مقالات عمومیویدیو

هر هفته با آنتونی؛ آیا تکنیک چند امضایی را به کاربران معمولی پیشنهاد می‌دهید؟

در مقاله‌های هر هفته با آنتونی، سعی می‌کنیم ویدیوهایی از آندرس آنتونوپولوس (Andreas Antonopoulos) را منتشر کنیم. در ویدیو این هفته آنتونی درباره استفاده از تکنیک چند امضایی (Multisig) در کیف پول‌های ارز دیجیتال صحبت می‌کند.

آنتونی که می‌توان گفت یکی از مسلط‌ترین افراد حوزه کریپتوکارنسی است، به این سوال پاسخ می‌دهد که آیا استفاده از تکنیک‌های چند امضایی برای کاربران عادی مناسب است؟ و اینکه آیا می‌توان از این روش به منظور تامین امنیت کیف پول‌های سرد استفاده کرد؟

سوال یکی از کاربران به این صورت در ویدیو مطرح شده است:

Blockstream Green یکی از تکنیک‌های چندامضایی است اما به دلیل nTimelock نیاز به واریز مجدد در آن وجود دارد. Casa سرویسی پولی دارد که با استفاده از تقسیم فیزیکی، تکنیک چندامضایی را انجام می‌دهد. به نظر می‌رسد این روش جالبی باشد. کیف پول الکتروم نیز قابلیت Multisig را ارائه می‌دهد، ولی خیلی پیشرفته است و به مهارت‌های خاصی نیاز دارد. آیا استفاده از این روش را به کاربران عادی به خصوص برای ذخیره ارز دیجیتال (به صورت سرد) توصیه می‌کنید؟ و چه راه‌حل‌هایی برای آنها وجود دارد؟

همانطور که می‌دانید برای آنکه یک تراکنش در بلاک چین بیت کوین ثبت شود نیاز است تا با استفاده از کلید خصوصی دارنده آن رمز ارز، آن تراکنش امضا شود. علاوه بر آن، شبکه از قابلیت چندامضایی نیز پشتیبانی می‌کند که در این صورت، برای ثبت یک تراکنش نیاز است تا چند امضای منحصر به فرد تراکنش را امضا کنند.

روش‌های مختلف انجام تکنیک چند امضایی

آنتونی در ابتدای توضیحات خود می‌گوید که این ویژگی‌هایی که در سوال تعریف شده است، متعلق به یکی از روش‌های اجرای آن است. او روش چندامضایی را به دو دسته تقسیم می‌کند: روش چند امضایی و چند کاربره، و روش چندامضایی و چند عاملی.

بنابر این توضیحات اگر کلیدها در دست افراد مختلف باشد، در واقع در دسته اول قرار می‌گیرند. پس برای ثبت تراکنش می‌بایست تعداد کافی از این کلیدها ترکیب شود. پس باید در زمان طراحی این روش، تعداد کافی از کلیدها را برای خود نگه دارید و کلیدهایی را که به سایر افراد می‌سپارید، کمتر از تعداد لازم برای انجام تراکنش باشند.

پس باید افرادی که این کلیدها را در دست دارند افراد قابل اعتمادی باشند که به گفته آنتونی، کسی که نحوه استفاده از کلید خصوصی را بداند و قابل اعتماد باشد وجود ندارد.

در روش دیگر می‌توانید به جای اعتماد به افراد دیگر، هر تعداد کلید را در کیف پول‌های سخت افزاری مختلف مانند لجر، یا حتی در گوشی هوشمند قرار دهید. در نتیجه برای انجام هر تراکنش به چند کلید از آنها نیاز دارید. در هر صورت توصیه آنتونی این است که در هر روشی که استفاده می‌کنید، همواره از کلیدهای خصوصی و یا عبارات بازیابی خود بکاپ نگه دارید.

پس قبل از آنکه از این روش استفاده کنید، لازم است درک درستی از تهدیدات موجود داشته باشید. بررسی کنید که می‌خواهید از سرمایه خود در برابر چه نوع خطراتی محافظت کنید تابتوانید روش مناسبی را انتخاب کنید. آنتونی در این ویدیو به تعدادی از تهدیدات رایج اشاره می‌کند.

آنتونی در این ویدیو به روشی با نام تراکنش‌های نیمه امضا شده بیت کوین (Partially Signed Bitcoin Transaction) اشاره می‌کند که به اختصار به آن PSBT گفته می‌شود. این قابلیت، استانداردی برای منتقل کردن تراکنش‌ها بین دستگاه‌های مختلفی است که قسمتی از آنها امضا شده است.

در پایان او به این موضوع اشاره می‌کند که افراد معمولی به تکنیک چند امضایی احتیاجی ندارند و ممکن است در طولانی مدت باعث از دست رفتن سرمایه آنها به صورت کلی شود.

منبع
میهن بلاکچین

احمد محمدیان

من فعالیتم در حوزه بلاکچین رو از تولید محتوا به صورت فریلنسری شروع کردم و کم کم با علاقه‌ای که به ریاضیات داشتم به این حوزه هم علاقه‌مند شدم. من معتقدم باید برای شروع فعالیت در این حوزه، دنبال یادگیری مطالب پایه رفت و از اینکه بیشتر و بیشتر تحقیق کرد، ترسی نداشته باشیم. من دوست دارم تو این حوزه تا جای ممکن تحقیق کنم و منطق تکنولوژی بلاکچین‌ها و ریاضیات اونهارو متوجه بشم و فکر می‌کنم این موضوع هم بتونه به تحلیل‌های ما کمک بیشتری کنه.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا