اخبار خارجی

سایت The NFT Bay راه‌اندازی شد؛ آیا توکن‌های NFT واقعا ارزشمندند؟

یک شرکت توسعه‌ نرم‌افزار استرالیایی مخزن آنلاینی از توکن‌های بی‌همتا (NFT) ایجاد کرده است که آن را با الهام سرویس تورنت معروف، The NFT Bay نام نهاده است. این مخزن تنها شامل نسخه JPEG توکن‌ها است و ارتباطی با خود توکن‌ها که در بلاکچین‌ها ثبت و ذخیره شده‌اند، ندارد.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کوین‌تلگراف، جفری هانتلی (Geoffrey Huntley) که ساکن آدلاید استرالیا است، در روز پنج‌شنبه این آرشیو را که شامل ۱۷.۹۶ ترابایت نسخه‌های کپی NFTها است را راه‌اندازی کرد. این سرویس تاکنون بیش از ۱.۲ میلیون بار مورد بازدید قرار گرفته است.

سایت The NFT Bay از طرح و لوگویی مشابه سایت تورنت مشهور، The Pirate Bay بهره می‌برد که یکی از منابع اصلی دانلود فیلم‌ها، بازی‌ها، موسیقی و دیگر فایل‌ها به شکل غیرقانونی است. در این سرویس، کاربران به جای دانلود فیلم‌ها، نسخه‌های JPEG توکن‌های بی‌همتا را می‌توانند دریافت کنند.

هانتلی که باوری به موج NFTها ندارد، این شوخی را دارای هدفی هنری دانست و آن را «یک پروژه هنری آموزشی» با هدف جلب توجه مردم به چیزی که «مردم در هنگام خرید NFTها دریافت می‌کنند» توصیف کرد.

هانتلی در مصاحبه با سایت کوین تلگراف به اعجاب‌انگیز بودن مفهوم وب ۳ معترف بود اما تصریح کرد که فناوری زیرساخت آن را چندان شگفت‌انگیز نمی‌داند.

وی در ادامه اشاره کرد که یک فرد عادی تلقی نادرستی از مفهوم توکن‌های بی‌همتا دارد و او باور دارد که مردم تصویر را خریداری می‌کنند و نه توکن مرتبط حفاظت شده توسط بلاکچین را. او در این باره افزود:

«تصاویر بر روی بلاکچین میزبانی نمی‌شوند و اکثر تصاویری که به آن برخوردم عموما بر روی سرویس‌های وب ۲ میزبانی شده‌اند که احتمالا به زودی با پیغام ۴۰۴ در هنگام دسترسی به آن روبرو شوید. این بدین معنی است که این گونه توکن‌های NFT حتی ارزش کمتری دارند.» پیغام خطای ۴۰۴ نشانگر این است که صفحه یا فایل موردنظر کاربر بر روی سرویس میزبان یافت نمی‌شود.

استیو میتوبه (Steve Mitobe)، بنیان‌گذار و مدیر ارشد شرکت توسعه توکن‌های بی‌همتای West Coast NFT در گفتگویی با کوین تلگراف با این عقیده مخالفت کرد و افزود: «استاندارد رایج برای اکثر NFTها استفاده از سرویس‌های میزبانی غیرمتمرکز همچون IPFS و Arweave است.»

او افزود:

با استفاده از این سیستم‌ها، متادیتا و تصاویر قابل بازگشت و دائمی خواهند بود و تنها متکی به یک جایگاه برای ذخیره نخواهند بود. بخشی از صحبت‌های آقای هانتلی که به نظر من نادرست است، تلقی او از این نکته است که وی اعتقاد دارد وب ۳ تنها از بلاکچین تشکیل خواهد شد در حالی که زیرساخت وب ۳ در واقع از بخش‌های بسیار متنوعی تشکیل خواهد شد که شامل سرویس‌های ذخیره‌سازی همتا به همتایی همچون Arweave و IPFS خواهد بود. بلاکچین تنها یک تکه از پازل خواهد بود.

علی‌رغم این نظر، بسیاری از «راست کلیک کنندگان» (گروهی که بهNFT ها به فرم فعلی اعتقاد ندارند و به شوخی بیان می‌دارند که می‌توان با راست کلیک کردن و ذخیره کردن تصویر، مالک تصاویری شد که هزاران دلار برای به دست آوردن هزینه می‌شود) و NFT ناباوران این پروژه را در شبکه‌های اجتماعی ستودند. درو هس (Drew Hess)، برنامه نویس اهل بریتانیا، در توییتی در حمایت از این پروژه بیان داشت: «بیش از هر چیزی که تاکنون دیده‌ام یا خوانده‌ام، این سایت تورنت ممکن است موفق به تغییر دیدگاه کسی شود که اعتقاد دارد NFTها ارزش ذاتی دارند و جلوی سو استفاده آنان را بگیرد.

هانتلی سبک زندگی جالبی دارد و هم‌اکنون با حداقل ملزومات در یک ون زندگی می‌کند و در استرالیا جابجا می‌شود. او پایه‌گذار اولین مسابقه بازی‌های کامپیوتری در استرالیا بود و پیش‌تر شبکه‌ای برای بازی‌های کامپیوتری تاسیس کرده بود.

نظر شما در خصوص ارزش توکن‌های NFT چیست؟ آیا این توکن‌ها ارزشمند هستند؟

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا