اخبار خارجی

دیفای (DeFi) باعث پیشی گرفتن اتر از بیت کوین می شود!

عملکرد بیت کوین و اتر در سال جاری تقریبا از سایر شاخص های جهانی بهتر بوده است. از بین این دو ارز دیجیتال، اتر از بیت کوین نیز عملکرد بهتری داشته است.

قیمت اتر، دومین ارز دیجیتال برتر از لحاظ ارزش بازار، تقریبا ۲۴۵ دلار است و طی ۲۴ ساعت گذشته کمتر از یک درصد افزایش یافته است.

در ساعت ۲۴ بامداد روز سه شنبه (۴:۳۰ بامداد به وقت ایران) اتر با حجم فروش زیادی در صرافی هایی نظیر کوین بیس مواجه شد. قیمت اتر بین ۲۳۹ الی ۲۴۹ دلار در نوسان بود. از آن زمان تاکنون، قیمت اتر تقریبا ۲۴۵ دلار و اندکی بیشتر از میانگین متحرک ۵۰ و ۱۰ روزه بوده است.

معاملات اتر در کوین بیس
معاملات اتر در کوین بیس

از ماه ژانویه تاکنون، عملکرد قیمت اتر به تدریج بهتر از بیت کوین شده است. با افزایش بیش از ۹۰ درصدی قیمت اتر از ابتدای سال ۲۰۲۰، دارندگان این ارز دیجیتال سود بیشتری نسبت به سرمایه گذاران بیت کوین کسب کرده اند، زیرا بیت کوین از ماه ژانویه تاکنون فقط ۳۰ درصد افزایش قیمت داشته است.

تفاوت اتر و بیت کوین در 2020
تفاوت اتر و بیت کوین در 2020

پیتر چان (Peter Chan) یکی از معامله کنندگان شرکت ارز دیجیتال هنگ کنگی OneBit Quant گفت یکی از دلایل رشد قیمت اتر، افزایش استفاده از اکوسیستم دیفای است. دیفای برای امور وام دهی و معاملات مورد استفاده قرار می‌گیرد. گفتنی است دیفای به جای نرم افزارهای متمرکز شخص ثالث، از فناوری قرارداد هوشمند شبکه اتریوم استفاده می‌کند.

پیتر چان افزود: این موضوع توضیح می‌دهد که چرا شاهد افزایش قیمت بیشتر اتر نسبت به بیت کوین هستیم. اتریوم با رشد سریع دیفای، در حال تکامل سریعتر از بیت کوین می‌باشد.

اگرچه مقدار سرمایه مسدود شده در دیفای طی سقوط قیمت ماه مارس به طور چشمگیری کاهش یافت، اما اخیرا بار دیگر از یک میلیارد دلار عبور کرده است.

مقدار سرمایه مسدود شده در دیفای
مقدار سرمایه مسدود شده در دیفای

اگرچه مقدار افزایش قیمت بیت کوین و اتر با یکدیگر فاصله داشته است، اما به نظر می‌رسد که بازار این دو ارز دیجیتال عملکرد مشابهی دارد. از ابتدای سال ۲۰۲۰، اتر و بیت کوین ارتباط تنگاتنگی با یکدیگر داشته اند.

4

دیوید لیفچیتز (David Lifchitz) مدیر ارشد سرمایه گذاری شرکت فرانسوی ExoAlpha گفته است: اتر از لحاظ عملکرد، سرمایه گذاری بهتری نسبت به بیت کوین در سال جاری بوده است. اما از طرف دیگر، هر دوی آنها عملکرد مشابهی در خصوص روند نزولی داشته اند.

ساشا گلدبرگ (Sasha Goldberg) متخصص ارشد معاملات در شرکت ارز دیجیتال Efficient Frontier خاطرنشان کرده است شاید ا‌تر افزایش قیمت بیشتری نسبت به بیت کوین داشته باشد، اما کاهش آن نیز بیشتر بوده است. وی گفت: اگرچه به نظر می‌رسد که عملکرد ا‌تر بهتر از بیت کوین بوده است، اما هنگامی کلی تر نگاه کنید، بیت کوین نسبت به بالا‌ترین قیمت خود ۵۱ درصد کاهش قیمت داشته است، در حالی که این مقدار برای ا‌تر ۸۳ درصد می‌باشد.

در اوایل سال ۲۰۱۸، قیمت بیت کوین تقریبا ۱۷,۹۰۰ دلار بود و همان روز قیمت ا‌تر به بالا‌ترین مقدار خود یعنی ۱۴۳۲ دلار رسید. سوال مهم این است در صورتی که شاهد افزایش قیمت ارزهای دیجیتال همانند شرایط اواخر سال ۲۰۱۷ باشیم، کدام یک از این دو ارز دیجیتال رشد بیشتری خواهند داشت.

سایر بازارها

شرایط ارزهای دیجیتال در روز سه شنبه متفاوت بود. قیمت بیت کوین با افزایش کمتر از یک درصد نسبت به ۲۴ ساعت گذشته تقریبا به ۹۷۳۵ دلار رسیده بود.

معاملات بیت کوین در کوین بیس

بیشترین افزایش قیمت در این روز برای آیوتا (IOTA) با ۲.۶ درصد، NEM با ۲.۴ درصد و NEO با ۱ درصد ثبت شد. بیشترین کاهش قیمت نیز متعلق به کاردانو با ۱.۸ درصد و XLM با ۱.۴ درصد کاهش قیمت بود.

در بازار کالاها، قیمت هر بشکه نفت خام با ۱.۲ درصد افزایش به ۳۸ دلار رسید. طلا نیز با یک درصد افزایش قیمت به ۱۷۱۵ دلار در هر اونس رسید. شاخص S&P 500 کمتر از یک درصد کاهش یافت.

6

شاخص FTSE 100 شرکت های برتر اروپا نیز در این روز ۲.۱ درصد کاهش داشته است. در آسیا، شاخص نیکی ژاپن روز گذشته را با کاهش کمتر از یک درصد به پایان برد.

منبع
coindesk

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا