تحلیل بازار

تحلیل کایکو: علت افزایش پوزیشن‌های شورت در بورس کالای شیکاگو چیست؟

داده‌های جدید کایکو (Kaiko) نشان می‌دهند که خالص پوزیشن‌های شورت (Short) صندوق‌های پوشش ریسک در بورس کالای شیکاگو (CME) وزن بیشتری نسبت به پوزیشن‌های خرید دارد.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به گزارش میهن بلاکچین، کایکو در یک مقاله تحقیقاتی جدید می‌گوید در حالی که صندوق‌های پوشش ریسک برای هر دو دارایی بیت کوین (BTC) و اتریوم (ETH) در CME پوزیشن شورت دارند، این بدان معنی نیست که انتظار کاهش قیمت این دارایی‌ها را دارند، بلکه به این معنی است که آنها معاملات مبنا (Basis Trades)، یک نوع استراتژی آربیتراژ را انجام می‌دهند.

بررسی وضعیت پوزیشن‌های آتی صندوق‌های پوشش ریسک

خالص پوزیشن شورت (Net Short) به این معنی است که صندوق‌های پوشش ریسک پوزیشن‌های فروش (Short) بیشتری نسبت به پوزیشن‌های خرید (Long) در بازارهای مشتقات کریپتو ایجاد کرده‌اند.

کایکو می‌گوید:

‌معامله مبنا نوعی استراتژی آربیتراژ است که از تفاوت قیمت بین دو دارایی مشابه بهره می‌برد. در اینجا نیز بین یک پوزیشن اسپات و فیوچرز بیت کوین یا اتریوم این اتفاق می‌افتد. صندوق‌های پوشش ریسک در حال حاضر احتمالاً «رویکردب بر مبنای پوزیشن لانگ (Long basis)» دارند. این یعنی آنها در حالی که بیت کوین یا اتریوم را به صورت اسپات هولد می‌کنند، از طرف دیگر پوزیشن‌های فیوچرز شورت باز می‌کنند.

این استراتژی می‌تواند برای مدیریت ریسک و حفاظت از ارزش دارایی‌هایی که در اختیار دارند مفید باشد. اگر بازار بر خلاف پوزیشن لانگ آن‌ها حرکت کند (قیمت کاهش یابد)، سود حاصل از پوزیشن شورت فیوچرز می‌تواند این ضررها را جبران کند. در مقابل، اگر بازار به نفع پوزیشن آنها حرکت کند (افزایش قیمت)، زیان پوزیشن شورت فیوچرز با سود دارایی‌های هولد شده در پوزیشن اسپات جبران می‌شود.

در واقع این استراتژي از تغییرات قیمت محافظت می‌کند و در صورت نوسانات در دارایی مربوطه، قیمت فروش مشخصی را تضمین می‌کند. معامله Long basis زمانی بهترین عملکرد را دارد که قیمت‌ها در حالت کانتانگو (contango) هستند، به این معنی که قیمت‌های فیوچرز بالاتر از قیمت‌های اسپات قرار دارند. با نزدیک شدن به انقضای قرارداد، این دو قیمت به سمت یکدیگر حرکت خواهند کرد.

کایکو در ادامه بیان کرد:

در حالی که ما داده‌ای نداریم که با قطعیت بگوییم چرا صندوق‌های پوشش ریسک خالص پوزیشن شورت بالایی دارند، این محتمل‌ترین توضیح برای پوزیشن‌های شورت این تریدرهای حرفه‌ای است که به ندرت بدون پوشش ریسک پوزیشن شورت باز می‌کنند.

خالص سود باز برای فیوچرز بیت کوین - منبع: کایکو
خالص سود باز برای قراردادهای فیوچرز بیت کوین – منبع: کایکو
خالص سود باز برای فیوچرز اتریوم - منبع: کایکو
خالص سود باز برای قراردادهای فیوچرز اتریوم – منبع: کایکو

منبع
دیلی هودل

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا