رمزارز در ایران

میهن بلاکچین؛ بررسی گزارش سال ۲۰۲۳ میلادی نوبیتکس

در سال‌های اخیر شاهد رشد چشمگیر صنعت کریپتو در ایران بوده‌ایم. در این بازار پویا و رقابتی، ارائه گزارش‌های سالانه از عملکرد و پیشرفت‌های صورت گرفته برای یک کسب و کار به عنوان یکی از ابزارهای ارتباطی کلیدی این امکان را می‌دهد تا بیزنس‌ها، عملکرد خود را به جامعه ارائه دهند.

در صنایع نوپا که رقابت بسیار شدید و پویایی در آن وجود دارد، مانند صنعتی که ما در آن فعالیت داریم، ارائه گزارش‌های سالانه از اهمیت بیشتری برخوردار است. زیرا این امکان را می‌دهد تا از نزدیک صنعت را ارزیابی کنیم و این داده مهم اطلاعاتی باعث بهبود کلی صنعت خواهد شد و افراد دیدگاه بهتری نسبت به آینده و چشم‌اندازهای این حوزه پیدا می‌کنند.

میهن بلاکچین، از پلتفرم تبادل رمزارز نوبیتکس و سایر صرافی‌ها که در این سال‌ها چنین گزارش‌هایی را به صورت عمومی منتشر می‌کنند، تقدیر به عمل می‌آورد. به عنوان یک رسانه، ما نیز سعی می‌کنیم تا این رویه تحلیل و بهبود را در حوزه کریپتو حفظ کنیم و سایر کسب و کارها را به ارائه گزارش‌های دوره‌ای از عملکرد خود تشویق می‌کنیم.

گزارش سال ۲۰۲۳ نوبیتکس

بازار کریپتو اهمیت زیادی در بین ایرانیان دارد و صرافی‌های ایرانی تقریبا آسان‌ترین راه دسترسی به آن محسوب می‌شوند. همان طور که نوبیتکس در گزارش سال ۲۰۲۳ خود اعلام کرد، تعداد کاربران نوبیتکس در ایران به حدود ۶ میلیون نفر رسیده است. در سال قبل ایران برای بار اول در ارزیابی وب سایت چین‌آنالیسیس (Chanalysis) قـرار گرفت و رتبه ۲۸ را از آن خود کرد. در مطلب پیش رو، گزارش سال ۲۰۲۳ نوبیتکس را بررسی خواهیم کرد و به سرویس‌ها و زیرساخت‌های جدید آن اشاره کرده‌ایم.

نوبیتکس در نگاهی کلی

تعداد کل کاربران پلتفرم نوبیتکس در پایان سال ۲۰۲۳ میلادی به بیش از ۵.۷ میلیون نفر رسیده است؛ که از این تعداد تقریبا ۱.۴ میلیون کاربر در سال ۲۰۲۳ برای اولین بار و به عنوان کاربران جدید وارد بازار نوبیتکس شده‌اند. تعداد کاربران جدید نوبیتکس در سال ۲۰۲۳ در مقایسه با سال ۲۰۲۲ میلادی ۲۸ درصد افزایش یافته است. میانگین سنی کاربران نوبیتکس تقریبا ۳۶ سال است و سالخورده‌ترین کاربر نوبیتکس خانمی اهل شهر نیشابور با ۹۸ سال سن است که با توجه به ماهیت بازار کریپتو نکته بسیار جالبی است.

سهم زنان از کل کاربران نوبیتکس در سال ۲۰۲۳ به رشد سالانه خود ادامه داده و به ۲۳٪ رسیده است. علاوه بر این سهم زنان از معاملات هم ۴٪ رشد کرده و به ۲۲٪ رسیده است. شایان ذکر است که ارزش دارایی رمزارزی زنان هم در این مدت از ۱۵.۴٪ به ۱۷.۳۳٪ رسیده است.

سهم زنان و مردان از کل کاربران نوبیتکس

سن اکثر کاربران نوبیتکس بین ۳۰ تا ۴۰ سال است و این گروه سنی، بیش از ۴۰٪ از معاملات آن را تشکیل می‌دهد. کاربران ۴۰ تا ۵۰ هم در جایگاه دوم کاربران نوبیتکس قرار گرفته‌اند. شایان ذکر است که ۷۰٪ از کاربران نوبیتکس زیر ۴۰ سال سن دارند. این در حالی است که سن ۷۲٪ از کاربران بازار کریپتو در جهان کم‌تر از ۳۴ سال است. سالخورده‌ترین کاربر نوبیتکس هم یک شهروند خانم ۹۸ ساله است. علاوه بر این ۵۱٪ از کاربران نوبیتکس تحصیلات کارشناسی و بیشتر دارند. این امر نشان می‌دهد که افراد تحصیل‌کرده تمایل بیشتری به سرمایه‌گذاری در بازار کریپتو دارند.

گروه سنی کاربران نوبیتکس

آمار بازدید ماهانه سایت نوبیتکس در سال ۲۰۲۳ به طور میانگین برابر با ۸.۲ میلیون بازدید و همین آمار برای اپلیکیشن موبایل نوبیتکس برابر ۲۴ میلیون بازدید بوده است. تعداد بازارهای تتری و ریالی پلتفرم نوبیتکس در سال ۲۰۲۳ به ۱۹۶ مورد رسیده که نسبت به سال قبل ۱۰۰٪ رشد را ثبت کرده است. تعداد کل سفارش‌های منجر به معامله این پلتفرم هم در سال ۲۰۲۳ بیش از ۶۸ میلیون معامله بود.

محصولات نوبیتکس در یک نگاه

این بخش از گزارش نوبیتکس اطلاعاتی را در مورد توسعه این کسب و کار در سال ۲۰۲۳ در اختیار ما قرار می‌دهد. در واقع برای ارزیابی یک کسب و کار آن هم در حوزه دیجیتال، تنوع محصولات فاکتور بسیار مهمی به شمار می‌رود. در تصویر زیر، سرویس‌ها و خدماتی که نوبیتکس در سال ۲۰۲۳ توسعه و یا ارائه داده را باهم می‌بینیم:

محصولات نوبیتکس در سال 2023 میلادی
محصولات نوبیتکس در سال ۲۰۲۳- منبع: گزارش نوبیتکس

نوبیتکس در سال ۲۰۲۳ در مجموع ۱۰ سرویس یا خدمت جدید را به سبد محصولات خود اضافه کرده است. ابتدا لیست این محصولات را ببینیم:

  • موقعیت فروش تعهدی در بهمن ۱۴۰۱
  • استیکینگ یا سپرده‌گذاری رمزارزها در اسفند ۱۴۰۱
  • استخر مشارکت در تیر ۱۴۰۲
  • احراز هویت هوشمند در مرداد ۱۴۰۲
  • دو محصول لاکت ولت و نوبی‌دکس در مرداد ۱۴۰۲
  • بهبود سطوح کاربری و روند ثبت نام کاربران در شهریور ۱۴۰۲
  • موقعیت خرید تعهدی و ضریب در شهریور ۱۴۰۲
  • ارائه EIP -7503 در شبکه اتریوم (پروپوزال کرمچاله دانش صفر) توسط تیم نوبیتکس لبز در مهر ۱۴۰۲
  • قابلیت ییلد فارمینگ در آبان ۱۴۰۲
  • رونمایی از نسخه IOS پلتفرم نوبیتکس

تنوع لیست بالا نشان می‌دهد که نوبیتکس در سال ۲۰۲۳ بر روی توسعه کسب و کار خود متمرکز بوده است. در ادامه کاربرد هر محصول را به طور خلاصه معرفی می‌کنیم:

معاملات تعهدی در نوبیتکس

تریدرهای بازار ارز دیجیتال با معاملات مارجین آشنایی دارند و معاملات تعهدی پلتفرم نوبیتکس، نسخه منطبق بر قوانین کشور برای انجام معاملات مارجین است. نوبیتکس در این گزارش گفته که این پلتفرم معاملاتی نخستین و تنها پلتفرمی است که این نوع معاملات را منطبق با مصوبه شورای فقهی سازمان بورس ایران پیاده‌سازی کرده است. معاملات مارجین ابزاری برای استفاده از اهرم در معاملات به منظور افزایش میزان دارایی درگیر در یک موقعیت معاملاتی است و همچنین به تریدرها این اجازه را می‌دهد تا معاملات Short بر روی رمزارزها را ثبت کنند. 

پیاده‌سازی این نوع معاملات در ایران به دلیل قوانین فقهی، همواره با چالش‌هایی رو به رو بوده است. با این حال نوبیتکس به شکلی این معاملات را ارائه کرده که مساله ایجاد بهره یا ربا در مدل معامله مارجین را حل کند. طبق آمار منتشر شده توسط نوبیتکس از زمان ارائه این محصول، ۴۰۰ هزار موقعیت تعهدی موفق در این پلتفرم معاملاتی ثبت شده است و بیش از ۲۳ هزار نفر از کاربران نوبیتکس حداقل یک بار از این معاملات استفاده کرده‌اند.

سرویس‌های کسب درآمد 

محصولاتی مانند استخر مشارکت، استیکینگ و قابلیت ییلد فارمینگ سه محصولی است که به دنبال ایجاد فرصتی برای کسب درآمد (Passive income) برای کاربران است. در هر سه محصول کاربران می‌توانند دارایی دیجیتال خود را در اختیار نوبیتکس قرار دهند و در ازای این کار، درآمد داشته باشند.

در سال‌های اخیر چنین سرویس‌هایی صرفا در صرافی‌های متمرکز خارجی ارائه می‌شد ( به این شرط که پروتکل‌های غیرمتمرکز را نادیده بگیریم) که عموما به دلیل اجباری بودن احراز هویت برای استفاده از این خدمات، عملا ایرانیان فعال در صرافی‌های متمرکز، امکان استفاده از این خدمات را نداشتند. با این حال نوبیتکس و چندی از صرافی‌های داخلی نیز چنین سرویس‌هایی را ارائه می‌دهند که نیاز کاربران به صرافی‌های خارجی را کمتر می‌کند.

ورود به دنیای دیفای

نوبیتکس با ارائه دو محصول کیف پول (لاکت ولت) و صرافی غیرمتمرکز (نوبی‌دکس)، وارد حوزه دیفای شده است. ارائه یک صرافی غیرمتمرکز توسط یک صرافی متمرکز ممکن است کمی عجیب به نظر برسد؛ نوبیتکس هدف خود از ارائه یک صرافی غیرمتمرکز را “گامی برای ورود به دنیای دیفای” اعلام کرده است. این صرافی غیرمتمرکز بر روی شبکه آربیتروم ارائه شده و امکان معامله ۵ توکن با زوج پایه تتر در این دکس وجود دارد. 

همچنین نوبیتکس با راه‌اندازی کیف پول غیرامانی لاکت ولت تلاش کرده است امنیت بیشتری را در اختیار کاربرانش قرار دهد. این کیف پول در حال حاضر از ۹ شبکه بلاک چینی پشتیبانی می‌کند و بیشتر از ۵۰۰ کاربر فعال هفتگی دارد.

نوبیتکس لبز

تقریبا در اوایل پاییز ۱۴۰۲ بود که خبر ارائه یک پروپوزال در شبکه اتریوم توسط نوبیتکس لبز در رسانه‌های داخلی و خارجی منتشر شد. این پروپوزال با کد EIP-7503 و با عنوان “Zero-Knowledge Wormholes” یا ” کرم‌چاله دانش صفر” در جامعه اتریوم منتشر شد. در این پروپوزال ایده‌ای مطرح شد که با استفاده از آن صرافی‌های متمرکز می‌توانند دارایی ذخیره شده در صرافی خود را بدون افشای آدرس و تراکنش‌هایشان اثبات کنند.

جمع‌بندی

در این گزارش تحلیلی سعی کردیم تا خلاصه‌ای از گزارش سال ۲۰۲۳ میلادی نوبیتکس را ارائه دهیم. در صورتی که تمایل دارید این گزارش را به صورت کامل مطالعه کنید، از اینجا دانلود کنید. در این گزارش لیستی از محصولات و خدماتی که این صرافی در سال ۲۰۲۳ میلادی ارائه یا بهبود داده را ارائه دادیم. از بهبود در عملکرد محصول فعلی نوبیتکس تا ارائه محصولاتی برای کسب درآمد کاربران و از ورود این پلتفرم معاملاتی به حوزه دیفای تا ورود به جامعه توسعه‌دهندگان اتریوم، در این مقاله پوشش داده شد. در انتها میهن بلاکچین ضمن قدردانی از نوبیتکس به دلیل ارائه این گزارش، سایر صرافی‌های متمرکز ایرانی را نیز به ارائه چنین گزارش‌هایی دعوت و تشویق می‌کند.

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا