تحلیل تکنیکال

بازار در انتظار کلوز کندل هفتگی بیت کوین؛ سرنوشت صعود یا نزول BTC چه خواهد شد؟

قیمت بیت کوین در هفته‌های گذشته پیشرفت خوبی داشت اما با مقاومت سرسخت ۲۸٬۰۰۰ دلار روبرو شد. البته این موضوع را هم باید در نظر گرفت که عوامل ژئوپلیتیکی در ریزش اخیر ارزش بیت کوین نقش داشته‌اند.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

بیت کوین در تلاش برای شکستن سطح ۲۷٬۰۰۰ دلار است. اما اگر نتواند از این سطح عبور کند چه خواهد شد؟ آیا کلوز کندل هفتگی بیت کوین در تعیین سرنوشت صعود یا نزول آن در روزهای آینده تاثیرگذار است؟

علیرغم اخبار مثبت در مورد عدم تجدیدنظرخواهی SEC در پرونده گری اسکیل (Grayscale)، قیمت بیت کوین باز هم نتوانست از ۲۷٬۰۰۰ جهش قابل توجهی را ثبت کند. هر چند، انتشار این خبر به صورت بالقوه می‌توانست موقعیت بیت کوین را در بازار تقویت کند، ظاهرا تحت‌ الشعاع احساسات نزولی در بازار قرار گرفت.

همین هفته پیش بود که بیت کوین توانست از مرز ۲۸٬۰۰۰ دلار عبور کند، اما فروش ۲۰٬۰۰۰ بیت کوین توسط ماینرها و همچنین تشدید درگیری‌ها و بحران در خاورمیانه به فرسایش تدریجی ارزش بیت کوین کمک کرد. به نحوی که این بار هم بیت کوین نتوانست مقاومت ۲۸٬۰۰۰ دلاری را بشکند و به سطوح بالاتر صعود کند.

اکنون تنها چند ساعت به بسته شدن کندل هفتگی بیت کوین مانده است و کلوز هفتگی در ساعت ۳:۳۰ بامداد ثبت خواهد شد.

با نگاهی به نمودار بیت کوین در تایم فریم هفتگی، توجه به این موارد حائز اهمیت است:

اول اینکه به نظر می‌رسد در تایم فریم هفتگی یک الگوی سروشانه در حال شکل گرفتن است که یک الگوی نزولی است. دوم اینکه اگر کلوز کندل هفتگی، پایین‌تر از High کندل ۴ هفته پیش، یعنی زیر ۲۶٬۸۸۸ دلار بسته شود، احتمال تکمیل این الگو بیشتر خواهد شد. در این صورت، احتمالا باید به اندازه ارتفاع گردن (حدود ۱۸٪) منتظر ریزش قیمت بیت کوین تا محدوده ۲۱٬۰۰۰ الی ۲۲٬۰۰۰ دلار باشیم.

احتمال تشکیل الگوی سروشانه در نمودار بیت کوین در تایم فریم هفتگی
احتمال تشکیل الگوی سروشانه در نمودار بیت کوین در تایم فریم هفتگی؛ منبع: تریدینگ ویو

به این ترتیب، کلوز کندل این هفته بیت کوین سرنوشت‌ساز خواهد بود. در صورتی که قیمت زیر محدوده ۲۶٬۰۰۰ الی ۲۵٬۰۰۰ دلار نفوذ کرده و کندل هفتگی در این محدوده بسته شود، میانگین متحرک نمایی ۲۰۰ هفته‌ای (۲۴٬۸۲۴ دلار) که یک حمایت کلیدی است، به سمت پایین شکسته خواهد شد و قیمت می‌تواند ابتدا تا محدوده‌های ۲۲٬۰۰۰ دلار الی ۲۱٬۰۰۰ دلار ریزش کند. و در صورتی که این ریزش منجر به تشدید احساسات نزولی در بازار شود، احتمال نوسانات حتی تا محدوده ۱۹٬۰۰۰ دلار الی ۱۸٬۰۰۰ دلار نیز وجود خواهد داشت.

همچنین، با نگاهی به نمودار دامیننس تتر نیز می‌توان یک الگوی مثلث متقارن را ترسیم کرد که با توجه به نزدیک شدن کندل‌ها به ضلع بالایی مثلث، احتمال شکست این الگو از بالا وجود دارد. از آنجایی که دامیننس تتر با قیمت بیت کوین رابطه معکوس دارد، هر گونه صعود آن منجر به ریزش قیمت بیت کوین خواهد شد.

تشکیل الگوی مثلث متقارن در نمودار دامیننس تتر در تایم فریم هفتگی
تشکیل الگوی مثلث متقارن در نمودار دامیننس تتر در تایم فریم هفتگی؛ منبع: تریدینگ ویو

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا