معرفی تریپ‌تیک (Triptych) توسط مونرو به منظور بهبود حریم خصوصی و مقیاس پذیری!

محققان مونرو به سیستم جدیدی به اسم تریپ‌تیک (Triptych) اشاره کرده اند که می‌تواند حریم خصوصی و مقیاس پذیری مونرو را بهبود ببخشد.

مشخص نیست که تریپ‌تیک در نسخه های آینده مونرو وجود داشته باشد، اما به طور کامل در مقاله ۶ ژانویه توضیح داده شده است. محققان گفته اند بر روی نسخه دیگری با مقیاس پذیری بهتر کار می‌کنند.

تریپ‌تیک بر بستر تراکنش های محرمانه حلقوی یا RingCT ها ایجاد شده است که توسط این کوین حریم خصوصی برای نامشخص کردن مقادیر تراکنش ها از طریق ورودی های کاذب استفاده می‌شود. تریپ‌تیک به مونرو امکان خواهد داد تا تعداد ورودی های کاذب بیشتری را به صورت کارآمدتر مدیریت کند و در ادامه و گسترش آن، تراکنش های بسیار خصوصی که به زمان تایید بسیار کم نیاز دارند را پردازش کند.

نحوه عملکرد تریپ‌تیک

تریپ‌تیک مقیاس پذیری لگاریتمی ارائه می‌دهد، یعنی به این ارز دیجیتال امکان خواهد داد تا ورودی های کاذب بیشتری را مدیریت کند. در حال حاضر مونرو به طور پیش فرض، ۱۰ ورودی کاذب برای هر تراکنش اختصاص می‌دهد. در مقابل، تریپ‌تیک به مونرو امکان خواهد داد تا ۵۱۲ ورودی کاذب مدیریت کند و این امر به طور میانگین فقط ۴۵ میلی ثانیه طول می‌کشد.

تریپ‌تیک مزیت دیگری نیز دارد. تریپ‌تیک بدون نیاز به اعتماد است. در سیستم های مورد نیاز به اعتماد نظیر سیستم های پیاده سازی شده در Electric Coin یا همان زیکش سابق، اگر شرکت کنندگان اولیه تبانی کنند یا اگر اطلاعات مهمی لو برود، به حریم خصوصی آسیب می‌رسد.

اگرچه این ارز حریم خصوصی به سیستم های مورد نیاز به اعتماد متکی نیست، اما اکثر سیستم های مشابه با تریپ‌تیک به این مورد متکی هستند. این موضوع به مونرو مزیت و برتری می‌دهد.

آیا از تریپ‌تیک استفاده خواهد شد؟

هنوز مشخص نیست که آیا توسعه دهندگان مونرو از تریپ‌تیک استفاده خواهند کرد یا خیر. این فناوری هنوز در مرحله نسخه اولیه قرار دارد و هنوز مورد بررسی قرار نگرفته است. هم چنین چندین بهبود مقیاس پذیری دیگر نیز نظیر RingCT 3.0 و CLSAG و Lelantus و Omniring تحت بررسی و توسعه است که تمام این برنامه ها، حریم خصوصی تراکنش ها را بهبود می‌بخشند.

مونرو هم چنین در گذشته نیز سایر بهبودها را پیاده سازی کرده است. پروژه Bulletproofs در اکتبر ۲۰۱۸ معرفی شد که کارمزد و زمان تراکنش ها را به طور چشمگیری کاهش داده است. هاردفورک نوامبر ۲۰۱۹ مونرو که برای معرفی RandomX شناخته می‌شود نیز امنیت و حریم خصوصی را با چندین تغییر کوچک بهبود داده است.


منبع cryptobriefing
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال نظر