متوسط مقالات عمومی

مفهوم کانتانگو بیت کوین؛ وقتی قیمت در بازار فیوچرز از بازار عادی سبقت می‌گیرد!

کانتانگو (Cantango) به شرایطی گفته می‌شود که قیمت معامله یک دارایی در بازار فیوچرز از قیمت آن در بازار عادی بیشتر است. این حقیقت که موقعیت کانتانگو بیت کوین در شرایطی که این ارز دیجیتال در دسترس مردم معامله می‌شود بیانگر فرصت سرمایه‌گذاری قابل توجهی برای همگان بوده و امکان افزایش تصاعدی فعالیت افراد در این حوزه را فراهم می‌کند. اما تاثیر این اتفاق بر روند قیمت بیت کوین چیست؟

کانتانگو بیت کوین و ماهیت آن چیست؟

حالا بیایید به اختصار ماهیت یک قرارداد آتی را مورد بررسی قرار دهیم:

یک قرارداد آتی یک توافقنامه قانونی برای خرید و یا فروش اوراق بهادار یا یک دارایی به خصوص و یا تامین امنیت آن با یک قیمت از پیش تعیین شده در یک زمان مشخص در آینده است.

در حال حاضر، قیمت لحظه‌ای بیت کوین (قیمت بازار بیت کوین در صرافی‌های مختلف) با قیمتی پایین‌تر از قیمت‌های موجود در بستر قراردادهای آتی معامله می‌شود. توزیع قرارداد آتی در یک ماه به بیش از ۲۵ درصد میزان سالانه در اکثر صرافی‌های مطرح می‌رسد.

این بدان معناست که هر کسی می‌تواند بیت کوین خریداری کند و از آن بیت کوین به عنوان وثیقه برای فروش قرارداد آتی استفاده کند. این معامله در بستر یک بازده ۶ درصدی مبتنی بر دلار (بیش از ۲۵ درصد سالانه) بدون ریسک قفل شده و اصلا اهمیتی ندارد که در طول ماه‌های پیش رو قیمت بیت کوین به کجا می‌رسد.

تنها خطر و یا ریسک موجود، مقوله تصدی و یا حضانت در صرافی است (از دست رفتن کوین ها به دلیل مدیریت ضعیف و یا هک شدن‌ها).

چرا این پول «آزاد» وجود دارد؟

کانتانگو بیت کوین به دلیل میزان سودآور بودن لوریج‌بندی طولانی مدت بر روی بیت کوین وجود دارد. و میزان سرمایه‌ای که مایلید تا آن را به صورت طولانی مدت در تقابل با کوتاه مدت لوریج‌بندی کنید. به صورت تقریبی تمام افراد به یکی از این دو روش لوریج طولانی مدت بر روی بیت کوین می‌بندند:

 • قراردادهای آتی خرید بدون تاریخ سر رسید
 • قراردادهای آتی خرید با تاریخ انقضا

در حال حاضر، ۲۲ میلیارد دلار سود در بستر مبادلات دائم طولانی مدت و قراردادهای آتی وجود دارد، بنابراین میزان قابل توجهی از سرمایه و نقدینگی در این بستر در جریان است. اگر به مدت زیادی در مبادلات آتی خرید (Long) حضور داشته باشید، نرخ کارمزد معاملات آتی هر هشت ساعت به شما تعلق می‌گیرد. این کارمزد توسط بازار تعیین می‌شود تا از همگرایی قیمت معاملات آتی خرید در کنار قیمت فعلی آن دارایی در بازار اسپات اطمینان حاصل شود. این روند به نحوی یک قرارداد آتی است که تنها هشت ساعت به طول می‌انجامد و همواره به پایان رسیده و منقضی می‌شود.

در طول ماه گذشته، مبادلات دائمی به میزان میانگین ۰.۳ درصد در هر هشت ساعت، و یا ۰.۰۹ درصد روزانه و یا ۳۲.۹ درصد سالانه رسیده بودند. این نرخ منابع مالی در حقیقت همان قراردادهای طولانی مدتی هستند که پرداخت قراردادهای کوتاه مدت را به عهده می‌گیرند زیرا به صورت طبیعی سرمایه بیشتری به بخش طولانی مدت کانتانگو بیت کوین تعلق می‌گیرد به ویژه در هنگامی که قیمت، در حال طی کردن روند صعودی خود باشد.

بنابر این تفاسیر اگر شما نیز می‌خواهید در بازار آتی بیت کوی از لوریج بالا استفاده کنید و پوزیشن خود را برای مدت زمانی طولانی شکل بدهید و میزان کارمزد معاملات آنی یز در میزان بالایی قرار دارد، پس بسیار بهتر است که به سراغ قرارداد آتی دارای سررسید برای لوریج‌بندی بروید که ممکن است تنها با حق تبادل ۲۳ درصد سالانه معامله شود. مقاله زیر در درک این مفهوم به شما کمک می‌کند:

لازم به ذکر است که درست شبیه به بازار اسپات، تعداد کمی از سرمایه‌گذاران مایلند تا قراردادهای آتی شورت را لوریج‌بندی کنند. بخش عمده‌ای از سرمایه در گردش در این بازار که به کانتانگو بیت کوین در کوتاه مدت تخصیص داده شده است به احتمال زیاد برای ترید آربیتراژ مورد استفاده قرار می‌گیرد.

پیامدهای روند معاملاتی کانتانگو بیت کوین

کانتانگو بیت کوین چیست؟

این احتمال وجود دارد که روند کانتانگو بیت کوین ممکن است موجب به وجود آمدن یک ریزش شدید قیمتی شده باشد. که به آن سیاه چاله بیت کوین گفته می‌شود.

روند در حال رشد روزافزون این سیاه چاله بیت کوین به این صورت است:

 • بیت کوین بهترین کالای پولی طراحی شده در جهان است که به روند رشد همیشگی خود ادامه می‌دهد
 • مشارکت‌کنندگان و فعالان بازار خرید می‌کنند و قیمت مداوم افزایش می‌یابد
 • افزایش قیمتی موجب جذب خریداران جدید می‌شود (به همراه لوریج یا اهرم)
 • خریداران اهرمی یا لوریجی موجب گسترش کانتانگو بیت کوین و انتشار آن می‌شوند
 • استفاده‌کنندگان از آربیتراژ USD تلاش می‌کنند تا سود بدون ریسک به دست بیاورند
 • برای دست یافتن به این روند انتشار و همگام شدن با آن، افراد بیت کوین می‌خرند و تعهد خرید بیت کوین در قرارداد آتی خود را انجام دهند
 • خرید بیت کوین موجب افزایش بیشتر قیمت می‌شود
 • افزایش قیمت موجب بیشتر شدن میزان انتشار کانتانگو بیت کوین می‌شود و تریدرهای آربیتراژ کار بیشتری را جذب می‌کند
 • سرمایه‌گذار مورد بحث ما وجود چرخه فیدبک را شناسایی کرده و تنها بیت کوین خریداری می‌کند تا آن را هودل (HODL) کند
 • تمام این روندها را برای همه مشارکت‌کنندگان بازار تکرار می‌کنیم تا فرایند افزایش قیمت بیت کوین تا اهداف نجومی آن شکل بگیرد

دلیل عدم آربیتراژگیری این روند تا به امروز

افزایش سود آربیتراژ بیت کوین

ترید کانتانگو بیت کوین موجب افزایش میزان گس در این شبکه می‌شود. هرچقدر سرمایه بیشتری به این عرصه تزریق بشود، قیمت بیت کوین نیز به روند افزایشی خود ادامه خواهد داد.

چندین توضیح احتمالی برای دلیل عدم آربیتراژگیری برای این حالت وجود دارد. دلیل وجود این توضیحات این است که یک بازار واقعا کارآمد احتمالا قادر است تا تمامی فرصت‌های بدون ریسک را از بین ببرد.

یکی از احتمالات موجود در این فضا این است که تنها افراد فعال در صنعت بیت کوین که درک خوب و سرمایه قابل توجهی برای ایجاد تغییر در بازار دارند بر این باورند که برای بسته نگه داشتن پتانسیل این روند باید به ارزش میلیاردها دلار، بیت کوین خریداری شود. اگر انگیزه‌ای برای خریداری میلیاردها دلار بیت کوین وجود داشته باشد و شما نیز بدانید که بیت کوین سرسخت‌ترین کالای پولی جهان است، به احتمال زیاد قصد نخواهید داشت تا در معرض ریسک بیش از ۲۰ درصد قرار بگیرید زیرا می‌دانید که بیت کوین در بلند مدت هر دارایی دیگری را از نظر کاربردی کنار خواهد زد.

دومین احتمال را می‌توان به سادگی به این شکل دانست که بیش از ۱۰۰ تریلیون دلار سرمایه اضافه سرمایه‌گذاری شده در اوراق قرضه، سهام و املاک و مستغلات توسط سرمایه‌گذاران نگهداری می‌شود که حتی نمی‌دانند معاملات آتی آربیتراژ وجود دارند و یا هنوز با قرار دادن سرمایه خود در آربیتراژ احساس راحتی نمی‌کنند.

آخرین بخش محتمل این است که این روند انتشار بدون ریسک می‌تواند نشان‌دهنده یک نرخ بازده بدون ریسک مبتنی بر بازار باشد. با توجه به اینکه سود اوراق قرضه در طول دهه گذشته به صورت مداوم کمتر و کمتر دستکاری شده‌اند، این روند ۲۰ درصدی می‌تواند نگرش بازار از نحوه عملکرد سهام، املاک و مستغلات و سایر دارایی‌ها را تحت تاثیر بازدهی بازار بیت کوین قرار دهد. به علاوه میزان خطر کم. این بازده اسمی مورد انتظار می‌تواند به دلیل هزینه‌های مالی بی‌پایان دولت‌ها که از طریق سیاست‌های پولی بانک‌های مرکزی تامین می‌شود امکان‌پذیر باشد.

عامل از بین برنده کانتانگو بیت کوین

بالا رفتن قیمت بیت کوین روی کاغذ و به صورت تئوری بسیار جذاب به نظر می‌رسد اما چه چیزی قراردادهای آتی کانتانگو بیت کوین را دچار اختلال و در نهایت نابودی می‌کند؟

با توجه به اینکه قراردادهای آتی کانتانگو توسط اهرم و یا لوریج پول زیاد به صورت طولانی مدت و نه کوتاه مدت هدایت می‌شود، چنین روند پویایی نیاز به تغییرات دارد و این بدان معناست که سرمایه بیشتری نیاز است تا معاملات آتی شورت برای بیت کوین با مقدار سرمایه موجود در قراردادهای آتی خرید بیت کوین به تعادل برسد.

با توجه به پیش زمینه چاپ کلان پول، عرضه محدود بیت کوین و رشد قیمت بیت کوین، دلایل کمی برای افزایش قراردادهای آتی فروش بلندمدت برای بیت کوین وجود دارد. با توجه به مواردی که تا به اینجا گفتیم، سناریوهای محتملی وجود دارند که در طی آنها کانتانگو بیت کوین شکسته شده و به پسروی (بک‌واردیشن) منجر می‌شوند.

سناریو اول این است که هودلرهای قدیمی ممکن است به فروش دارایی خود در مقیاس بالا بپردازند. چنین موردی به دلیل رشد تعداد پروتکل‌های امور مالی غیرمتمرکز که منجر به آسان‌سازی استفاده از بیت کوین به جای فروش آن می‌شوند ممکن است اتفاق نیافتد.

سناریو دوم اینطور است که مردم به میزان زیادی در مورد مدل‌های ۱۰۰ تریلیونی S2F و S2FX مطالعه کنند. اگر قیمت بیت کوین بتواند استانداردهای این مدل‌ها را پشت سر بگذارد، ممکن است عده‌ای به فروش آن فکر کنند تا بعدها با قیمت پایینی دوباره بیت کوین خریداری کنند. اگرچه این کاری بسیار پرخطر به ویژه با شرایط فعلی اقتصادهای برتر دنیا تلقی می‌شود، اما اگر به تعداد کافی از مشارکت‌کنندگان و فعالان بازار دست به این کار بزنند، چنین سناریویی به خودی خود اتفاق می‌افتد.

آخرین گزینه محتمل به این شکل است که وقوع یک تغییر شدید در سیاست‌های پولی-مالی می‌تواند به صورت موقت موجب شکسته شدن روند کانتانگو بیت کوین بشود. به عنوان مثال، در طول اختلالات به وجود آمده در ماه مارس سال ۲۰۲۰، هنگامی که چاپگر پول به اندازه کافی سریع عمل نمی‌کرد و پول مورد نیاز را به چاپ نمی‌رساند، بیت کوین دچار ریزش قیمت شد.

سخن پایانی

ما مطمئن نیستیم که هولدرهای اصلی بیت کوین روی چه قیمتی حاضر به فروش تمام بیت کوین های خود خواهند بود. اما روند کانتانگو بیت کوین به طور حتم نشان‌دهنده حضور ما در عصر مقبولیت بیت کوین هستیم به همین دلیل به نظر نمی‌رسد که با شرایط فعلی، سیاه چاله بیت کوین، این رمز ارز را به سمت خود کشیده و شاهد سقوط آن باشیم.

منبع
bitcoinmagazine

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا