اخبار خارجی

متا (فیسبوک سابق) پروژه استیبل کوین Diem را رها می‌کند

شرکت متا (با نام قبلی فیسبوک) از مدت‌ها پیش در تلاش بود با ارائه ارز بومی پلتفرم خود، Diem، تراکنش‌های مالی بین کاربرانش در سراسر دنیا را ممکن کند. وسعت چشمگیر این شبکه اجتماعی می‌توانست این ارز را به رقیبی برای دلار و سایر ارزهای بومی تبدیل کند.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از theblockcrypto، اندازه این تهدید به حدی بود که از ابتدا مخالف شدید قانون‌گذاران آمریکایی را برانگیخت. پس از فراز و نشیب‌های بسیار، به نظر می‌رسد که مخالفان این پروژه دست بالا را به دست آورده‌اند. متا در تلاش است تا دارایی‌های شرکت Diem را بفروشد و سرمایه‌‌‌گذاری‌های انجام شده در این پروژه را بازگرداند. فعالیت‌های متا، برای ارائه استیبل‌کوین Diem در حال جمع شدن است. به گزارش بلومبرگ، انجمن Diem (با نام قبلی لیبرا)، در حال مذاکره برای فروش دارایی‌های خود و بازگرداندن سرمایه به سرمایه‌گذاران است.

شرکت‌های مهمی از جمله اوبر، a16z، تماسک، اسپاتیفای، کوین‌بیس و ربیت کپیتال، در پروژه استیبل کوین Diem عضو بودند. اگرچه مشخص نیست که کدام یک از این اعضا واقعا در این پروژه سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

بر اساس گزارش‌ها، این گروه در مورد نحوه انتقال مالکیت معنوی و یافتن شغل جدید برای مهندسان خود، گفتگوهایی را با بانکداران داشته است. این گفتگوها ادامه دارد و هیچ تضمینی وجود ندارد که Diem بتواند خریداری پیدا کند. این وضعیت پایان تلخی برای پروژه Diem است. پروژه‌ای که در سال ۲۰۱۹، با برنامه‌های بزرگ پا به عرصه گذاشت و قرار بود شکل جدیدی از استیبل‌کوین را ایجاد کند تا ارز رایج تمام پلتفرم‌های مربوط به متا باشد.

دیم، از همان ابتدا با مخالفت شدید مقامات دولتی و قانونی مواجه شد و ناچار شد از بخشی از اهدافش عقب‌نشینی کند و به جای تلاش برای عرضه یک استیبل‌کوین با پشتوانه سبدی از ارزهای فیات جهانی، عرضه کوین‌های جداگانه با پشتوانه ارزهای ملی را هدف قرار دهد.

اما این پایان شکست‌های پروژه دیم نبود. در آگوست سال گذشته (مرداد ۱۴۰۰)، شرکت Novi (بازوی شرکت متا در صنعت کریپتو) اعلام کرد که قصد دارد با یک صادرکننده استیبل کوین به غیر از Diem همکاری کند. برنامه همکاری برای عرضه استیبل‌کوین با بانک سیلورگیت نیز با مخالفت‌های نظارتی مواجه شد.

دیوید مارکوس، رهبر رمزارز متا، که یکی از بنیانگذاران دیم است، در ماه نوامبر (آبان) استعفای خود از متا را اعلام کرد که می‌توانست نشانه‌ای از به بن‌بست رسیدن پروژه دیم باشد.

منبع
theblockcrypto

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا