متوسط مقالات

قراردادهای آتی تسویه شده با تتر، مناسب کدام تریدرها است؟

صرافی‌های ارزهای دیجیتال قراردادهای آتی تسویه شده با تتر و بیت کوین ارائه می‌دهند، اما کدامیک برای معامله‌گران خرد مناسب است؟

وقتی در سال ۲۰۱۶ صرافی بیتمکس (BitMex) بازار معاملات آتی دائمی را راه‌اندازی کرد، الگوی جدیدی را برای معامله‌گران ارزهای دیجیتال فراهم کرد. اگرچه این اولین پلتفرمی نبود که معاملات معکوس برمبنای بیت کوین را ارائه می‌داد اما بیتمکس قابلیت استفاده و نقدینگی را برای مخاطبان گسترده‌ای از سرمایه گذاران به ارمغان آورد.

قراردادهای بیتمکس شامل پول‌های فیات یا استیبل کوین‌ها نبوده و حتی اگر قیمت مرجع به دلار آمریکا بوده باشد اما سود و زیان معامله با بیت کوین پرداخت می‌شده است.


۳ چیزی که باید هر سرمایه‌گذار ارز دیجیتال در مورد معاملات آتی بیت کوین بداند!


در سال ۲۰۲۱ معاملات آتی تسویه شده با تتر اهمیت پیدا کرده است. استفاده از معاملات مبتنی بر تتر محاسبه سود و زیان و مارجین معامله را آسان‌تر می‌کند و این مطمئنا برای سرمایه گذاران خرد بسیار مناسب است اما این روش معایبی هم دارد.

چرا قراردادهای آتی تسویه شده با بیت کوین مناسب تریدرهای حرفه‌ای است؟

ترید قراردادهای آتی دائمی - trade perpetual futures contracts - معاملات قرارداد‌های آتی دائمی

صرافی بایننس قراردادهای مارجین کوین(coin-margined) (به عنوان مثال قراردادهای آتی تسویه شده با بیت کوین) را ارائه می‌دهد، در این حالت به جای متکی بودن به مارجین مبتنی بر تتر، خریدار (long) و فروشنده (short) باید در حساب خود بیت کوین داشته باشند.


با مفهوم خرید استقراضی (long) و فروش استقراضی (short) آشنا شوید!


هنگام انجام معاملات مارجین، نیازی به استفاده از استیبل کوین‌ها نیست. بنابراین، ریسک حاشیه‌ای کمتری دارد. استیبل کوین‌های الگوریتمی مشکلات پایدار بودن دارند و پول‌های فیات هم ریسک‌هایی نظیر کنترل دولتی دارند. بنابراین معامله کننده با واریز و بازخرید کردن بیت کوین می‌تواند از این ریسک‌ها در امان باشد.

نکته منفی این است که وقتی قیمت بیت کوین کاهش پیدا کند، وثیقه (مارجین) فرد هم با توجه به دلار کاهش پیدا می‌کند. این تاثیر به این دلیل اتفاق می‌افتد که قیمت قراردادها به دلار است. وقتی یک پوزیشن آتی باز شود، مبلغ نهایی همیشه در مبلغ قرارداد لحاظ می‌شود، چه یک قرارداد در قیمت یک دلار در یک صرافی معامله شود، چه یک قرارداد در قیمت ۱۰۰ دلار در صرافی دیگری معامله شود.

این اثر به عنوان بازده آتی معکوس غیر خطی شناخته می‌شود و در صورت سقوط بیت کوین خریدار متحمل زیان بیش‌تری می‌شود. هر چه قیمت مرجع از قیمت اولیه پوزیشن پایین‌تر برود، این زیان بیش‌تر هم می‌شود.

معاملات آتی تسویه شده با تتر پر ریسک‌تر هستند اما مدیریت آنها آسان‌تر است

اضافه شدن تتر به شبکه بیت کوین کش

مدیریت قراردادهای آتی تسویه شده با تتر آسان‌تر است زیرا بازده خطی است و تحت تاثیر نوسانات شدید بیت کوین نیست. برای کسانیکه مایلند قراداد آتی شورت انعقاد کنند، ‌نیازی به خرید بیت کوین در هر زمانی ندارند، اما برای باز نگه داشتن پوزیشن‌ها هزینه‌هایی باید پرداخت شود.

این قرارداد برای محافظت از وثیقه (مارجین) نیازی به معاملات پوشش ریسک (hedge) ندارند که این حالت برای معامله گران خرد گزینه بهتری است.

شایان ذکر است که وارد شدن در پوزیشن‌های بلند مدت بر روی هر نوع استیبل کوین دارای ریسک است که این ریسک با استفاده از خدمات حضانت شخص ثالث افزایش هم می‌یابد. این یکی از دلایلی است که سهامداران می‌توانند بیش از ۱۱ درصد APY (درصد درآمد سالیانه) از سپرده‌های استیبل کوین بدست آورند.


معاملات مارجین (Margin Trading) در بازار رمزارزها چیست؟


این که آیا یک سرمایه گذار بازدهی خود را با بیت کوین محاسبه کند یا پول فیات نیز سهم بزرگی در این تصمیم گیری دارد. معاملات آربیتراژ و بروکرهای بازارساز معاملات آتی تسویه شده با تتر را ترجیح می‌دهند.

از طرف دیگر، سرمایه گذاران خرد در بازار ارزهای دیجیتال معمولا یا بیت کوین را هولد می‌کنند یا به جای کسب APY ثابت و با هدف کسب بازدهی‌های بالا به سمت آلتکوین‌ها گرایش پیدا می‌کنند. بنابراین قراردادهای مستقر در تتر که ابزار استفاده معامله گران بزرگ نیز است، جذابیت بیش‌تری پیدا می‌کنند.

نوشته های مشابه

2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا