اخبار عمومی

نرخ تورم ماه ژوئن ۲۰۲۴ آمریکا اعلام شد؛ واکنش اولیه بیت کوین چه بود؟

دقایقی پیش نرخ تورم ماه ژوئن ۲۰۲۴ آمریکا در قالب شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) اعلام شد. بر اساس این آمار، شاخص قیمت مصرف‌کننده سالانه منتهی به ماه ژوئن پایین‌تر از پیش‌بینی ۳.۱٪ و برابر با ۳٪ و شاخص Core CPI سالیانه نیز پایین‌تر از پیش‌بینی ۳.۴٪ و برابر با ۳.۳٪ اعلام شد.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به گزارش میهن بلاکچین، شاخص قیمت مصرف‌کننده یکی از مهم‌ترین معیارها در تعیین سیاست‌های اقتصادی آمریکاست و فدرال رزرو معمولا با توجه به آن نرخ بهره را تعیین می‌کند. این شاخص از دو بخش Headline CPI (شاخص قیمت مصرف‌کننده اصلی) و Core CPI (شاخص قیمت مصرف‌کننده مرکزی) تشکیل شده است که CPI مرکزی برخلاف اصلی، قیمت کالاهای خوراکی و انرژی را درنظر نمی‌گیرد.

تغییرات تورم در ماه‌های اخیر نشان می‌دهد این نرخ در حال نزدیک شدن به هدف ۲٪ فدرال رزرو است و این می‌تواند زمینه لازم را برای کاهش نرخ بهره از اوج ۲۳ ساله فراهم کند، اتفاقی که به نفع دارایی‌های پرریسک از جمله بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال خواهد بود.

در یکی دو سال اخیر تورم آمریکا از اوج ۹.۱٪ سال ۲۰۲۲ به شدت کاهش یافته است. با این حال، در ماه‌های گذشته فدرال رزرو مجددا بر ضرورت پیشرفت بیشتر برای کاهش تورم و اطمینان از کاهش آن به سمت هدف ۲٪ پیش از هرگونه کاهش نرخ بهره تاکید کرده است.

روز گذشته نیز جروم پاول (Jerome Powell)، رییس فدرال رزرو آمریکا در جلسه استشهاد خود در کنگره آمریکا کاهش نرخ تورم را تایید کرد. با این حال، خاطرنشان کرد هنوز نسبت به کاهش مداوم آن تا هدف ۲٪ فدرال رزرو اطمینان ندارد:

من کمی اطمینان دارم که تورم در حال کاهش یافتن است. اما سوال اصلی این است، آیا به اندازه کافی مطمئن هستیم که تورم به طور پایدار در حال کاهش یافتن به هدف ۲٪ است؟ من هنوز اطمینان ندارم.

پاول افزود:

کار ما هنوز بر روی تورم تمام نشده و کار بیشتری داریم.

وی در همین حال روز سه‌شنبه تاکید کرد بانک مرکزی آمریکا برای کاهش نرخ بهره منتظر نخواهد ماند تا تورم به ۲٪ کاهش یابد.

بر اساس داده‌های فدواچ گروه CME، از زمان انتشار آمار بازار کار آمریکا در روز جمعه گذشته، احتمال کاهش نرخ بهره در ماه سپتامبر به طور قابل توجهی افزایش یافته است. در زمان نگارش این مطلب نیز ۷۷.۲٪ احتمال می‌رود نرخ بهره در ماه سپتامبر کاهش یابد.

احتمال کاهش نرخ بهره در ماه سپتامبر - منبع: CME Group
احتمال کاهش نرخ بهره در ماه سپتامبر – منبع: CME Group

واکنش بیت کوین چه بود؟

قیمت بیت کوین در ۱۵ دقیقه ابتدایی اعلام CPI گارد صعودی به خود گرفت و از ۵۸٬۷۰۰ به اوج ۵۹٬۵۱۲ دلار رسید و مجددا به زیر ۵۹٬۰۰۰ دلار سقوط کرد.

نمودار بیت کوین تایم فریم ۱۵ دقیقه - منبع: TradingView
نمودار بیت کوین تایم فریم ۱۵ دقیقه – منبع: TradingView

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا