متوسط صرافی متمرکز

پلتفرم معاملاتی رابین هود (Robin Hood) چیست و چه امکاناتی را فراهم می‌کند؟

برنامه رابین هود (Robinhood) یک پلتفرم معاملاتی بدون کمیسیون است که به کاربران امکان می‌دهد تا به معامله بیت کوین، اتریوم، لایت کوین و سایر ارزهای دیجیتال مهم و هم‌چنین سهام، معاملات آپشن، ETF‌ها و طلا بپردازند. در این مقاله به نحوه انجام معاملات ارز‌های دیجیتال، خطرات احتمالی انجام معامله در آن، رقبا و معرفی تیم توسعه‌دهنده رابین هود می‌پردازیم و در ادامه استفاده از این پلتفرم را برای کاربران ایرانی مورد بررسی قرار می‌دهیم. با میهن بلاکچین همراه باشید.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی
این مقاله در تاریخ ۸ خرداد ۱۴۰۱ به‌روز‌رسانی شده است.

آنچه در این مطلب می‌خوانید

تاریخچه رابین هود

تاریخچه رابین هود
منبع:‌ incatalogue-anpic.blogspot

برنامه رابین هود کمتر از یک دهه قبل توسط دو دانش‌آموخته دانشگاه استفورد عرصه شد. این دو نفر موضوعی را مدنظر قرار دادند که یکی از مشکلات مهم در بازار محسوب می‌شد: کارمزد معاملات در بازار بورس.

رابین هود بیش از ۱۰ میلیون کاربر دارد و تاکنون بیش از ۹۰۰ میلیون دلار سرمایه از سرمایه‌گذاران خطر‌پذیر (VC‌) جذب کرده است. در حال حاضر تقریبا تمام کارگزاری‌ها، معاملات بدون کارمزد را ارائه می‌دهند، زیرا در غیر این صورت نمی‌توانند به فعالیت خود ادامه دهند.

بسیاری از افراد با این موضوع موافق هستند که رابین هود دلیل اصلی تغییر مهم در عرصه معاملات بازار بورس است. این برنامه اکنون انتخابی آماده و در دسترس برای سرمایه‌گذاران محسوب می‌شود.

اما از آنجایی که سایر کارگزاری‌ها همانند رابین هود، ارائه معاملات بدون کارمزد را آغاز کردند، این پلتفرم باید به روش‌های دیگری به فعالیت خود ادامه می‌داد. بدین ترتیب، این برنامه اکنون معاملات بدون کارمزد رمزارزها و هم‌چنین دسترسی یکپارچه به معاملات بازار بورس را نیز ارائه می‌دهد.

امتیازات رابین هود - رابین هود چیست؟
منبع: tokenist.com

رابین هود چیست و استفاده از آن برای چه کسانی مناسب است؟

رابین هود نیروی جدیدی در صنعت کارگزاری است و توانسته است از زمان عرضه خود در سال ۲۰۱۳ تاکنون به ۱۰ میلیون کاربر دست یابد. بدون شک رابین هود با معاملات بدون کارمزد سهام، آپشن‌ و ETF‌های خود توانسته است تغییرات مهمی ایجاد کند؛ اما فعالیت رابین هود به این موارد ختم نمی‌شود. معامله‌گران رمزارزها نیز می‌توانند بدون پرداخت کارمزد به انجام معاملات بپردازند و به همین دلیل، TD Ameritrade توانسته است معامله‌گران رمزارز بسیار زیادی را به دست آورد.

از آنجایی که رابین هود یک کارگزاری فول سرویس نیست و تمام سرویس‌های موجود را ارائه نمی‌دهد، در زمینه‌هایی که رقبای فول سرویس نظیر Charles Schwab و Merrill Edge عملکرد خوبی دارند، حضور ندارد. با این حال، ورود رابین هود به بازار نکته مهمی برای سرمایه‌گذاران جوان و میانسال بوده است و رابین هود را در مقام یک بازیگر کلیدی و تاثیرگذار در این صنعت قرار داده است.

معامله‌گرانی که به دنبال کارگزاری جدید هستند از معاملات ارزان و بدون دردسر رابین هود لذت خواهند برد. رابین هود با چند نکته مهم تعریف می‌شود که به صورت ۵ نکته برتر آنها را خلاصه می‌کنیم. این نکات عبارتند از:

۱- رابین هود در سال ۲۰۱۳ عرضه شده است و در تغییرات بزرگ و مهم در این صنعت تاثیرگذار بوده است.

۲- رویکرد رابین هود مبنی بر انجام معاملات در موبایل، بر افراد جوان و میانسال تاثیرگذار بوده و این برنامه به ۱۰ میلیون کاربر دست یافته است.

۳- رابین هود توانسته است ۹۱۲ میلیون دلار سرمایه جذب کند و گزینه ایمنی برای انجام معاملات آنلاین به شمار می‌رود.

۴- پس از آنکه رابین هود اعلام کرد که حجم معاملات آن ۱۰ برابر بیشتر از رقبای مهم خود است، خبرساز شد. هرچند، نحوه تعیین کارمزد این برنامه هم‌چنان مقرون به‌صرفه است.

۵- ویژگی‌های پایه و اصلی رابین هود باعث می‌شود که این پلتفرم برای معامله‌گرانی که به دنبال تحقیقات، تحلیل‌ها و اعلان‌های دقیق هستند گزینه ضعیفی محسوب شود.

استفاده از رابین هود برای افراد زیر مناسب است:

 • معامله‌گران آپشن‌
 • کاربران گوشی‌های هوشمند
 • معامله‌گران رمزارزها
 • مبتدیان
 • معامله‌گرانی که به دنبال انجام معاملات سریع هستند

رشد رابین هود و تاثیر آن بر صنعت

در ماه دسامبر ۲۰۱۹، رابین هود اعلام کرد که برنامه معاملات آنلاین این پلتفرم از مرز ۱۰ میلیون کاربر عبور کرده است. این موضوع بدان معنا است که اگرچه رابین هود یکی از جدیدترین کارگزاری‌ها حاضر در بازار است، اما در مقایسه با E*Trade تعداد کاربر بیشتری دارد.

رابین هود طی ۶ سال فعالیت خود، با کاهش قیمت‌ها و در دسترس‌تر کردن ابزارهای سرمایه‌گذاری برای مخاطبان جوان تأثیر بسزایی بر این صنعت داشته است. با توجه معاملات بدون کارمزد سهام و ETF‌ها و این نکته که حساب کاربران می‌تواند موجودی صفر داشته باشد و مقدار حداقلی برای حساب‌ها وجود ندارد، رابین هود در مسیر رشد سریع قرار دارد و به سرعت در حال تبدیل شدن به یکی از پلتفرم‌های محبوب کاربران است.

در واقع، رابین هود در حال تبدیل شدن به تهدید جدی برای رقبای خود است. بدین ترتیب، رقبای رابین هود مجبور شده‌اند خود را با ویژگی‌های رابین هود مطابقت دهند و ساختار تجاری خود را تغییر دهند تا بتوانند با این پلتفرم به رقابت بپردازند. خریداری شدن TD Ameritrade توسط چارلز شواب کم در اواخر ماه نوامبر ۲۰۱۹ اعلام شده است، شاهدی بر این ادعا است.

این معامله ۲۶ میلیارد دلاری باعث شده است که تعداد کاربران چارلز شواب به ۱۲ میلیون کاربر افزایش یابد و دارایی‌های تحت مدیریت این شرکت نیز ۱.۳ تریلیون دلار رشد داشته باشد. بدین ترتیب، تعداد کاربران این شرکت به ۲۴ میلیون نفر و دارایی‌های تحت مدیریت آن نیز به بیش از ۵ تریلیون دلار رسیده است.

این تغییر مثبت در صنعت در تمام بخش‌ها رخ داده است و سرمایه‌گذاران خرد نیز از آن استقبال بسیار خوبی کرده‌اند. هرچند، سهامداران این تغییر را نپسندیده‌اند. کارمزد معاملات همواره نیروی محرکه شرکت‌های سنتی در حوزه معاملات آنلاین بوده است.

اکنون با توجه به استراتژی رابین هود مبنی بر معاملات بدون کارمزد، شرکت‌ها مجبور شده‌اند تا به روش‌های جدیدی برای کسب سود فکر کنند. این موضوع می‌تواند به انسجام بیشتر در عرصه معاملات بی‌انجامد.

رابین هود همراه با اعلام دستیابی به ۱۰ میلیون کاربر که نقطه عطف مهمی برای این پلتفرم محسوب می‌شود، به تاثیراتی که بر این صنعت داشته است نیز اشاره کرده است. رابین هود در این خصوص گفته است:

ما در زمینه معاملات بدون کارمزد سهام، ETF‌ها و حساب‌های بدون حداقل موجودی پیشگام هستیم. بدین ترتیب، معاملات آپشن‌های بدون کارمزد و معاملات بدون کارمزد کریپتو را نیز به پلتفرم خود افزوده‌ایم.

رابین هود نه تنها معاملات بدون کارمزد سهام و ETF‌ها، بلکه معاملات بدون کارمزد رمزارزها را نیز ارائه می‌دهد. افزودن این قابلیت جدید به رابین هود برای کارگزاری‌های سنتی و غیرسنتی یک تهدید جدید محسوب می‌شود و در ادامه به رونق این صنعت منجر خواهد شد.

 مقایسه رابین هود با stash و acorns
مقایسه رابین هود با stash و acorns، منبع: tokenist.com

معاملات بدون کارمزد رمزارزها در رابین هود

معاملات بدون کارمزد رمزارزها در رابین هود
منبع: tokenist.com

در مقایسه با سایر صرافی‌ها، رابط کاربری رابین هود در زمینه معاملات رمزارزها بسیار ساده است؛ اما همین سادگی، مکمل برنامه‌های کلی رابین هود به منظور فراهم کردن بستری برای معاملات ساده و در دسترس است. اگر به دنبال رابط کاربری پیچیده‌تر هستید، رابین هود پلتفرم معاملاتی مناسب شما به شمار نمی‌آید. نکته جالب این است که رابین هود دسترسی به معاملات ارزهای فیات را فراهم می‌سازد که می‌توان آن را یک گزینه خوب در نظر گرفت.

رابین هود معاملات بدون کارمزد رمزارزها را به کاربران جدیدی که تازه حساب خود را ایجاد کرده‌اند ارائه نمی‌دهد، بلکه به ارائه معاملات بدون کارمزد چند رمزارز مشخص می‌پردازد. هرچند، واجد شرایط بودن کاربران برای استفاده از این معاملات به کشورهایی که در آن ساکن هستند بستگی دارد و ممکن است محدودیت‌هایی نیز اعمال شود.

در ماه فوریه ۲۰۱۸، رابین هود معاملات بدون کارمزد ۷ رمزارز را در نیویورک عرضه کرد و بدین ترتیب، تعداد کاربران خود را افزایش داد و به تهدیدی جدی برای کارگزاری‌های سنتی و غیرسنتی در این صنعت تبدیل شد. برخلاف بسیاری از پلتفرم‌های دیگر در این صنعت، رابین هود علاقه‌ای به کسب سود ندارد. علاقه و هدف رابین هود پیرامون دموکراتیک کردن این صنعت بوده و امیدوار است که به حد سود و ضرر یکسانی دست یابد. ولاد تنف (Vlad Tenev) هم‌بنیانگذار رابین هود در این خصوص گفته است:

ما طی چند ماه آتی به ده‌ها صرافی دیگر متصل خواهیم شد. ما در صدد این هستیم تا نه سود کسب کنیم و نه ضرر کنیم. ما این شرایط را به عنوان فرصتی برای گسترش تعداد کاربران خود می‌بینیم و قصد داریم دسترسی مشتریان خود به قابلیت‌های رابین هود را افزایش دهیم.

تا ماه اکتبر ۲۰۱۹، رابین هود معاملات بدون کارمزد رمزارزها را به ۸ ایالت دیگر کشور آمریکا شامل کنتاکی، لویزیانا، دلاور، مریلند، ماین، نبراسکا، مینه‌سوتا و ورمونت ارائه داده است و بدین ترتیب، این نوع معاملات در دسترس کاربران ۴۶ ایالت به علاوه واشنگتن قرار گرفته است. رابین هود وعده داده است که این معاملات را به سراسر کشور آمریکا ارائه دهد.

کدام رمزارزها را می‌توان در رابین هود معامله کرد؟

رمزارزهای قابل معامله در رابین هود
منبع: coinnewsspan.com

معامله‌گران علاوه بر خرید و فروش بدون کارمزد ۷ رمزارز شامل بیت کوین، اتریوم، دوج کوین و غیره، می‌توانند به رصد نوسان قیمت و بررسی اخبار مرتبط با ۱۰ رمزارز دیگر نیز بپردازند.

در مقایسه با سایر صرافی‌های کریپتو، این تعداد رمزارز‌هایی که برنامه رابین هود از آنها پشتیبانی می‌کند، بسیار محدود است. رمزارزهایی که در رابین هود در دسترس هستند عبارتند از:

اولویت اصلی رابین هود امنیت رمزارز کاربران است

با توجه به رشد چشمگیر رابین هود، امنیت رمزارزهای معامله‌گران در اولویت اصلی این پلتفرم قرار دارد. سیستم تصدی این کارگزاری از کنترل‌های رمزنگاری برتر استفاده می‌کند تا سطح بالایی از امنیت را ارائه دهد. رابین هود دارای کیف پول آفلاین است که اکثر رمزارزها در آن نگهداری می‌شوند. این موضوع به معنای آن است که این سیستم‌ها هیچگونه اتصالی با اینترنت ندارند. در نتیجه، لایه مضاعفی از محافظت و ایمنی در مقابل هرگونه حمله و نفوذپذیری بالقوه به وجود می‌آید.

علاوه بر این، رابین هود بیان کرده است که سیستم‌های مرتبطی را بنا نهاده است تا از انتقال رمزارزها توسط افراد مختلف محافظت و جلوگیری به عمل آید. گفتنی است انتقال رمزارزها مستلزم چندین سطح مختلف از تایید است.

معاملات بدون کارمزد رابین هود واقعا رایگان هستند

معاملات بدون کارمزد و رایگان، نقطه قوت رابین هود به شمار می‌آید. این ویژگی به شما امکان می‌دهد تا به معامله سهام، آپشن‌، ETF‌ها و رمزارزها بپردازید بدون آنکه هزینه‌ای پرداخت کنید. این شرکت نشان داده است که درک درستی از نیازهای مشتریان خود دارد و به خوبی از آنها آگاه است؛ اما رابین هود نه تنها به ارائه معاملات رایگان می‌پردازد، بلکه یکی از بهترین کارگزاری‌های بازار در زمینه معاملات سهام است.

اگر شما سرمایه‌گذار و مخصوصا، یکی از معامله‌گران آپشن‌ باشید، معاملات رایگان نکته بسیار مهمی برای شما محسوب می‌شود. اگرچه شرکت مریل اج (Merrill Edge) در زمینه معاملات رایگان سهام و شرکت‌های فیدلیتی اینوستمنتز (Fidelity Investments) و شواب در زمینه معاملات بدون کارمزد ETF ها پیروز میدان هستند، اما برنامه رابین هود در زمینه معاملات بدون کارمزد آپشن‌ توانسته گوی سبقت را از رقبای خود برباید.

معامله‌گران آپشن‌ می‌دانند هنگام ورود و خروج از بازار، هزینه‌ها تا چه حد می‌توانند افزایش یابند. دلیل افزایش هزینه‌ها این است که معمولا کارمزد کارگزاری و هم‌چنین کارمزد اضافی به ازای هر قرارداد به معامله‌گران تحمیل می‌شود. به همین دلیل است که معامله‌گران دائما به دنبال یافتن بهترین کارگزاری در زمینه معاملات آپشن هستند.

این هزینه‌های اضافی و پنهان در پایان کار می‌توانند بسیار زیاد و چشمگیر شوند. رابین هود این هزینه‌ها را به طور کامل از بین برده است و هیچگونه هزینه‌ای به معامله‌گران تحمیل نمی‌کند. در نتیجه، رابین هود به گزینه بسیار خوبی برای سرمایه‌گذاران و معامله‌گران آپشن‌ تبدیل شده است.

انجام معاملات بدون کارمزد آپشن‌ با رابین هود

رابین هود معاملات آپشن‌ را همانند بازار بورس و سهام، موضوعی متعلق به گذشته‌ای می‌داند که معاملات به صورت کاملا الکترونیکی صورت می‌گرفت. هدف از وجود کارگزاری‌ها، ساده‌سازی امور و ایجاد این باور است که ابزارهای پیشرفته سرمایه‌گذاری به دانش پیچیده‌ای نیاز ندارد.

با توجه به این موضوع، استراتژی‌ها و قابلیت‌های معاملات آپشن‌ که توسط کارگزاری‌ها ارائه می‌شود شامل موارد نسبتا ساده تا پیشرفته است. با وجود کارگزاری‌ها می‌توانید به خرید حق اختیار خرید (call) و فروش (put)، یا فروش حق اختیار خرید و فروش پوششی و هم‌چنین اسپردهایی با ریسک ثابت (Fixed-Risk Spread) بپردازید.

معاملات آپشن‌ چند‌پایه (Multi-leg option) که توسط Robinhood ارائه می‌شوند، شامل استردل (Straddle) یا وضعیتی که در آن میزان یکسانی از اختیارات Call و Put با شرایط یکسان خریداری و یا فروخته می‌شود، استرنگل (Strangle) که در آن، سرمایه‌گذار یک اختیار خرید به قیمت بالاتر از قیمت بازار و یک اختیار فروش به قیمت بالاتر از قیمت بازار را به صورت همزمان روی یک داریی پایه یکسان و با تاریخ سررسید یکسان و قیمت اعمال متفاوت خریداری می‌کند، ایرون کندور (Iron Condor) در واقع یک استراتژی معاملاتی برای معاملات آپشن‌ محسوب می‌شود که بر روی نوسان پایین برای انجام یک معامله بدون جهت با ریسک و سودآوری محدود اتکا می‌کند، اسپردهای بدهی کال و پوت و غیره هستند.

تنوع این استراتژی‌ها بسیار عالی است، زیرا به سرمایه‌گذاران امکان می‌دهند تا هنگامی که افزایش قیمت سهام را پیش‌بینی می‌کنند به خرید استقراضی و هنگامی که کاهش قیمت سهام را پیش‌بینی می‌کنند به فروش استقراضی بپردازند.

سفارش‌های حد ضرر یا استاپ لیمیت

برنامه رابین هود هم‌چنین سفارشات استاپ لیمیت (Stop limit) برای معاملات آپشن‌ را ارائه می‌دهد. این ویژگی باعث می‌شود که کنترل بیشتری بر روی اجرای سفارشات خود داشته باشید.

استاپ لیمیت این آرامش خاطر را به شما می‌دهد که به محض رسیدن قرارداد حق اختیار به حد قیمتی که مشخص کرده‌اید، سفارش لیمیت فعال و اجرا خواهد شد. البته به شرطی که قرارداد حق اختیار بر روی قیمتی که مشخص کرده‌اید هم‌چنان در دسترس باشد. استاپ لیمیت ویژگی بسیار سودمندی است که برای به حداقل رساندن ریسک یا محافظت از سود، می‌توان از آن استفاده کرد.

در حالی که تعداد ETF‌های بدون کارمزد که توسط رقبای Robinhood ارائه می‌شود به چند صد مورد می‌رسد، این پلتفرم بیش از ۲۰۰۰ مورد ETF بدون کارمزد در دسترس کاربران خود قرار می‌دهد. این موضوع باعث می‌شود که رابین هود در میان سرمایه‌گذاران منفعل به کارگزاری محبوبی تبدیل شود.

نحوه انجام معاملات آپشن در رابین هود

نحوه انجام معاملات آپشن در رابین هود
منبع: alphr.com

اگر می‌خواهید نحوه انجام معاملات آپشن در رابین هود را بیاموزید، این موضوع را در ۵ مرحله در اختیار شما آماده کرده‌ایم. این مراحل عبارتند از:

۱- بر روی ذره‌بین در سمت راست بالای صفحه اصلی کلیک کنید.

۲- سهام مورد علاقه خود که در صدد انجام معاملات آپشن آن هستید را جستجو کنید.

۳- بر روی سهام مدنظر خود کلیک کنید.

۴- بر روی دکمه Trade در سمت راست بالای صفحه جزییات (Detail) سهام مدنظر خود کلیک کنید.

۵- بر روی گزینه معاملات آپشن‌ (Trade Options) کلیک کنید.

به همین راحتی می‌توانید به انجام معاملات آپشن بپردازید. اگرچه تمام افراد می‌توانند معاملات آپشن‌ را انجام دهند، اما به خاطر داشته باشید که این نوع از معاملات برای تمام افراد مناسب نیست.

ارائه بیش از ۲۰۰۰ مورد ETF بدون کارمزد باعث شده است که رابین هود به انتخاب برتر معامله‌گران تبدیل شود.

Robinhood به معامله‌گران رمزارزها نیز امکان می‌دهد تا به انجام معاملات بدون کارمزد رمزارزهای مشخص بپردازند. در حال حاضر این سرویس در اکثر ایالت‌های آمریکا قابل استفاده است.

حداقل موجودی حساب و واریزهای آنی

رابین هود هیچگونه حداقل موجودی حساب برای سرمایه‌گذاران تعیین نمی‌کند. واریز سریع نیز یکی دیگر از مواردی است که برنامه Robinhood را به گزینه بسیار خوبی برای انجام معاملات و سرمایه‌گذاری تبدیل می‌کند. هر فردی که در صدد واریز به حساب کارگزاری بوده، از زمان انتظار واریز آگاه است و می‌داند که در این خصوص، کاری از دست او برنمی‌آید.

رابین هود با امکان‌پذیر ساختن انتقال همزمان، این مشکل را برطرف کرده است. رابین هود با استفاده از تاییدیه آنی بانک‌ها، مساله ارائه گزارش آنی واریزهای کوچک به حساب را از بین برده است.

این موضوع به معنای آن است که می‌توانید با استفاده از برنامه رابین هود تا ۱۰۰۰ دلار به صورت آنی به حساب خود واریز کنید. از آنجایی که استفاده از رابین هود آسان است، یکی از بهترین کارگزاری‌های آنلاین بورس برای مبتدیان به شمار می‌آید.

برنامه موبایلی رابین هود و رابین هود گلد

برنامه موبایلی رابین هود و رابین هود گلد
منبع: tokenist.com

رابین هود یک شرکت معاملات بر بستر موبایل است. در نتیجه، یکی از قابل ذکرترین ویژگی‌های آن، برنامه موبایلی رابین هود است. استفاده آسان، سادگی و غیرپیچیده بودن این برنامه باعث می‌شود که به یکی از بهترین برنامه در زمینه معاملات سهام تبدیل شود. این موضوع در دستیابی رابین هود به ۱۰ میلیون کاربر مشهود است.

کاربران می‌توانند بر روی آیکون جستجو کلیک کرده و مجموعه‌ای از سهام‌ مختلف را مشاهده کنند. در این برنامه هم‌چنین می‌توان واچ لیست، قیمت سهام، اخبار و معیارهای مهم را در کنار فهرست سفارشات و معاملات را مشاهده کرد.

برنامه رابین هود سریع و بدون مشکل است. این موضوع،‌ نکته مهمی برای کاربرانی است که نمی‌خواهند در فعالیت آنها خللی ایجاد شود. برنامه‌ رابین هود بر روی راندمان و کارایی متمرکز است و این موضوع را می‌توان در دکمه انجام معاملات (Trade) مشاهده کرد. با گشتن و اسکرول کردن در این برنامه، این دکمه شما را همراهی می‌کند و منتظر دستور شما برای انجام معامله و سفارش است.

رابین هود گلد

رابین هود گلد (Robinhood Gold) یک به‌روزرسانی است که بر روی وبسایت و برنامه در دسترس است. با وجود رابین هود گلد می‌توانید وام دریافت کرده و به خرید اوراق بهادار بپردازید. یادگیری این موضوع اندکی دشوار است، اما پس از یادگیری به شدت آن را می‌پسندید.

هزینه استفاده از رابین هود گلد

رابین هود گلد می‌تواند قدرت خرید حساب شما را دو برابر افزایش دهد. در حالی که اکثر کارگزاری‌ها هزینه روزانه از کاربران دریافت می‌کنند، رابین هود گلد دارای هزینه ماهانه ۵ دلاری است. این هزینه شامل دسترسی به ویژگی‌های پرمیوم می‌شود. هرچند اگر پولی در حساب خود نداشته باشید، این هزینه به مارجین شما اضافه می‌شود.

پس از آنکه بیش از ۱۰۰۰ دلار مارجین استفاده کنید، ۵ درصد سود از مقدار بیشتر از ۱۰۰۰ دلاری که استفاده کرده‌اید هزینه دریافت می‌شود. هم‌چنین پس از فروش سهام، دسترسی سریع و آنی به سرمایه خود خواهید داشت. همچنین تمام حساب‌های مارجین باید حداقل ۲۰۰۰ دلار موجودی داشته باشند. 

ویژگی‌های پرمیوم

رابین هود اخیرا دو ویژگی پرمیوم را اضافه کرده است که عبارتند از:

 • تحقیقات حرفه‌ای: با وجود این ویژگی شما می‌توانید به گزارشات و تحقیقات جامع مورنینگ‌استار (Morningstar) دسترسی داشته باشید. گزارش‌های این بخش به طور مرتب به‌روزرسانی می‌شود تا رویدادهای مهم را شامل شود و ۱۷۰۰ مورد از سهام را در برمی‌گیرد.
 • اطلاعات سطح ۲ بازار: با این ویژگی می‌توانید به صورت همزمان به رصد و پیگیری پیشنهادها و درخواست‌های موجود در بورس نزدک بپردازید.

آیا استفاده از برنامه رابین هود ارزش پرداخت هزینه را دارد؟

بدون شک استقبال خوبی از برنامه رابین هود شده است. این نکته قابل ذکر است که این استقبال صرفا از جانب کاربران جوان نبوده است و معامله‌گرانی که با حجم زیادی از اطلاعات سردرگم نمی‌شوند و می‌توانند سریعا به انجام معاملات بپردازند نیز از Robinhood استقبال کرده‌اند. این برنامه برای استفاده کسانی که به دنبال دریافت اطلاعات زیاد و تحقیقات و تحلیل‌های گسترده هستند، مناسب نیست. خدماتی که برنامه رابین هود ارائه می‌دهد عبارتند از:

واچ لیست

واچ لیست‌ها (Watch List) در حالت ساده و پایه ارائه می‌شوند و ستون‌های زیادی به غیر از آخرین قیمت و درصد تغییرات وجود ندارد. کاربران هم‌چنین می‌توانند همزمان یک واچ لیست را مشاهده کنند.

هشدارهای قیمتی

در حال حاضر می‌توانید برای تمام وضعیت‌های معاملاتی در واچ لیست خود، اعلام هشدارها را فعال کنید. در واقع گزینه‌ای برای شخصی‌سازی هشدارها و تمرکز بر روی سهام‌های خاص وجود ندارد.

نمودارهای سهام

نمودارهای سهام ساده و در حالت پایه وجود دارند و به جز ۶ محدوده زمانی پیش‌فرض، نمی‌توان آنها را تغییر داد. هم‌چنین نمی‌توان تحلیل‌های تکنیکال را از این نمودارها دریافت کرد. حالت کلی نمودارها به شکل ساده و مقدماتی است. این موضوع بر اساس مخاطبانی که با آن مواجه می‌شوند، نقاط قوت و ضعف مختلفی دارد.

مزایا و معایب پلتفرم رابین هود

اگرچه برنامه رابین هود صنعت بازارهای مالی را به جلو حرکت داده و مرزهای آن را جابجا کرده است، اما به عنوان یک کارگزاری که تمام سرویس‌های موجود را در اختیار داشته باشد، به حساب نمی‌آید. این موضوع در مقایسه با رقبای رابین هود یک نقص محسوب می‌شود. مزایا و معایب رابین هود را می‌توان در موارد زیر خلاصه کرد:

معایب:

 • ابزارهای آموزش و تحقیقاتی رابین هود کامل و رضایت‌بخش نیست. 
 • بخش پشتیبانی از امور مشتریان ضعیف است و پشتیبانی پیام کاربران را به صورت خودکار و با استفاده از ربات پاسخ می‌دهد.  
 • عدم امکان افتتاح حساب مشترک.
 • عدم دسترسی کامل کاربران به حساب‌های خود (در اختیار نداشتن کلید خصوصی).

شایان ذکر است هدف اصلی رابین هود کمک، آموزش، راهنمایی یا شکوفایی معامله‌گران نیست. رابین هود در این زمینه متمرکز نشده است و نمی‌توان آنها را سرزنش کرد، زیرا بدون این موارد نیز عملکرد بسیار خوبی دارد.

رابین هود باعث شده است که کارگزاری‌ها، قیمت‌های خوبی به مشتریان خود ارائه دهند، اما متاسفانه پشتیبانی مناسب از مشتریان مشمول فعالیت‌های رابین هود نمی‌شود. پشتیبانی از مشتریان صرفا به مجموعه‌ای از راهنماها و پاسخگویی خودکار توسط ربات خلاصه می‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر بهتر است از منابع خارج از Robinhood کمک بگیرید. اگر می‌خواهید با یک فرد واقعی صحبت کنید و از این فرد راهنمایی دریافت کنید، رابین هود کارگزاری مدنظر شما محسوب نمی‌شود.

همچنین رابین هود فقط یک نوع حساب ارائه می‌دهد. از آنجایی که رابین هود یک کارگزاری فول سرویس نیست، می‌توان گفت که این موضوع برای رابین هود، یک نقطه ضعف در مقابل رقبا به شمار می‌آید. بنابراین انتظار ارائه حساب مشترک یا حساب بازنشستگی توسط رابین هود را نداشته باشید.

مزایا:

 • استفاده آسان و محیط کاربری ساده
 • پذیرفتن ارزهای فیات
 • انجام معاملات بدون کارمزد
 • امنیت بالا و به‌روز‌رسانی‌های مداوم 

معرفی رقبای پلتفرم معاملاتی رابین هود

یکی از قابلیت‌های مهم پلتفرم رابین هود، ارائه خدمات بدون کارمزد به کاربران بازارهای مالی است. از این رو پلتفرم‌هایی که این ویژگی را دارا باشند می‌توان به عنوان رقیب رابین هود در نظر گرفت.

 • وبول (Webull) یکی از برنامه‌های معاملات بدون کارمزد سهام است که دارای ابزارها و منابع تحلیلی مختلفی است.
 • Public.com یکی از بهترین پلتفرم‌های جایگزین‌ رابین هود است. استفاده از این پلتفرم بدون کارمزد بوده و کسب درآمد آن از طریق پرداخت برای جریان سفارش است.
 • فیدلیتی (Fidelity) یکی از بزرگ‌ترین کارگزاری‌های آمریکا است، که بیش از ۱۰.۴ تریلیون دلار دارایی را مدیریت می‌کند. این کارگزاری در صدر فهرست بهترین کارگزاری‌ها برای مبتدیان قرار دارد زیرا خدمات جامعی را ارائه می‌دهد که همراه با نیازهای سرمایه‌گذاران توسعه پیدا می‌کند.
 • آکورنس (Acorns) نیز در لیست بهترین برنامه‌های سرمایه‌گذاری قرار می‌گیرد. این برنامه با Robinhood تفاوت‌های زیادی دارد و بیشتر برای پس‌انداز‌های بلند مدت استفاده می‌شود.
 • مریل اج (Merrilledge) یکی دیگر از پلتفرم‌هایی است، که تجربیات مرتبط، بینش‌های سرمایه‌گذاری و پاداش‌های گوناگونی را برای توانمندسازی آینده مالی کاربران خود فراهم می‌کند.

کدام پلتفرم بهتر است؛ آکورنز یا رابین هود؟

اگرچه آکورنز (Acorns) و رابین هود هر دو برای سرمایه‌گذاران جوان و مبتدی مناسب است، اما تفاوت‌های چشمگیری بین این دو پلتفرم وجود دارد.

در حالی که ویژگی‌ها و سرویس‌های رابین هود همانند سایر کارگزاری‌های تخفیفی است، مجموعه ابزار آکورنز، آن را به ترکیبی از پلتفرم پس‌انداز و مشاور خودکار در زمینه امور مالی تبدیل می‌کند. هر دوی این پلتفرم‌ها دارای هزینه‌های اندک بوده و مناسب مبتدیان هستند، اما آکورنز رویکردی منفعل ارائه می‌دهد، در حالی که Robinhood حضور و مشارکت فعالی را فراهم می‌سازد.

پاسخ پرسش فوق به اهداف و شرایط مختص به هر فرد بستگی دارد. اما به طور کل، اگر برای انباشت سرمایه به منظور سرمایه‌گذاری به کمک نیاز دارید و تجربه‌ای در زمینه سرمایه‌گذاری ندارید، آکورنز روشی بسیار خوب برای پس‌انداز فراهم می‌سازد، در حالی که همزمان از مزایای ارائه درآمد منفعل بهره میبرد. اگر در زمینه سرمایه‌گذاری تجربه دارید و عوامل فاندامنتال را به خوبی می‌شناسید، رابین هود برای شما مناسب‌تر است.

نحوه درآمدزایی رابین هود از طریق جریان سفارشات

با توجه به معاملات بدون کارمزد سهام، ETF و معاملات آپشن، ممکن است بسیاری از افراد با این سوال مواجه شوند که رابین هود چگونه درآمدزایی می‌کند؟ پاسخ این سوال جریان سفارشات یا اوردر فلو (Order Flow) است.

به دلایل مختلف، شرکت‌ها هزینه‌های جریان سفارش مختلفی از جانب عمده فروشان دریافت می‌کنند. اگرچه شواب، E*Trade و TD Ameritrade یک میلیون دلار از اجرای جریان سفارشات به دست می‌آورند، اما رابین هود بیش از ۱۰ برابر این مقدار را دریافت می‌کند.

برای مشاهده جزییات جریان سفارشات می‌توانید گزارش صورت مالی سه ماهه (606 Disclosure) شرکت‌ها را بررسی کنید. تمام کارگزاری‌ها در آمریکا باید صورت مالی سه ماهه را ارائه دهند که شامل جزییات هزینه جریان سفارشات و خریداران باشد. این موضوع شفافیت و محافظت از مشتریان را فراهم می‌سازد.

لوگان کین (Logan Kane) در گزارش خود بیان کرده است که رابین هود به ازای هر یک میلیون دلار جریان سفارش که می‌فروشد، ۲۶۰ دلار دریافت می‌کند. برای مقایسه می‌توان گفت که سایر کارگزاری‌ها نظیر TD Ameritrade و E*Trade به ازای فروش هر یک میلیون دلار جریان سفارش تقریبا ۲۲ دلار دریافت می‌کنند.

رابین هود چگونه هزینه جریان سفارشات را دریافت می‌کند؟

کین اذعان داشته است که کاربران رابین هود، معامله‌گران مبتدی هستند که از این موضوع مطلع نیستند و بدین ترتیب، رابین هود می‌تواند هزینه مذکور را دریافت کند. کین هم‌چنین بیان کرده است که برنامه رابین هود معامله‌گران را به سمتی هدایت می‌کند که کمترین مقاومت را حین انجام معاملات داشته باشند.

همانطور که گفته شد، برنامه رابین هود بسیار ساده است و تحلیل‌ها، اخبار و نمودارهای ساده دارد. رابین هود نمی‌تواند یک نمای کلی به مشتریان خود ارائه دهد و معامله‌گران مبتدی را مطلع نمی‌سازد. این موضوع بر سرمایه‌گذاران بلندمدت تاثیرگذار نیست. هرچند، کسانی که در صدد انجام معاملات کوتاه‌مدت هستند شاهد این نکته در معاملات خود هستند.

نحوه فعالیت در برنامه رابین هود چگونه است؟

نحوه فعالیت در برنامه رابین هود
منبع: robinhood.com

ایجاد حساب در Robinhood تقریبا ۴ دقیقه طول می‌کشد. برای ایجاد حساب در رابین هود به موارد زیر نیاز است:

 • شماره امنیت اجتماعی
 • اطلاعات بانکی
 • یک موبایل یا تبلت

برای ایجاد حساب و استفاده از پلتفرم رابین هود، مراحل زیر باید طی شود:

ایجاد حساب

ایجاد حساب در رابین هود از صفحه ثبت نام آغاز می‌شود. در این صفحه فرم کوچکی وجود دارد که باید اطلاعات خود را وارد کرده و حساب خود را ایجاد کنید. سپس از شما پرسیده می‌شود که سیستم عامل موبایل شما iOS است یا اندروید.

سوال مذکور به این دلیل پرسیده می‌شود که رابین هود یک شرکت مبتنی بر موبایل است و معاملات آن فقط بر بستر موبایل انجام می‌شود. اگر می‌خواهید از رایانه استفاده کنید، رابین هود برای شما مناسب نیست.

وارد کردن اطلاعات تماس

در مرحله دوم از شما درخواست می‌شود تا سایر اطلاعات شخصی نظیر آدرس و اطلاعات تماس خود را وارد کنید. در سمت راست صفحه، رابین هود توضیح داده است که چرا به این اطلاعات نیاز دارد.

تایید هویت

در مرحله سوم باید هویت خود را احراز کنید. این صفحه کاملا توضیح می‌دهد چرا از شما درخواست می‌کند که این اطلاعات را ارائه دهید.

واریز پول به حساب

مقداری پول به حساب خود انتقال دهید. رابین هود برای هیچکدام از تراکنش‌های واریز یا برداشت از حساب، هزینه‌ای از کاربران دریافت نمی‌کند.

ثبت درخواست

پس از مطالعه قوانین و مقررات، بر روی دکمه ثبت اطلاعات (Submit) کلیک کنید. مراحل ایجاد حساب تقریبا پایان یافته است. پس از پذیرفتن قوانین و مقررات، ایمیلی برای شما ارسال می‌شود.

دانلود برنامه رابین هود

پس از کلیک بر روی ثبت اطلاعات به دانلود نسخه iOS یا اندروید برنامه رابین هود هدایت می‌شوید.

ورود به برنامه رابین هود

با استفاده از اطلاعاتی که در مرحله اول به ایجاد حساب پرداخته‌اید، وارد برنامه شوید. بر روی گزینه افزودن سرمایه (Add Funds) کلیک کنید تا بتوانید اطلاعات بانکی خود را وارد کرده و سرمایه‌گذاری در رابین هود را آغاز کنید.

آیا برنامه رابین هود کارآمد و سودمند است؟

رابین هود فعالیت خود را به عنوان پلتفرم منحصر به موبایل آغاز کرده است. اگرچه نسخه اینترنتی این پلتفرم نیز در دسترس است، اما اگر در صدد استفاده از این کارگزاری هستید، داشتن برنامه رابین هود ضروری است. برنامه رابین هود سریع است و طراحی خوبی دارد. این برنامه تجربه‌ای ساده، آسان و مناسب کاربران مبتدی را فراهم می‌سازد.

این شرایط برای نسخه وب آن نیز صادق است. هرچند، نقطه ضعف برنامه رابین هود، نداشتن منابع آموزشی و تحقیقاتی، عدم وجود قابلیت شخصی‌سازی و گزینه‌های محدود سرمایه‌گذاری است. به عبارت ساده، رابین هود یک پلتفرم کاربرپسند و بدون پیچیدگی است و تمام این مزایا در برنامه موبایلی به خوبی در کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند. نسخه وب گزینه‌های بیشتری نسبت به نسخه موبایل ارائه نمی‌دهد.

آیا رابین هود قابل اعتماد است؟

رابین هود توسط کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) و مرجع قانونگذاری صنعت امور مالی (FINRA) تایید و قانونگذاری شده است. این موضوع بدان معنا است که رابین هود مطابق با قوانین سختگیرانه در خصوص فعالیت‌های تجاری است.

رابین هود در سال ۲۰۱۳ تاسیس شده و برنامه آن در سال ۲۰۱۵ عرضه شده است. رابین هود در عرصه کارگزاری‌ها تغییر چشمگیری ایجاد کرده و این صنعت را به سمت معاملات بدون کارمزد هدایت کرده است. علی‌رغم این نکته که شرکت‌های شناخته‌شده به تقلید از رابین هود پرداختند، این شرکت نه تنها توانست به بقا و فعالیت خود ادامه دهد بلکه به اهداف بزرگی دست یافت و توانست ۹۱۲ میلیون دلار سرمایه جذب کند.

رابین هود دارای بیمه SIPC است و محافظت از حساب‌های مشتریان را تا حداکثر ۲۵۰,۰۰۰ دلار بیمه می‌کند. بدین ترتیب می‌توان گفت که می‌توان به رابین هود اعتماد کرد.

آیا می‌توان از رابین هود به کسب سود پرداخت؟

معاملات بدون کارمزد سهام و ETF در رابین هود به طور چشمگیری هزینه‌ها را کاهش می‌دهد. طراحی کاربرپسند و ساده این پلتفرم باعث می‌شود که استفاده از آن بسیار آسان شود.

رابین هود طی چند سال اخیر با رشد چشمگیری همراه بوده است و این موضوع را می‌توان در تعداد کاربران این پلتفرم که به بیش از ۱۳ میلیون نفر رسیده است مشاهده کرد. با آموزش کافی می‌توان در رابین هود نیز سود کسب کرد و از این لحاظ، کاربران با ریسک کمتر یا بیشتر نسبت به سایر پلتفرم‌ها مواجه نیستند.

حداقل واریزی در رابین هود چه مقدار است؟

پس از تایید حساب و ورود به رابین هود، علاوه بر محدودیت‌های جغرافیایی، محدودیت‌هایی در خصوص مقدار معاملات روزانه برای کاربرانی وجود دارد که به معاملات سهام می‌پردازند و دارای ارزش حساب کمتر از ۲۵,۰۰۰ دلار هستند. معاملات روزانه شامل خرید و فروش در یک روز می‌شود.

کاربرانی که به انجام معاملات سهام می‌پردازند، دارای حساب کمتر از ۲۵,۰۰۰ دلار هستند و ۴ روز از ۵ روز معامله انجام می‌دهند، حساب آنها به عنوان معامله‌کننده روزانه نشانه‌گذاری خواهد شد و تا ۹۰ روز در تعداد انجام معاملات روزانه محدود خواهند شد؛ مگر آن که ارزش حساب خود را به بیش از ۲۵,۰۰۰ دلار افزایش دهند. کاربرانی که ارزش حساب آنها بیشتر از ۲۵,۰۰۰ دلار است در خصوص تعداد معاملات روزانه هیچگونه محدودیتی نخواهند داشت.

البته این محدودیت‌ها برای کاربرانی که به انجام معاملات ارزهای دیجیتال در رابین هود می‌پردازند، اعمال نمی‌شود؛ زیرا هیچگونه سقف معاملاتی روزانه وجود ندارد و برخلاف سایر محصولات مالی و اقتصادی، ارزهای دیجیتال توسط FINRA یا کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC) قانون‌گذاری نشده است.

هیچگونه حداقل واریز یا موجودی در افتتاح حساب برای معامله‌گران رمزارزها در رابین هود وجود ندارد. هرچند برای آنکه بتوانید از مزایای رابین هود گلد به طور کامل بهره ببرید، شرایط اندکی پیچیده‌تر است. استفاده از رابین هود گلد به طور ماهانه ۵ دلار هزینه دارد، اما اگر می‌خواهید به معاملات مارجین دسترسی داشته باشید باید حداقل ۲۰۰۰ دلار در حساب خود داشته باشید.

پرداخت مالیات و کارمزدهای پنهان در رابین هود چگونه است؟

سودهای کوتاه‌مدت و بلندمدت که در رابین هود به دست می‌آورید و هم‌چنین تمام سود حاصل از خرید و فروش سهام مشمول پرداخت مالیات است.

همچنین به طور کل، رابین هود دارای کارمزدهای پنهان نیست. معاملات سهام در رابین هود در اکثر موارد کاملا بدون پرداخت کارمزد انجام می‌شود. هرچند گاهی اوقات، کارمزدهایی دریافت می‌شود. انتقال حساب به یک کارگزاری دیگر ۷۵ دلار، انتقال داخلی به صورت تلفنی ۲۵ دلار و انتقال بین‌المللی به صورت تلفنی ۵۰ دلار کارمزد به همراه دارد.

معرفی تیم سازنده رابین هود

معرفی تیم سازنده رابین هود
منبع: robinhood.com

پلتفرم معاملاتی رابین هود توسط دو دانشجوی دانشگاه استنفورد (Stanford) ساخته شد. بایجو بهات (Baiju Bhatt) و ولاد تنف (Vlad Tenev) بنیان‌گذارن پلتفرم رابین هود هستند. بایجو و ولاد با یکدیگر در استنفورد همکلاسی بودند و پس فارغ‌التحصیلی از دانشگاه به شهر نیویورک مهاجرت کرده، دو شرکت مالی تاسیس کردند و نرم‌افزارهای معاملاتی خود را به صندوق‌های با پوشش ریسک (Hedge Funds) فروختند.

پس از آن، آنها متوجه شدند که شرکت‌های بزرگ وال استریت تقریبا هیچ هزینه‌ای برای انجام معاملات خود نمی‌پردازند و این در حالی بود که از کاربران کمیسیون‌های سنگینی دریافت می‌کردند؛ بنابراین بایجو و ولاد تصمیم گرفتند که به ایالت کالیفرنیا بازگشته و یک پلتفرم مالی طراحی کنند که برای تمامی افراد امکان معامله در بازارهای مالی فراهم شود. 

آیا کاربران ایرانی می‌توانند از رابین هود استفاده کنند؟

استفاده از پلتفرم معاملاتی رابین هود دارای ضوابط و قوانینی است که کاربران باید آنها را داشته باشند. این ضوابط به شرح زیر است:

 • داشتن حداقل ۱۸ سال سن
 • دارا بودن شماره شناسایی معتبر
 • داشتن یک آدرس قانونی در ایالات متحده آمریکا
 • داشتن شهروندی آمریکا یا ویزای این کشور

به دلیل نیاز به ضوابط بالا برای استفاده از پلتفرم رابین هود، کاربران ایرانی نمی‌توانند به طور مستقیم از آن استفاده کنند. مگر اینکه شرایط  بالا را داشته باشند. شایان ذکر است سرمایه‌گذاران غیرآمریکایی نمی‌توانند در رابین هود افتتاح حساب انجام دهند. اگرچه می‌توان با استفاده از VPN از سد این مانع گذشت، اما رابین هود یک پلتفرم ناشناس نیست و رویه‌ها و اقدامات احراز هویت مشابه با بانک‌ها را انجام می‌دهد و از کاربرانی که می‌خواهند حساب افتتاح کنند، مدرک شناسایی نظیر پاسپورت، گواهینامه رانندگی، کارت امنیت اجتماعی یا سایر مدارک شناسایی آمریکایی درخواست می‌کند. همچنین دانلود برنامه رابین هود برای سیستم‌ عامل‌های اندروید، iOS و مرورگرهای اینترنتی رایگان است.

سوالات متداول (FAQ)

پرسش و پاسخ میهن بلاکچین
 • پلتفرم رابین هود چیست؟

رابین هود یک پلتفرم معاملاتی است، که کاربران می‌توانند با استفاده از آن معاملات خود را در بازار سهام، آپشن، ETF و رمزارزها بدون نیاز به پرداخت کمیسیون انجام دهند. پلتفرم رابین هود به دلیل دارا بودن فضای کاربری آسان و ارائه خدمات بر بستر وب و موبایل، بستر مناسبی برای انجام معاملات در بازارهای مالی است.

 • آیا استفاده از پلتفرم رابین هود برای کاربران ایرانی ممکن است؟

استفاده از رابین هود به دلیل محدودیت جغرافیایی و نیاز به داشتن ویزا یا شهروندی آمریکا، برای کاربران ایرانی امکان‌پذیر نیست.

 • پلتفرم رابین هود از چه رمزارزهایی پشتیبانی می‌کند؟

در حال حاضر پلتفرم رابین هود از رمزارزهای بیت کوین، بیت کوین کش، بیت کوین SV، کامپوند، دوج کوین، اتریوم، اتریوم کلاسیک، لایت کوین، متیک، شیبا، سولانا، بیت کوین گلد، لیسک، مونرو، نئو، امیس گو، ریپل،استلار، زی کش و QTUM پشتیبانی می‌کند.

نتیجه‌گیری

رابین هود دارای کمبودها و نقاط ضعف مختص به خود است، اما با توجه بهه دستیابی به ۱۰ میلیون کاربر و ایجاد دسترسی بیشتر به این صنعت می‌توان گفت که رابین هود به فکر مشتریان خود است و انتخاب خوبی برای افراد مختلف محسوب می‌شود. رابین هود بیشتر مناسب افرادی است که به دنبال انجام معاملات سریع و ساده و بدون دردسر هستند. اگر به دنبال ابزارهای بهتر، تحقیقات جامع‌تر و دارایی‌های بیشتر هستید، بهتر است به بررسی سایر پلتفرم‌های سرمایه‌گذاری نظیر چارلز شواب و فیدلیتی بپردازید. همچنین برنامه رابین هود به دارندگان حساب امکان می‌دهد تا به آسانی به انجام معاملات بیش از ۵۰۰۰ سهام، ETF، معاملات آپشن، طلا و ارز دیجیتال از طریق برنامه موبایل یا بر بستر اینترنت بپردازند. نظر شما درباره پلتفرم معاملاتی Robinhood چیست؟ آیا تا به حال از این پلتفرم استفاده کرده‌اید؟ به نظر شما این پلتفرم می‌تواند به یکی از اصلی‌ترین برنامه‌های معاملاتی در بازار رمزارزها تبدیل شود؟ نظرات و تجربیات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

منبع
tokenist

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
3 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا