مبتدی مقالات عمومی

۶ نمونه از عادت های پول ساز که یادگیری آنها چندین سال طول می‌کشد

تمامی افرادی که در کسب و کار‌های مختلف فعالیت می‌کنند، رفتار‌ها و عادت های پول ساز خود را دنبال می‌کنند. صحیح یا غلط بودن خیلی از این عادت‌ها به واسطه تجربه و در طول زمان مشخص می‌شود. بسیاری از مشکلات و اشتباهات رایجی که در عادت‌های فردی ما وجود دارند، ممکن است از چشم ما پنهان باشند. با میهن بلاکچین در این مقاله همراه باشید تا تجربیات حاصل شده از رویدادهای واقعی و شیوه صحیح برخورد با رفتار‌های فردی و ترکیب آنها با کارتان را بررسی کنیم.

عادت های پول ساز و امتحان کسب و کارهای مختلف

عادت های پول ساز

در زمان نگارش این مقاله، هفت سال از آغاز تلاش من برای کسب درآمد شخصی می‌گذرد. دلیل اینکه این تاریخ را به یاد دارم، به فستیوال Riveria در VIT برمی‌گردد که در طول هفته دوم یا سوم ماه فوریه برگزار شد و علاقه بسیار زیادی به شرکت در آن داشتم.

آن سال قرار بود برای اولین بار در این فستیوال شرکت کنم، اما تصمیم گرفتم تا زمان خود را با یکی از دوستانم در راستای صحبت در مورد چندین چیز که برخی از آنها به آرزو‌هایمان مربوط بود، بگذرانم.

در طول این مکالمه‌، با ایده پول درآوردن به صورت آنلاین آشنا شدم. من با چنین ایده‌ای بسیار غریبه و ناآشنا بودم. با وجود اینکه خرید آنلاین در آن زمان به جایگاه قابل توجهی در هند رسیده بود‌، هیچ ذهنیتی نسبت به چگونگی انجام این کار و کسب درآمد آنلاین نداشتم.

در عین حال‌، ماهیت فعالیت آنلاین برای من و شخصیت من بسیار خوشایند بود؛ بنابراین‌‌، سفر خود را در مسیر کشف رمز و راز‌های این راه آغاز کردم.

تقریبا ۳۰ کسب و کار را در این زمینه امتحان کردم. تمامی این آزمون و خطا‌ها با شکست مواجه شدند. تنها موفقیتی که از بین این ۳۰ کسب و کار حاصل شد نیز یکی از بدترین تجربه‌هایی بود که در این عرصه تجربه کردم. در یک کسب و کار مربوط به معاملات رمزارز کار خود را با ۱۰۰ دلار شروع کردم و توانستم این مبلغ را به ۲۵٬۰۰۰ دلار تبدیل کنم. در نهایت‌، به میزان ۷۰۰ دلار از آن را برداشت و خرج کردم و مابقی پول را از دست دادم. جدا از این نمونه، حتی موفق به کسب ۱ دلار درآمد نیز از سایر مشاغل نبودم.

تنها کار دیگری که برای من درآمد داشت، در طول سال ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ به صورت فریلنس یا کار از راه دور برای ارگان‌های مختلف بود که به واسطه آن اجاره‌هایم را پرداخت کردم. گاهی از اوقات مجبور بودم حتی تا ۹ روز را بدون غذا سپری کنم. نتیجه‌گیری من از این موضوع این بود که کار فریلنس بسیار نامطلوب است.

تمامی این شرایط دشوار در طول یک سال گذشته و با ورود به عرصه نویسندگی تغییر کردند. اتفاقات زیادی در طول یک سال رقم می‌خورند. در حال حاضر تمام درآمد من بین ۳ زمینه‌ای که برای آنها اهمیت قائل هستم، تقسیم می‌شود و در تلاش برای افزودن زمینه چهارم به این بستر هستم.

دست یافتن من به این نقطه چندین درس مهم را به همراه داشت که امیدوار بودم، بتوانند نقطه شروعی برای زمینه‌های مورد انتظار من باشند. در ادامه به ۶ نمونه از عادت های پول ساز اشاره می‌کنیم.

به کسب و کار‌های خود، همسو با فضایل اخلاقیتان جهت بدهید

از گشتن به دنبال چیزی که به آن علاقه دارید دست بکشید. پاسخ سوالات شما در اخلاقیاتتان نهفته است و این یعنی خصوصیت‌های رفتاری اکتسابی که به وجود آنها در خودتان افتخار می‌کنید. فضایل اخلاقی می‌توانند گام بزرگی در شکل‌گیری عادت های پول ساز شما داشته باشند.

برای مدتی طولانی تلاش می‌کردم خودم را مجاب کنم که علاقه دارم به مردم در زمینه یادگیری چگونگی فروش و استخدام نیرو کمک کنم. در واقع‌، فاز چند لایه بازاریابی (MLM‌) شخصی من بود که مرا به این سمت سوق می‌داد تا حد و مرز و محدودیت‌های خود را بیابم.

حقیقت این است که از این روند متنفر بودم. از اینکه به مردم بگویم تا به دلیل دانش من در مورد پایین بودن ارزش این کسب و کار‌ها به من بپیوندند، متنفر بودم.

بنابراین‌، بخش زیادی از زمانی که در بستر بازاریابی چند لایه صرف کردم، به سرمایه‌گذاری بر روی پول خودم متمرکز بود و نه جذب نیرو. اگر تجربه فعالیت داشتن در روند MLM را داشته‌اید، می‌دانید که تا چه حدی این ایده افتضاح است.

کسب و کار‌های آنلاین می‌توانند در هر زمینه‌ای وجود داشته باشند اما حتی اگر خواهان فعالیت در یک کسب و کار آنلاین نیستید‌، باز هم می‌توانید به موفقیت مورد نظرتان دست پیدا کنید.

با وجود تمام این تفاسیر‌، باید یاد بگیرید که چگونه با فضایل اخلاقی خود همسو شوید و از آنها به عنوان راهنما برای یافتن چیزی که دوست دارید، استفاده کنید.

شیوه شناسایی موقعیت‌های واهی را یاد بگیرید

موقعیت‌های واهی

هنگامی که موفق به انجام چنین کاری شوید‌، لازم است تمرین کنید تا از چنین موقعیت‌هایی دوری کنید. اگر فکر می‌کنید موضوعی بیش از اندازه خوب به نظر می‌رسد و نمی‌تواند وجود خارجی داشته باشد، تا زمانی که این موضوع به شما مربوط می‌شود به خود باور داشته باشید.

بدون شک نباید با نگرش شکاکانه به هیچ کسب و کاری نزدیک شوید. چنین رویکردی موجب بروز خطا در قضاوت شما شده، تلاش‌هایتان را بی‌نتیجه می‌گذارد و زمانتان را هدر می‌دهد.

بستر‌های واهی (که تحت عنوان Dangling Carrots شناخته می‌شوند) همواره و به صورت غیرقابل اجتنابی زمان شما را تلف می‌کنند. به عنوان نمونه می‌توان روند نوشتن را در نظر گرفت. نویسندگان بسیاری وجود دارند که نوشته‌های خود را در مدیوم یا جاهای دیگر منتشر کرده‌اند و کمی بعد به دلیل اخبار یا پایان یافتن ایده‌های انگیزشی خود آن بستر را ترک کرده‌اند. آنها چیز اندکی که در این پلتفرم ساخته شده بود را ترک کردند تا به بستر‌های نویدبخش‌تری مراجعه کنند. برخی از آنها نیز به عرصه نویسندگی بازمی‌گردند. برخی از آنها نیز صبر خود را از دست داده و همه چیز را رها می‌کنند.

هنگامی که به دست‌آوردی می‌رسید که با فضایل اخلاقی شما همسو است، از جایگزین‌ها دوری کنید. این جایگزین‌ها در واقع همان موقعیت‌های واهی و پوچ هستند.

افرادی که با آنها سر و کار دارید معمولا به شما پیشنهاد می‌کنند که کانال‌های شغلی خود را متنوع‌سازی کرده و گسترش دهید. چنین ایده‌ای کاملا صحیح است، اما در قالب عادت های پول ساز فردی که در ابتدای این مسیر قرار دارد، کار درستی تلقی نمی‌شود. در وهله اول‌، بر روی ساختن یک بستر سرمایه‌گذاری تمرکز کنید و سپس به سراغ بستر بعدی بروید.

در صورت عدم دریافت نتایج مطلوب‌، برای هیچ دوره‌ای مبلغی پرداخت نکنید

پرداخت پول برای دوره‌های آموزشی

من دوره‌های مبتدیانه خود را در زمینه‌های خلاقیت برگزار کرده‌ام که بخشی از درآمد من را شامل می‌شود؛ اما باز هم بر سر حرف خود برای عدم شرکت کردن در چنین دوره‌هایی در صورت عدم دستیابی به نتیجه مطلوب هستم. اگر در هیچ کدام از زمینه‌ها به نتیجه‌ای نرسیده‌اید به یوتیوب مراجعه کنید. دیگر در سال ۲۰۱۴ به سر نمی‌بریم. تمامی چیز‌هایی که می‌خواهید قابل یافتن در اینترنت هستند.

تنها وجه تمایز شما با نقطه شروع این است که با بهتر شدن یا به صورت کلی افزایش میزان تجربه شما در این زمینه‌، ممکن است نیاز داشته باشید تا جریان‌های کاری بیشتری را توسعه دهید. ممکن است نیاز به دانش تخصصی و دیدگاه‌هایی در زمینه کاری اختصاصی افراد داشته باشید. این همان نقطه‌ای است که دوره‌های آموزشی مثل دوره‌هایی که من برگزار می‌کنم، مطرح می‌شوند.

لازم به ذکر است که امروزه کسب و کار‌هایی را مشاهده نمی‌کنیم که دوره‌های این‌چنینی را خریداری کنند؛ زیرا می‌توانیم تمامی دانش مورد نیازمان را به صورت رایگان از اینترنت تامین کنیم.

تضمین می‌کنم که با هدر دادن پولتان برای چنین دوره‌هایی به عنوان یک تازه‌کار، چیزی فراتر از دانش رایگان موجود در اینترنت را کسب نمی‌کنید. چنین اقدامی تنها موجب ورشکستگی مالی و درجا زدن شما می‌شود. پیدا کردن اطلاعات رایگان به روند ذخیره‌سازی و صرفه‌جویی در پول و هزینه کمک می‌کند. از سوی دیگر نیز به ایجاد نظم در روند کاریتان منجر می‌شود.

هنگامی که چیزی برای ارائه نداشته باشید‌، اکثر مردم ارزش چندانی برای کار شما قائل نیستند اما اگر یاد بگیرید که چگونه به صورت روزانه از اطلاعات رایگان خود بهره ببرید، نظم قابل توجهی نیز وارد روند کاری شما می‌شود. چنین عملی در طول مسیر شغلی شما بسیار پرمزیت و کارآمد خواهد بود.

از روز اول در کار خود یکپارچگی ایجاد کنید

گاهی اوقات هیجان‌زده و پرانگیزه هستید. چنین روحیه‌ای می‌تواند به این منجر شود که فکر کنید می‌توانید در آن روز کارهای بسیار زیادی انجام دهید؛ اما باید بگویم که این طرز فکر بسیار نادرست است. دلیل نادرست بودن این طرز فکر این است که وقتی در یک روز پرانگیزه و با روحیه بوده‌اید، ممکن است روز دیگری نیز احساس بی‌انگیزگی کنید.

تمام چیز‌ها به درون و بیرون از ما جریان دارند. هر چیزی امواج خروشان خود را شامل می‌شود‌‌، هر چیزی برمی‌خیزد و سقوط می‌کند. نوسان آونگ در همه چیز نمایان است. اندازه تاب خوردن آن به سمت راست معادل با تاب خوردن آن به سمت چپ است و ریتم این روند همه چیز را جبران می‌کند. اصل ریتم کیبالیون (Kybalion‌)

دلیل نیاز ما به وجود یکپارچگی در کارمان این است که باید تمام کا‌ر‌هایمان را به صورت روزانه انجام دهیم تا بتوانیم ذهنمان را برای روز بعد آماده کنیم. این روند موجب تمرین دادن ذهن شما در مسیری می‌شود که به حضور فعال روزانه شما منجر می‌شود. اگر اجازه دهید شرایط روحی شما شیوه کار کردنتان را تعریف کنند‌، به میزان نوسان و تغییرات شرایط روحیتان بی‌ثبات خواهید بود. چنین چیزی موضوع بسیار نامطلوبی در زمینه کاری محسوب می‌شود.

انرژی خود را بی‌جهت تلف نکنید

بسیاری از مردم این نیاز را احساس می‌کنند که فرایند پیشرفت خود را با دوستان و خانواده خود به اشتراک بگذارند. چنین افرادی به عنوان مثال اولین مقاله خود را می‌نویسند و با همه در مورد آن صحبت می‌کنند. ممکن است این اتفاق به نظر بی‌ضرر باشد، اما یکی از چیز‌هایی است که موجب از بین رفتن یا اتلاف انرژی شما می‌شود.

در گذشته، هنگامی که چیزی را پست می‌کردم‌، احساس می‌کردم تمام هیجانم از بین می‌رود و وارد فرایند پست کردن می‌شود. پس از پایان یافتن آن نیز به صورت آنی متوجه افت میزان انرژی خود می‌شدم.

بعد‌ها متوجه شدم که روی دادن چنین اتفاقی می‌تواند به این دلیل باشد که در هنگام پست کردن تمایل داشتم تا روز بعد را خلوت‌تر بگذرانم و درگیر کاری نباشم. همین امر موجب از بین رفتن یکپارچگی در عادت‌های کاری من می‌شد.

در مراحل اولیه شغلتان و کار کردن بر روی پروژه‌هایتان، لازم است تا انرژی ذهنی خود را به صورت یکپارچه به پیاده‌سازی معطوف کنید. باید به فعالیت‌هایی که به این هدف کمک می‌کنند بپردازید و از رویداد‌هایی که شما را از دست یافتن به این مقصد بازمی‌دارند، دوری کنید. این امر به شما کمک می‌کند تا عملکرد یکپارچه‌ای در کل مسیر داشته باشید و کیفیت مورد نیازتان در کار را نیز تامین کنید.

به‌دنبال پاداش‌های ثابت برای کارها نباشید

عادت های پول ساز | پاداش ثابت در ازای کار

چنین موضوعی ارتباط نزدیکی با اتلاف انرژی دارد، اما تفاوت‌های قابل توجه این حیطه موجب می‌شوند تا توضیحات مختص این بخش را ارائه کنیم.

می‌دانیم که شرطی شدن ذهنیت انسان امری غیرقابل اجتناب است. بنابراین‌، اثرات حاصل از ترشح دوپامین در بدن یکی از عواملی هستند که همواره به دنبال آن هستیم. منظور ما در این نقطه بدین معناست که تلاش می‌کنیم تا به دنبال کسب پاداش نباشیم اما مسیر کاری خود را به سمتی هدایت کنیم که پاداش مورد نظر حاصل شود.

یکی از دوستان من هر روز به باشگاه ورزشی می‌رود، اما پس از بازگشتن به خانه به عنوان پاداش، میزان زیادی از شاورما‌ و غذای پرادویه را صرف می‌کند.

حتی در مسیر ساخت یک کسب و کار نیز افراد زیادی شبیه به دوست من وجود دارند. چنین افرادی پس از ۳۰ دقیقه کار کردن به مدت ۳ ساعت از وقت خود را در پلتفرم نتفلیکس (Netflix‌) سپری می‌کنند. من نیز عادت‌های اینچنینی داشتم.

هم‌اکنون‌، یاد گرفته‌ام تا کارم را از تفریحات خود جدا کنم. در حال حاضر تلاش می‌کنم تا دیگر مرتکب چنین اشتباهی نشوم. به واسطه این امر‌، می‌دانم که می‌توانم به صورت مداوم به کار خود مراجعه کنم تا پاداش مورد نظر را دریافت کنم. چنین رویکردی به من کمک کرد تا حجم و یکپارچگی لازم را در مسائل گوناگون کاری خود ایجاد کنم و همین امر عامل اصلی کسب موفقیت من تا به امروز بوده است.

سخن پایانی

همواره لازم است تا اولویت‌های زندگی خود را به نحوی تعریف کنیم تا به صورت روزانه و مداوم در بستر کاری خود حاضر باشیم و بهترین عملکرد را داشته باشیم. تمام راه‌کارهایی که به شما کمک می‌کنند تا به چنین هدفی دست بیابید و مشکلات مخربی برای سلامتی و وضعیت جسمی کلی شما نداشته باشند، خوب محسوب می‌شوند. جدا نگه داشتن عادت های پول ساز از عادت‌های تفریحی، دوری کردن از موقعیت‌های در اصطلاح درِ باغ سبز و واهی می‌توانند کمک بزرگی در این مسیر به حساب بیایند. در نهایت نیز لازم است تا علاقه به موضوع خاص را کنار گذاشته و خصوصیت‌های مثبت و فضایل اخلاقی خود را با کارتان تلفیق کنید.

نظر شما در رابطه با بهترین رویکرد‌هایی که می‌توانند به بهتر شدن عادت‌های پولی منجر شوند چیست؟ شما چگونه در این مسیر گام برمی‌دارید؟

منبع
medium

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
4 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا