اخبار

تحلیل اخبار از نگاه میهن بلاکچین ( از تاریخ ۲۷ مهر تا ۲ آبان)

در سری تحلیل های اخبار از نگاه میهن بلاکچین قصد داریم اخبار مهم هفته را بررسی کرده و تاثیرات و تحلیل های مربوط به این اخبار را توسط کارشناسان میهن بلاکچین ارائه دهیم. توجه داشته باشید این تحلیل ها از قلم نویسندگان میهن بلاکچین است و از هیچ سایت و منبعی گرفته نشده است. در ادامه به تحلیل اخبار مهم هفته می پردازیم.

استخراج ۱۸ میلیون بیت کوین؛ رسیدن به سقف موجودی چقدر طول می کشد؟

در ساعات گذشته ۱۸ میلیون اُمین بیت کوین استخراج شد و اولین ارز دیجیتال جهان یک قدم دیگر به سقف ۲۱ میلیون کوینی خود نزدیک تر شده است.

تحلیل نویسنده:

در هفته جاری تعداد بیت کوین های استخراج شده به ۱۸ میلیون رسید. در حال حاضر ۱۰ سال از ابداع بیت کوین توسط ساتوشی ناکاموتو می گذرد و این ارز دیجیتال برتر آغازگر دنیای ارزهای رمزنگاری شده می باشد. استخراج ۱۸ میلیون بیت کوین طی این ۱۰ سال نشان دهنده قدرت و توسعه هر چه بیشتر این کوین است. افراد زیادی باور نداشتند که بیت کوین حتی بتواند موفق شود، اما در حال حاضر می بینیم که بیت کوین تا به کجا پیشرفت داشته است. تعداد کل بیت کوین ها تنها ۲۱ میلیون است و از این ۲۱ میلیون حدود ۶ میلیون بیت کوین یا در دسترس نیست و یا برای همیشه گم شده است و کسی دسترسی به آنها ندارد. با تصور اینکه تعداد بیت کوین ها در جهان چقدر کم است و حتی به اندازه افراد جهان نمی باشد می توان پیش بینی کرد قیمت این ارز دیجیتال با افزایش زیادی روبرو می شود. البته باید به این موضوع نیز اشاره کرد که تعداد بیت کوین های باقی مانده یعنی ۳ میلیون بیت کوین دیگر به این زودی ها استخراج نمی شود. زیرا با هاوینگ سال ۲۰۲۰ تعداد بیت کوین های پاداش تایید تراکنش ها از ۱۲.۵ به ۶.۲۵ می رسد و عرضه بیت کوین به بازار کم می شود. با توجه به اینکه هاوینگ بیت کوین هر ۴ سال یکبار رخ می دهد، این عرضه هر بار کم و کمتر می شود و زمان بیشتری برای استخراج تمامی بیت کوین ها نیاز می باشد. تخمین زده شده که حدودا ۱۲۰ سال زمان می برد تا ۲۱ میلیون بیت کوین استخراج شود، احتمالا تا آن روز ما دیگر زنده نباشیم اما می توان تصور کرد که دنیا با چه اتفاق جالبی روبرو می شود!

تغییر پیش بینی جان مکافی؛ قیمت بیت کوین به ۲ میلیون دلار می رسد!

جان مکافی که یکی از حامیان ارز دیجیتال است اذعان داشت که تا انتهای سال ۲۰۲۰ قیمت بیت کوین به یک میلیون دلار خواهد رسید. اکنون جان مکافی پیش بینی خود را تغییر داده است و گفته بیت کوین تا سال ۲۰۲۰ به قیمت دو میلیون دلار می رسد.

تحلیل نویسنده:

جان مکافی یکی از افرادی است که حامی بیت کوین و ارزهای دیجیتال است. وی همواره دولت ها و سازمان های متمرکز را مورد انتقاد قرار می دهد و معتقد است که بیت کوین و دنیای غیرمتمرکز همان چیزی است که مردم به آن نیاز دارند. جان مکافی طی سال ها بیان کرده است که قیمت بیت کوین در سال ۲۰۲۰ به یک میلیون دلار می رسد. وی در حال حاضر پیش بینی خود را تغییر داده است و این رقم را به دو میلیون دلار رسانده است. ذکر این نکته حائز اهمیت است که جان مکافی با اینکه حامی بیت کوین می باشد اما وی فردی است که نمی توان خیلی به حرف های او امیدوار بود. پیش بینی های قیمت او معمولا مبنای دقیقی ندارند و بیشتر مانند آرزوهای او می ماند. در حال حاضر قیمت بیت کوین در محدوده ۷۶۰۰ تا ۸۰۰۰ دلار در نوسان است و اکنون در اواخر سال ۲۰۱۹ قرار داریم. قرار است که در سال ۲۰۲۰ هاوینگ بیت کوین یکی از اتفاقات مهم این ارز دیجیتال رخ دهد، شاید هاوینگ باعث افزایش قیمت بیت کوین شود اما به طور قطع نمی تواند قیمت این کوین را به دو میلیون دلار برساند. قیمت دو میلیون دلاری بیت کوین شاید هیچ وقت رخ ندهد و دلخوشی به این ارقام تنها امیدی واهی است!

هاوینگ منجر به کاهش عرضه ۶۳ میلیون دلاری بیت کوین می شود!

حامیان و کاربران بیت کوین بر هاوینگ (نصف شدن پاداش ماینینگ بلاک) ماه می ۲۰۲۰ متمرکز می‌باشند زیرا اثر آن بر روی قیمت به تدریج واضح تر می‌شود.

تحلیل نویسنده:

هاوینگ یکی از اتفاقات مهم بیت کوین است. پروتکل بیت کوین بدین صورت است که ماینرها به ازای تایید تراکنش ها در بلاکچین بیت کوین جایزه دریافت می کنند. این جایزه به صورت بیت کوین می باشد. هاوینگ به معنی نصف شدن است و در اینجا یعنی نصف شدن پاداش استخراج بیت کوین. در حال حاضر تعداد پاداش ۱۲.۵ بیت کوین است و با هاوینگ سال ۲۰۲۰ به ۶.۲۵ تغییر می کند.هاوینگ اتفاق های مهمی را به همراه خواهد داشت، یکی از آنها این می باشد که تعداد عرضه بیت کوین را کاهش می دهد. این مسئله بر روی عرضه و تقاضا تاثیر می گذارد. هر چه میزان عرضه کالایی کم باشد و تقاضا برای آن زیاد، موجب افزایش قیمت آن کالا می شود. بسیاری از تحلیلگران معتقدند که در سال ۲۰۲۰ عرضه بیت کوین در بازار کم می شود این امر عاملی برای افزایش قیمت بیت کوین است.

عوامل دیگری نیز در افزایش قیمت بیت کوین تاثیرگذار خواهند بود. با گذشت زمان و افزایش هش ریت، سختی شبکه نیز افزایش می یابد و این امر باعث می شود استخراج بیت کوین سخت تر شود. با سخت شدن ماینینگ به دستگاه های قدرتمند تر نیاز است و این نوع دستگاه ها مصرف برق بیشتری خواهند داشت. در این صورت هزینه ماینرها نیز افزایش می یابد. اگر قیمت بیت کوین به صورتی باشد که هزینه های ماینرها را تامین نکند، به طور قطع ماینرها شبکه را ترک می کنند و این برای جامعه ارزهای دیجیتال به هیچ وجه خوب نیست. برای اینکه ماینرها به فعالیت خود ادامه دهند، قیمت باید افزایش یابد تا استخراج ۶.۲۵ بیت کوین برای ماینرها به صرفه باشد. این عامل نیز دلیلی بر افزایش قیمت بیت کوین خواهد بود.

البته برخی معتقدند این هاوینگ شاید تغییری بر روی قیمت بیتکوین ایجاد نکند زیرا بازار بیت کوین پذیرای این افزایش قیمت نیست. اما بیت کوین طی دوره های قبلی و هاوینگ های پیشین نشان داده که با افزایش روبرو شده است. همانطور که همه می دانید، تاریخ خود را تکرار می کند و یا آینده همان گذشته است، احتمال اینکه بیت کوین باز هم تاریخچه خود را تکرار کند بعید و دور از ذهن نیست.

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا