اخبار بیت کوینتحلیل تکنیکال

مروری بر دلایل متعدد نوسانات قیمت بیت کوین + تحلیل تکنیکال

قیمت بیت کوین از روز گذشته در پی اتفاقات متعددی که رخ داده، با فرازو فرودهایی همراه بود و از دیروز تاکنون در بازه ۶۴٬۸۰۰ دلار تا ۶۲٬۴۰۰ دلار نوسان داشته است. در این مطلب، به بررسی دلایل متعدد این نوسانات خواهیم پرداخت تا به یک دید کلی از وضعیت فعلی بیت کوین برسیم. در پایان تحلیل تکنیکال قیمت BTC را هم بررسی خواهیم کرد.

در این سرزمین همه برنده‌اند!

در تولد تترلند 2 اتریوم هدیه بگیرید!

برو به تترآیلند

به گزارش میهن بلاکچین، بیت کوین از ۲۶ آوریل (۷) اردیبهشت علیرغم مواجهه با تاثیرات منفی همچنان بالای مرز ۶۲٬۰۰۰ دلار باقی مانده است. این موارد شامل خروجی قابل توجهی از ETFهای اسپات بیت‌کوین در طی دو روز، تشدید بررسی‌های نظارتی با هشدار دفتر اطلاعات فدرال ایالات متحده در مورد خدمات کریپتویی ثبت نشده، تلاش‌های سناتورهای ایالات متحده برای بررسی دقیق تراکنش‌های ارزهای دیجیتال، سقوط ین ژاپن در مقابل دلار آمریکا و اخبار منفی اقتصاد کلان و انقضای قراردادهای آپشن‌ است.

۱- خروجی قابل توجه از ETFهای اسپات بیت کوین

طبق گزارش فرساید اینوستورز (Farside Investors)، در ۲۵ آوریل (۶ اردیبهشت)، ETFهای اسپات بیت کوین در ایالات متحده شاهد خروجی خالص ۲۱۸ میلیون دلاری بودند که پس از خروجی ۱۲۰ میلیون دلاری در روز قبل بوده است. شایان ذکر است، فرانکلین تمپلتون تنها شرکتی بود که در ۲۵ آوریل ورودی سرمایه ثبت کرد.

۲- تلاش سناتورهای آمریکایی برای بررسی دقیق تراکنش‌های کریپتو

الیزابت وارن (Elizabeth Warren) و بیل کسیدی (Bill Cassidy) در ۲۵ آوریل (۶ اردیبهشت) نامه‌ای به وزارت دادگستری و وزارت امنیت داخلی ایالات متحده ارسال کردند. آن‌ها به دنبال جزئیاتی در مورد اقداماتی بودند که از پرداخت‌های ناشناس ارزهای دیجیتال برای مواد کودک آزاری استفاده شده است. این دو سناتور به گزارشی از چینالیسیس (Chainalysis) اشاره کرده و بر لزوم مجازات افرادی که چنین محتوای غیرقانونی را می‌فروشند تاکید کردند.

۳- هشدار FBI به شهروندان آمریکایی

FBI در ۲۵ آوریل (۶ اردیبهشت) به شهروندان ایالات متحده توصیه کرد از استفاده از خدمات ثبت نشده کریپتویی برای انتقال دارایی خودداری کنند. طبق این اخطار، کاربران باید از خدمات انتقال پول رمزنگاری شده که تحت قوانین فدرال ایالات متحده به عنوان مشاغل خدمات پولی (MSB) ثبت نشده‌اند، اجتناب کنند. همچنین، باید از استفاده از خدماتی که با الزامات ضد پولشویی (AML) مطابقت ندارند و اطلاعات مربوط به احراز هویت (KYC) را جمع‌آوری نمی‌کنند، خودداری کنند.

این اخطار نشان نمی‌دهد که مقامات به عنوان بخشی از اقدامات اجرایی، کاربران را جریمه کنند یا آن‌ها را مستقیما هدف قرار دهند اما تمامی سرویس‌های رمزنگاری ثبت‌نشده را که شناسایی شده‌اند مورد هدف قرار خواهد داد.

۴- انقضای ۹۶٬۰۰۰ قرارداد آپشن بیت کوین

روز گذشته بیش از ۹۶٬۰۰۰ قرارداد آپشن بیت کوین به ارزش ۶.۲ میلیارد دلار منقضی شد. ۹۹۰٬۰۰۰ قرارداد آپشن اتریوم نیز به ۳.۱ میلیارد دلار منقضی شده است. انقضای آپشن‌ها همواره باعث نوساناتی در بازار می‌شود که روز گذشته نیز
حداکثر نقطه درد (Max Pain) این قراردادها ۶۱٬۰۰۰ دلار بود.

۵- اخبار منفی اقتصاد کلان

هر چند هزینه‌های مصرف شخصی ایالات متحده (PCE) نسبت به مدت مشابه سال قبل در ماه مارس ۲.۸٪ افزایش یافت، اما گاوهای بیت کوین نسبت به شرایط منفی اقتصاد کلان جهانی خوش‌بین هستند. این افزایش تورم که از هدف تعیین شده توسط فدرال رزرو ایالات متحده فراتر رفته است، به ویژه با توجه به اینکه رشد تولید ناخالص داخلی (GDP) ایالات متحده در سه ماهه اول کمتر از ۱.۶٪ بود، نگران‌کننده است.

این ارقام باعث می‌شود بازار انتظار داشته باشد که فدرال رزرو نرخ‌ بهره را برای مدت طولانی‌تری بالا نگه دارد. جورج متیو (George Mateyo)، مدیر ارشد سرمایه‌گذاری در شرکت کی ولس (Key Wealth)، خاطرنشان کرد:

چشم‌انداز کاهش نرخ بهره همچنان وجود دارد، اما فدرال رزرو مطمئن نیست و به احتمال زیاد قبل از اینکه به کاهش نرخ اطمینان داشته باشد، به ضعف در بازار کار نیاز خواهد داشت.

سرمایه‌گذاران بیت کوین نسبت به مسیر ناپایدار سیاست‌های مالی دولت ایالات متحده محتاط هستند، زیرا فدرال رزرو با یک معضل مواجه است. کاهش نرخ بهره برای کاهش بار بدهی می‌تواند منجر به تورم بالاتر شود که مصرف‌کنندگان و کسب‌وکارها را تحت فشار قرارداده و فدرال رزرو را در موقعیتی نامطمئن قرار می‌دهد.

۶- سقوط ارزش ین ژاپن در برابر دلار

شرایط رو به وخامت اقتصاد کلان فراتر از ایالات متحده است و به سایر اقتصادهای بزرگ گسترش یافته است. در ۲۶ آوریل (۷ اردیبهشت)، ژاپن، چهارمین اقتصاد بزرگ جهان، شاهد کاهش قابل توجه ارزش پول خود، ین ژاپن بود که به پایین‌ترین سطح خود از سال ۱٬۹۹۰ رسید. علاوه بر این، شاخص قیمت مصرف کننده ژاپن در ماه آوریل نرخ تورم ۱.۸٪ را نشان داد که کمتر از پیش‌بینی‌ها بود و قدرت مصرف‌کننده را در این کشور مورد تردید قرار داد.

بانک ژاپن (BOJ) به دلیل نسبت ۲۶۵٪ بدهی به تولید ناخالص داخلی این کشور، افزایش نرخ بهره را محدود کرده است. در حالی که کاهش ین به نفع صادرات این کشور است، بر مصرف داخلی آن تاثیر منفی می گذارد. اقدامات سرمایه‌گذاران ژاپنی به عنوان بزرگترین دارندگان اوراق خزانه ایالات متحده فشار قابل توجهی بر اقتصاد جهانی وارد می‌کند.

به دنبال کاهش ارزش ین، قیمت بیت کوین در برابر ارز ژاپن به شدت افزایش یافت. این منجر به زمزمه‌هایی در شبکه‌های اجتماعی شد که ارز فیات در حال مرگ و بیت کوین امید جدیدی برای «پول سالم» است. شرکت‌های خصوصی در ژاپن قبلا شروع به پذیرش بیت کوین کرده‌اند. اوایل این هفته نیز یک شرکت دولتی ژاپنی به نام مالتی پلنت (Multiplanet) ۶.۲ میلیون دلار بیت کوین خرید.

مایکل سیلر (Michael Saylor) نیز اظهار داشته که «بیت‌کوین امیدی برای ژاپن است».

آخرین پیش‌بینی اقتصاد کلان از زبان آرتور هیز

این طور که مشخص است بازار کریپتو امید چندانی به کاهش نرخ بهره توسط فدرال رزرو آمریکا برای جذب نقدینگی بیشتر به اقتصاد ندارد. با این حال، برای آرتور هیز (Arthur Hayes)، مدیرعامل سابق صرافی بیتمکس، فدرال رزرو دیگر معیار مهمی نیست. در عوض، تصمیمات جنت یلن (Janet Yellen) وزیر خزانه داری آمریکا مهم است.

در ۲۹ آوریل (۱۰ اردیبهشت)، خزانه‌داری ایالات متحده اسناد بازپرداخت سه ماهه را منتشر خواهد کرد که نحوه مدیریت موثر نقدینگی توسط دولت را مشخص می‌کند.

دو منبع نقدینگی کلیدی وجود دارد: حساب عمومی خزانه‌داری (TGA) و به اصطلاح قراردادهای ریورس ریپو (RRP).

هیز در پستی در روز ۲۶ آوریل (۷ اردیبهشت) در پلتفرم X نوشت:

همانطور که انتظار می‌رفت، دریافت‌های مالیاتی تقریبا ۲۰۰ میلیارد دلار به TGA اضافه کردند. جلسه ماه می فدرال رزرو را فراموش کنید، اسناد بازپرداخت سه ماهه دوم هفته آینده منتشر می‌شود.

خروج پول از TGA یا از RRP ها به پول اجازه می‌دهد تا دوباره وارد اقتصاد شود که یک محرک کلیدی برای عملکرد دارایی‌های ریسکی و به ویژه موجب صعود ارزهای دیجیتال است. همچنین، جنت یلن می‌خواهد چاپ دلار آمریکا درست در زمان انتخابات ریاست جمهوری آتی و پس از آن تسریع شود.

استدلال هیز این است که تخلیه یک تریلیون دلار از TGA و ۴۰۰ میلیون دلار از RRP یا ترکیبی از هر دو روی میز است که به طور بالقوه به تزریق نقدینگی ۱.۴ تریلیون دلاری می‌انجامد. به گفته هیز اگر هر یک از این سه گزینه اتفاق بیفتد می‌توانیم انتظار یک افزایش شدید و مهم‌تر از همه شتاب مجدد بازار ارزهای دیجیتال را داشته باشیم.

تحلیل تکنیکال قیمت بیت کوین

بیت کوین در چند روز گذشته زیر میانگین‌های متحرک معامله شده است، اما خرس‌ها در تلاش هستند تا قیمت را به حمایت مهم ۶۰٬۷۷۵ دلار کاهش دهند. این امر نشان می دهد فروش در سطوح پایین‌تر کاهش می‌یابد.

نمودار قیمت بیت کوین در تایم فریم روزانه
نمودار قیمت بیت کوین در تایم فریم روزانه؛ منبع: تریدینگ ویو

قیمت بیت کوین در حال حاضر بین میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (موج قرمز در نمودار بالا، ۶۷٬۴۰۴ دلار) و حمایت مهم ۶۰٬۷۷۶ دلار گیر کرده است. شیب میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (موج آبی در نمودار بالا، ۶۵٬۵۴۲ دلار) شروع به کاهش کرده و شاخص قدرت نسبی (RSI) درست زیر نقطه میانی قرار دارد که نشان‌دهنده یک برتری جزئی برای خرس‌هاست.

شکست قیمت و بسته کندل روزانه زیر ۵۹٬۶۰۰ دلار می‌تواند درها را برای اصلاح تا سطح ۶۱.۸٪ فیبوناچی اصلاحی در ۵۴٬۲۹۸ دلار باز کند.

اگر قیمت به بالاتر از میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه برسد، این دیدگاه نزولی در کوتاه مدت نقض خواهد شد. در این صورت، ممکن است قیمت BTC به ۷۳٬۷۷۷ دلار صعود کند. این مقاومت کلیدی برای گاوهاست که برای صعود بیشتر باید بر آن غلبه کنند.

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا