IG Markets تاکید کردند در حالی که با این بازپرداخت مقادیر قابل توجهی از بیت کوین ممکن است وارد بازار شود، بسیاری از این فشار فروش قبلا در شرایط فعلی بازار لحاظ شده است. به گفته سیکامور:

این بازپرداخت‌ها از مدت‌ها قبل پیش‌بینی می‌شدند.

تحلیلگران به سرمایه‌گذاران اطمینان داده‌اند که فروش این دارایی‌ها ممکن است کمتر از حد انتظار باشد. سم کالاهان (Sam Callahan)، تحلیلگر ارشد سوان بیت کوین (Swan Bitcoin)، خاطرنشان کرد بسیاری از طلبکاران زمان کافی برای فروش مطالبات خود دارند و به احتمال زیاد به دلیل قیمت خرید پایینی که در طول دوره ورشکستگی Mt. Gox، داشته‌اند، اکثر آنها بیت کوین خود را حفظ خواهند کرد.

کالاهان اظهار داشت:

حتی الان نیز تاثیر توزیع بیت کوین Mt. Gox احتمالا بیش از اندازه بوده است.

جزییات تخصیص و توزیع

طبق اطلاعات گلکسی ریسرچ (Galaxy Research)، از ۱۴۱٬۶۸۷ بیت کوینی که برای توزیع در نظر گرفته شده است، طلبکاران فردی ۶۵٬۰۰۰ بیت کوین را مستقیما دریافت خواهند کرد، در حالی که ۳۰٬۰۰۰ بیت کوین به صندوق‌های خسارت و سایر نهادهای مرتبط با ورشکستگی اختصاص خواهد یافت. این تفکیک نشان می‌دهد که بخش قابل توجهی از بیت کوین‌های توزیع شده ممکن است فورا به بازار سرازیر نشوند.

تخمین توزیع بیت کوین Mt. Gox
تخمین توزیع بیت کوین Mt. Gox

گلکسی ریسرچ خاطرنشان کرد:

منطقی است که فرض کنیم بیشتر بیت‌کوین‌های دریافتی توسط وجوهی که طلبکاران دریافت می‌کنند، به گونه‌ای به LP‌ها (تامین‌کنندگان نقدینگی) توزیع شده و فروخته نمی‌شوند.

الکس تورن (Alex Thorn)، رییس بخش تحقیقات گلکسی دیجیتال (Galaxy Digital)، طرح توزیع را بیشتر تشریح کرد و تخمین زد که ممکن است بخش قابل توجهی از بیت کوین‌ها فورا فروخته نشود. تورن تاکید کرد اکثریت طلبکاران بازپرداخت بیت کوین را به جای تسویه نقدی انتخاب کردند که نشان‌دهنده ترجیح طلبکاران برای حفظ دارایی‌های بیت کوین خود است.

تورن توضیح داد:

به نظرم ما به تازگی یک فروش گسترده را تجربه کرده‌ایم. علت فروش گسترده، اثراتی است که در انتظارات فروش Mt. Gox به اوج خود رسیده است.

تورن و تحلیلگران دیگر تاکید کردند بسیاری از طلبکاران Mt. Gox هولدرهای بلندمدت بیت کوین هستند که علیرغم فرصت‌های متعدد برای تبدیل آنها به ارز فیات، در برابر فروش دارایی‌های بیت کوین خود مقاومت نشان داده‌اند. این احساسات ریشه در باور بلندمدت طلبکاران به ارزش آتی بیت کوین و عدم تمایل آنها به کنار کشیدن از یک دارایی احتمالا پرسود دارد.

تورن خاطرنشان کرد:

بسیاری از طلبکاران شخصی، سال‌ها در برابر پیشنهادات منطقی و تهاجمی مقاومت کردند و نشان دادند که بیت کوین خود را پس می‌خواهند، نه ارز فیات!

تورن گفت که فشار فروش احتمالی روی بیت کوین کش (BCH) احتمالا «بسیار بدتر» خواهد بود، زیرا بسیاری از سرمایه‌گذاران واقعا هرگز BCH را به طور کامل نخریدند و فقط به دلیل هارد فورک بیت کوین که در سال ۲۰۱۷ رخ داد آن را دریافت کردند.

علاوه بر این، تورن تاثیر مالیات بر عایدی سرمایه بر طلبکاران را بیان کرد و گفت که حفظ بیت کوین ممکن است از نظر مالی در مقایسه با فروش و متحمل شدن رویدادهای مشمول مالیات سودمندتر باشد. این مورد هم دلیلی است برای اینکه که طلبکاران Mt. Gox احتمالا ترجیح می‌دهند بیت کوین خود را نگه دارند تا اینکه در فروش قابل توجهی نقش داشته باشند.

سمسون موو (Samson Mow)، مدیر عامل Jan3، شرکت پذیرش بیت کوین، با اشاره به تحرکات اخیر بیت کوین مصادره شده متعلق به دولت آلمان نیز، در X بیان کرد:

هیچ فروش بزرگی از آلمان یا Gox وجود ندارد.

در حال حاضر این کاهش قیمت بیت کوین صرفا ناشی از احساسات و ترس است، نه از فروش دارایی‌های متعلق به این دو نهاد. حتی زمانی که کوین‌های Gox به بازار عرضه شوند، اگر فروش وجود داشته باشد، احتمالا از طریق OTC (بازارهای خارج از صرافی) خواهد بود و کمترین تأثیر را روی قیمت خواهد داشت.

انعطاف‌پذیری بازار و چشم‌انداز آینده

در نتیجه، در حالی که توزیع بیت کوین بازیابی شده Mt. Gox یک رویداد مهم در فضای ارزهای دیجیتال است، تأثیر فوری آن بر قیمت بیت کوین و پویایی بازار ممکن است کمتر از آنچه در ابتدا تصور می‌شد، باشد. رفتار طلبکاران Mt. Gox با ارجحیت برای حفظ بیت کوین، ثبات بیشتری را برای بازار فراهم خواهد کرد.

با نگاهی به آینده، بازار ارزهای دیجیتال با وجود نوسانات گاه‌به‌گاه ناشی از چنین رویدادهایی انعطاف‌پذیر باقی می‌ماند. در حالی که عدم قطعیت‌ها ادامه دارد، احساسات کلی، خوش‌بینانه است.

منبع
کوین دسککوین تلگراف

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا