تحلیل آنچین

اکثر شاخص‌های آنچین از صعود بیشتر قیمت بیت کوین خبر می‌دهند

چارلز ادواردز (Charles Edwards)، تحلیلگر بازار و بنیانگذار شرکت کاپریول (Capriole) معتقد است عصر قیمت‌گذاری بیت کوین با توجه به اصول فانتدامنتال آن به پایان رسیده و فصل تازه‌ای در تاریخ این ارز دیجیتال آغاز شده است.

به گزارش میهن بلاکچین و به گفته ادواردز، شاخص‌های آنچین نشان می‌دهند «عصر مومنتوم بیت کوین» آغاز شده و شاهد تغییر قابل توجه در ارزش‌گذاری بیت کوین و رفتار بازار هستیم. در این مطلب وضعیت بیت کوین را با توجه به شاخص‌های آنچین پیشنهادی این تحلیلگر بررسی می‌کنیم.

داده‌های آنچین چه می‌گویند؟

بر اساس رشته توییت منتشر شده توسط ادواردز، در حال حاضر قیمت منصفانه بیت کوین با توجه به شاخص ارزش انرژی این ارز دیجیتال (Bitcoin’s Energy Value) در حوالی ۷۰٬۰۰۰ دلار قرار دارد. وی در این رابطه می‌گوید:

ارزش بیت کوین با توجه به میزان مصرف انرژی در این شبکه به ۷۰٬۰۰۰ دلار رسیده است که برای اولین بار در دو سال گذشته قیمت منصفانه‌ای محسوب می‌شود.

شاخص ارزش انرژی بیت کوین - منبع: Charles Edwards/X
شاخص ارزش انرژی بیت کوین – منبع: Charles Edwards/X

روبان‌های SLRV یا SLRV Ribbons دیگر شاخص آنچینی است که از تداوم رشد قیمت بیت کوین خبر می‌دهد. این شاخص نسبت هولدرهای کوتاه‌مدت به بلندمدت را ارزیابی می‌کند و روند کنونی آن حاکی از پتانسیل بازدهی بالای بیت کوین در ماه‌های آتی است:

زمانی که شاخص روبان‌های SLRV در مدار صعودی قرار می‌گیرد سیگنالی مبنی بر سودآورترین دوره‌های سرمایه‌گذاری در بیت کوین را صادر می‌کند. این روند در حال حاضر بسیار صعودی است.

شاخص روبان‌های SLRV - منبع: Charles Edwards/X
شاخص روبان‌های SLRV – منبع: Charles Edwards/X

در همین حال شاخص NVT که نسبت ارزش شبکه به تراکنش‌های بیت کوین را نشان می‌دهد به تازگی از فاز «ارزش‌گذاری بیش از حد» به فاز «ارزش‌گذاری نسبی» رسیده که نشان می‌دهد قیمت کنونی در سطح منصفانه‌ای قرار گرفته است.

شاخص NVT - منبع: Charles Edwards/X
شاخص NVT – منبع: Charles Edwards/X

به گفته ادواردز، در ماه‌های اخیر قیمت بیت کوین از هزینه استخراج آن فراتر رفته که در کنار کارمزدهای ناشی از اوردینالزها، بار دیگر رونق را به صنعت ماینینگ بازگردانده است. وی معتقد است چنینی اتفاقی می‌تواند دوباره ماینرها را به شبکه جذب کند و قیمت را بیش از این افزایش دهد.

هزینه استخراج بیت کوین - منبع: Charles Edwards/X
هزینه استخراج بیت کوین – منبع: Charles Edwards/X

شاخص روبان‌های هش (Hash Ribbons) نیز از تداوم رشد شبکه بیت کوین حمایت می‌کند. با توجه به این شاخص، هش ریت بلاکچین بیت کوین در روند صعودی گسترده‌ای قرار گرفته که حاکی از اعتماد ماینرها و سلامت کلی شبکه است.

شاخص روبان‌های هش بیت کوین - منبع: Charles Edwards/X
شاخص روبان‌های هش بیت کوین – منبع: Charles Edwards/X

اما علیرغم روند صعودی، در حال حاضر فشار فروش ماینرها به شدت افزایش یافته و به سطوح سال ۲۰۱۷ رسیده است. ادواردز در این باره می‌گوید:

فشار فروش ماینرها در حال حاضر بسیار بالاست و به اوج سال ۲۰۱۷ رسیده است. این چند چیز را نشان می‌دهد: ماینرها در حال دریافت سود هستند و ETFها همچنان به کاهش عرضه ادامه می‌دهند.

همزمان با رکوردشکنی دوباره بیت کوین و ثبت سقف تاریخی جدید، برخی نسبت به تداوم بولران فعلی شک و شبه‌هایی را مطرح کرده‌اند. ادواردز با استناد به نرخ رشد هولدرها در شبکه بیت کوین معتقد است در حال حاضر در مراحل ابتدایی بازار صعودی قرار داریم و ممکن است تعداد زیادی از هولدرها شروع به فروش و دریافت سود کنند. با این حال، با توجه به چرخه‌های قبلی بیت کوین، هنوز به سقف قیمت نرسیده‌ایم و صعود احتمالا ادامه خواهد داشت.

نرخ رشد هولدرهای بیت کوین - منبع: Charles Edwards/X
نرخ رشد هولدرهای بیت کوین – منبع: Charles Edwards/X

دو شاخص Supply Delta و Bitcoin Heater که به ترتیب وضعیت هولدرهای کوتاه‌مدت و لوریج کلی بازار را نشان می‌دهند نیز در حال حاضر در سطوحی قرار گرفته‌اند که از نظر تاریخی اغلب به رشد بیشتر قیمت بیت کوین منجر شده است.

سیگنال کلی برای صعود بیشتر بیت کوین صادر شده است

در حال حاضر، شاخص ماکرو بیت کوین که بیش از ۶۰ متریک آنچین و کلان را دنبال می‌کند نیز سیگنال صعود صادر کرده است. ادواردز در این باره می‌گوید:

ما در حال حاضر در فازهای اولیه یک چرخه معمولی بیت کوین قرار داریم.

شاخص ماکرو بیت کوین - منبع: Charles Edwards/X
شاخص ماکرو بیت کوین – منبع: Charles Edwards/X

وی معتقد است علیرغم نوسانات و اصلاح احتمالی قیمت در ماه‌های منتهی به هاوینگ و پس از آن، یک روند صعودی چند ماهه در انتظار بزرگترین ارز دیجیتال بازار قرار دارد:

با توجه به همه شاخص‌های آنچین، یک روند صعودی گسترده چند ماهه احتمالا از سطوح فعلی آغاز خواهد شد … ارزش‌گذاری بیت کوین با توجه به اصول فاندامنتال شبکه دیگر تمام شده است. شما دو سال وقت داشتید تا بیت کوین را در قیمت پایین بخرید. در عوض یک فصل هیجان‌انگیز حالا آغاز شده؛ به عصر مومنتوم بیت کوین خوش‌آمدید.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا