کریپتو کده

شبکه فایل کوین چیست‌؟ آشنایی با Filecoin و کوین FIL

تقریبا همه کاربران اینترنت برای ذخیره‌سازی و پردازش ابری داده‌ها به خدمات متمرکز متکی هستند. از جمله کاستی‌های این عرصه می‌توان به عدم کنترل داده‌ها توسط کاربران، دشواری تایید صحت داده‌ها، رقابتی نبودن قیمت‌گذاری سرویس‌ها و جهانی نبودن این سرویس‌دهی از جانب ارائه‌دهندگان خدمات (مثلا نسبت به کاربران ایرانی) اشاره کرد. شبکه فایل کوین (Filecoin) فضای ذخیره‌سازی و سرویس ابری غیرمتمرکز را در یک بازار آزاد و در مقیاس جهانی ارائه می‌کند. تعداد پروژه‌هایی که از فایل کوین استفاده می‌کنند از ۴۰ پروژه در ابتدای سال ۲۰۲۱ به بیش از ۶۰۰ پروژه در ابتدای سال ۲۰۲۳ افزایش یافت. اما شبکه فایل کوین چیست و چطور کار می‌کند؟ با میهن بلاکچین همراه باشید تا علاوه بر این سوالات با تیم توسعه‌دهنده، نقشه راه، کوین FIL، ماشین مجازی فایل کوین (FEVM)، سرمایه‌گذاران فایل کوین، همکاری‌ها و نحوه خرید، فروش و کیف پول‌های Filecoin آشنا شوید.

این مقاله در تاریخ ۳۱ مرداد ۱۴۰۲ به‌روز‌رسانی شده است.
خلاصه مطلب:

👈 فایل کوین شبکه‌ای برای توزیع فضای ذخیره‌سازی در بلاکچین بوده و سرویس ذخیره‌سازی غیرمتمرکز خود را به صورت جهانی به کاربران ارائه می‌دهد.
👈 ماشین مجازی بومی فایل کوین (Filecoin VM) یک ماشین وضعیت تکرارکننده است که وظیفه اجرای انواع قرارداد‌های رمزنگاری شده‌، مکانیزم‌های بازار و تراکنش‌های پرداخت میان مشارکت‌کنندگان را بر عهده دارد.
👈 شبکه فایل کوین از نودهای توزیع‌شده تشکیل شده و هر یک از آنها بلاکچین فایل کوین را همگام‌سازی کرده و پیام هر بلاک را اعتبارسنجی می‌کنند.
👈 کوین بومی شبکه فایل کوین تحت عنوان FIL شناخته می‌شود و برای مشارکت در شبکه‌، انجام تراکنش‌ها و البته پرداخت فی به ماینر‌ها در ازای دریافت خدمات مورد استفاده قرار می‌گیرد.

شبکه فایل کوین چیست؟

شبکه filecoin چیست
منبع: Medium.com

فایل کوین (Filecoin) شبکه‌ای برای توزیع فضای ذخیره‌سازی در بستر بلاکچین است. ماینرهای فایل کوین ظرفیت ذخیره‌سازی شبکه را فراهم کرده و با تولید اثبات رمزنگاری که صحت ارائه ظرفیت را تایید می‌کند، کوین FIL پاداش می‌گیرند. بلاکچین فایل کوین به جز نگهداری دفتر کل تراکنش‌ها و حساب‌های فایل کوین، ماشین مجازی فایل کوین را هم پیاده‌سازی می‌کند. ماشین مجازی فایل کوین (Filecoin VM) یک ماشین وضعیت تکرارکننده است که انواع قراردادهای رمزنگاری‌شده، پرداخت‌ها و مکانیزم‌های بازار را بین مشارکت‌کنندگان در شبکه اجرا می‌کند. این قراردادها شامل توافقات ذخیره‌سازی (Storage Deals) هستند که در بخش بعدی بیشتر به آن خواهیم پرداخت. به سبب پیاده‌سازی توزیع‌شده ماشین مجازی، معاملات ذخیره‌سازی و سایر مکانیزم‌های قرارداد که روی زنجیره ثبت شده‌اند، بدون نیاز به تعامل از سمت طرفین (مانند کاربری که درخواست ذخیره سازی را داده) به طور مرتب پردازش می‌شوند. بلاکچین فایل کوین سوابق تایید‌شده ذخیره فایل‌ها توسط ارائه‌دهندگان خدمات را ذخیره‌سازی ثبت می‌کند‌. همچنین‌، سوابق مربوط به تراکنش‌های ارسال یا دریافت کوین FIL را هم به ثبت می‌رساند.

یکی از محدودیت‌های اصلی سیستم ذخیره‌سازی داده سنتی، سیستم آدرس‌دهی مبتنی بر مکان است. سرور‌های متمرکز لیستی از مکان‌های داده را نگه می‌دارند. به عنوان مثال، مسیر و نام فایل‌ها را در یک ساختار داده در اختیار دارند. این آدرس‌های اولیه همان URL هستند. سرور‌ها از این دایرکتوری‌ها برای مکان‌یابی داده‌ها و بازیابی آنها استفاده می‌کنند. اطلاعات در مکان‌های داده شده می‌تواند تغییر کند یا این‌که کاملا دوباره‌نویسی شود؛ بدون این‌که ردیاب‌های اصلاح روی سرور‌ها موجود باشند، اما شبکه‌هایی مثل فایل کوین چنین محدودیت‌هایی را ندارند.

در سیستم‌های توزیع غیرمتمرکز داده مانند آنچه که در Filecoin اعمال شده است، انعطاف‌پذیری بیشتری وجود دارد و داده‌ها در این سیستم مصون از تغییر هستند. ذخیره‌سازی داده سنتی محدودیت‌های دیگری هم دارد که از جمله آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • آسیب‌پذیری‌های سیستم: آسیب‌پذیری در این سیستم‌ها شامل محدودیت‌هایی همچون اتصال شبکه و ترافیک بالا است.
 • توزیع قدرت: تمرکز باعث تفاوت‌های عظیمی در توزیع قدرت می‌شود که این می‌تواند منجر به سانسور شود.
 • تحمل خطا: بدون چیدمان تحمل خطا و سرور‌های پشتیبان در صورت آسیب به سخت‌افزار، داده‌ها از دست می‌روند. 

اما چه داده‌هایی را می‌توان در شبکه فایل کوین ذخیره کرد؟ هر نوع داده‌‌ای را می‌توان بر بستر فایل کوین ذخیره کرد؛ از ویدیو و پادکست گرفته تا آرشیو فایل‌ دوربین‌های مداربسته، فایل‌های شخصی و سازمانی و به طور کلی هر داده‌ و اطلاعاتی را می‌توان با کمک فایل کوین ذخیره‌سازی کرد.

اکوسیستم فایل کوین

منبع: Filecoin.io

اکوسیستم Filecoin به طور فعال در حال توسعه و حمایت از توسعه‌دهندگان و سازندگان بوده است. این بخش از بنیاد فایل کوین برای کمک به پروژه‌ها و تیم‌های نوپا و جذب سرمایه‌ از پروتکل لبز و نهادهای وابسته طراحی شده است. این اکوسیستم از انواع مختلفی از پروژه‌ها از جمله زیرساخت‌های داده، رسانه، متاورس و بازی‌ها حمایت می‌کند. تا ماه جولای ۲۰۲۳ از ۳۹۱ پروژه حمایت شده که می‌توان به oceanprotocol، Lighthouse، Mona، FileMarket، DataMarket و چندین پروژه دیگر اشاره کرد.

از جمله همکاری‌های اخیر این پروژه نیز می‌توان به جذب شرکای بزرگی از قبیل Lockheed Martin اشاره کرد. این همکاری ارزش نهفته‌ای به میزان بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار برای فایل کوین به همراه دارد؛ زیرا همکاری این دو کمپانی به در راستای توسعه برنامه‌ای برای پیاده‌سازی سیستم فایل بین سیاره‌ای یا همان IPFS در این فضا صورت گرفت.

شبکه Filecoin چطور کار می‌کند؟

منبع: Messari

فایل کوین در بستر IPFS ساخته شده است که به عنوان یک فضای ذخیره‌سازی غیرمتمرکز و لایه اشتراک‌گذاری‌، سرویس‌دهی می‌کند. اگرچه برخی از افراد از این دو به جای یکدیگر استفاده می‌کنند، اما تفاوت‌ مهمی بین این دو وجود دارد. IPFS نیز از یک شبکه همتابه‌همتای جهانی استفاده می‌کند و به کاربران می‌گوید که داده‌های آن‌ها کجا ذخیره‌ شده‌اند. اما برخلاف فایل کوین، IPFS فاقد مکانیزم اقتصادی برای انگیزه‌بخشی به نودها و تامین‌کنندگان فضای ذخیره‌سازی در شبکه است. بنابراین فایل کوین تلاش دارد که ایده IPFS را تکمیل کند. 

شبکه فایل کوین از نودهای توزیع‌شده تشکیل شده و هر کدام به نحو متفاوتی در شبکه فعالیت می‌کنند. نودها یا کلاینت‌های فایل کوین، همتایانی هستند که بلاکچین فایل کوین را همگام‌سازی کرده و پیام هر بلاک را تایید می‌کنند. ارتباط میان نودها، شناسایی سایر نودها و انتقال داده از طریق یک سری کانال امن صورت می‌گیرد. 

نودهای Filecoin پیام‌های مختلفی در شبکه منتشر می‌کنند. برای مثال یک کلاینت برای انتقال کوین فایل از یک آدرس به دیگری، یک پیام خاص را منتشر می‌کند. گره‌ها همچنین می‌توانند درخواست ذخیره‌سازی یا بازیابی را به شبکه اعلام کرده و در حین اجرا، هزینه آن‌ را بپردازند. 

چندین راه برای پیاده‌سازی نود فایل کوین وجود دارد که لوتوس در حال حاضر پیشرفته‌ترین آن‌ها است. انواع نود در شبکه فایل کوین وجود دارد که در ادامه آن‌ها را معرفی می‌کنیم.

نودهای ذخیره‌سازی (Storage Providers)

فراهم‌کنندگان فضای ذخیره‌سازی یا نودهای ذخیره‌سازی (Storage Providers)، با اجرای انواع تبادلات در قالب توافق (Deals) و الحاق بلاک‌های جدید به زنجیره (هر ۳۰ ثانیه) به شبکه سرویس‌دهی می‌کنند. آن‌ها در ازای این کار کوین FIL پاداش می‌گیرند. اجرای نود ذخیره‌سازی یک کار سطح بالا و فنی است که به تجهیزات قوی نیاز دارد. ماینر لوتوس پیشرفته‌ترین ارائه‌دهنده ذخیره‌سازی تا به امروز است.
این نوع نودها برای کسانی که پلتفرم های Storj و Sia را می‌شناسند، آشنا هستند. با استفاده از این پلتفرم‌ها هرکسی می‌تواند فضای ذخیره‌سازی اضافه در رایانه خود را اجاره دهد و در ازای ذخیره‌سازی FIL‌، کسب درآمد کند. فایل کوین از این فضای اضافی برای ذخیره‌سازی فایل‌های کاربران خود استفاده می‌کند. 

نودهای ارائه‌دهنده بازیابی (Retrieval Providers)

مسئول ارائه مسیر سریع برای بازیابی فایل‌ها هستند. این نودها در ازای بازیابی فایل، پاداش دریافت می‌کنند. این نودها باید نزدیک نودهای ذخیره‌کننده در شبکه قرار بگیرند. نودهای بازیابی به پهنای باند زیاد و تاخیر یا Latency کم نیاز دارند. به نودهای بازیابی هنگامی هزینه پرداخت می‌شود که در خصوص ایجاد و بازیابی فایل برای کاربر، سریع‌ترین نود باشند. این موضوع بدان معنا است که موفق‌ترین نودهای بازیابی بر بستر اینترنت پرسرعت و در مراکز پرجمعیت‌، که نودهای بسیار زیادی به صورت همزمان فعالیت دارند‌، عمل خواهند کرد.

تبادلات (Deals)

دو نوع تبادل در فایل کوین جریان دارد: تبادل فضای ذخیره‌سازی و تبادل بازیابی.

تبادل ذخیره‌سازی توافقی میان کلاینت‌ها و ارائه‌کنندگان برای ذخیره داده در شبکه است. همین که یک تبادل آغاز می‌شود و ارائه‌کنندگان داده‌ها را برای ذخیره دریافت می‌کنند، به طور مکرر به زنجیره ثابت می‌کنند که همچنان داده‌ها را طبق توافق ذخیره کرده تا پاداش توافقی را دریافت کنند. این روند از طریق روش اثبات با دانش صفر انجام می‎شود. در صورتی که ارائه‌دهندگان خدمات ذخیره‌سازی، سرویس مناسبی را در مدت زمان تعیین شده ارائه نکنه و یا اقدامات مخربی در شبکه داشته باشد‌، جریمه می‌شود و پاداش خود را از دست می‌دهد. 

تبادل بازیابی توافقی میان کلاینت‌ها و ارائه‌کنندگان بازیابی است (که می‌توانند نود ارائه‌کننده فضای ذخیره‌سازی باشند یا نباشند) که برای استخراج داده‌هایی که در شبکه ذخیره می‌شوند، صورت می‌گیرد.  

برخلاف تبادل ذخیره‌سازی، این تبادلات به صورت برون زنجیره‌ای (off-chain) و توسط کانال‌های پرداخت انجام می‌شوند. 

همانطور که بالاتر گفته شد، فراهم‌کنندگان داده باید ثابت کنند که داده‌ها را طبق شرایط خاصی تبادل می‌کنند. این بدان معناست که:

 • آن‌ها باید تمام داده‌های ارسال شده توسط کلاینت را ذخیره کنند. 
 • باید در تمام طول مدت توافقی‌، معامله آن را ذخیره کنند. 

اگر درباره درآمدزایی از شبکه فایل کوین کنجکاو هستید، حتما به مقاله نحوه استخراج فایل کوین مراجعه کنید.

الگوریتم‌های اجماع شبکه Filecoin

شبکه فایل کوین برای بررسی صحت تبادل داده از اثبات رمزنگاری استفاده می‌کند. این شبکه اثبات تکرار یا Proof Of Replication (به‌اختصار PoRep) را به کار می‌برد. طی روند اثبات، نودهای ارائه‌دهنده اثبات می‌کنند که تمام داده‌ها را دریافت کرده‌اند و آن‌ها را به شیوه‌ای منحصربه‌فرد کدگذاری کرده‌اند و هیچ نود ارائه‌دهنده دیگری نمی‌تواند آن را تکرار کند. 

پس از آغاز تبادل و در طول آن، ارائه‌دهنده فضای ذخیره‌سازی از الگوریتم اثبات فضازمان یا Proof of Spacetime (به اختصار PoSt) برای اثبات این امر که همچنان داده‌های مرتبط با یک تبادل خاص را ذخیره می‌کند، استفاده می‌کند. در PoSt بخش‌های تصادفی از داده‌های ذخیره‌شده انتخاب می‌شوند و نودهای ذخیره‌کننده باید ذخیره‌سازی آن‌ها را اثبات کنند. کلاینت‌های فایل کوین و سایر ذخیره‌کنندگان به‌طور مدام تایید می‌کنند که اثبات‌های موجود در هر بلاک معتبر هستند. 

آشنایی با ماشین مجازی فایل کوین

ماشین مجازی فایل کوین یا FEVM، همان ماشین مجازی اتریوم (EVM‌) است که به عنوان یک محیط اجرایی‌، به صورت مجازی بر روی ماشین مجازی فایل کوین (FVM‌) پیاده‌سازی شده است. این امر به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد تا هرگونه قرارداد هوشمند مبتنی بر EVM موجود را به FVM منتقل کنند. اجرای FEVM با هر یک ابزار توسعه EVM مانند براونی (Brownie‌)‌، هاردهت (HardHat‌) و متامسک (MetaMask) سازگاری کامل دارد و پیاده‌سازی و تعامل با مشارکت‌کنندگان فعال در عرصه ماشین مجازی اتریوم را آسان می‌کند. دلیل این امر را به ارائه API سرویس JSON-RPC توسط نود‌های فایل کوین می‌توان نسبت داد. JSON-RPC یک پروتکل فراخوانی از راه دور است که امکان فراخوانی برخی دستورات و داده‌های بستر اتریوم از محیط خارج از این بلاکچین را فراهم می‌کند.

FEVM و FVM بومی فایل کوین

با تکمیل نقطه عطف ۲.۲ نقشه راه FVM، این امکان برای توسعه‌دهندگان فراهم شد که در صورت تمایل‌، عوامل موثر در این عرصه را در بستر FEVM یا FVM بومی پروژه و حتی هر دوی این بستر‌ها پیاده‌سازی کنند. سوال اینجاست که کدام‌یک از این دو را باید انتخاب کرد؟ به دو شکل می‌توان به این سوال پاسخ داد: در صورتی که انتظار عملکرد بهتری دارید‌، اکتور‌هایی (قرارداد‌های هوشمند مورد استفاده در ماشین مجازی فایل کوین‌) را کدنویسی کنید که توسط WASM (کامپیالر وب اسمبلی یک دستورالعمل باینری برای ماشین‌های مجازی مبتنی بر پشته است) کامپایل شده و در ماشین مجازی بومی فایل کوین پیاده‌سازی شوند. در صورتی که با زبان برنامه‌نویسی سالیدیتی آشنایی دارید و با وجود عملکرد پایین‌تر تمایل دارید که به ابزار موجود در محیط ماشین مجازی اتریوم دسترسی داشته باشید‌‌، اکتور‌ها یا همان قرارداد‌های هوشمند فعال در ماشین مجازی را بر روی FEVM پیاده‌سازی کنید. از جمله مزایا و معایب این دو ماشین مجازی به عوامل زیر می‌توان اشاره کرد:

ماشین مجازیمزایامعایب
FVMسرعت اجرا و عملکرد بومی بهتر در بستر فایل کوین (یعنی هزینه گس کمتر در ازای هر واحد کد اکتور اجرا شده)
امکان کدنویسی اکتور‌ها به هر زبان برنامه‌نویسی دلخواهی که با WASM1 قابل کامپایل شدن باشد.
ابزار موجود در این فضا هنوز به وسعت ابزار توسعه ارائه شده در محیط ماشین مجازی اتریوم نیست.
FEVMبهره‌مند شدن از مزایای مربوط به ابزار موجود در عرصه سالیدیتی و ماشین مجازی اتریوم برای پورت کردن (اتصال) یا کدنویسی سریع اکتورها.هزینه گس بالاتر و عملکرد پایین‌تر که می‌توان آن را به سربار حاصل از فرایند مجازی‌سازی FEVM نسبت داد.

نقاط ضعف و قوت Filecoin

نقاط ضعف و قوت فایل کوین
منبع: ShutterStock

Filecoin دارای مزایای زیادی نسبت به راه حل‌های ذخیره‌سازی متمرکز داده است. آنها عبارتند از:

 • هزینه: با ایجاد یک بازار آزاد بزرگ‌تر برای ذخیره سازی داده‌ها، هزینه‌ها کاهش می‌یابد.
 • مقیاس‌: گردآوری میلیون‌ها رایانه در سراسر جهان یک شبکه ذخیره‌سازی عظیم ایجاد می‌کند.
 • صرفه‌جویی: فایل کوین به جای ساخت رایانه‌های ذخیره سازی جدید، از منابع موجود استفاده می‌کند.
 • امنیت: در حالی که Dropbox و iCloud هک شده‌اند، حمله به یک شبکه غیرمتمرکز سخت‌تر و هزینه‌بر است.
 • قیمت رقابتی: برخلاف سیستم‌های متمرکز و قیمت ثابت، قیمت‌گذاری در این شبکه به‌صورت رقابتی میان تامین‌کنندگان نودهای ذخیره‌سازی صورت می‌گیرد.

اما این شبکه دارای یک مشکل اساسی است :

 • سرعت : به جای دسترسی به یک سرور، باید به چندین سرور دسترسی پیدا کند تا در صورت لزوم اسناد را با هم جمع کند. این امر به آنلاین بودن سرورها و سرعت اینترنت بستگی دارد.

رمز‌ارز فایل کوین چیست؟

کوین بومی شبکه فایل کوین با نماد FIL شناخته می‌شود. هولدرهای این رمزارز می‌توانند از آن برای مشارکت و تراکنش در شبکه فایل کوین استفاده کنند. همچنین با وجود ماشین مجازی فایل کوین امکان کار با برنامه‌های غیرمتمرکز ‌(Dapps‌) مختلف در شبکه‌های مبتنی بر ماشین مجازی اتریوم و فعالیت‌های دیفای نیز فراهم شده است. کاربران در ازای ذخیره، توزیع و بازیابی داده‌ها به ماینرهای شبکه کوین فایل پرداخت می‌کنند. فراهم‌کنندگان فضای ذخیره‌سازی (نودهای ذخیره‌کننده داده) نیز فایل را در شبکه استیک یا سپرده‌گذاری می‌کنند تا حداقل سطح ضمانت در ازای سرویس‌دهی را ارائه کنند. 

این کوین برای مصارف مختلف کارمزد (فی) در شبکه کاربرد دارد. این مصارف به ۴ دسته تقسیم می‌شود:

۱. فی پایه (Base fees): میزان این فی با ازدحام درخواست روی شبکه تعیین می شود و برای هر اثبات ذخیره‌سازی مورد نیاز است.

۲. فی دسته‌ای (Batch fees): مورد استفاده برای اثبات ذخیره‌سازی دسته‌بندی.

۳. فی تخمین بیش‌از‌‌حد (Overestimation fees): برای بهینه‌سازی مصرف فی کاربرد دارد.

۴. فی جریمه (Penalty fees): این فی از ذخیره‌کنندگانی که خطایی در شبکه انجام دهند، دریافت می‌شود.

درآمد پروتکل از مجموع فی‌های مصرفی در شبکه در نیمه دوم سال ۲۰۲۳ نسبت به نیمه اول همین سال ۹۱ درصد رشد داشته است و این نشان‌دهنده استقبال بیشتر از این پروتکل در ماه‌های اخیر است.

به گزارش میهن بلاکچین در زمان نگارش این مقاله (۲۳ مرداد ۱۴۰۲) قیمت فایل کوین ۴.۰۹ دلار و ارزش بازار آن حدود ۱.۸ میلیارد دلار است؛ بدین ترتیب بین تمام ارزهای دیجیتال در رتبه ۳۲ قرار گرفته است. بالاترین قیمت FIL در ۱۲ فروردین ۱۴۰۰ حدود ۲۳۶ دلار و پایین‌ترین قیمت آن در ۲۵ آذر ۱۴۰۱ حدود ۲.۶۴ دلار ثبت شده است. حجم معاملات ۲۴ ساعته FIL نیز در محدوده ۷۱ میلیون دلار قرار دارد.

عرضه اولین توکن‌های فایل کوین به اسم FIL

عرضه اولیه فایل کوین یکی از بزرگ‌ترین ICOهای تاریخ بوده است و طی آن حدود ۲۵۷ میلیون دلار سرمایه جذب شد. مجموع پیش فروش و ICO، ده درصد کل توکن‌ها را شامل می‌شد.

طبق اعلام قانون‌گذاران آمریکا‌، این ICO فقط برای سرمایه‌گذاران معتبر در دسترس بود. عملا این موضوع بدان معنا است که شرکت‌کنندگان این ICO افرادی با درآمد بیش از ۲۰۰ هزار دلار یا شبکه‌هایی به ارزش بیش از یک میلیون دلار بودند. فایل کوین با ICO خود در صدد مطابقت با قوانین و استانداردهای موجود بود. با این حال‌، بسیاری از اعضای جامعه با تصمیم مبنی بر حذف خرده سرمایه‌گذاران، ناامید شدند. سرمایه‌گذاران می‌توانستند انتخاب کنند که توکن‌های خود را برای دوره‌های زمانی مختلف سرمایه‌گذاری کنند تا از تخفیف خرید اولیه برخوردار شوند.

در پاییز سال ۲۰۲۰، ۴۰۰ ماینر در مرحله آزمایشی به نام «مسابقه فضایی» شرکت کردند و ظرفیت داده شبکه Filecoin را بیش از ۳۲۵ پبی ‌بایت (Pebibyte) افزایش دادند. تقریبا ۳.۵ میلیون توکن FIL برای شرکت‌کنندگان در مسابقه فضایی عرضه شد. میزان کل توکن‌ها حدودا ۲ میلیارد است و تا‌به حال نزدیک به ۴۳۷ میلیون توکن آن استخراج و وارد گردش شده است.

تخصیص ارز دیجیتال FIL

تخصیص ارز دیجیتال FIL
منبع: CoinGecko

۳۰ درصد توکن های اختصاص داده شده در بلاک جنسیس ایجاد و توزیع شدند که از این مقدار ۴.۵ درصد به تیم توسعه دهنده، ۱۰.۵ درصد به پروتکل لبز، ۱۰ درصد سرمایه‌گذاران اولیه و ۵ درصد به بنیاد فایل کوین اختصاص داده شده است. ۱۵ درصد توکن‌های اختصاص داده شده به تیم توسعه‌دهنده و ۵ درصد توکن متعلق به بنیاد فایل کوین تقریبا مقدار زیادی است؛ مخصوصا اگر مقدار هنگفت سرمایه جذب شده را مد نظر قرار دهیم. ۷۰ درصد باقی مانده برای پاداش ماینینگ ذخیره می‌شود.

نقشه راه فایل کوین

توسعه‌دهندگان پیش از اجرای ICO نقشه راهی گسترده برای سال ۲۰۱۷ منتشر کردند. با این حال، آنها نقشه راه مشابهی را برای سال ۲۰۲۳ پروژه منتشر نکردند. تیم پروتکل لبز (Protocol Labs) در سال ۲۰۱۷ پیشگام ICO پروژه بودند، اما ICO پروژه همراه با TestNet آن دچار تاخیر شد و در ۱۵ اکتبر سال ۲۰۲۰ سرانجام این پروژه به صورت رسمی اجرا شد. در ادامه، برخی از اقدامات و رویدادهای مهم توسعه فایل کوین را مرور می‌کنیم.

سال ۲۰۱۹

 • بازگشایی شبکه توسعه (Devnet) برای توسعه‌دهندگان و ماینرها
 • راه‌اندازی شبکه آزمایشی داخلی (Internal Testnet)
 • راه‌اندازی نسخه آلفای شبکه (Alphanet)
 • فاز اول شبکه آزمایشی عمومی (آزمایش و تجربه استفاده از ابزارهای ماینینگ، امکان ساخت برنامه‌های کاربردی مبتنی بر فایل کوین)

سال ۲۰۲۰

 • فاز دوم شبکه آزمایشی عمومی 
 • ایجاد انگیزه مالی در شبکه آزمایشی
 • راه‌اندازی شبکه اصلی 

سال ۲۰۲۱

 • افزایش نودهای ذخیره‌کننده تا ۳۶۰۰ سرور
 • طراحی و عرضه پروتکل‌های ونوس (Venus) و فارست (Forest)
 • آغاز توسعه ماشین مجازی فایل کوین FEVM

سال ۲۰۲۲

 • مقیاس‌پذیری فایل کوین با معرفی الگوریتم اثبات بازگشت (Recursive Proof)
 • توسعه بازار بازیابی فایل کوین
 • وام‌دهی به نودهای ذخیره‌کننده
 • پرداخت هزینه ذخیره‌سازی با توکن‌های متنوع
 • پلتفرم ذخیره‌سازی حریم خصوصی

سال ۲۰۲۳

 • نهایی‌سازی و لانچ FEVM
 • قابلیت پیاده‌سازی قراردادهای هوشمند سازگار با اتریوم روی FEVM
 • راه‌اندازی تست‌نت Hyperspace برای تست امنیت شبکه 
 • قابلیت پیاده‌سازی قراردادهای هوشمند نوشته‌شده با زبان‌های Rust ،AssemblyScript Go روی فایل کوین
 • اصلاح و بهبود پروتکل برای افزایش برنامه‌پذیری

آشنایی با تیم توسعه‌دهنده پروژه فایل کوین

تیم فایل کوین
منبع: research.protocol.ai

برخلاف اکثر پروژه‌های بلاکچینی، فایل کوین توسط گروهی از متخصصین مستقل توسعه نیافته است. در عوض توسط یک شرکت آمریکایی به نام پروتکل لبز (Protocol Labs) راه‌اندازی شده است. پروتکل لبز در سال ۲۰۱۴ توسط خوان بنت (Juan Benet) تاسیس شد و پیش از آغاز پروژه فایل کوین بر ایجاد فناوری زیرساخت اینترنتی متمرکز بود. یکی از شناخته شده‌ترین و پرکاربردترین اختراعات آن، سیستم فایل بین سیاره‌ای یا IPFS است. خوان بنت فارغ‌التحصیل رشته علوم کامپیوتر از دانشگاه استنفورد است. او پیش از تاسیس پروتکل لبز، پروژه‌های Loki Studios و Athena را بنا نهاده است.

پروتکل لبز به جز IPFS تیم مسئول پروژه هایی نظیر Libp2p، IPLD، مالتی فرمتز (Multiformats) و کوین لیست (CoinList) است.

از سایر اعضای بنیاد پروتکل لبز می‌توان به افراد زیر اشاره کرد:

آلان راسیل (Alan Ransil) محقق سیستم‌های مهندسی در پروتکل لبز است. او فارغ‌التحصیل دانشگاه‌های استنفورد و MIT است. او پس از اتمام تحصیل به عنوان پژوهشگر در موسسه ابتکار انرژی MIT مشغول به کار شد. پس از آن به عنوان محقق به تیم فایل کوین پیوست و هم‌اکنون به عنوان سرپرست پروژه سبز فایل کوین فعالیت می‌کند. 

کریس بروکوم (Chris Brocoum) سرپرست امور مالی پروتکل لبز است. او مدرک اقتصاد از دانشگاه MIT و MBA خود را از دانشگاه‌های برکلی کالیفرنیا و کلمبیا دریافت کرده است. او چندین سال به عنوان مدیر مالی و سرپرست کسب‌وکار در شرکت‌های مختلف فعالیت کرده است. 

مولی مکینلی (Molly Mackinlay) مدیر محصول پروتکل لبز است. او مدرک کارشناسی و ارشد خود را در رشته علوم کامپیوتر از دانشگاه استنفورد دریافت کرده است. پس از آن حدود ۶ سال در گوگل مشغول به کار بوده است. 

معرفی سرمایه‌گذاران شبکه فایل کوین

فایل کوین موفق به جذب ۲۵۸.۳ میلیون دلار طی ۷ دوره جذب سرمایه از نهادها و افراد زیر شده است:

لئون هیلمن (Leon Hilmann)کریگ بلوم (Craig Bloem)Lombardstreet VenturesSimulation VenturesAlumni Ventures
PlaceholderThe Ark FundA16z CryptoZk CapitalDigital Currency Group
Pantera CapitalGalaxy DigitalBlockchain Capitalسم آلتمن (Sam Altman)فرد ارسام (Fred Ehrsam)
جیسون وایت میر (Jason Whitemire)ملتم دمیررورز (Meltem Demirors)

بررسی همکاری‌ها و شرکای پروژه فایل کوین

چین لینک در ۲۴ مارس ۲۰۲۱ شروع همکاری خود با فایل کوین را اعلام کرد. چین لینک یک راهکار بهینه اوراکل است که امکان انتقال داده خودکار بین قراردادهای هوشمند و سیستم‌های خارج از زنجیره را فراهم می‌کند. از موارد این همکاری می‌توان به پرداخت بیمه ماینر فایل کوین اشاره کرد. اوراکل‌های فایل کوین می‌توانند وضعیت فعلی ماینرهای فایل کوین را رصد کرده و در صورت آفلاین بودن یا عدم بازیابی داده‌ها، یک هشدار به قرارداد هوشمند بیمه در بلاکچین صادر می‌شود.

فایل کوین همچنین با لایوپییر (Livepeer) در استخراج مشترک همکاری کرده است. در نتیجه این همکاری ماینرهای فایل کوین قادرند علاوه‌بر فعالیت در شبکه فایل کوین‌، داده‌های ویدیویی پلتفرم لایوپییر را هم ذخیره کنند. لایوپییر پلتفرمی است که زیرساخت لازم برای تبدیل فرمت و تغییر حجم ویدیو را فراهم می‌کند. 

رمزارز FIL را از کدام صرافی‌ها بخریم؟

از بزرگترین بازارهای متمرکز برای خرید و فروش فایل کوین می‌توان به بایننس، گیت، کوین بیس، کوکوین، بیتفینکس، کراکن و جمینای اشاره کرد. صرافی‌های غیرمتمرکز برای خرید توکن FIL در بستر شبکه بایننس اسمارت چین هم صرافی پنکیک سواپ و ApeSwap هستند.

همچنین با کمک FVM و همکاری فایل کوین با Axelar وCeler امکان خرید این کوین در شبکه‌های بایننس اسمارت چین، پالیگان‌، اتریوم و بریج آن از طریق پل‌های بین زنجیره‌ای امکان‌پذیر است.

نحوه ذخیره سازی توکن FIL

ذخیره سازی توکن FIL
منبع: medium.com

در حال حاضر می‌توانید از کیف‌پول موبایل imToken و کیف پول تحت وب Filfox Wallet و کیف پول مرورگر Brave برای ذخیره رمزارز FIL استفاده کنید. از سایر کیف پول‌های سازگار با کوین فایل کوین باید به موارد زیر اشاره کرد:

آخرین و جدیدترین اخبار مربوط به فایل کوین

در این بخش به معرفی آخرین اخبار پروژه فایل کوین و ماشین مجازی این شبکه می‌پردازیم:

معرفی ماشین مجازی فایل کوین در فروردین ۱۴۰۲

اخبار مربوط به ماشین مجازی فایل کوین
منبع: Filecoin

در ماه مارس ۲۰۲۳، ماشین مجازی فایل کوین معرفی شد. به این ترتیب، قابلیت پیاده‌سازی قراردادهای هوشمند سازگار با اتریوم روی شبکه Filecoin اضافه شد. از آن زمان تا ۹ تیر بیش از ۲۵۰۰ قرارداد هوشمند در شبکه پیاده‌سازی و در فصل دوم سال ۲۰۲۳ حدود ۷ درصد از هزینه‌های گس فی شبکه فایل کوین را به خود اختصاص داده‌اند. پس از راه‌اندازی FVM‌، توسعه‌دهندگان اپ‌های سازگار با شبکه اتریوم می‌توانند پروژه‌های خود را با کم‌ترین تغییرات در کد روی شبکه فایل کوین پیاده‌سازی کنند. تاکنون چندین برنامه در بخش‌های مختلف اعم از ابزارهای زیرساخت، خدمات ذخیره‌سازی و ابری، آموزشی، رسانه‌ و سرگرمی و غیره روی ماشین مجازی فایل کوین پیاده‌سازی شده‌اند. با ادامه رشد کاربردهای FVM و ایجاد فرصت‌های توسعه، امکان خلق پروژه‌های جدیدی مانند امکان ذخیره‌سازی دائمی فایل (مشابه Arweave)، وام‌های تحت‌وثیقه به ارائه‌دهندگان فضای ذخیره‌سازی، محاسبات غیرمتمرکز و مواردی از این دست به وجود خواهد آمد.

شکایت SEC علیه فایل کوین و اوراق بهادار خواندن آن

در پاسخ به دسته‌بندی فایل کوین به عنوان اوراق بهادار توسط SEC، شرکت Protocol Labs از طریق توییتر اعلام کرد که Filecoin یک شبکه ذخیره‌سازی فایل غیرمتمرکز و منبع‌باز با مشارکت هزاران نفر در سراسر جهان است و نباید به عنوان یک اوراق بهادار در نظر گرفته شود. در دادگاه نیز قاضی پرونده این اتهام را رد کرد و فایل کوین را یک اوراق بهادار تشخیص نداد.

مخالفت پروتکل لبز با سازمان SEC در راستای اوراق بهادار خواندن فایل کوین
منبع: توییتر پروتکل لبز

آمارهای ثبت شده در شبکه طی ۲ فصل اول سال ۲۰۲۳

آمارهای ثبت شده در شبکه طی ۲ فصل اول سال ۲۰۲۳
منبع: Messari

با وجود کاهش فضای ذخیره‌سازی به میزان ۱۲ درصد در فصل دوم ۲۰۲۳ نسبت به فصل اول، استفاده از فضای موجود در شبکه ۸ درصد رشد داشته است. رشد ۶۴ درصدی بازار ذخیره‌سازی فایل کوین در فصل دوم سال ۲۰۲۳ نسبت به فصل اول نیز از نکات بارز سال ۲۰۲۳ است. درآمد حاصل شده از فی نیز نسبت به نیمه اول سال ۲۰۲۳ به میزان ۹۱ درصد رشد داشته است که ناشی از افزایش ۴۷ درصدی معاملات جدید در شبکه بوده است.

سوالات متداول (FAQ)

پرسش و پاسخ میهن بلاکچین
فایل کوین چیست؟

فایل کوین (Filecoin) شبکه‌ای از کامپیوترهای توزیع‌شده است که امکان ذخیره فایل را به صورت غیرمتمرکز فراهم می‌کند.

استخراج فایل کوین چگونه است؟

استخراج فایل کوین روشی برای کسب درآمد از شبکه Filecoin است و طی آن نودهای ذخیره‌کننده داده، فایل‌های کاربران را ذخیره کرده و بلاک‌های جدید به شبکه می‌افزایند و در ازای آن پاداش دریافت می‌کنند.

ارز دیجیتال فایل کوین چیست؟

رمزارز فایل (FIL)، کوین بومی شبکه فایل کوین است که برای پرداخت کارمزد تراکنش و پاداش‌دهی به نودهای شبکه فایل کوین استفاده می‌شود.

چطور می‌توان در شبکه فایل کوین داده ذخیره کرد؟ 

برای تعامل با فایل کوین، آپلود و دانلود فایل، اجاره فضای ذخیره‌سازی و بررسی صحت ذخیره‌سازی داده‌ها باید از رابط کاربری لوتوس (Lotus) استفاده کنید.

جمع‌بندی

فایل کوین یک شبکه همتابه‌همتا برای ذخیره فایل است. یک مکانیزم اقتصادی تشویقی برای اطمینان از صحت ذخیره‌سازی داده‌ها در آن تعبیه شده است. در فایل کوین، کاربران به فراهم‌کنندگان فضای ذخیره‌سازی (storage providers) بابت ذخیره فایل‌های خود پاداش می‌دهند. ارائه‌دهندگان فضای ذخیره‌سازی، کامپیوترهای مسئول ذخیره فایل و اثبات ذخیره هستند. فایل کوین در واقع نسخه غیرمتمرکز و توزیع‌شده سرویس مایکروسافت وب‌سرویس است که به طور منظم در دسترس بودن و یکپارچگی داده‌ها را تایید می‌کند. هدف فایل‌ کوین ارائه زیرساختی برای فشرده‌سازی داده‌های وب۳ از طریق ذخیره‌سازی قابل تایید و بازیابی محتوا در بستر بلاکچین است و به نظر می‌رسد با توجه به آمارهای اخیر این شبکه در حال رشد و توسعه و استقبال بیشتر در جهان است. نظر شما درباره شبکه فایل کوین چیست؟ در جریان رقابت میان شبکه‌های ارائه‌دهنده فضای ذخیره‌سازی چه جایگاهی خواهد داشت؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
3 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا