اخبار آلتکوینتحلیل آنچین

کمتر از ۳ ماه تا هاوینگ لایت کوین؛ رشد قیمت و تکرار تاریخ یا تله نهنگ‌ها؟

هاوینگ لایت کوین در تاریخ ۱۰ آگوست (۱۹ مرداد) برگزار خواهد شد؛ رویدادی که اتفاق مهمی برای این شبکه بلاکچینی محسوب می‌شود. اکثر تحلیلگران انتظار دارند این فرآیند در ادامه تاثیر مثبتی بر قیمت لایت کوین بگذارد. با این حال، این انتظار به این معنی نیست که طی دو ماه و نیم آینده قطعا شاهد جهش صعودی لایت کوین خواهیم بود. تجربه ثابت کرده که چرخه‌های بازار و اتفاقات مهم همواره در تعیین قیمت این ارز دیجیتال نقش داشته‌اند.

به گزارش سنتیمنت، هاوینگ لایت کوین قرار است در بلاک شماره ۲،۱۴۰،۰۰۰ انجام شود و به دنبال آن پاداش استخراج از ۱۲.۵ واحد LTC به ۶.۲۵ واحد کاهش خواهد یافت. اگر نگاهی به تاریخ لایت کوین بیندازیم معمولا کاهش عرضه و به دنبال آن افزایش تقاضا تاثیر مثبتی بر قیمت این ارز داشته است.

در سال‌های گذشته شاهد واکنش صعودی قیمت بیت کوین به هر کدام از هاوینگ‌های آن بودیم و احتمالا لایت کوین نیز از این روند پیروی خواهد کرد. با این حال، در بازار روند تغییرات قیمت به اتفاقات مهم اینگونه نیست که قیمت برای مدتی ثابت بماند و درست پیش از یک اتفاق مورد انتظار بزرگ، افزایش و یا کاهش یابد. در حقیقت، تغییرات قیمت در واکنش به اتفاقات مهم تدریجی رخ می‌دهد.

واریز و برداشت بدون محدودیت در صرافی اتراکس
با ثبت نام در اتراکس 50 هزار شیبا و 500 هزار بیت تورنت هدیه بگیرید!
هدیه بگیر!

درست مثل بیت کوین، بلاکچین لایت کوین نیز هر چهار سال یک بار طی فرآیندی به نام هاوینگ پاداش استخراج هر بلاک را نصف می‌کند که این پیامدها را به همراه دارد:

  • ماینرها پیش از هاوینگ سعی می‌کنند با تمام توان خود لایت کوین استخراج کنند.
  • با توجه به اینکه به مرور کوین کمتری در بازار عرضه خواهد شد، انتظار برای افزایش قیمت افزایش می‌یابد.

این پیامدها معمولا به افزایش قیمت منجر می‌شوند. البته اینکه چه زمانی قیمت رشد می‌کند، اغلب به اشتیاق و دانش سرمایه‌گذاران از هاوینگ بستگی دارد. به نمودار زیر توجه کنید. در این نمودار، فعالیت‌های مربوط به لایت کوین در شبکه‌های اجتماعی با رنگ آبی و فعالیت‌های مربوط به هاوینگ با رنگ قرمز مشخص شده است.

نمودار میزان فعالیت‌های مرتبط با لایت کوین و هاوینگ آن در شبکه‌های اجتماعی
نمودار میزان فعالیت‌های مرتبط با لایت کوین و هاوینگ آن در شبکه‌های اجتماعی – منبع: Santiment

همانطور که در این نمودار مشخص است، حوالی ۱ مه (۱۱ اردیبهشت) فعالیت‌های مرتبط با لایت کوین در شبکه‌های اجتماعی افزایش یافته و ۲ هفته بعد به اوج خود رسیده است. چنین اتفاقی را می‌توان «کشف جمعیت» نامید. منظور از کشف جمعیت، اطلاع سرمایه‌گذاران از اتفاقی مهم مثل هاوینگ است. در ادامه، پست‌ها در شبکه‌های اجتماعی در رابطه با هاوینگ آتی لایت کوین زیادتر شده و به سرمایه‌گذاران یادآوری کرده که تا این اتفاق مهم، ۳ ماه باقی مانده است.

به نمودار زیر توجه کنید. همانطور که در این نمودار مشخص است، دقیقا از ۸ مه (۱۸ اردیبهشت) حجم تراکنش‌های آنچین لایت کوین به تدریج افزایش یافته است. البته باید در نظر داشت که افزایش تعداد تراکنش‌های این شبکه، تحت تاثیر رونق اردینالزها در شبکه بیت کوین نیز بوده است.

نمودار حجم تراکنش‌های آنچین لایت کوین - منبع: Santiment
نمودار حجم تراکنش‌های آنچین لایت کوین – منبع: Santiment

در صورت تداوم افزایش حجم تراکنش‌های آنچین لایت کوین، می‌توان این استدلال را کرد که برخی از سرمایه‌گذاران بزرگ با امید به افزایش قیمت ناشی از هاوینگ شروع به خرید این ارز دیجیتال کرده‌اند.

همزمان، تعداد آدرس‌های منحصر به فرد در شبکه لایت کوین نیز به شدت افزایش یافته و به بالاترین سطح خود در یک سال اخیر رسیده است. چنین اتفاقی بیانگر تمایل سرمایه‌گذاران برای خرید لایت کوین پیش از هاوینگ آتی و در کف قیمت است.

نمودار تعداد آدرس‌های منحصر به فرد در شبکه لایت کوین - منبع: Santiment
نمودار تعداد آدرس‌های منحصر به فرد در شبکه لایت کوین – منبع: Santiment

علیرغم کاهش تعداد آدرس‌های فعال شبکه لایت کوین در ۵ روز گذشته، باز هم ممکن است در ادامه شاهد افزایش تعداد این آدرس‌ها باشیم. علاوه بر این، تعداد توکن‌های منحصر به فرد (توکن‌های در گردش) همچنان واکنشی به اخبار هاوینگ نشان نداده و ممکن است در ادامه افزایش یابد.

اما در بازه زمانی کوتاه‌مدت ممکن است برای افزایش قیمت، لازم باشد کمی قیمت فعلی اصلاح شود. در حال حاضر، نسبت MVRV (نسبت ارزش بازار به ارزش واقعی) ۳۰ و ۳۶۵ روزه بالاتر از صفر است که نشان می‌دهد تعداد زیادی از معامله‌گران معمولی در سود هستند. معمولا زمانی که تعداد زیادی از معامله‌گران معمولی در ضرر هستند باید به بازار وارد شد.

نمودار نسبت MVRV ۳۰ و ۳۶۵ روزه
نمودار نسبت MVRV ۳۰ و ۳۶۵ روزه – منبع: Santiment

در تحلیلی واقع‌بینانه‌تر می‌توان انتظار داشت میانگین بازدهی معاملات لایت کوین برای یک تا دو هفته کاهش یابد. پس از آن، زمانی که حدود دو ماه تا هاوینگ باقی مانده است (اواسط ژوئن)، می‌توان انتظار داشت تعداد زیادی از معامله‌گران با توجه به افزایش احتمالی قیمت به بازار وارد شوند.

در نهایت، این احتمال وجود دارد که نهنگ‌ها قیمت لایت کوین را به بالای ۱۰۰ دلار برسانند و با فروش کوین‌های خود، آن را دوباره کاهش دهند. هاوینگ‌ها معمولا به نوسانات عجیب و غریب قیمت، چه صعودی و چه نزولی معروف هستند. علاوه بر این، با توجه به نمودار زیر در بازه‌ای روزانه حدود ۵۰۰ تا ۶۰۰ تراکنش بیش از یک میلیون دلاری در شبکه لایت کوین انجام شده است اما تعداد این تراکنش‌ها برای یک هفته ۹۵٪ کاهش یافته است.

نمودار تراکنش‌های مربوط به نهنگ‌ها در شبکه لایت کوین - منبع: Santiment
نمودار تراکنش‌های مربوط به نهنگ‌ها در شبکه لایت کوین – منبع: Santiment

در آخر باید گفت زمانی که برای اتفاقات صعودی برنامه‌ریزی می‌کنید، فرض اینکه موفقیت گذشته دوباره تکرار می‌شود خطرناک است. با این حال، سرمایه‌گذاری مداوم روی دارایی که فکر می‌کنید بهای آن به دلیل اتفاقات مختلفی از جمله هاوینگ یا اختبار مثبت رشد می‌کند، معمولا یک استراتژی هوشمندانه به شمار می‌رود.

این مطلب تنها ترجمه تحلیل منبع است و به هیچ عنوان توصیه خرید، فروش و یا سرمایه‌گذاری در بازار رمزارزها نیست.

علی ابراهیمی

اول مهندسی کامپیوتر میخوندم اما بعد تصمیم گرفتم برم سمت علاقم و دندونپزشکی، با این حال اونقدر فضای کریپتو واسم جذاب بود که تصمیم گرفتم وارد این دریای عمیق بشم. به نظرم کریپتو یه سبک زندگیه و باید باهاش زندگی کرد تا موفق شد. دیفای علیرغم پیچیدگی‌هایی که داره حوزه مورد علاقه منه و به نظرم زودتر از چیزی که فکرش رو بکنیم جهان رو متحول می‌کنه.

نوشته های مشابه

2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا