اخبار عمومی

پیام ساتوشی ناکاموتو در توییتر؛ آیا این پیام واقعی است؟!

هفته گذشته هفته پر تنشی در دنیای ارز دیجیتال بوده است. پس از جنگ هش ۲۴ ساعته بیتکوین کش، پیام جالبی از بلاک سطح ۹ ایجاد شد که از جانب ساتوشی ناکاموتو بیان می‌کرد مشکلی در سگویت وجود دارد. چند توسعه دهنده ارز دیجیتال بار دیگر آخرین امضای موجود در این پیام را جعلی تشخیص داده و توضیح دادند که این پیام جدید، تلاش دیگری از جانب کریگ رایت بود.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

جامعه ارز دیجیتال این پیام امضا شده از طرف ساتوشی ناکاموتو را موشکافی می‌کند

دو روز پس از جنگ هش بیتکوین کش، چند مشتاق ارز دیجیتال با پیامی مواجه شدند که به نظر می‌رسید امضای معتبر برای کلید ساتوشی ناکاموتو در بلاک ۹ باشد. این آدرس شامل یک پیام بود. این پیام در خصوص چند مشکل مربوط به پروتکل سگویت در زنجیره بیت کوین (BTC) هشدار می‌داد. علاوه بر این، کالوین آیر مالک کوین گیک (Coingeek) توییتی در خصوص امضای کلید بلاک ۹ ارسال و بیان کرد که ساتوشی ناکاموتو زنده است. آیر هم چنین توییتی که از حساب کاربری satoshi@ ارسال شده بود را باز نشر کرد‌. در این توییت که پس از مدتی پاک شد، آمده است:

نمی‌خواهم این موضوع را به طور عمومی بیان کنم اما مشکلی در سگویت وجود دارد. اگر این مشکل بر طرف نشود هیچ اتفاقی رخ نخواهد داد و مایوس خواهم شد. فقط یک راه وجود دارد که بیت کوین به کار خود ادامه دهد و برای من ادامه کار بیت کوین بسیار مهم است. این موضوع آنقدر برای من اهمیت دارد که ممکن است هویت خود را فاش کنم.

توییتر ساتوشی ناکاموتو هم چنین پیامی با این مضمون منتشر کرد:

این پیام در دسامبر ۲۰۱۹ پاک خواهد شد.

شواهد بیشتر در خصوص اینکه این پیام جعلی است

با وجود تمام اتفاقاتی که در جامعه بیتکوین کش در حال رخ دادن است، بسیاری از صاحب نظران معتقدند که این امضا از طرف کریگ رایت می‌باشد. به این ترتیب اکثر آن ها اینطور برداشت کردند که این موضوع فقط اقدامی از جانب رایت و شرکت وی می‌باشد و از توجه به این پیام خودداری کردند.

پیام جعلی ساتوشی ناکاموتو

با این حال افراد بسیار زیادی به این پیام نگاه دقیق تری کردند و موافق بودند که به نظر می‌رسد از طرف رایت باشد و حتی خود امضا نیز جعلی است. برای مثال، کریستوفر جفری مدیر ارشد فناوری شرکت Purse، اذعان کرده بود این پیام حاوی امضای معتبر از کلید ساتوشی در بلاک ۹ می‌باشد اما پس از آن بیان کرد، هرکسی می‌تواند یک هش را به امضای ecdsa معتبر ارتقا دهد تا یک پیام/امضای یکپارچه جدید تولید کند. جفری افزود که در گذشته وی و یکی از دوستانش برای شوخی، امضای ساتوشی ناکاموتو را جعل کردند. وی گفت به نظر می‌رسد که این موضوع یک تلاش شکست خورده دیگر از جانب کریگ‌ رایت باشد.

علاوه بر بیانیه جفری، جرج مکسول توسعه دهنده بیت کوین نیز به جامعه سایت ردیت نشان داد که جعل یک پیام امضا شده چقدر آسان است. جفری در ردیت توضیح داد که از چند وقت پیش چنین اقدامی از طرف رایت را حدس می‌زد. در مجموع، اکثر اعضای جامعه بیت کوین کش در شبکه های اجتماعی مختلف نظیر توییتر و ردیت، معتقدند که آخرین پیام ساتوشی واقعی نباشد. در این خصوص کریگ رایت در جواب یکی از کاربران توییتر که درباره پیام‌ مورد نظر سوال پرسیده بود بیان کرد:

 این صحبت ها صحت ندارد. آخرین باری که این آدرس فعالیت داشت سال ۲۰۰۹ بود.

سپس رایت چند پیام رمزنگاری شده در توییتر خود منتشر کرد که بسیار مشابه پیام بلاک ۹ بود. رایت در این پیام بیان کرد:

هر کاری که می‌توانستم برای هشدار دادن به مردم انجام دادم. برای اصلاح سیستم به کار خود ادامه خواهم داد. این موضوع درباره شما و سودتان نیست، درباره پول کل افراد جهان است. اگر این پیام را نفهمیدید کاری از دست من برنمی‌آید، امیدوارم فرزندان شما این پیام را بفهمند. حدود یکسال بعد چیزی برای عرضه دارم ولی در حال حاضر خیر. بنابراین جایگاه نشانه گذاری و ذخیره شده است و با گذشت زمان و درست شدن آن، متوجه خواهید شد.

نظر شما چیست؟ آیا این پیام متعلق به ساتوشی ناکاموتو است؟

منبع
news.bitcoin

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا