کیف پول

قربانی بدافزار لجر لایو نباشید!

اخیرا گزارش هایی از سمت کاربران دریافت کردیم که حساب های آن ها در استفاده از برنامه لجر لایو خالی شده بود. این کاربران بعد از استفاده از برنامه لجر لایو تمامی دارایی دیجیتال خود را از دست دادند. با توجه به اهمیت این موضوع تصمیم گرفتیم در این پست، شما را با نسخه اصلی برنامه لجر لایو و نحوه تشخیص آن آشنا کنیم.

با توجه به استقبال کاربران از کیف پول های سخت افزاری، مخصوصا کاربرانی که دارایی زیادی دارند، انگیزه هکرها برای به سرقت بردن این دارایی ها هر روز بیشتر و بیشتر میشود. با توجه به گزارشی که دریافت کردیم، بعضی از کاربران وقتی برنامه لجر لایو را از پلی استور گوگل دریافت کرده بودن و از آن برای دسترسی به دارایی خودشان استفاده کردند، متوجه شدند که کل دارایی دیجیتالی خود را از دست داده اند!

اشتباه اول چی بود؟

خیلی ها تصور می کنن که گوگل فرایند خیلی سخت گیرانه و پیچیده ای برای قرار دادن نرم افزارها در پلی استور خود در نظر گرفته و معتقدند هر برنامه ای که در این استور قرار بگیرد، معتبر است! به تصویر زیر دقت کنین، این تصویر در حالتی گرفته شده که شما با آیپی ایران در پلی استور گوگل لجر لایو را جستجو کنید.

جستجوی لجر لایو با آیپی ایران

هر دوی نرم افزارهای مشاهده شده در تصویر بالا متعلق به تیم سازنده کیف پول سخت افزاری لجر نیست و هر دو غیر رسمی و بدافزار هستند. همچنین توجه شما رو جلب میکنم به تصاویر زیر که نتیجه جستجوی لجر لایو در پلی استور را با آیپی غیر ایران نشان می دهد.

لجر لایو آیپی غیر ایران

حتی اگر گوگل موارد امنیتی را برای کاربران خود در نظر گرفته باشد، با توجه به تحریم هایی که وجود دارد، کاربران ایرانی از اهمیت بالایی برای گوگل برخوردار نیستند که بخواهیم از گوگل انتظار داشته باشیم بدافزارها را به ما نشان ندهد. هر چند این بدافزارها برای کاربران ایرانی و غیر ایرانی نمایش داده می شود ولی باید قبول کنیم که نتایج جستجو با آیپی ایرانی و غیر ایرانی متفاوت است.

باز هم در تصویر بالا دو تا نرم افزار برای لجر لایو وجود دارد ولی کدام یک اصل است؟ اگه کمی دقت کنین در همین تصویر هم متوجه می شوید که کدوم یک از این دو نرم افزار می تواند اصل باشد. قطعا نرم افزاری که بیشتر از 100 هزار دانلود شده شرایط بهتری برای گزینه اصل بودن را دارد.

شرکت لجر قطعا برای بازخوردهای کاربران در پلی استور گوگل و اپل استور ارزش قائل است و اگر به بازخوردهای کاربران در زیر نسخه اصلی مراجعه کنید متوجه خواهید شد که پشتیبانی لجر جواب های مختلفی به بازخوردها داده است ولی در نسخه های غیر رسمی صرفا ذکر شده است که به پشتیبانی ایمیل دهید!

جالب اینجاست که اگر بازخوردهای کاربران در زیر نسخه های غیر رسمی را مطالعه می کردید، کاربران زیادی ذکر کردند که این نرم افزار ها تمام دارایی شما را به سرقت می برند و به هیچ عنوان از آن ها استفاده نکنید! به نظرم کاربر باید قبل از نصب هر برنامه ای نظرات کاربران در مورد آن را بررسی کند.

اشتباه دوم چی بود؟

شرکت لجر مدت زیادی است که در زمینه کیف پول های سخت افزاری فعالیت می کند و برنامه لجر لایو هم خیلی وقت است که توسط Ledger در گوگل پلی و اپل استور عرضه شده، نسخه های غیر رسمی توسط ledger dev و keepkey dev عرضه شده اند که این موضوع می تواند مهر تاییدی بر غیر رسمی بودن آن ها داشته باشد. در واقع کاربران با دقت کردن به موارد ساده ای می توانند امنیت دارایی خودشان را تضمین کنند. 

اشتباه سوم چی بود؟

قطعا شرکت لجر در سایت رسمی خود لینک دریافت نرم افزار لجر لایو را قرار داده که کاربران می توانند با مراجعه به وب سایت رسمی لجر این نرم افزار را دانلود کنند. اینکه کاربران در پلی استور به دنبال نرم افزار مورد نظر خودشان می گردند، رایج هست ولی وقتی این نرم افزار مرتبط هست به دارایی شما، قطعا باید در نصب نرم افزار دقت های لازم رو انجام بدهید. دقیقا مشابه نصب نرم افزار های بانکی که در بسیاری از موارد باید با مراجعه به بانک آن را نصب کنید البته در حال حاضر می توانید آن ها را از سایت های رسمی بانک ها تهیه کنید، در نصب نرم افزار لجر هم باید این مورد رو در نظر داشته باشید که آن را از وبسایت رسمی لجر دریافت کنید.

نسخه رسمی لجر لایو

سخن پایانی

دقت کنید که همیشه هکرها به دنبال راهی برای کسب درآمد هستند و با توجه به اینکه حوزه های مالی انگیزه های لازم برای تمامی هکر ها را فراهم می کند، کاربران باید حتما در انتخاب نرم افزار و استفاده از آن موارد امنیتی را در نظر بگیرند. کیف پول سخت افزاری از امنیت بالایی برخوردار است ولی در صورتی که شما موارد امنیتی را در سمت خود رعایت کنید. اینکه شما تصور کنید با داشتن کیف پول سخت افزاری دارایی شما همیشه امن خواهد بود، تصور اشتباهی است.

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا