اخبار بیت کوین

آیا بلک راک در سقوط اخیر قیمت بیت کوین نقش داشت؟

سقوط اخیر قیمت بیت کوین گمانه‌زنی‌ها در مورد علت اصلی این اتفاق را افزایش داده است. برخی معتقدند شرکت بلک راک (BlackRock) قصد دارد تا قبل از راه‌اندازی ETF، با دستکاری بازار بیت کوین‌های ارزان را جمع‌آوری کند. همچنین، برخی این ایده را مطرح می‌کنند که دولت آمریکا در حال سرکوب قیمت بیت‌کوین است. اگر شایعات فروش BTC توسط بایننس را هم به این موارد اضافه کنیم، متوجه می‌شویم که از این دست تئوری‌ها کم نیستند. در این مطلب هر کدام از این فرضیات را با دلایل منطقی بررسی خواهیم کرد.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به نقل از کوین تلگراف، هر زمان که قیمت بیت کوین با شیب تند و ناگهانی سقوط می‎‌کند، تئوری‌های متعددی مطرح می‌شوند. مظنونین ردیف اول این تئوری‌ها هم معمولا اقدامات دولت‌ها، دستکاری قیمت‌ توسط صرافی‌ها، دستکاری نهنگ‌ها و لورج بالا هستند.

اما آیا بلک راک واقعا از کاهش قیمت بیت کوین سود می‌برد و آن‌طور که برخی تصور می‌کنند در تلاش است با به هم ریختن بازار، بیت کوین را به قیمت ارزان‌تر به دست آورد؟ در این مطلب ابعاد مختلف این تئوری بررسی شده است.

تعویق تصمیم SEC در مورد درخواست‌های ETF اسپات بیت‌کوین

بین ۱۵ تا ۱۸ آگوست (۲۴ تا ۲۷ مرداد)، قیمت بیت کوین کاهش قابل توجهی ۱۲٪ را تجربه کرد. این اتفاق از یک الگوی آشنا پیروی کرد و دلایل مختلفی برای آن توسط تحلیلگران و کارشناسان مطرح شد.

متاسفانه، به دلیل ماهیت غیرمتمرکز ارزهای دیجیتال و عدم شفافیت در میان صرافی‌ها، بررسی اینکه آیا یک نهاد خاص بر حرکت قیمت تاثیر گذاشته است یا خیر، همچنان یک کار چالش‌برانگیز است. با این حال در ۱۱ آگوست (۲۰ مرداد)، سنی (Ceni)، یکی از بنیانگذاران سنی کپیتال (Ceni Capital)، پیش‌بینی‌ای انجام داد که تا حدی درست از آب درآمد.

وی معتقد بود قیمت بیت کوین نوسان حول ۲۹٬۰۰۰ دلار را پایان خواهد داد احتمالا در آینده نزدیک کاهش می‌یابد. او همچنین پیش‌بینی کرد که کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC) تصمیم خود را در مورد ETF بیت کوین شرکت آرک اینوست (ARK) به تعویق می‌اندازد. جالب اینکه سنی به بلک راک (BlackRock) به عنوان محرک احتمالی سقوط بیت کوین اشاره کرده بود.

توییت سنی
منبع: توییتر

اما آیا درست بودن دو مورد اول پیش‌بینی او به این معنا است که ادعای سوم او هم درست است؟ لازم است این ادعا را دقیق‌تر بررسی کنیم.

۳ دلیل برای اینکه سقوط قیمت بیت کوین به نفع بلک راک نیست

این ایده که بلک راک ممکن است از کاهش قیمت بیت کوین قبل از راه‌اندازی ETF اسپات بیت کوین سود ببرد، آنقدر که به نظر می‌رسد ساده نیست. در حالی که در نگاه اول این ایده منطقی به نظر می‌رسد، دلایل متعددی وجود دارد که نشان می‌دهد چنین فرضیه‌ای با منافع کلان بلک راک در تضاد است.

اول و مهم‌تر از همه اینکه بلک راک به عنوان یک موسسه مالی معتبر بر اساس تعهد خود به ثبات بازار و جلب اعتماد سرمایه‌گذاران شهرت پیدا کرده است. کاهش ناگهانی و قابل توجه ارزش بیت کوین می‌تواند اعتبار کلی بازار ارزهای دیجیتال را تضعیف کند؛ چیزی که بلک راک قصد دارد از آن اجتناب کند. در واقع، حفظ مشروعیت بازار رمز ارزها بیش از سود ناشی از کاهش قیمت بیت کوین برای بلک راک در اولویت است.

دوم اینکه، دریافت تاییدیه نظارتی نقش مهمی در راه‌اندازی هر محصول مالی، به ویژه در حوزه ارزهای دیجیتال دارد. SEC به دقت پتانسیل دستکاری بازار و تدابیر حفاظتی برای حمایت از سرمایه‌گذار را ارزیابی می‌کند. دخالت در فعالیت‌هایی که می‌تواند به عنوان دستکاری قیمت تلقی شود، شانس بلک راک را برای تضمین تاییدیه‌های نظارتی لازم جهت ارائه ETF این شرکت به شدت کاهش خواهد داد.

در نهایت، جلب اعتماد سرمایه‌گذار هنگام معرفی هر محصول سرمایه‌گذاری، به ویژه محصول جدیدی مانند ETF اسپات بیت‌کوین، از اهمیت بالایی برخوردار است. کاهش شدید قیمت BTC می‌تواند اعتماد سرمایه‌گذاران را نه تنها نسبت به خود بیت کوین به عنوان یک کلاس دارایی بلکه نسبت به ETF آن نیز از بین ببرد.

بنابراین، نفع بلک راک احتمالا در راه‌اندازی ETF بیت کوین در میان موجی از احساسات مثبت است؛ جایی که سرمایه‌گذاران نسبت به پتانسیل کسب سود از بیت کوین در آینده احساس اطمینان می‌کنند.

اگر کار بلک راک نیست، آیا کار دولت آمریکا است؟

احتمال بعدی که اغلب برای یافتن دلیل کاهش قیمت بیت کوین مورد توجه قرار می‌گیرد، این ایده است که دولت آمریکا بخش ارزهای دیجیتال را قانون‌گذاری خواهد کرد. انگیزه دولت برای این کار نیز ناشی از تمایل به کاهش تقاضا برای بیت کوین و قوی‌تر کردن دلار آمریکا عنوان می‌شود.

معمولا، این تئوری‌ها برای اثبات ادعای خود اقداماتی برای کنترل استیبل کوین‌ها و همچنین برخورد با صرافی‌هایی را که در خارج از ایالات متحده واقع شده‌اند برجسته می‌کنند. جو کر (Joe Kerr)، تحلیلگر بازار در مورد این موضوع در پلتفرم X (توئیتر) می‌گوید:

زنگ «تئوری‌ توطئه»:

بیت کوین دولتی به کوین بیس فروخته می‌شود تا قیمت را کاهش دهد.

بایننس ناچار می‌شود بیت کوین‌های خود را بفروشد تا از قیمت BNB حمایت کند.

بیت کوین ارزان از بایننس گرفته و در کوین بیس فروخته می‌شود.

این چرخه تکرار می‌شود تا بایننس نابود شود و کوین‌بیس اکثریت بیت کوین موجود در صرافی‌ها را در اختیار داشته باشد.

توییت جو کر
منبع: توییتر

با اینکه این نظریه جالب است، اما چالش‌ها و عواملی وجود دارند که احتمال آن را کمتر می‌کنند؛ زیرا می‌توان تا حدودی کیف پول‌های دولتی را ردیابی کرد. اما تحلیلگران باید به خاطر داشته باشند که دولت‌ها معمولا تنها بخش کوچکی از کل بیت کوین را در اختیار دارند، بنابراین نفوذ مستقیم آن‌ها بر کل بازار محدود است.

علاوه بر این ایده شورت کردن BNB از سوی موجودیت‌های آمریکایی برای کاهش قیمت آن و فشار آوردن به بایننس (چنانکه در توییت بالا ذکر شد) ممکن است آنقدرها که به نظر می‌رسد ساده نباشد. برای شورت کردن BNB، موجودیتی که می‌خواهد این کار را انجام دهد باید بتواند BNB قرض کنند. اما حال حاضر در ایالات متحده دسترسی به حجم انبوهی BNB حداقل از طریق پلتفرم‌های پیرو مقررات ممکن نیست.

بنابراین می‌توان دید که این تئوری‌ها هرچند در نگاه اول منطقی به نظر می‌رسند گاها نکات مهمی را نادیده می‌گیرند. با این حال مقصود این مطلب این نیست که توطئه‌ای در این بازار رخ نمی‌دهد. مقصود این است که تئوری‌های موجود نقص‌های مهمی دارند.

یادداشت نویسنده: دلایل طرح شده در این مطلب لزوما نظر میهن بلاکچین نیست. هدف از ارائه این مطلب صرفا مطرح کردن دیدگاهی بود که بر خلاف نظر غالب بازار است و شنیدن دلایل مخالف می‌تواند موضع فعلی شما را تضعیف یا حتی تقویت کند.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا