آشنایی کامل با سگویت و مقایسه آن با سگویت ۲

سگویت (SegWit) چیست؟

سگویت یک به روزرسانی پیشنهاد شده برای نرم افزار بیت کوین می‌باشد و به منظور اصلاح طیف گسترده ای از مشکلات این نرم افزار طراحی شده است.

سگویت توسط تیم باتجربه آن توسعه یافته است. بیت کوین کور (Bitcoin Core) در حال حاضر محبوب ترین کلاینت مرجع بیت کوین می‌باشد که توسط اکثر کسب و کارهای حاضر در این صنعت مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این به روزرسانی در اصل با هدف حل و برطرف کردن انعطاف پذیری تراکنش ها که یکی از نقاط ضعف شناخته شده نرم افزار بیت کوین می‌باشد، توسعه یافته است. اگرچه این نقطه ضعف آنچنان به کاربران آسیب نمی‌رساند، اما چندین بار مورد سوء استفاده قرار گرفته است. این موضوع باعث شده است که نیاز به اصلاح آن مورد توجه قرار گیرد.

هرچند سگویت طیف گسترده ای از مزایای دیگری نیز ارائه می‌دهد و تاکنون تمرکز و توجه آن از اصلاح انعطاف پذیری تراکنش ها، به سمت برطرف کردن مشکل مقیاس پذیری بیت کوین تغییر کرده است.

راهکار سگویت برای حل مشکل مقیاس پذیری بیت کوین چیست؟

سگویت حجم بلاک بیت کوین را افزایش می‌دهد و پیاده سازی راهکارهای لایه دوم را برای بهبود بیشتر امکان پذیر می‌سازد.

مسئله کنونی مقیاس پذیری بیت کوین اساسا از کم و ناکافی بودن حجم بلاک به وجود می‌آید. فناوری بلاک چین از بلاک های متوالی تراکنش ها ایجاد شده است. بلاک چین، دفتر کلی از تمام تراکنش هایی است که تاکنون در شبکه انجام شده اند و نقش خون جاری در رگ های ارز دیجیتال را ایفا می‌کند.

مشکل اینجاست که در حال حاضر، حجم بلاک ها دارای سقف مشخص شده است و تنها تغییرات یک مگابایتی امکان‌پذیر هستند. این حجم برای صدها تراکنشی که در هر دقیقه کاربران در صدد ارسال آنها هستند، کافی نیست.

در نتیجه بسیاری از کاربران باید منتظر بمانند تا تراکنش های آنها تایید شود که بعضی اوقات ساعت ها و حتی روزها طول می‌کشد. با رشد شبکه، میزان تراکنش ها نیز افزایش می‌یابد؛ در حالی که حجم بلاک ها ثابت می‌ماند. این موضوع بدان معنا است که وخامت این مشکل بیشتر می‌شود.

سگویت برای این مشکل دو راهکار دارد. راهکار اول این است که سگویت، افزایش آنی حجم بلاک ها به ۴ مگابایت را امکان پذیر می‌سازد. یک نکته در این خصوص وجود دارد: ۴ مگابایت، حداکثر حجم بلاک مورد نظر سگویت می‌باشد اما حجم واقعی بلاک به شرایط شبکه بستگی خواهد داشت. متخصصان پیش بینی کرده اند که پس از فعالسازی سگویت، حجم بلاک ها بین ۲ الی ۲.۱ مگابایت خواهد بود.

راهکار دوم نیز این است که سگویت با برطرف کردن مسأله انعطاف پذیری تراکنش ها، مشکل جزئی بیت کوین را از بین می‌برد اما یک مانع بزرگ در خصوص پیاده سازی راهکارهای لایه دوم بر بستر بیت کوین ایجاد می‌شود. یکی از این راهکارها، شبکه لایتنینگ است. انتظار می‌رود که شبکه لایتنینگ به منظور افزایش سرعت پردازش تراکنش ها، آنها را به خارج از بلاک چین انتقال دهد و در نتیجه، افزایش چشمگیری در ظرفیت شبکه را امکان پذیر سازد.

مخالفت های اصلی در مقابل سگویت چه مواردی می‌باشند؟

مخالفت ها در برابر سگویت را می‌توان به ۳ گروه تقسیم کرد: موارد سیاسی، فنی و ایدئولوژیک.

بعضی از افراد اذعان کرده اند که سگویت در شرایط فعلی خود نمی‌تواند به وعده های خود عمل کرده و مشکلات را حل کند. یکی از بحث های اصلی این است که افزایش حجم بلاک توسط به روزرسانی مورد نظر به میزانی نیست که پاسخگوی افزایش تقاضا و نیازهای روزافزون تعداد کاربران بیت کوین باشد.

به نظر می‌رسد که اکثر متخصصان در خصوص توانایی فنی بسیار خوب توسعه دهندگان سگویت و هم چنین انسجام و ثبات این فناوری موافق باشند. هرچند برای افرادی که برنامه نویس نیستند، تقریبا غیرممکن است که صحت صحبت های مخالفان و موافقان سگویت را ارزیابی کنند.

این نکته که بحث مورد نظر صرفا از لحاظ فنی نیست و جوانب سیاسی نیز در آن دخیل هستند، باعث پیچیده تر شدن شرایط می‌شود. تعداد زیادی از افرادی که بر روی سگویت در حال کار هستند، توسط شرکتی به اسم بلاک استریم (Blockstream) استخدام شده اند که محصول اصلی این شرکت، راهکارهای زنجیره های جانبی است.

بعضی از افراد حاضر در جامعه بیت کوین مدعی اند که سگویت باعث ایجاد شدن تعارض منافع می‌شود، زیرا توسعه دهندگان تشویق می‌شوند که مانع از افزایش حجم بلاک ها شوند تا تقاضا برای راهکارهای زنجیره های جانبی نظیر شبکه لایتنینگ به طور کاذبی افزایش یابد. مدرک مستدل و موثقی برای این ادعا وجود ندارد اما بخش بزرگی از جامعه به این نکته معتقد اند و در نتیجه مخالف سگویت هستند.

بحث اصلی ایدئولوژیک در خصوص مخالفت با این به روزرسانی این است که سگویت، مقیاس پذیری را همراه با حفظ سطح مناسبی از غیرمتمرکزسازی شبکه بیت کوین ارائه نمی‌دهد. همانطور که گفته شده است، سگویت مشکلات بلندمدت ظرفیت ناکافی تراکنش بیت کوین را فقط تا جایی برطرف می‌کند که پیاده سازی راهکارهای زنجیره جانبی لایه دوم نظیر شبکه لایتنینگ امکان پذیر شود.

مشکلی که بعضی از افراد معتقدند در این خصوص وجود دارد، نحوه کار زنجیره های جانبی است. زنجیره های جانبی برای اینکه به بلاک چین به شدت متراکم و شلوغ متکی نباشند، کوین ها را به سیستم لایه دوم انتقال می دهند. در آنجا، تمام تراکنش ها توسط شخص ثالث مورد اعتماد و بدون آنکه به سراسر شبکه مخابره شوند پردازش می‌شوند. این امر منابع و زمان بسیار زیادی را صرفه جویی می‌کند.

اما نهاد شخص ثالث مسئول و مورد اعتماد دقیقا همان چیزی است که بیت کوین در صدد حذف آن از سیستم پولی می‌باشد. برای بعضی از افراد، چنین شرایطی به هیچ وجه قابل قبول نیست و فرقی ندارد که شخص ثالث مورد نظر در راهکارهایی نظیر شبکه لایتنینگ یا سایر راهکارها، دارای قدرت اندکی است.

چه کسانی از سگویت پشتیبانی می‌کنند؟

طیف گسترده ای از افراد و شرکت ها سگویت را تایید کرده اند.

بیش از ۱۰۰ شرکت برتر این صنعت در خصوص پشتیبانی و حمایت از سگویت دارای برنامه های مشخص هستند، بر روی سگویت کار می‌کنند و یا آن را در کسب و کار خود پیاده سازی کرده اند.

به علاوه، بسیاری از افراد برجسته نیز که به دلیل اقدامات خود در جامعه بیت کوین شناخته شده هستند، پشتیبانی خود از سگویت را در توییتر و سایر شبکه های اجتماعی اعلام کرده اند. از بین این افراد می‌توان به آندریاس آنتونوپولوس (Andreas Antonopoulos)، سامسون ماو (Samson Mow)، چارلی لی (Charlie Lee) و سایر افراد اشاره کرد.

سگویت ۲ (SegWit2x) چیست؟

سگویت ۲ مرحله بعدی به روزرسانی بیت کوین است.

سگویت ۲ بخش دوم توافقنامه نیویورک است که در تاریخ ۲۳ می ۲۰۱۷ حاصل شده است. این به روزرسانی به معنای افزایش حجم بلاک بیت کوین به ۲ مگابایت می‌باشد.

سگویت بعضی از اشتباهات را اصلاح و پیش زمینه ای برای بهبودهای بعدی فراهم کرده است. با این حال مشکل بلاک های کم حجم را حل نکرده است. در گذشته، یک مگابایت برای پاسخگویی به نیاز کاربران کافی بود اما امروزه حجم اطلاعات و داده ها بسیار زیاد است. این موضوع تاثیر به‌سزایی بر سرعت تایید تراکنش ها و نرخ کارمزدها دارد. چه کسی کارمزدهای زیاد و زمان انتظار طولانی برای تایید بلاک را دوست دارد؟

چه کسانی از سگویت ۲ پشتیبانی می‌کنند و چه کسانی مخالف آن هستند؟

بسیاری از نودها و استخرهای ماینینگ علیرغم آنکه بخشی از توافقنامه نیویورک هستند، نظر خود را تغییر داده اند.

شش ماه قبل اکثر شرکت کنندگان در خصوص هاردفورک موافقت کرده بودند. اما با گذشت زمان، شرکت های بیشتری نظیر ترزور (Trezor)، بیترکس (Bittrex) و سایر شرکت ها از پذیرش سگویت ۲ امتناع کردند. این شرکت ها نگران احتمال وقوع حمله های اجرای مجدد (Replay Attack) و آینده نامطمئن هر دو زنجیره بودند. در جامعه بیت کوین در خصوص این مسئله اتحاد وجود ندارد و به همین دلیل است که شرکت های بسیار زیادی نمی‌خواهند ریسک کنند. نیک زابو (Nick Szabo) متخصص قراردادهای هوشمند و رمزنگار شناخته شده جهانی نیز نظر مساعدی درباره این به روزرسانی ندارد.

چارلی لی موسس لایت کوین در توییتر نوشت:

من هم متوجه این موضوع شده ام. به نظر من اگر نیک زابو خود ساتوشی نباشد، نزدیک ترین فرد به ساتوشی است. با در نظر گرفتن اینکه نیک زابو و تمام توسعه دهندگان بیت کوین کور (Bitcoin Core) مخالف سگویت ۲ هستند، چرا افراد مختلف هم چنان به این هاردفورک که زنجیره را تقسیم خواهد کرد می‌پردازند؟

هم چنین توییت های بسیار زیادی با هشتگ NO2x# در خصوص مخالفت با این هاردفورک وجود دارد.

سامسون ماو در توییتر نوشت:

فورک سگویت ۲ به نوعی خودبه‌خود رخ داده است و امضا کنندگان فقط تماشاچی هستند.

اما در عین حال گروهی از استخرهای ماینینگ وجود دارد که با این هاردفورک موافق هستند.

استخر ViaBTC توییت کرد:

استخر ماینینگ ViaBTC از B1X و B2X پشتیبانی خواهد کرد تا حق انتخاب های بیشتری به کاربران خود ارائه دهد.

استخر ماینینگ Antpool نیز توییت کرد:

استخر ماینینگ Antpool همانند سایر استخرهای برتر ماینینگ بیت کوین، حمایت خود از سگویت ۲ را اعلام می‌کند.

استخر ماینینگ BTCC در توییتر نوشت:

ما کوین های فعالسازی سگویت ۲ را عرضه کرده ایم که عبارتند از: 1MB/BTC، 2MB/BTC، 1MB/USD و 2MB/USD.

از سگویت ۲ چه چیزی می‌توان انتظار داشت؟

سگویت ۲ لغو شده است اما هم چنان احتمال دارد که در آینده نزدیک پیاده سازی شود.

متخصصان خاطرنشان کرده اند که این به روزرسانی دارای نقاط ضعف مشخصی است. مشکل اصلی محافظت در مقابل حملات اجرای مجدد و به طور دقیق تر، عدم محافظت در برابر چنین حملاتی است. این موضوع به کلاهبرداران امکان می‌دهد تا به اطلاعات محرمانه کاربران دسترسی یابند. این امر باعث می‌شود که اعتبار بیت کوین تحت تاثیر قرار گیرد. این مشکل به اندازه‌ای جدی و مهم است که نمی‌توان از آن چشم پوشی کرد.

مشکل مقیاس پذیری بیت کوین نیز هم چنان پابرجاست. این مشکل باید حل شود. سگویت ۲ یک راهکار محتمل است اما دارای مشکلات فنی متعددی می‌باشد.


54321
امتیاز 5 از 2 رای

منبع cointelegraph
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال نظر

  اشتراک  
اطلاع از
عضویت در کانال تلگرام میهن بلاکچین