اخبار عمومی

شرکت متا، در حال توسعه یک شبکه اجتماعی غیرمتمرکز مشابه توییتر است

متا، شرکت مادر فیسبوک و اینستاگرام به رهبری مارک زاکربرگ در حال توسعه یک شبکه اجتماعی به اشتراک‌گذاری متن غیرمتمرکز با نام رمز «P92» است. ظاهرا متا قصد دارد از داده‌های مرتبط با حساب‌های کاربری اینستاگرام در این شبکه اجتماعی استفاده کند؛ این یعنی کاربران اینستاگرام می‌توانند با همان نام کاربری خود به این شبکه اجتماعی وارد شوند.

به گزارش کریپتوپوتیتو، آدام موسری، رهبری این پروژه غیرمتمرکز را برعهده گرفته است. با این حال، به نظر می‌رسد استفاده از اطلاعات مربوط به حساب‌های کاربری اینستاگرام، از جمله تصاویر پروفایل، یوزرنیم و فالوورها با انتقاد بسیاری همراه شود. شرکت متا پیش از این در مدیریت داده‌های مربوط به کاربران و مسائل مرتبط با حریم خصوصی با انتقاداتی روبه‌رو شده است.

با در نظر گرفتن این موضوع، متا از تیم حقوقی خود خواسته تا پیش از عرضه نسخه اپلیکیشن P92، نگرانی‌های مربوط به حفظ حریم خصوصی را برطرف نماید.

شبکه اجتماعی غیر متمرکز P92

شبکه اجتماعی P92، مشابه با پروژه ماستودون (Mastodon)، یک شبکه اجتماعی غیرمتمرکز است و مشابه با توییتر از ویژگی میکروبلاگینگ استفاده خواهد کرد. منظور از میکروبلاگینگ، امکان نوشتن متن‌های کوتاه با محدودیت تعداد کاراکتر و اشتراک‌گذاری آن است. انتظار می‌رود این شبکه اجتماعی در زمان راه‌اندازی، ویژگی‌هایی مشابه با توییتر داشته باشد. با این حال قرار است در ادامه قابلیت کامنت‌گذاری و پیام‌های خصوصی نیز به آن اضافه شود.

یکی از سخنگویان شرکت متا در گفتگویی با TechCrunch گفت:

ما در حال بررسی توسعه شبکه اجتماعی غیرمتمرکز مستقلی برای به اشتراک‌گذاری متن هستیم. معتقدیم فرصتی برای خلق فضایی جداگانه وجود دارد که در آن سازندگان و شخصیت‌های معروف می‌توانند علایق خود را به اشتراک بگذارند.

تصمیم شرکت متا برای عرضه شبکه اجتماعی شبیه به توییتر در حالی گرفته می‌شود که توییتر در مدت اخیر نقص‌های فنی و قطعی متعددی را تجربه کرده است. علاوه بر این، خرید این شبکه اجتماعی توسط ایلان ماسک باعث شده تا برخی از کاربران به دنبال شبکه‌های اجتماعی جایگزینی از جمله ماستودون و پست نیوز (Post.news) باشند.

برنامه‌های متاورسی متا

تلاش‌های شرکت متا در زمینه متاورس همچنان سودآور نبوده است. تصمیم زاکربرگ برای سرمایه‌گذاری در فضای نوپای متاورس تاکنون برای شرکت متا گران تمام شده به طوری که بحث واقعیت مجازی این شرکت در سال ۲۰۲۲، حدود ۱۳.۷ میلیارد دلار متضرر شد. علاوه بر این، بازوی متاورسی این شرکت در سه‌ماهه چهارم سال ۲۰۲۲ ضرری ۴.۲۸ میلیارد دلاری را متحمل شده است.

سوزان لی، مدیر مالی متا معتقد است در سال ۲۰۲۳ متا در حوزه متاورس ضرر بیشتری را متحمل خواهد شد. با این وجود، شرکت متا با توجه به فرصت‌های قابل توجه صنعت متاورس در درازمدت، همچنان به سرمایه‌گذاری در این حوزه مصمم است.

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا