هفته نامه

تحلیل اخبار از نگاه میهن بلاکچین ( تاریخ ۱۶ تا ۲۱ آذر)

تحلیل اخبار؛ بخش مهمی از تحلیل فاندامنتال در بازار ارزهای دیجیتال محسوب می شود و سرمایه گذاران و تریدرهای موفق کسانی هستند که علاوه بر تحلیل های تکنیکال قادر باشند اخبار این حوزه را تحلیل کنند تا تصمیم درست تری برای سرمایه خود بگیرند.

در سری تحلیل اخبار از نگاه میهن بلاکچین، اخبار مهم هفته را بررسی می کنیم و تاثیرات و تحلیل های مربوط به این اخبار را توسط کارشناسان میهن بلاکچین ارائه می دهیم. توجه داشته باشید این تحلیل ها از قلم نویسندگان میهن بلاکچین است و از هیچ سایت و منبعی گرفته نشده است. این تحلیل ها توصیه ای برای سرمایه گذاری محسوب نمیشود و صرفا میتواند جنبه آموزشی برای کاربران این حوزه داشته باشد.

ماینرهای چینی ۶۶ درصد هش ریت جهان را در اختیار دارند!

هش ریت در دست ماینرهای چینی

طی گزارشی جدید بیان شده است که ماینرهای چینی بیت کوین هم اکنون ۶۶ درصد هش ریت جهان را در اختیار دارند. طبق این گزارش، سهم کشور چین از هش ریت شبکه از ۶۰ درصد در ماه ژوئن ۲۰۱۹ افزایش یافته است و بالاترین میزان ثبت شده توسط کوین شیرز از سال ۲۰۱۷ است. گزارش ها حاکی از آن است که استان سیچوان بیش از ۵۰ درصد هش ریت جهان را در اختیار دارد، اما سایر مراکز ماینینگ پیشروی ارز دیجیتال در کشور چین شامل استان های یونان (Yunnan)، شین جیانگ (Xinjiang) و بخش های مغول نشین می‌باشد.

تحلیل نویسنده:

استخراج بیت کوین موضوعی اساسی است و از ابتدای ورود این ارز دیجیتال مورد بحث بوده است. استخراج یا همان POW؛ مکانیزم اجماعی است که طی آن امنیت شبکه بیت کوین تامین می شود. یکی از پایه و اساس این مکانیزم غیرمتمرکز بودن آن است و این موضوع بیت کوین را با سایر پول یا ابزارهای ذخیره ارزش که توسط نهاد مرکزی مدیریت و کنترل میشوند؛ متمایز می کند.

اما در چند سال گذشته با حضور ابرکمپانی چینی به نام بیت مین که انحصارا سخت افزار ماینینگ بیت کوین را تولید میکند و دو مورد از بزرگترین استخرهای ماینینگ بیت کوین برای این کمپانی است؛ حضور چینی ها به شدت در عرصه استخراج پر رنگ شده است و این موضوع برای بیت کوین خطرناک و نگران کننده است. با یک سرچ ساده میتوانید نمودارهای توزیع قدرت شبکه بیت کوین یا همان ماینینگ را در کشور های مختلف ببینید و متوجه شوید چین بدون هیچ رقیبی و با فاصله زیاد از سایر کشورها در صدر است.

فرضیه ای ترسناکی وجود دارد که میگوید اگر همه چینی ها متحد شوند و دستگاه های خود را خاموش کنند یا بخواهند آسیبی مانند حمله ۵۱ درصد به شبکه بیت کوین وارد کنند؛ این قدرت را در این سالها به دست آوردند و میتوانند چنین کاری کنند.

البته این فرضیه کمی نامحتمل هست اما به هرحال برای جلوگیری از این موضوع باید کشورهای دیگری وارد این صنعت شوند که همانطور که از سال ۲۰۱۷ شاهد بودیم این اتفاق تا حدودی افتاده است.

بزرگترین فارم ماینینگ ارز دیجیتال در رفسنجان افتتاح شد!

ماینینگ ارز دیجیتال در ایران

به گزارش خبرگزاری فارس از رفسنجان، دیروز باحضور مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری و ویژه اقتصادی، مقاماتی از استان و شهرستان مرکز دیتاسنتر و ماینینگ در منطقه ویژه اقتصادی رفسنجان رسما آغاز به‌کار کرد.
این فارم ماینینگ که در فاز اول قابلیت راه اندازی ۱۰ هزار اسیک را دارد؛ زمینه اشتغال یک هزار نفر را فراهم کرده است و دو هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان سرمایه جذب شده است.

تحلیل نویسنده:

این خبر برای بسیاری از فعالان این حوزه که در زمینه ماینینگ فعالیت میکنند؛ هم خوب بود هم کمی ناراحت کننده. راه اندازی فارم ماینینگ به این عظمت با کمک سرمایه گذاران چینی اتفاق بزرگی در صنعت ماینینگ محسوب میشود اما از طرف دیگر امتیازاتی که برای این فارم در نظر گرفته شده برای بسیاری از ماینرها و سرمایه گذاران خصوصی در نظر گرفته نشده است و به نظر میرسد سخت گیری هایی که برای تعرفه برق استخراج بیت کوین و شرایط گرفتن مجوز برای آنها اعلام شده است؛ بیشتر با هدف سرمایه گذاران خصوصی بوده است و همکاری های دولتی با کمپانی های خارجی از تسهیلاتی برخوردار می شوند که به بخش خصوصی داده نشده است.

این اتفاق می تواند در کنار تعرفه بالای برق استخراج اعلام شده و شرایط گرفتن مجوز برای این صنعت؛ کار را برای سرمایه گذاران خصوصی دشوار کند و آنها را به فکر کوچ کردن و ادامه فعالیت در کشورهای همسایه کند. ارز آوری از طریق این صنعت یکی از موارد مهم این بخش محسوب می شود که با کوچ ماینرها نه تنها نمیتوان از این امتیاز استفاده کرد بلکه شاهد خروج ارز و سرمایه از کشور خواهیم بود.

کاهش ماینرهای مونرو پس از انتقال موفق به الگوریتم RandomX

الگوریتم RandomX مونرو

مونرو بزرگترین ارز دیجیتال مبتنی بر حریم خصوصی اخیرا شبکه خود را به روزرسانی کرده است تا این شبکه در مقابل اسیک ها مقاوم شود. قبل از این به روزرسانی، شبکه مونرو با به روزرسانی های مداوم الگوریتم برای دور کردن ماینرهای اسیک مواجه بود. هرچند تغییر اخیر از CryptoNightR به RandomX مقاومت بلندمدت تری در مقابل اسیک ها را برای شبکه وعده می‌دهد. علاوه بر انتقال به RandomX، این به روزرسانی شامل چندین تغییر دیگر نظیر کنار گذاشتن ID های پرداخت بسیار طولانی است.

تحلیل نویسنده:

مونرو در طی سالهای فعالیت خود اقدامات زیادی در راستای جلوگیری از فعالیت اسیک ها در شبکه خود کرده است. آخرین هاردفورک این شبکه نیز در همین راستا بوده و به نظر می رسد با توجه به موفقیت نسبی این آپدیت؛ حرکت به سمت استفاده از CPU ها بیشتر شود.

خریداری اسیک و ماینینگ خانگی با توجه به پیچیده شدن سخت افزارها و ملزومات اولیه و برق مصرفی و … کار دشواری برای ماینرهای خانگی شده است. به همین دلیل ماینرهایی که علاقه به فعالیت در این زمینه را دارند تقریبا توانایی ماین ارزهایی مانند بیت کوین را در خانه ندارند.

مونرو اما به دلیل قدمت خود و علاقه مندان زیادی که در این بازار دارد؛ با آنتی اسیک کردن شبکه خود میتواند این دسته از ماینرهای خانگی را به سمت خود جذب کند. در حال حاضر کوین هایی که بتوان با GPU یا CPU انها را ماین کرد و البته ارزهای معتبری باشند و نوسانات قیمتی شدیدی نداشته باشند؛ محدود هستند و به نظر میرسد این آپدیت مونرو بسیار هوشمندانه بوده است و به زودی شاهد افزایش ماینرها در این شبکه باشیم.

هاردفورک استانبول اتریوم با موفقیت انجام شد

هارد فورک استانبول اتریوم

 

با رسیدن به بلاک ۹,۰۶۹,۰۰۰، به روزرسانی استانبول پس از هاردفورک های سنت پترزبورگ و کنستانتینوپول، سومین به روزرسانی شبکه در سال ۲۰۱۹ بوده است. فرآیند انجام این به روزرسانی در روز یک شنبه پایان یافت.

هاردفورک استانبول در مجموع هشتمین هاردفورک شبکه است و تغییرات اولیه کد آن در ماه ژوئن ۲۰۱۹ تایید شد. انتظار می‌رود که انتقال شبکه به گواه اثبات سهام در سال ۲۰۲۱ انجام شود. تمام کلاینت های اتریوم متفق القول در خصوص به روزرسانی به این نرم افزار جدید توافق کرده بودند.

تحلیل نویسنده:

معمولا آپدیت هایی که سنگین هستند و منجر به هاردفورک می شوند؛ روی قیمت کوین آن شبکه تاثیر میگذارند و باعث نوسان قیمتی می شوند. همانطور که شاهد بودیم؛ بعد از این هاردفورک تغییر آن چنانی در قیمت اتر حاصل نشد و همچنان این کوین در محدوده زیر ۲۰۰ دلار نوسان میکند. اما موضوع نگران کننده تر از این اتفاق راجع به اتر؛ ورود به عصر یخبندان است که در این فاز ماینرها باید کم کم از شبکه خارج شوند و شبکه به سمت الگوریتم POS حرکت کند.

بسیاری از تحلیلگران پیش بینی میکنند با ورود به این فاز احتمالا شاهد افت قیمت بیشتر اتر خواهیم بود و تا عبور از این حالت گذار همچنان اتر در وضعیت بحرانی قیمتی قرار خواهد داشت.

البته لازم به ذکر است در صورت آپدیت کامل و پیاده سازی یک شبکه POS بدون عیب برای اتریوم میتواند بزرگترین پیروزی این شبکه در سالهای گذشته محسوب شود و حتما آن زمان شاهد تغییرات بزرگی در قیمت اتر خواهیم بود. به گفته توسعه دهندگان اتریوم؛ پیاده سازی کامل POS تا سال ۲۰۲۲ طول خواهد کشید.

 

حضور پر رنگ مایکروسافت در کریپتو؛ عرضه خدمات توکن بلاک چین

 
مایکروسافت آژور

 

سرویس ابری بلاک چین مایکروسافت به اسم Microsoft Azure، خدمات مدیریت اطلاعات بلاک چین و توکنی کردن جدیدی را معرفی کرد. طی پست رسمی که در وبلاگ مایکروسافت آژور Microsoft Azure منتشر شد، این غول سرویس های IT خبر از مدیریت داده بلاکچین و توکن های بلاکچین آژور (Azure Blockchain Tokens) داد.سرویس معرفی شده دیگر به اسم مدیریت اطلاعات بلاک چین (Blockchain data manager) ویژگی جدیدی در خدمات بلاک چین آژور است که به کاربران خود امکان می‌دهد تا اطلاعات دفترکل بلاک چین را به دست آورند، آن را تبدیل کنند، در صورتی که این اطلاعات رمزنگاری شده اند آنها را رمزگشایی کنند و به چندین منبع ارائه دهند. طبق این اعلان، این عملکرد جدید باعث ساده سازی «وظیفه پردردسر یکپارچه سازی برنامه های موجود با اطلاعاتی است که بر روی دفترکل بلاک چین قرار دارند» می شود.

تحلیل نویسنده:

ورود بازیگران بزرگ به دنیای نوظهور بلاکچین و کریپتوکارنسی ها همیشه یک خبر خوب محسوب میشود. استفاده از بلاکچین توسط کمپانی های غولی مانند گوگل، مایکروسافت، آمازون و …. تا امروز به طور رسمی اعلام شده است و این موضوع نشان می دهد تمام رقبای بزرگ تکنولوژی احساس نیاز به ورود به این حوزه را دارند و میدانند برای عقب نماندن از یکدیگر باید بلاکچین را وارد سیستم های خود کنند.

این موضوع به طور مستقیم نمیتواند روی بازار ارزهای دیجیتال تاثیر بگذارد؛ اما رابطه غیرمستقیمی با آن دارد. بیت کوین به عنوان اولین استفاده از بلاکچین در دنیا؛ نیاز دارد تا تمام صنایع و جهان اسم بلاکچین را بشنوند و با ویژگی های آن آشنا شوند. شناخت بلاکچین میتواند کنجکاوی برای بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال مانند اتریوم را بیشتر کند و استفاده از این شبکه ها به مرور زمان افزایش یابد. پس نباید با انتشار این اخبار به دنبال یک واکنش سریع در بازار ارزهای دیجیتال باشیم و با صبوری منتظر آینده مثبت این فضا باشیم.

جمع بندی

سعی کردیم در این تحلیل هفته به اخبار مهم چند روز گذشته بپردازیم و نگاه تحلیلی به اتفاقات افتاده در این فضا داشته باشیم. امیدواریم این مطلب به درک بهتر شما از دنیای بلاکچین و ارزهای دیجیتال کمک کرده باشد و با نگاه فاندامنتال تا حدودی آشنا شده باشید. منتظر تحلیل های ما در هفته های آینده باشید و با نظرات خود برای بهبود به ما کمک کنید.

 

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا