کریپتو کده

شبکه Arweave چیست؟ آشنایی با آرویو و رمزارز AR

سال‌هاست که سرعت رشد و گسترش فناوری رایانش ابری توجه توسعه‌دهندگان بلاکچین را به خود جلب کرده است. از سال ۲۰۱۶ پروتکل‌هایی همچون فایل کوین، Sia و Storj ذخیره‌سازی فایل به‌وسیله تکنولوژی بلاکچین را آغاز کردند. یکی از شبکه‌های ارائه‌دهنده سرویس ذخیره‌سازی دائمی و غیرمتمرکز آرویو (Arweave) است. در این مقاله به این می‌پردازیم که شبکه Arweave چیست، چطور کار می‌کند، چه خدماتی را ارائه می‌دهد، ارز دیجیتال AR چیست، از کجا می‌توان آن را خرید و در چه کیف پول‌های ذخیره کرد و در ادامه به بررسی نقشه راه و تیم توسعه‌دهنده این پروژه می‌پردازیم. با میهن بلاکچین همراه باشید.

این مطلب در تاریخ ۱۵ فروردین ۱۴۰۲ به‌روزرسانی شده است.

شبکه Arweave چیست؟

شبکه Arweave چیست
منبع:academy.moralis.io

ما اغلب اینترنت را به چشم یک گنجینه بی‌پایان اطلاعات که همه چیز برای همیشه در آن قابل دسترسی است، تصور می‌کنیم. اما در واقعیت وبسایت‌ها، اطلاعات و داده‌هایی که محتوای شبکه جهانی وب را تشکیل می‌دهند، اغلب تغییر کرده و در برخی موارد پاک می‌شوند. داده‌ها در بستر سرورهای متمرکز ذخیره‌سازی می‌شوند که امکان حذف و دستکاری آن‌ها وجود دارد.
توسعه‌دهندگان آرویو (Arwaeve) ادعا می‌کنند که ذخیره‌سازی دائمی فایل قابلیتی است که حتی شرکت‌های پردازش ابری هم قادر به ارائه آن نیستند. Arweave به‌جای رقابت با شرکت‌های قدیمی بر سر هزینه و ارتقاء عملکرد، دنبال راه‌اندازی سرویسی است که به‌وسیله آن، کاربرانی که فضای دیسک خالی دارند را به کاربران نیازمند فضای ذخیره‌سازی دائمی متصل کند.

آرویو در واقع یک پروتکل غیرمتمرکز برای ذخیره‌سازی داده است که به کاربران امکان ذخیره داده‌ها و برنامه‌ها را در یک سرویس اینترنتی دائمی به‌نام پرماوب (Permaweb) می‌دهد. برای ذخیره‌ داده در بلاکچین Arweave، باید هزینه آن را به‌صورت کوین بومی شبکه یعنی AR بپردازید. ماینرهای آرویو این رمزارزها را در ازای استخراج بلاک‌های جدید که محل ذخیره‌سازی داده‌ها هستند، دریافت می‌کنند.

شبکه آرویو چطور کار می‌کند؟

شبکه آرویو چطور کار می‌کند
منبع: Arweave.org

برای درک بهتر اینکه شبکه Arweave چیست باید با لایه‌های زیرین شبکه آشنا شوید؛ آرویو از یک ساختار داده جدید به‌نام Blockweave، مکانیسم اجماع منحصربه‌فرد تحت عنوان گواه اثبات دسترسی تصادفی مختصر (SPoRA)، سیستم رتبه‌بندی وایلد فایر (Wildfire) و سیستم ارتباط داده Blockshadows استفاده می‌کند. در ادامه هر کدام از این موارد را به‌صورت مختصر توضیح می‌دهیم.

بلاک‌ویو (Blockweave)

بلاک‌ویو ساختار داده شبکه آرویو است و از بلاک تشکیل شده است. این بلاک‌ها حاوی داده‌های وبسایت‌ها و اپلیکیشن‌های روی پرماوب هستند. در بلاکچین‌های سنتی، بلاک‌ها به بلاک قبل و بعد خود متصل می‌شوند. اما در بلاک‌ویو آرویو، هر بلاک به بلاک بعد و دو بلاک قبل خود وصل می‌شود.

در پروتکل آرویو، ماینرها تشویق می‌شوند تا اطلاعات ذخیره‌سازی‌شده در شبکه را تکثیر کنند و در ازای این کار کوین AR دریافت کنند. نودها می‌توانند به‌صورت اختیاری بخشی از بلاکچین یا همه آن را ذخیره‌ کنند؛ یعنی نیازی نیست که یک نود جدید همه اطلاعات بلاکچین را دانلود و همگام‌سازی کند. در عوض می‌تواند آخرین بلاک را دانلود کند. درون بلاک آخر زنجیره آرویو موارد زیر یافت می‌شود:

  • هش بلاک (Blockhash): لیستی از هش تمام بلاک‌های قبلی
  • لیست کیف پول (Wallet list): فهرستی از همه کیف پول‌های فعال  

گواه اثبات دسترسی تصادفی مختصر (SPoRA)

گواه اثبات دسترسی تصادفی مختصر یا Succinct Proofs of Random Access (به‌اختصار SPoRA) نوع جدیدی از مکانیسم اجماع است که توسط توسعه‌دهندگان Arweave طراحی شده است؛ تا پیش از بلاک ۶۳۳۷۲۰ آرویو از گواه اثبات کار (PoW) و گواه اثبات دسترسی (PoA) به‌منظور اجماع استفاده می‌کرد.

گواه اثبات دسترسی تصادفی مختصر ۲ ویژگی مهم دارد که مشکلات گواه اثبات دسترسی را برطرف می‌کند؛ سود حاصل از استخراج را با سرعت دسترسی به داده همتراز می‌کند. یعنی انگیزه لازم را برای ماینرها ایجاد می‌کند که داده‌ها را با سرعت بالاتری تکثیر کنند. ضمن اینکه نسبت به PoW انرژی کمتری برای حفظ و پایداری شبکه نیاز دارد.

سیستم رتبه‌بندی وایلد فایر (WildFire)

آرویو از یک سیستم نوآورانه برای ایجاد شبکه‌ای از نودها که قادر به ذخیره‌سازی داده و دسترسی به داده‌ها هستند استفاده می‌کند. این سیستم وایلدفایر (Wildfire) نامیده می‌شود. در اصل وایلدفایر یک سیستم رتبه‌بندی است که به ساخت سریع بلاک‌ها و توزیع داده‌ها کمک می‌کند. نودهایی که امکان دسترسی و سرعت بهتری برای آپلود و دانلود داده فراهم می‌کنند، رتبه بهتری در سیستم کسب می‌کنند. نودهایی که خدمات پایین‌تر از سطح استاندارد ارائه می‌دهند، رتبه پایین‌تری گرفته و به‌مرور توسط شبکه حذف می‌شود. به این طریق شبکه عملکرد سریع خود را حفظ می‌کند.

سیستم ارتباط داده بلاک شادوز (BlockShadows)

آرویو یک سیستم ارتباط داده که به آن Blockshadows گفته می‌شود را ایجاد کرده است؛ بلاک شادوز این امکان را می‌دهد که حجم داده‌های ارسالی شبکه در هر بلاک به میزان قابل توجهی کاهش یابد. آرویو با استفاده از روش بلاک‌شادو به صورت تئوری قادر است حدود ۵۰۰۰ تراکنش در ثانیه را پردازش ‌کند.

خدمات شبکه Arweave چیست؟

هدف اصلی آرویو ارائه فضا برای ذخیره‌سازی دائمی اطلاعات است. بنابراین شما می‌توانید به‌عنوان ماینر شبکه Arweave فعالیت کنید. برای این کار ابتدا باید کیف پول سازگار با کوین AR را راه‌اندازی کنید. برای شروع استخراج نیازی به دانلود و ذخیره کل تاریخچه BlockWeave ندارید. با این وجود هر چقدر داده‌های بیشتری را ذخیره‌سازی کنید، پاداش بیشتری هم از شبکه دریافت خواهید کرد. در حال حاضر امکان ماینینگ تنها برای کابران سیستم عامل لینوکس فراهم است. برای بهینه‌سازی عملیات استخراج باید ۳ فاکتور فضای هارد درایو، پهنای باند و قدرت پردازشی را در نظر داشته باشید. توسعه‌دهندگان برای ماینرها استفاده از RAM ۸ گیگابایتی و CPU را توصیه می‌کنند.

از سایر سرویس‌های پروتکل Arweave می‌توان به کیف پول تحت وب آرویو، سرویس ایمیل Weavemail و پروتکل کاربردی Permaweb اشاره کرد.

کیف پول تحت وب آرویو

Arweave Web Extension Wallet یک کیف پول تحت وب یا اکستنشن است که در حال حاضر برای مرورگرهای کروم، فایرفاکس و بریو ارائه می‌شود. از این کیف پول می‌توانید برای ذخیره‌سازی، ارسال و دریافت رمزارزهای AR خود استفاده کنید. با استفاده از کیف پول آرویو می‌توانید چندین کیف پول بسازید، صفحات وب و فایل‌های PDF آنلاین را آرشیو کنید، خروجی ولت و آرشیو خود را به‌صورت فایل CSV دریافت کنید.

هنگام ساخت کیف پول به شما یک فایل کلید (Key File) با فرمت json داده می‌شود. لازم به ذکر است که دسترسی به این فایل مانند دسترسی به کیف پول شماست. ضمن اینکه قابلیت تولید مجدد آن وجود ندارد. بنابراین این فایل را باید در یک مکان امن نگهداری کنید.

سرویس ایمیل ویومیل

ویومیل (Weavemail) یک سرویس ایمیل غیرقابل سانسور است و گوگل نمی‌تواند داده‌های موجود در آن را بخواند. آرویو آن را به‌ عنوان ایمیلی که خودتان صاحب آن هستید، معرفی می‌کند. برای ارسال و دریافت ایمیل باید یک کیف پول Arweave بسازید. البته استفاده از این سرویس رایگان نیست و باید رمزارز آرویو داشته باشید. شبکه مقداری ارز آرویو رایگان برای افرادی که برای اولین بار از این سرویس استفاده می‌کنند در نظر گرفته است.

پروتکل پرماوب

پرماوب (Permaweb) لایه‌ای است که داده‌های قابل خوانش برای انسان (Human-Readable) را نمایش می‌دهد. کاربر آن مشابه شبکه جهانی وب است با این تفاوت که محتوای ذخیره‌شده در آن دائمی است. پروتکل HTTP به‌کار رفته در شبکه جهانی وب در آرویو نیز استفاده می‌شود؛ بنابراین کاربران به‌وسیله هر مرورگر وب مدرنی می‌توانند به همه داده‌های ذخیره‌شده در شبکه آرویو دسترسی داشته باشند. هر نوع داده‌ای را از صفحات وب گرفته تا وب اپلیکیشن‌ها و ویدئوها می‌توانید در پرماوب ذخیره‌سازی کنید. این داده‌ها به محض ذخیره‌سازی قابلیت تغییر ندارند. حتی فردی که برای اولین‌بار آن‌ها را افزوده نمی‌تواند آن‌ها را تغییر دهد.

آشنایی با رمزارز Arweave

رمزارز شبکه Arweave چیست
منبع: morioh.com

شبکه آرویو کوین بومی خود را دارد که با نماد AR شناخته می‌شود. کاربران هزینه ذخیره‌سازی داده‌های خود در شبکه را با AR می‌پردازند. در واقع ماینرها برای ذخیره‌سازی دائمی و نامحدود اطلاعات در شبکه آرویو دریافت می‌کنند.

به گزارش میهن بلاکچین عرضه کل رمزارز آرویو ۶۴,۵۹۸,۶۴۳ واحد بوده و از این مقدار حدود ۵۰,۱۰۸,۵۰۲ واحد AR در گردش است. رمزارز AR در حال حاضر رتبه ۱۰۴را در بین همه ارزهای دیجیتال دارد. ارزش کل بازار این کوین ۴۱۹,۱۹۵,۳۳۹ دلار و حجم معاملات ۲۴ ساعته آن ۱۳,۸۰۵,۳۴۶ دلار است. قیمت Arweave در زمان نگارش این مقاله ۸.۳۸ دلار است. ارز دیجیتال آرویو در تاریخ ۱۱ بهمن ۱۳۹۸ با کمترین قیمت ۰.۲۹۸۷۸۸ دلار و در تاریخ ۱۴ آبان ۱۴۰۰ با بیشترین قیمت ۸۹.۲۴ دلار معامله شده است.

بررسی نقشه راه پروژه Arweave

پروژه آرویو ابتدا به‌عنوان Archain در آگوست ۲۰۱۷ معرفی شد و سپس در فوریه ۲۰۱۸ به Arweave تغییر برند داد و شبکه اصلی آن به‌صورت رسمی در ژوئن ۲۰۱۸ راه‌اندازی شد. توسعه‌دهندگان نقشه راه رسمی این پروژه را منتشر نکرده‌اند؛ اما هر سه ماه یکبار یا هر ماه آپدیت‌هایی از وضعیت شبکه و قابلیت‌های آن در وبلاگ مدیوم آرویو ارائه می‌کنند.

معرفی تیم توسعه‌دهندگان آرویو

Arweave توسط دو دانشجوی مقطع دکترای دانشگاه Kent به‌نام‌های سم ویلیامز (Sam Williams) و ویلیام جونز (William Jones) تاسیس شد. سم ویلیامز تجربه کار در زمینه سیستم‌های غیرمتمرکز و توزیع‌شده و توسعه یک سیستم عملیاتی به‌نام HydrOS را داشت. تمرکز ویلیام جونز هم بیشتر روی تئوری گراف و شبکه عصبی بود.

جسپر نوهر (Jesper Noehr) مدیر ارشد فناوری آرویو است و بیش از دو دهه تجربه در صنعت تکنولوژی دارد. او پیش از پیوستن به تیم Arweave به‌عنوان موسس و مدیرعامل Bitbucket فعالیت می‌کرد. او همچنین شرکت Upvest.co را هم تاسیس کرده است.

سباستین کامپوس گروت (Sebastian Campos Groth) هم به‌عنوان مدیر ارشد عملیات در آرویو فعالیت می‌کند. او تجربه کار در زمینه سرمایه‌گذاری خطرپذیر، مدیریت پروژه و توسعه کسب‌وکار را دارد.

رمزارز Arweave را از کدام صرافی بخریم؟

کوین بومی AR در صرافی‌های متمرکزی همچون بایننس، هیوبی گلوبال (Huobi Global)، گیت (Gate.io)، بیترکس (Bittrex)، کوینکس (CoinEx)، BKEX، Pionex، MEXC، Hoo، هات بیت (Hotbit)، بیگ وان (BigONE)، AOFEX، ZT، CoinBene، ViteX و HitBTC لیست شده است.

کوین AR را کجا نگهداری کنیم؟

یکی از سوالات کاربران این است که بهترین کیف پول برای نگهداری رمزارز شبکه Arweave چیست؟ می‌توانید رمزارز AR را در کیف پول‌های مث ولت، کیف پول سخت‌افزاری لجر و کیف پول آرویو نگهدای کنید.

آخرین اخبار شبکه Arweave (آپدیت فروردین ۱۴۰۲)

به گزارش سایت Bitcoinist شبکه آرویو قرار است در ماه مارس ۲۰۲۳، هاردفورک جدیدی به نام جاده ابریشم (Silk Road) را به اکوسیستم معرفی کند. بایننس نیز اعلام کرده که از این ارتقای جدید پشتیبانی خواهد کرد. یکی از مهم‌ترین تغییرات این ارتقا، معرفی Smartweave خواهد بود. اسمارت‌ویو یک زبان برنامه‌نویسی جدید برای ساخت اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز است.

پرسش و پاسخ (FAQ)

پرسش و پاسخ میهن بلاکچین
  • شبکه آرویو (Arwaeve) چیست؟
    آرویو یک پروتکل غیرمتمرکز برای ذخیره‌سازی داده است که به کاربران امکان ذخیره داده‌ها و برنامه‌ها را در یک سرویس اینترنتی دائمی به‌نام پرماوب (Permaweb) می‌دهد.
  • ارز دیجیتال Arweave چیست؟
    آرویو (AR) کوین بومی شبکه آرویو است و به‌عنوان پاداش ماینرهای بلاکچین و پرداخت هزینه کارمزد تراکنش‌ها کاربرد دارد.

جمع‌بندی

شبکه آرویو یک پروتکل ذخیره‌سازی غیرمتمرکز است که امکان ذخیره داده‌ها، فایل‌ها و برنامه‌ها را در یک اینترنت دائمی فراهم می‌کند. Arweave با عرضه زیرساخت‌هایی همچون ساختار داده و الگوریتم اجماع جدید یک سیستم نوآورانه برای ذخیره غیرمتمرکز داده‌ها فراهم می‌کند. در این مقاله به این پرداختیم که شبکه Arweave چیست، چطور کار می‌کند، چه امکاناتی را ارائه می‌دهد، رمزارز AR چیست، از کجا می‌توان آن را خرید و در چه کیف پول‌های ذخیره کرد و در ادامه رودمپ و تیم توسعه‌دهنده این پروژه را بررسی کردیم. نظر شما درباره آرویو چیست؟ برای ذخیره‌سازی غیرمتمرکز از میان فایل کوین، استورج، آرویو و سایر سرویس‌ها کدام را انتخاب می‌کنید؟

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا