اخبار آلتکویناخبار بلاکچین

لایت کوین امکان ایجاد توکن NFT را فراهم می‌کند

لایت کوین با همکاری پروتکل لایه دوم اومنی‌لایت (Omnilite)، امکان ایجاد استیبل کوین، توکن NFT و استفاده از قراردادهای هوشمند را فراهم خواهد کرد.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کوین دسک، با توجه به اینکه بلاکچین‌های بیشتری در حال پذیرش توکن‌های غیر قابل تعویض (NFT) هستند، لایت کوین نیز با اومنی‌لایت در حال پیوستن به این جریان است.

لایت کوین که در سال ۲۰۱۱ به عنوان یک فورک بیت کوین ایجاد شد، زمانی در مقابل بیت کوین همانند نقره در مقابل طلا بود، اما از آن زمان به بعد بسیاری از پیشرفت‌های فنی بیت کوین مانند پذیرش سگویت Segregated Witness در سال ۲۰۱۷ را عینا اجرا کرده است.

لایت کوین اکنون و در اقدامی به روز، این فرصت را برای کاربران خود فراهم کرده است تا بتوانند علاوه بر استیبل کوین‌ها و توکن‌های NFT، قراردادهای هوشمند و توکن‌های غیر متمرکز را نیز ایجاد کنند.

اومنی‌لایت بر مبنای پروتکل اولیه اومنی (که در ابتدا با نام Mastercoin شناخته می‌شد) ایجاد شده است و یک لایه دوم بر بستر بلاکچین بیت کوین است. کاربران بیت کوین به کمک توکن Omni می‌توانند توکن‌های سفارشی و پیش‌نیازهای اولیه برای توکن‌های NFT ایجاد کنند.

استیبل کوین تتر اولین بار اکتبر ۲۰۱۴ (تاریخ فارسی) بر روی پروتکل اومنی عرضه شد و تا سه سال این استیبل کوین تنها بر روی اومنی پشتیبانی می‌شد تا اینکه تتر در سال ۲۰۱۷ به عنوان توکن ERC-۲۰ بر بستر بلاکچین اتریوم عرضه شد. در کمتر از دو سال، مقدار موجودی در گردش تتر اتریوم از اومنی پیشی گرفت. از آن زمان به بعد محبوبیت اومنی به طور مداوم کاهش یافته است.

اومنی‌لایت که توسط لوشان (Loshan)، توسعه دهنده اومنی و لایت کوین و با کمک بنیاد Omni توسعه یافته است، قصد دارد تا به کاربران خود امکان ایجاد و مدیریت دارایی‌ها در بلاکچین لایت کوین را فراهم کند.

بر اساس اعلام این پلتفرم، توکن‌هایی که با استفاده از Omnilite ایجاد می‌شوند، افزونه‌ای برای لایت کوین هستند و در نتیجه تراکنش‌های این توکن‌ها در بلاکچین litecoin ثبت می‌شود.

اومنی از شبکه بیت کوین استفاده می‌کند، Omnilite نیز از OP_RETURN برای ثبت معاملات توکن ‌ها در بلاکچین لایت کوین استفاده خواهد کرد.

اومنی‌لایت به وسیله Litecoin Omni از یک حالت کیف پول پشتیبانی میٰ‌کند که برای سیستم عامل‌های مک، ویندوز و لینوکس در دسترس است. API آن نیز در دسترس است.

مقیاس پذیری Omnilite

لایت کوین در حال حاضر فشار ثابتی را که بلاکچین‌های بزرگتر مثل بیت کوین و اتریوم تجربه می‌کنند، به خود نمی‌بیند؛ در نتیجه سرعت تراکنش‌های بالاتری دارد و هزینه‌ها پایین‌تر هستند. اما اگر محبوبیت Omnilite افزایش یابد، مقیاس پذیری بلاکچین برای حفظ عملکرد آن بسیار کلیدی خواهد بود.

از آنجا که همه تراکنش‌های Omnilite در لایت کوین ثبت می‌شود، این بلاکچین باید بیشتر به مسئله مقیاس پذیری خود توجه کند.

جی میلا (Jay Milla) نماینده بنیاد لایت کوین بیان کرد:

لایت کوین این توانایی را دارد که تراکنش‌های بیشتری را در هر ثانیه با کارمزد پایین‌تر نسبت به اتریوم و بیت کوین انجام دهد. بنابراین در حال حاضر ما هیچ مشکلی نداریم اما در عین حال در حال انجام کار و تحقیق هستیم تا امکان معامله دارایی‌های ایجاد شده در لایه اومنی را در شبکه لایتنینگ نیز فراهم کنیم.

شبکه لایتنینگ یک پروتکل پرداخت لایه دوم است که بر روی لایه بنیادی بیت کوین ساخته شده است. این شبکه برای انتقال تراکنش‌ها خارج از شبکه اصلی است که راهی مقیاس پذیرتر، کم هزینه‌تر و بسیار فوری برای انجام معاملات بیت کوین ارائه می‌دهد.

منبع
coindesk

تیم تولید محتوا

تیم تولید محتوای میهن بلاکچین متشکل از جمعی از نویسندگان، محققان، تحلیلگران و مترجمان حوزه بلاکچین و رمزارزهاست. این تیم همواره در تلاش است تا مطالب به‌روز و کاربردی حوزه بلاکچین و ارزهای دیجیتال را در اختیار کاربران خود قرار دهد.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا