اخبار بیت کوین

تحلیل اخبار از نگاه میهن بلاکچین ( تاریخ 11 تا 16 آبان)

در سری تحلیل های اخبار از نگاه میهن بلاکچین، اخبار مهم هفته را بررسی می کنیم و تاثیرات و تحلیل های مربوط به این اخبار را توسط کارشناسان میهن بلاکچین ارائه می دهیم. توجه داشته باشید این تحلیل ها از قلم نویسندگان میهن بلاکچین است و از هیچ سایت و منبعی گرفته نشده است. در ادامه به تحلیل اخبار مهم هفته می پردازیم.

دستگاه‌های ماینینگ کشف شده تعیین تکلیف شد!

گمرک نحوه تعیین تکلیف دستگاه‌های ماینینگ کشف شده را اعلام کرد و طی بخشنامه ای آن را به مراکز مربوطه ابلاغ نمود.

به گزارش خبرنگار ایبِنا، مدیرکل مرکز مبارزه با جرایم سازمان‌یافته گمرک طی بخشنامه‌ای به دفاتر ستادی و گمرکات اجرایی کشور نحوه تعیین تکلیف دستگاه‌های ماینر کشف شده را ابلاغ کرد.

تحلیل نویسنده:

خب بالاخره یک سازمان اقدامی در خصوص مسائل ماینینگ ارزهای دیجیتال در ایران انجام داد. گمرک طی بخشنامه ای اعلام کرده است که دستگاه هایی که صاحبان آنها اقدام به ارایه اسنادی در خصوص اینکه کالای آنها قاچاق نیست کرده اند، گمرک در قالب اعمال ماده ٤٧ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، اسناد را بررسی می کند و در خصوص دستگاه ها اظهار نظر می کند و افرادی که چنین اسنادی را تهیه نکرده بودند با دستگاه آنها به عنوان کالای قاچاق برخورد می شود و به نظر جریمه و کشف و ضبط به همراه خواهد داشت.

در ماده ۴۷ گمرک چنین چیزی آمده است:

ماده ۴۷– شعبه رسیدگی کننده ضمن ارسال رونوشتی از مدارک پرونده به گمرک یا سایر سازمانهای مأمور وصول درآمدهای دولت حسب مورد، در مورد تعیین ارزش کالا و یا ارز مکشوفه و بررسی اسناد ابرازی برای احراز جرم قاچاق استعلام مینماید. همچنین وقت رسیدگی به سازمان‌های مذکور و متهم ابلاغ می‏گردد. سازمان مأمور وصول درآمدهای دولت موظف است ظرف ده روز از تاریخ دریافت استعلام، پاسخ آن را ارسال و نماینده حقوقی خود را نیز برای حضور در جلسه رسیدگی معرفی نماید. در هرصورت، تشکیل جلسه رسیدگی منوط به حضور نماینده مذکور نیست.

به نظر می رسد باید حرکت لاک پشتی مقامات در خصوص ماینینگ و ارزهای دیجیتال را بپذیریم. با این حال باز جای شکر دارد که تکلیف این دستگاه ها مشخص شد و خیلی از وارد کنندگان دستگاه ها از بلاتکلیفی در آمده اند. بهتر است امیدوار باشیم در حوزه برق ماینینگ هم این اتفاق هر چه زودتر بیافتد تا بسیاری از بلاتکلیفی در بیایند.

تحقیق جدید: تنها یک نهنگ باعث افزایش قیمت بیت کوین در سال ۲۰۱۷ می‌باشد!

طبق گزارش بلومبرگ در تاریخ ۴ نوامبر، محققان ادعای خود درباره دستکاری بازار در زمستان سال ۲۰۱۷ را بزرگتر کرده اند و اکنون مدعی اند که فقط یک نهنگ مسئول افزایش قیمت تاریخی بیت کوین بوده است.

تحلیل نویسنده:

طبق تحقیق جدیدی که صورت گرفته بیان می شود که تنها یک نهنگ یاعث افزایش قیمت بیت کوین تا قیمت تقریبا ۲۰ هزار دلار در سال ۲۰۱۷ شده است و همانطور که مشخص است آن نهنگ کسی نیست جز تتر و صرافی بیتفینکس. دلیل این امر هم چاپ و صدور تتر در ان زمان بیان شده است. در این تحقیق آمده است:

خریدهایی که با تتر انجام شده است دقیقا پس از روند نزولی بازار بوده و منجر به افزایش چشمگیر قیمت بیت کوین شده اند. این جریان را می‌توان به یک فرد یا هویت منسوب کرد که بیت کوین با قیمت پایین را خریداری کرده است که خودهمبستگی نامتقارن (Asymmetric Autocorrelation) در بیت کوین اعمال کرده و قبل از پایان ماه باعث شده است ذخیره تتر کافی نباشد.

موضوع مهمی که باید به آن اشاره کنیم این است خیلی منطقی به نظر نمی رسد تنها یک نهنگ در این افزایش قیمت نقش داشته باشد. شاید تتر و بیتفینکس تا حدودی در پیشبرد روند صعودی نقش داشته باشند اما آنها نمی توانند تنها دلیل افزایش قیمت بیت کوین باشند. اینکه در سال ۲۰۱۷ مردم زیادی با بیت کوین و ارزهای دیجیتال آشنا شده بودند نکته مهمی است. مردم زیادی با درگیر شدن در فومو سرمایه خود را وارد بازار بیت کوین کردند. عامل دیگر چاپ شدن تتر بیشتر بیان شده است. باید به این نکته اشاره کرد که در حال حاضر موجودی در گردش تتر ۴ میلیارد دلار می باشد اما در آن زمان موجودی در گردش تتر حدود ۱ میلیارد دلار بوده است. طی این چند سال تتر بیشتری چاپ شده است اما تاثیری بر قیمت بیت کوین نداشته است. پس این دلیل هم نمی تواند آنقدر قطعی و منطقی باشد.

در واقع به نظر شرایط و جوی که در آن زمان ایجاد شده بود عامل اصلی افزایش قیمت بوده است و اینکه تنها یک نهنگ بر روی قیمت بیت کوین تاثیر گذاشته است حرف بی اساسی است. تمام بازارها نهنگ ها و بازیگران خود را دارند. هیچ بازاری بدون دستکاری قیمت وجود ندارد. در بازار بورس ایران، فارکس و حتی بازار بیت کوین چنین مهره های قدرتمندی وجود دارند. افراد یا شرکت های زیادی به عنوان عاملین تغییر قیمت می توانند در نظر گرفته شوند. سخنان افراد معروف، حامیان و افراد خوشبین در خصوص بیت کوین، جو و فضای ایجاد شده در آن بازه زمانی و اقدامات شرکت ها و سازمان ها در خصوص پذیرش بیت کوین، تمامی این عوامل می توانند تاثیری بر روی قیمت گذاشته باشند و نمی توان تنها یک نهنگ را عامل چنین افزایش قیمتی دانست!

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا