مبتدی مقالات عمومی

تمرکز در شبکه لایتنینگ در حال افزایش است! راهکار بلاک استریم در این رابطه چیست؟

تعدادی از دانشگاهیان از دانشگاه‌های اروپایی به همراه کریستین دکر (Christian Decker) از سازمان بلاک استریم (Blockstream) بر این باورند که شبکه لایتنینگ (lightning network) خیلی متمرکز شده است؛ به طوری که اگر چند تا از نود‌های (node) اصلی آن را برداریم، این شبکه با فروپاشی روبرو می‌شود. این افزایش تمرکز شبکه لایتنینگ بیت کوین احتمال حملات Split را افزایش می‌دهد.

این مطالعه از ۱۴ ژانویه ۲۰۱۸ تا ۱۳ جولای ۲۰۱۹ و بیش از ۸۰۰۰ کاربر را پوشش می‌دهد. این مطالعه نشان داده که شبکه لایتنینگ هر روز بیشتر و بیشتر متمرکز می‌شود. بررسی بیشتر نشان می‌دهد که برداشتن نود‌های کانونی این شبکه باعث فروپاشی آن و تقسیم به چندین قسمت می‌شود. ساختار شبکه لایتنینگ در حال تبدیل به یک ساختار هسته‌ای پیرامونی است.

راهکار غیرمتمرکز سازی شبکه لایتنینگ از دیدگاه بلاک استریم (Blockstream)

شبکه لایتنینگ بلاک چین بیت کوین بلاک استریم

این تحلیل نشان‌دهنده حضور تعداد زیادی از زیر‌ساختار‌های ستاره‌مانند است که نقش مراکزی را بازی می‌کنند که به نظر می‌رسد به عنوان نود‌های انتقال‌دهنده کانال عمل می‌کنند. این گرایش حتی در مقادیر سنگین هم قابل مشاهده است. این نتایج نشان از توزیع کمتر ساختار شبکه لایتنینگ دارد که این امر باعث آسیب‌پذیری و شکست این شبکه در طول زمان خواهد شد.

دیدگاه بلاک استریم برای مقابله با این مشکل، افزایش کارمزد‌های روی زنجیره ۱۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ دلار برای هر تراکنش است تا پاداش بلاک بیت کوین را پوشش دهد. این مربوط به زمانی است که بلاک جدید دیگری ایجاد نشود و همه بر روی شبکه لایتنینگ تراکنش انجام دهند.

مشکل اصلی در اینجا تمایل این شبکه به تمرکز است، که این موضوع به طور رسمی توسط یکی از بنیان‌گذاران شبکه لایتنینگ یعنی کریستین دکر تایید شده است. این یعنی که مقیاس‌پذیر کردن بیت کوین از طریق این شبکه تقریبا ناممکن به نظر می‌رسد. باید دید که آیا بیت کوین راه‌حل‌های جدیدی در این رابطه پیدا خواهد کرد و یا نمی‌تواند جوابگوی نیاز‌های کاربران باشد. نظر شما چیست؟ این مشکل را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع
trustnodes

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا