مقالات عمومی

آیا جان مکافی می داند که ساتوشی ناکاموتو کیست؟

جان مکافی، یکی از شخصیت های مشهور این بازار، موضع عمومی علیه کریگ رایت گرفته و ادعای او را مبنی بر اینکه وی ساتوشی ناکاموتو خالق ناشناس بیت کوین است را رد کرد.

جدال مکافی و رایت

بسیاری با نام کریگ رایت آشنا هستند. وی شخصی است که علیه بیتکوین ABC در مساله آپدیت و فورک بیتکوین کش که همین چند روز پیش انجام شده است، به شدت موضع گرفت. رایت اذعان داشت، مسیری که بیتکوین کش در حال پیمودن است چیزی نیست که ساتوشی ناکاموتو یک دهه پیش در شروع راه کریپتو در سر داشته است.

وی حتی تا آنجا در بیاناتش پیش رفت که ادعا کند خود او ساتوشی ناکاموتو است. در تلاش برای اثبات این ادعاها، رایت یک پیام از یک کلید خصوصی امضا کرد که گمان می رفت این کلید خصوصی متعلق به ناکاماتو بوده است. هرچند رایت به این کلید خصوصی دسترسی داشته است، بسیاری از کاربران به جای اینکه این موضوع را اثباتی برای ادعای رایت در نظر بگیرند، به عنوان مدرکی در نظر گرفتند که مالک اصلی این کلید خصوصی ناکاموتو نمی‌باشد.

یكی از افرادی كه حتی پیش از سقوط بیتکوین کش مخالف رایت بود و از رقیب او جیهان وو حمایت کرد، جان مکافی بود. او در پیغامی توئیتری اذعان کرد:

کسانی که علیه جیهان وو ایستاده اند، احمق هایی هستند که واقعیت های این زمین بازی را نمی بینند. لطفا واقع بین باشید. من اجازه نمی‌دهم با فکر کردن به این موضوع که می‌توانم تک و تنها قدرت واقعی فضای کریپتو را به چالش بکشم باعث از بین رفتن غرورم شوم. ایمیل من به او موضع من را برای همگان مشخص می‌کند.

رایت با فریبکار خطاب کردن مکافی و همچنین با به سخره گرفتن کیف پول بیت کوین او که مکافی آن را غیرقابل هک اعلام کرده بود، به گفته های وی پاسخ داد. اما این جدال پایان نگرفت، زیرا مکافی به تازگی توییتی را منتشر کرده است و در آن ادعای رایت را مبنی بر اینکه ساتوشی ناکاموتو است، ادعایی دروغین خطاب کرد.

کریگ رایت ادعا می کند که او ساتوشی ناکاماتوی واقعی است. او می گوید هیچکس حقایق را نمی داند. او اشتباه می کند. من الان به شما میگویم ساتوشی ناکاماتوی واقعی کریگ رایت نیست.

به نظر می رسد که مکافی از هویت واقعی ساتوشی ناکاماتو آگاه است. با این حال، او هرگز به کسی که ممکن است ناکاماتو باشد اشاره نکرده و دلیلش را مبنی بر اینکه رایت ناکاموتو نیست، ابراز نکرده است. او اکثر اوقات از پاسخ به سوالات این چنینی طفره می‌رود.

آیا مکافی می داند که ساتوشی ناکاماتوی واقعی چه کسی است؟

مکافی در گذشته نیز در رابطه با هویت واقعی ساتوشی ناکاماتو و آگاهیش از این مساله سخن گفته است. وی به تازگی طی یک مصاحبه در یوتیوب اذعان کرد از هویت واقعی ساتوشی ناکاماتو مطلع است. جان مکافی هم چنین ادعا کرد که ناکاموتو نه سازمان اطلاعات آمریکا موسوم به سیا (CIA)، نه یک کمیته و نه سازمان اطلاعات کره است.

مکافی به طور خاص در این مورد اظهار داشت که ساتوشی ناکاماتو یک فرد بسیار باهوش است. با این حال، به گفته وی این شخص قطعا کریگ رایت نیست. یکی دیگر از نام های بزرگ از فهرست کسانی که موضعی مخالف با رایت اتخاذ می کنند، ویتالیک بوترین یکی از بنیان گذاران شبکه اتریوم است.

ویتالیک بوترین توضیح داد که به عقیده وی، رایت به دلیل شیوه اش برای اثبات چنین ادعایی ساتوشی ناکاموتو واقعی نیست. روش های او بسیار جنجال برانگیز است و این برخلاف شخصیتی است که ناکاموتو در گذشته از خود بروز داده است. تعداد افراد مخالف با ادعای رایت رو به افزایش است و برخی از افراد گمان می کنند که چنین ادعاهای آیا باعث می شود تا ساتوشی ناکاماتوی واقعی پس از سالها سکوت خود را بشکند.

به نظر شما ساتوشی ناکاموتو سکوت خود را می شکند؟

منبع
bitcoinexchangeguide

تیم تولید محتوا

تیم تولید محتوای میهن بلاکچین متشکل از جمعی از نویسندگان، محققان، تحلیلگران و مترجمان حوزه بلاکچین و رمزارزهاست. این تیم همواره در تلاش است تا مطالب به‌روز و کاربردی حوزه بلاکچین و ارزهای دیجیتال را در اختیار کاربران خود قرار دهد.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا