اخبار عمومی

نگرانی از مسدود شدن دارایی‌های کاربران ایرانی توسط شرکت تتر؛ چگونه از دارایی خود محافظت کنیم؟

شرکت تتر، صادرکننده USDT، بزرگترین استیبل کوین جهان، در تاریخ ۲ می (۱۳ اردیبهشت) اعلام کرد که با شرکت بلاکچینی چینالیسیس (Chainalysis) برای نظارت بر تراکنش‌های انجام شده با توکن‌های خود در بازارهای ثانویه همکاری کرده و این خبر نگرانی کاربران ایرانی را افزایش داده است.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به گزارش میهن بلاکچین، با استناد به اطلاعات منتشر شده در وبلاگ تتر، این سیستم نظارتی شامل انطباق با تحریم‌های بین‌المللی و شناسایی نقل‌وانتقالات غیرقانونی تتر می‌شود که ممکن است با فعالیت‌هایی مانند تامین مالی تروریسم ارتباط داشته باشند. در ضمن این سیستم در شناسایی کیف پول‌هایی که می‌توانند با آدرس‌های غیرقانونی یا تحریم‌شده مرتبط باشند نیز به تتر کمک می‌کند.

پائولو آردوینو (Paolo Ardoino)، مدیرعامل تتر در بیانیه‌ای گفت:

همکاری ما با Chainalysis یک گام مهم در تعهد مداوم تتر به ایجاد شفافیت و امنیت در صنعت ارزهای دیجیتال است.

این اقدام در حالی صورت می‌گیرد که فشارها از سوی رگولاتورها و سیاست‌گذاران در سطح جهان بر تتر به دلیل نقش USDT در دور زدن تحریم‌های بین‌المللی و تسهیل جابجایی غیرقانونی پول در حال افزایش است. گزارش شده که شرکت نفت دولتی ونزوئلا از USDT برای دور زدن تحریم‌های ایالات متحده استفاده کرده است. گزارش سازمان ملل در اوایل سال جاری نیز نشان داد که این استیبل کوین نقش کلیدی در بانکداری زیرزمینی و پولشویی در شرق آسیا و جنوب شرق آسیا ایفا می‌کند.

اکنون خبر این مشارکت موج جدیدی از نگرانی را در میان کاربران ایرانی به جهت احتمال مسدودسازی تترهای ایرانیان افزایش داده است.

این نگرانی‌ها تا چه حد جدی هستند؟

شرکت Chainalysis ابزارهای کاربردی مختلفی در اختیار مشتریان خود قرار می‌دهد که در شناسایی تراکنش‌ها کاربرد دارند. خدمات Chainalysis رایگان نیست و می‌تواند به تتر در تحلیل کیف پول‌ها و ردیابی نقل و انتقال‌های غیرقانونی مشمول تحریم‌های بین‌المللی کمک کند.

همان طور که اشاره شد این خبر در اوایل ماه می منتشر شد، اما زمانی موج نگرانی‌ها تشدید شد که قیمت تتر شروع به کاهش کرد. در حالی که برخی کاهش قیمت تتر را به این همکاری ارتباط می‌دهند، باید بگوییم که علت اصلی در رابطه با کاهش قیمت دلار در بازار آزاد است. همین موضوع باعث شد که قیمت تتر حتی به کانال ۵۶٬۰۰۰ تومان نیز وارد شود.

بنابراین، در خطر بودن دارایی تتر کاربران ایرانی موضوع جدیدی نیست و همواره این ریسک وجود داشته است. اما در جهت کاهش نگرانی‌ها قصد داریم تا آخرین راهکارهای موجود را مرور کنیم.

ارتباط کیف پول خود با صرافی‌های ایرانی را چگونه تشخیص دهیم؟

اگر کیف پولی دارید که نمی‌دانید با صرافی‌های ایرانی ارتباط داشته یا خیر می‌توانید از پلتفرم Arkham Intelligence استفاده کنید. برای این کار کافی است مراحل زیر را دنبال کنید:

۱- ابتدا وارد وب‌سایت Arkham Intelligence شوید. روی گزینه Visualizer کلیک کنید.

صفحه اصلی وب‌سایت Arkham Intelligence
صفحه اصلی وب‌سایت Arkham Intelligence

۲- در قسمت کادر جستجو، آدرس کیف پول خود را وارد کنید (هر شبکه بلاکچینی که با آن کار می‌کنید).

جستجوی کیف پول در Arkham Intelligence
جستجوی کیف پول در Arkham Intelligence

۳- در ادامه پلتفرم‌هایی که با کیف پول شما ارتباط داشته‌اند را مشاهده خواهید کرد.

پلتفرم‌های مرتبط با کیف پول در Arkham Intelligence
پلتفرم‌های مرتبط با کیف پول در Arkham Intelligence

اگر صرافی‌های ایرانی را در این صفحه مشاهده کردید باید نسبت به احتمال مسدودسازی دارایی‌های خود حساس شوید. از این رو، بهتر است دارایی تتر خود را در این کیف پول نگه داری نکنید.

راهکارهایی برای جلوگیری از مسدود شدن دارایی‌ها

در شرایط فعلی بهترین راه نداشتن ارتباط مستقیم با صرافی ایرانی است. اما در ادامه راهکارهایی را معرفی می‌کنیم که به کمک آن‌ها می‌توانید امنیت دارایی‌های خود را افزایش دهید. در هر صورت، در کیف پول شما نباید ردپایی از ارتباط با یک صرافی ایرانی دیده شود. به طور کلی در زمان ارتباط با صرافی ایرانی دو حالت وجود دارد:

حالت اول: تبدیل تومان به تتر

حالت اول: قصد دارید دارایی تومانی خود را به تتر تبدیل کرده و وارد بازار شوید. در نتیجه شما باید تومان خود را به یکی از صرافی‌های ایرانی واریز کنید و آن را به تتر تبدیل کنید و سپس تتر را به کیف پول خود انتقال دهید

حالت دوم: تبدیل تتر به تومان

قصد دارید تتر خود را به تومان تبدیل کنید. در نتیجه شما باید تتر را از کیف پول خود به یکی از صرافی‌های ایرانی واریز کنید و آن را به تومان تبدیل کرده و به حساب بانکی خود منتقل کنید. در ادامه، راهکارهای ممکن را توضیح می‌دهیم.

۱- استفاده از سواپ کیف پول سیف پل

در این روش، ابتدا یک کوین حریم خصوصی را که قابل ردیابی نباشد از صرافی ایرانی می‌خریم و به کیف پول سیف پل انتقال می‌دهیم. سپس از قابلیت سواپ کیف پول برای تبدیل آن به تتر استفاده می‌کنیم.

به تصویر زیر توجه کنید. ما رمزارز زی کش با نماد ZEC را از صرافی ایرانی خریداری کردیم و سپس آن را با استفاده از سواپ سیف پل به تتر روی شبکه ترون تبدیل کردیم. سپس بدون نگرانی این تتر را به کیف پول اصلی خود منتقل کرده و با آن ادامه فعالیت می‌دهیم.

استفاده از سواپ کیف پول سیف پل
منبع: میهن بلاکچین

برای این کار، ابتدا یک کیف پول جدید سیف پل بسازید. سپس دارایی تومان خود را به یکی از صرافی‌های ایرانی منتقل کرده و یکی از کوین‌های حریم خصوصی را خریداری کنید؛ مثل زی کش و دش. سپس یکی از این دو کوین را از صرافی ایرانی به کیف پول سیف پل جدید خود انتقال دهید. از قابلیت سواپ در سیف پل استفاده کرده و رمزارز خود را به تتر روی شبکه مورد نظر تبدیل کنید و تتر را به کیف پول اصلی خود انتقال دهید.

اکنون این تتر شما هیچ ردی از ارتباط با صرافی ایرانی نخواهد داشت. فقط توجه به این نکته ضروری است که برای پرداخت کارمزد انتقال تتر، باید کوین اصلی شبکه را نیز در این کیف پول داشته باشید (TRX برای شبکه ترون، ETH برای شبکه اتریوم، BNB-bep20 برای شبکه BSC).

لازم به ذکر است این روش تا زمانی که کوین‌های حریم خصوصی در صرافی‌های ایرانی و سواپ‌ها ارائه می‌شوند قابل استفاده است. چرا که این کوین‌ها در صرافی‌های متمرکز در حال برچیده شدن هستند. در ضمن، اگر برای انتقال مستقیم کوین‌های حریم خصوصی از صرافی ایرانی به کیف پول سیف پل هر نوع نگرانی دارید، می‌توانید از یک کیف پول واسطه استفاده کنید.

۲- استفاده از صرافی‌های اگریگیتور (تجمیع‌کننده)

پروژه‌هایی مانند Changelly ،Changenow یا موارد مشابه نیز راهکار دوم به شمار می‌روند. این پروژه‌ها برای تبدیل یک دارایی به دارایی دیگر به صرافی‌های متمرکز متصل هستند. همانند روش اول، دارایی خود را به رمزارزهای حریم خصوصی تبدیل کنید، سپس آن را به کیف پول خود انتقال دهید. کیف پول خود را به این سایت‌ها متصل کرده و دارایی خود را به تتر تبدیل کنید.

استفاده از صرافی‌های اگریگیتور
منبع: میهن بلاکچین

نکته: در این روش، توجه داشته باشید که مبدا رمز ارز شما یا باید صرافی خارجی یا کوین حریم خصوصی باشد. در غیر این صورت، احتمال از دست رفتن دارایی شما وجود دارد.

به طور کلی برای هولد کردن دارایی خود به صورت دلاری می‌توانید از توکن‌هایی که توسط شرکت تتر صاد‌ر نشده‌اند مانند دای یا سایر استیبل کوین‌های غیرمتمرکز استفاده کنید.

روش نقد کردن تتر

دقت کنید که صرافی‌هایی را انتخاب کنید که هنوز احراز هویت در آن‌ها اجباری نیست. همچنین این روش، ریسک بالاتری در مقایسه با دو راه بالا دارد. هدف این روش این است که یادآوری کنیم ارسال و دریافت تتر را مستقیما از صرافی ایرانی به خارجی یا بالعکس انجام ندهید.

اگر قصد دارید از صرافی‌های خارجی استفاده کنید، نیاز خواهید داشت تا برای نقل‌وانتقال تتر به آن‌ها، مواردی را رعایت کنید (استفاده از صرافی‌های متمرکز خارجی که علنا اعلام می‌کنند به کاربران ایرانی خدمات ارائه می‌دهند نیز ریسک دارد).

پس از آنکه تتر را با راهکارهای گفته شده تهیه کردید، از کیف پول اصلی خود (کیف پولی که هیچ تراکنشی با هیچ صرافی ایرانی نداشته است)، تتر را به صرافی متمرکز خارجی انتقال دهید. برای خارج کردن تتر از صرافی خارجی گام‌های زیر را به ترتیب انجام دهید:

۱. یک کیف پول جدید بسازید و از صرافی متمرکز خارجی تتر خود را به آدرس جدید انتقال دهید.

۲. برای نقد کردن دارایی‌های خود تتر را از این آدرس جدید به صرافی داخلی منتقل کنید.

هر بار که قصد نقد کردن دارایی‌های خود را داشته باشید باید این فرآیند را دوباره انجام دهید.

استیبل‌ کوین‌های جایگزین تتر (USDT)

برای کاربران ایرانی، انتخاب استیبل کوین‌‎هایی که علاوه بر امنیت و شفافیت، در صرافی‌‎های بین‌‎المللی و محلی هم قابل‎دسترسی باشند، بسیار مهم است. در جدول زیر به برخی از بهترین جایگزین‌‎های تتر (USDT) برای ایرانیان که در صرافی‌های ایرانی هم لیست شده‌اند، اشاره می‌کنیم:

استیبل کوین‌های جایگزین تترUSDCDAITUSDUSDP
توسعه‌دهندگانسیرکل و کوین بیس میکردائوتراست توکنپکسوس
مزایاشفافیت بالا و حسابرسی منظم؛ پذیرش گسترده در صرافی‌های بین‌المللی؛ کارمزدهای پایین و تراکنش‌های سریعاستیبل کوین غیرمتمرکز؛
وابسته نبودن به نهادهای متمرکز و کنترل توسط قراردادهای هوشمند؛ مناسب برای استفاده در پروتکل‌های دیفای و صرافی‌های غیرمتمرکز
حسابرسی منظم و شفافیت بالا؛ پشتیبانی در صرافی‌های بین‌‎المللی و برخی از صرافی‌های محلی؛ کارمزدهای پایین و تراکنش‌های سریعتحت نظارت اداره خدمات مالی نیویورک؛ حسابرسی منظم و شفافیت بالا؛ پذیرش در بسیاری از صرافی‌های بین‌المللی.
احتمال فریز وجوه توسط پروژهداردندارددارددارد

در ادامه به چند نکته مهم در زمان معامله این استیبل کوین‌‌‌‎‎های جایگزین تتر برای کاربران ایرانی اشاره می‎کنیم:

  • بررسی کنید که آیا صرافی‌‌‎های مورد استفاده شما از این استیبل کوین‌‎ها پشتیبانی می‌کنند یا خیر.
  • به کارمزدهای تراکنش و سرعت انتقال توجه کنید. برخی از استیبل کوین‌‎ها ممکن است کارمزدهای پایین‌تر و سرعت بیشتری داشته باشند.
  • با توجه به قوانین و مقررات بین‌‎المللی و تحریم‌‎ها، استفاده از استیبل کوین‌‎های غیرمتمرکز مانند دای (DAI) می‌تواند مناسب‌‎تر باشد، چرا که تحت کنترل نهادهای متمرکز قرار ندارد.
  • استیبل کوینی را انتخاب کنید که حسابرسی منظمی داشته و از امنیت و پشتوانه آن اطمینان حاصل کنید.

ضمنا به این نکته هم توجه داشته باشید که صرافی‌های بدون احراز هویت خارجی ریسک‌هایی دارند که از جمله آن‌ها می‌توان به خطر مسدود شدن حساب و دارایی‌ها، احتمال تحریم و بسته شدن توسط دولت‌ها و غیره اشاره کرد.

اگر برای پاک کردن مسیر ردیابی تتر راهکار دیگری سراغ دارید می‌توانید آن را با ما به اشتراک بگذارید.

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
21 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا