اخبار خارجی

شبکه بیت کوین آپدیت شد؛ چه تغییراتی روی بلاکچین جدید پیاده شده است؟

گزارش ها بیان کرده اند که تیم توسعه بیت کوین کور (Bitcoin Core) آپدیت جدیدی منتشر کرده است. این به روزرسانی در تاریخ ۲۴ نوامبر بر روی کلاینت نرم افزار اصلی بیت کوین پیاده سازی شد. این آپدیت نوزدهمین به روزرسانی تاریخ ۱۱ ساله بیت کوین می‌باشد.

ولادیمیر جی ون درلان (Wladimir J. van der Laan) بر نسخه ۰.۱۹.۰ بیت کوین کور نظارت داشت که سرانجام به عنوان نسخه ۰.۱۹.۰.۱ برای دانلود در دسترس قرار گرفت. پس از کشف یک مشکل در آخرین دقایق انتشار، باعث شد که این نسخه کمی تغییر کند. این به روزرسانی توسط صدها توسعه دهنده طی تقریبا ۶ ماه توسعه یافته است.

ارتقای قابلیت مشارکت و همکاری سگویت یا فرمت جدید کیف پول

طبق گفته های آرون ون ویردوم (Aaron van Wirdum)، نسخه ۰.۱۹.۰.۱ شامل طیف گسترده ای از بهبودها می‌باشد. هم چنین آپدیت ها و اصلاح باگ های مهمی نیز وجود دارد که همگی آنها ترکیبی از ۵۵۰ گزارش کاربران بوده است.

اکنون فرمت آدرس bech32 برای اولین بار به عنوان انتخاب پیش فرض در رابط کاربری گرافیکی (GUI) کیف پول بیت کوین کور مشخص شده است. این فرمت اولین بار در اوایل سال گذشته با نسخه ۰.۱۶.۰ معرفی شد.

فرمت bech32 دارای چندین اصلاحیه است که در آن دیگر تفاوتی بیت حروف بزرگ و کوچک وجود ندارد. آدرس های این فرمت نیز به جای ۱ یا ۳، با bc1 شروع می‌شود. بنابراین، آدرس های این فرمت در مقایسه با فرمت فعلی مقداری بلندتر می‌باشند اما از کارکترهای کمتری استفاده می‌کند. این تغییرات اساسا به منظور به حداقل رساندن خطاهای انسانی در تایپ آدرس و حتی خواندن آنها انجام شده است.

هم چنین فرمت bech32 مدعی است که قابلیت مشارکت و همکاری با کیف پول های سگویت را ارتقا می‌بخشد. اکنون، انتقال تراکنش ها در شبکه بیت کوین به اطلاعات کمتری نیاز دارند، بنابراین ثبت آنها در بلاک چین کم هزینه تر خواهد بود.

ون ویردوم توضیح داد که اکنون کلاینت نرم افزار به روزرسانی شده نیز کاربران را امکان پذیر می‌سازد تا نود اصلاح شده ای را از ابتدا ایجاد کنند. حتی کاربرانی که فضای ذخیره سازی اندکی دارند نیز می‌توانند این اقدام را انجام دهند.

ارتقاهای امنیت و حریم خصوصی بلاکچین بیت کوین

نودها اکنون باید اتصال های بیشتری با یکدیگر برقرار کنند تا هر نوع حمله ای را انجام دهند. بلوم فیلترز (Bloom Filters) روشی برای کلاینت های سبک نظیر کلاینت هایی است که بر روی گوشی تلفن همراه اجرا می‌شوند تا اطلاعات مربوطه را از نودهای کامل شبکه درخواست کنند. با وجود این به روزرسانی، بلوم فیلترز اکنون کنار گذاشته شده است، زیرا از لحاظ حریم خصوصی عملکرد ضعیفی داشت.

نسخه ۰.۱۹.۰.۱ در حال تکامل برای پشتیبانی از راهکار جدید به اسم “فیلترینگ بلاک فشرده کلاینت” (BIP 158) به جای استفاده از بلوم فیلترز است. این راهکار جدید، اقدامات بلوم فیلترز را از طریق توسعه فیلترها برای هر بلاک توسط نودهای کامل، معکوس می‌کند. هم چنین به کلاینت های سبک امکان می‌دهد تا از فیلترها استفاده کنند تا تعیین کنند که آیا تراکنش ها در بلاک رخ داده است یا خیر.

علاوه بر این، نسخه ۰.۱۹.۰ پروتکل پرداخت را از GUI خود کنار گذاشته است. این حذف به دلیل آن بود که نتوانست به پذیرش گسترده دست یابد و اکثر کیف پول ها در حال حاضر از طرح URI ساده تری (BIP 21) برای دریافت پرداخت ها استفاده می‌کنند.

ویژگی های جزیی دیگری که به آنها اشاره شده است عبارتند از پشتیبانی از پروتکل تراکنش های بیت کوین با امضای ناکامل (PSBT) که برای تراکنش های چندامضایی و کوین جوین (CoinJoin) ضروری است. در اکتبر ۲۰۱۹، گرگ مکسول (Greg Maxwell) توسعه دهنده مشهور بیت کوین کور، “راز جذاب” که باعث ایحاد ترس حمله ۵۱ درصد بر روی بیت کوین شده است را مورد انتقاد قرار داد.

وی در ادامه افزود که هر مکانیزمی که برای کاهش این مورد به وجود آمده است همواره به سمت متمرکزسازی پیش می‌رود. در نتیجه، این مکانیزم ها تهدید بزرگتری برای یکپارچگی شبکه می‌باشند.

منبع
cryptovibes

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا