اخبار بیت کوین

رابین هود سومین نهنگ بزرگ بیت کوین؛ پیامد آن برای بازار کریپتو چیست؟

در چند روز گذشته جامعه کریپتو با یک کیف پول ناشناس مواجه شد که در سه ماه گذشته ۳ میلیارد دلار بیت کوین ذخیره کرده است که موجی از نظریه‌ها را در مورد مالک احتمالی آن برانگیخت. پس از گمانه‌زنی‌های فراوان در نهایت، مشخص شد به احتمال زیاد مالک این کیف پول پلتفرم معاملاتی رابین‌هود است. این در حالی است که ذخایر بیت‌کوین رابین‌هود می‌تواند با افزایش نفوذ سرمایه‌گذاران خرد و احتمالا ایجاد ریسک‌های جدید در بازار، چشم‌انداز بازار ارزهای دیجیتال را تغییر دهد. در این مطلب به پیامدهای این موضوع خواهیم پرداخت.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به نقل از کوین تلگراف، یک آدرس مرموز بیت کوین موفق شده است خود را به جایگاه ارزشمند سومین هولدر بزرگ BTC برساند. این آدرس تاکنون ۱۱۸٬۰۰۰ بیت کوین جمع‌آوری کرده است. انباشت سریع و قابل توجه بیت کوین در یک آدرس کیف پول، حدس و گمان‌های زیادی را در مورد آن برانگیخت.

کیف پول مرموز بیت کوین
این کیف پول مرموز در کمتر از چهار ماه ۱۱۸٬۰۰۰ بیت کوین جمع‌آوری کرده است؛ منبع: BitInfoCharts

فرضیات مطرح شده در مورد مالکیت کیف پول بیت کوین

برخی از کاربران پیشنهاد کردند که به احتمال زیاد یک صرافی ارز دیجیتال در حال جابجایی وجوه است، در حالی که برخی دیگر شرکت بلک راک (BlackRock) را مظنون اصلی معرفی کردند. اما همان طور که پیش از این گزارش کردیم، این تئوری بر اساس هیچ مدرک محکمی استوار نیست.

فرضیه دیگر این است که برخی از تحلیلگران آنچین معتقدند این گنجینه بیت کوین در واقع متعلق به مایکرواستراتژی (MicroStrategy)، شرکت نرم‌افزاری هوش تجاری و تحلیلی ایالات متحده است که طبق ارائه گزارش اخیر آن به کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC)، دارای ۱۵۲٬۸۰۰ بیت کوین است.

با این حال، به نظر می رسد این معما اکنون با پلتفرم اطلاعاتی بلاکچین آرکهام اینتلیجنس (Arkham Intelligence) حل شده است که یک کیف پول را با عنوان Robinhood: Jump Trading Custody برچسب‌گذاری کرده است.

اسکرین شات از کیف پول بیت کوین
اسکرین شات از کیف پول بیت کوین؛ منبع: Arkham Intelligence

با این اوصاف، اگر فرض کنیم هویت این آدرس متعلق به رابین‌هود باشد همچنان سوالات زیادی وجود دارد؛ زیرا این غول مالی مالکیت این آدرس را نه تایید و نه رد کرده است.

آیا رابین‌هود می‌تواند واسطه‌های ارز دیجیتال را از قدرت خارج کند؟

اگر مالکیت رابین‌هود بر ۱۱۸٬۰۰۰ بیت کوین تایید شود، عواقب آن می‌تواند در سراسر آینده بازار ارزهای دیجیتال بازتاب پیدا کند. از قدیم، بزرگ‌ترین آدرس‌های بیت‌کوین عمدتا به صرافی‌های ارز دیجیتال مرتبط بوده‌اند. با این حال، نقش رابین‌هود به عنوان یک کارگزار متعارف با تمرکز آن بر بازار سهام و آپشن‌ها متفاوت خواهد بود.

نگاهی به آخرین پرونده 10-Q رابین‌هود نشان می‌دهد این پلتفرم معاملاتی ۴.۲۴ میلیارد دلار بیت کوین دارد. با توجه به نزدیک شدن قیمت بیت کوین به ۳۰۲۵۰۰ دلار در ۳۰ ژوئن (۹ تیر)، این رقم معادل ۱۳۹٬۰۱۶ بیت کوین است؛ واقعیتی که کاملا با استدلال‌های تحلیلگران آنچین در مورد دارایی‌های قابل توجه رابین‌هود مطابقت دارد.

اگر رابین‌هود صاحب این آدرس مرموز بیت کوین باشد، یک نکته را کاملا روشن می‌کند. بیت کوین برای موفقیت به موسسات بزرگ متکی نیست. تحلیلگران قبلا استدلال می‌کردند که برای اینکه بیت‌کوین واقعا رشد کند، شرکت‌های سرمایه‌گذاری بزرگ یا شرکت‌هایی مانند تسلا و بلاک (Block) باید وارد عمل شوند. اما گزارش‌های اخیر اپل و آلفابت (شرکت مادر گوگل) نشان می‌دهد آن‌ها در سقوط بیت کوین خریدی نداشته‌اند.

در مورد رابین‌هود، گزارش‌ها می‌گویند این پلتفرم معاملاتی تا ژوئن ۲۰۲۳ (خرداد)، حدود ۲۳.۲ میلیون کاربر فعال داشته است. اگر تنها ۱۰٪ آن‌ها صاحب مقداری بیت کوین باشند، برای رسیدن به ۴.۲۴ میلیارد دلار موجودی بیت کوین به طور میانگین تنها به ۱٬۸۲۸ دلار سرمایه نیاز دارند. این امر نشان می‌دهد افراد معمولی، مانند افرادی که در رابین‌هود هستند، می‌توانند نقش مهمی در شکل دادن به چشم‌انداز بازار ارزهای دیجیتال داشته باشند.

مزایا و معایب مالکیت ذخایر عظیم بیت کوین توسط رابین‌هود

در حالی که برخی از سرمایه‌گذاران خواهان پذیرش انبوه بیت کوین به هر وسیله ممکن هستند، رسیدن به آن بدون ریسک نیست. پایگاه کاربران رابین‌هود به دلیل تمایل آن‌ها به معاملات سفته‌بازی، به ویژه در سهام‌های پرریسکی مانند GameStop ،AMC و Bed Bath & Beyond شناخته شده‌اند. همچنین، این معامله‌گران دارایی قابل توجهی به میزان خیره‌کننده ۲.۶۳ میلیارد دلار دوج کوین دارند.

تمایل این افراد به سرمایه‌گذاری‌های کوتاه مدت سوالاتی را در مورد رویکرد آن‌ها نسبت به بیت کوین ایجاد می‌کند. اگر این سرمایه‌گذاران با امید به تایید ETF بیت کوین آن را خریداری کنند، احتمال کاهش قیمت بیت کوین در بلند مدت یا تاخیر در تایید ETF آن ممکن است باعث فروش انبوه BTC توسط این افراد شود.

علاوه بر این، خطر دیگر احتمال مداخله دولت ایالات متحده است که اگرچه قریب‌الوقوع نیست اما قابل تصور است. اگرچه احتمال سناریویی مشابه فرمان اجرایی ۶۱۰۲ در سال ۱۹۳۳ که طی آن مبادله دارایی‌های خصوصی طلا را با ارز کاغذی الزامی می‌کرد اندک به نظر می رسد، اقدامات احتمالی مقامات ایالات متحده می‌تواند به طور بالقوه دارایی‌های بیت کوین را به خطر بیندازد.

حتی در یک سناریوی بعید که سیستم قضایی ایالات متحده یا سرویس درآمد داخلی تصمیم بگیرند دارایی‌های بیت کوین را در حین بررسی کاربران برای مسائل مالیاتی یا مشابه قفل کنند، ذخیره قابل توجه بیت‌کوین که توسط رابین‌هود نگهداری می‌شود، خطرات بالقوه را تشدید می‌کند. مجموعه گسترده دارایی‌های رابین‌هود خطر چنین اقداماتی را افزایش می‌دهد که بر بخش بزرگتری از بازار تاثیر می‌گذارد.

اما در مقابل، انباشت گسترده ارزهای دیجیتال توسط مشتریان رابین‌هود می‌تواند به صورت بالقوه به عنوان انبار مهمات برای متقاضیان ETF بیت کوین عمل کند. در حالی که رابین‌هود خدمات قابل مقایسه‌ای را ارائه می‌دهد، اما فقدان حمایت این پلتفرم معاملاتی از سرمایه‌گذار می‌تواند انگیزه ایجاد ETFهای امن‌تر و قانونی را ایجاد کند.

صرف نظر از اینکه ETFهای بیت کوین محقق شوند یا خیر، سرمایه‌گذاران راه‌های جایگزینی برای افزایش سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال پیدا خواهند کرد؛ چه از طریق سهام مایکرواستراتژي، چه رابین‌هود یا سایر ابزارهای نوآورانه. این امر نشان می‌دهد در حوزه مالی، نوآوری و پیشرفت اجتناب‌ناپذیر است.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا