مقالات

معرفی شبکه های توری (Mesh): دسترسی به بیت کوین بدون اینترنت

اگر اینترنت از کار بیافتد چه اتفاقی خواهد افتاد؟ همه ما این عبارت را شنیده ایم. درست است که اگر اینترنت در سرتاسر جهان از کار بیافتد، بیت کوین دچار مشکل خواهد شد. اما بخش بانکداری جهانی، صنعت مراقبت های بهداشتی، صنایع غذایی و تمام خدمات متصل به هم انسان نیز به خطر خواهد افتاد. اگر اینترنت از کار بیافتد، شما باید نگران جمع آوری ضروریات و مهمات باشید زیرا قرار است همه چیز به هم بریزد.

اما اگر به شما بگویم در صورت قطع قطعی اینترنت نیز احتمال زنده ماندن بیت کوین وجود دارد، چه؟ این احتمال به لطف وعده های شبکه های توری (mesh)، واقعی و در حال وقوع است.

به بیان ساده شبکه های توری، شبکه هایی از نودهای متصل به همتا هستند که از طریق سیگنال های رادیویی اتصال آفلاین را ممکن می سازند. می توانید بسته به پهنای باند شبکه، کارهایی مانند ارسال یک تراکنش یا دانلود بلاک چین بیت کوین را انجام دهید.

وقتی با چیزی مانند شبکه ماهواره ای Blockstream همراه باشید که داده های بلاک چین بیت کوین  را در بیشتر قسمت های کره زمین پخش می کند، می توانید یک زیرساخت تقریبا غیرقابل تصرف و غیرمتمرکز بسازید که در صورت از کار افتادن اینترنت به عنوان یک وب موقتی کار می کند.

هنگام صحبت در مورد شبکه های توری، تیم goTenna به ذهن خطور می کند. همچنین Locha Mesh یک پروژه شبکه توری متن باز، که توسط رندی بریتو (Randy Brito) کارآفرین بشردوست راه اندازی شده است.

در شماره این هفته در مورد استفاده از بیت کوین با بریتو و گروبلز (Grubles)، توسعه دهنده Blockstream درباره وعده های شبکه های توری صحبت کردیم. گروبلز اثبات هایی در مورد نحوه استفاده شبکه های توری در رابطه با ماهواره Blockstream برای ارسال آفلاین تراکنش ها و پیام های بیت کوین منتشر کرده است. این ماهواره یک مزیت برای استفاده از شبکه توری است زیرا به قول گروبلز: این ماهواره نواحی بسیار زیادی را پوشش می دهد. ما می توانیم با داده های تنها یکی از ماهواره های شبکه Blockstream، تقریبا یک قاره را پوشش دهیم.

در زیر و در پرسش و پاسخی که با این دو داشته ایم، چیستی، چرایی و چگونگی شبکه های توری پوشش داده شده است؛ همچنین اینکه چه شرایطی را بهبود می دهند و پیش از دسترسی آفلاین توده ها به بیت کوین، چه شرایطی باید مهیا شود.

معرفی شبکه های توری

شبکه توری

برای کسانی که با آن آشنا نیستند، مزایای شبکه های توری چیست؟

گروبلز: در یک شبکه سنتی مانند شبکه ای که در خانه یا محل کار از آن استفاده می کنید، به ISP (ارائه دهنده خدمات اینترنت) وصل شده اید که معمولا توسط یک شرکت سودجو کنترل می شود. ISP شما ارائه دهندگان خاص خود را دارد که به آنها وصل می شود و مالکیت آن نیز با شرکت های سود جو است. گاهی اوقات این شرکت ها توسط دولت ها تحت فشار قرار می گیرند تا اطلاعاتی را در شبکه های خود فیلتر کرده یا آنها را سانسور کنند.

یک شبکه توری، در سطوح ابتدایی خود یک شبکه همتا به همتا است. همتاها در شبکه برای سایر همتاهای خود که به آنها متصل هستند، اتصال فراهم می کنند و دیگر همتاها نیز به آن متصل خواهند شد و الی آخر. نتیجه این امر، یک شبکه بدون یک نهاد مرکزی است و اگر به صورت بصری نمودار شبکه را بکشید، بر خلاف شبکه سنتی که در نهایت همه به یک ISP مرکزی متصل هستند، شبیه به یک تور است.

شبکه های توری چگونه برای بیت کوین سودمند هستند؟

گروبلز: نحوه اتصال شبکه های توری به بیت کوین بسیار ساده است. در حال حاضر به شبکه های سنتی تحت کنترل ISP نه فقط برای بیت کوین بلکه برای بیشتر چیزها در اینترنت اعتماد می شود. اگر شبکه ای توسط یک واحد مرکزی کنترل شود، می توان آن را به راحتی سانسور کرد یا از کار انداخت. یک شبکه توری در برابر قسمت های آفلاین شده شبکه مقاوم است، بنابراین همتاها می توانند داده های خود را در قسمت هایی که آفلاین شده، ردیابی کنند. این انعطاف پذیری برای سیستمی مانند بیت کوین بسیار مهم است زیرا تراکنش ها انجام می شوند و ماینرها قادر هستند تا بلاک های خود را تولید کنند. اگر یک تاجر یا یک ماینر هستید، زمانی که ISP تصمیم بگیرد ارتباط خود را قطع کند، با مشکل مواجه خواهید شد.

به نظر شما کدام یک مهم ترین ویژگی شبکه های توری است: حریم شخصی که ارائه می دهند یا فایده عدم اتکا به اینترنت؟

گروبلز: افراد مختلف پاسخ های متفاوتی به این سوال خواهند داد اما برای من رها شدن از ISP های سنتی است. حریم خصوصی مهم است اما اگر شما شبکه ای دارید که حریم خصوصی را فراهم می کند اما توسط یک نهاد مرکزی کنترل می شود، پس این نهاد مرکزی قادر است شبکه را به طور کامل از کار بیاندازد. اگر ابتدا روی توسعه زیرساخت شبکه توری تمرکز کنیم، همواره می توانیم چیزی مانند Tor را پوشش داده یا حریم خصوصی را درون پروتكل شبکه توری قرار دهیم.

ایرادات شبکه های توری چیست؟ نقاط ضعف آنها کجا هستند؟

بریتو: برای استفاده از بیت کوین از طریق شبکه های توری، مقدار داده ای که نیاز به انتقال دارد می تواند نقطه ضعف آن باشد. اگر در Locha Mesh هستید اما اینترنت یا دیش ماهواره ای ندارید، باید جدیدترین اطلاعات بلاک بیت کوین و تعداد مراحلی که برای اجرا لازم دارید را از یک همتا در شبکه توری دریافت کنید و برای رسیدن به این هدف، پهنای باند راه حل شماست. اگر کسی این سرویس را به شما ارائه ندهد از شبکه بیت کوین جدا می شوید.

خوشبختانه جامعه بیت کوین جلوی نوآوری را نمی گیرد و پیشرفت هایی مانند Erlay ،FIBER و موارد دیگر باعث می شود انتقال داده های بلاک بیت کوین از طریق شبکه توری ممکن باشد. هنوز هم می توانید به راحتی از کیف پول الکتروم(Electrum)در Locha Mesh استفاده کنید، تا جایی که بتوانید به سرور الکتروم که آخرین نسخه های کیف پول شما را ارائه می دهد دسترسی داشته باشید، یا می توانید تراکنش های بیت کوینی که به صورت آفلاین  امضا شده اند را انجام دهید و هنگامی که تراکنش شما به یک بلاک اضافه شد، پیام دریافت کنید.

گروبلز، آیا چیز دیگری برای اضافه کردن به آن دارید؟ آیا فکر می کنید شبکه های توری از توسعه و پذیرش بیشتری برخوردار خواهند شد یا فکر می کنید که همیشه به صورت علاقه جانبی وجود خواهند داشت؟

گروبلز: فناوری شبکه توری هنوز در مراحل اولیه خود است. راه اندازی اکثر فناوری های توری نیاز به مهارت فنی دارد و به ابن دلیل اکثریت قریب به اتفاق افراد سخت به هم متصل می شوند. این بدان معنی است که اندازه کل شبکه توری برای شروع نسبتا کوچک است. هر قدر که اتصال به شبکه توری برای یک فرد ساده تر باشد، رشد آن سریع تر خواهد بود.

من فکر می کنم شبکه توری یکی از مواردی است که تا زمانی که واقعاً به آن احتیاج پیدا نکنید، به آن اهمیت نمی دهید. اما فکر می کنم هرچه اینترنت و ارتباطات بیش از پیش به یک ضرورت در زندگی ما تبدیل شود، آگاهی بیشتری برای شبکه های توری به عنوان یک اثر جانبی لازم می شود.

رندی شما به خصوص در کشور ونزوئلا با Locha Mesh کار کرده اید. برای پذیرش چیزی مانند Locha Mesh در مناطقی که جهان بیشتر به آن احتیاج دارد چه کارهایی باید انجام شود؟

رندی بریتو‌: ماهیت غیر متمرکز و مقاومت در برابر سانسور Locha Mesh بسیار مهم است اما بدون راهی برای تشویق مردم به ارائه خدمات داده های بلاک و آخرین تراکنش های بیت کوین، سرورهای الکتروم، دیدبان های شبکه لایتنینگ، خدمات آفلاین تراکنش ها و درگاه های پرداخت، Locha Mesh تنها محدود به پیام رسانی خواهد بود و به افرادی نیاز دارد تا نودهای Locha Mesh خود را همیشه آنلاین داشته باشند؛ تنها با این انگیزه که قادر به ارسال پیام داخل شبکه توری هستند.

برای حل مشکل ایجاد انگیزه، ابتدا به نحوه پرداخت به کاربرانی که از شبکه لایتنینگ استفاده می کنند، فکر کرده ایم و برای امکان چنین چیزی به تحقیق بر روی گزینه های موجود ادامه خواهیم داد. مثلا یکی از روش های دیگری که هم اکنون با پشتیبانی سایر اعضای جامعه به دنبال آن هستیم، استفاده از ویژگی جدید RPC-Pay مونرو است. به تحقیق روی این موضوع ادامه خواهیم داد و از هرکسی که مایل است ایده های انگیزه بخشی خود را برای بیت کوین و پایداری و در دسترس بودن Locha Mesh پیشنهاد دهد یا آزمایش کند، استقبال خواهیم کرد.

اگر خاطرم باشد، Locha Mesh با سیگنال های رادیویی که در سطح زمین پخش می شود کار می کند. گروبلز از ماهواره Blockstream برای شبکه های توری خود استفاده کرده است. تفاوت طراحی شما و جوانب مثبت و منفی رویکرد شما چیست؟

بریتو: ماهواره Blockstream، داده ها و پیام های بلاک چین بیت کوین را به زمین می فرستد. شما می توانید با داشتن یک دیش ماهواره بر روی پشت بام خانه خود، از این سرویس برای بدست آوردن آخرین تراکنش ها و بلاک ها استفاده کرده و سپس این داده ها را از طریق Locha Mesh به دیگران منتقل کنید تا افراد حتی در صورت نداشتن اینترنت بتوانند در شبکه بیت کوین و شبکه لایتنینگ، تراکنش انجام دهند. آنها تنها باید در Locha Mesh باشند و داده های بیت کوین را از شما دریافت کنند.

این همان راهکاری است که گروبلز آزمایش کرده است اما سخت افزاری که وی با آن آزمایش کرده، به دلیل محدودیت های سخت افزاری و پهنای باند قادر به انتقال داده های بلاک بیت کوین نیست و فقط پیام های کوتاه را انتقال می دهد. ما در حال کار بر روی قابلیت های مورد نیاز هستیم تا Locha Mesh در صورت رخ دادن بدترین سناریو برای بیت کوین مفید باشد.

منبع
bitcoinmagazine

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا