مقالات عمومی

چهره‌های معروف صنعت ارز دیجیتال که در سال ۲۰۲۰ دستگیر شدند!

علیرغم آنکه صنعت ارز های دیجیتال در سال ۲۰۲۰ شاهد افزایش علاقه عموم مردم بوده است، اما در این سال چندین فرد برجسته عرصه ارز های دیجیتال توسط قانونگذاران دستگیر شدند.

طی یک سال گذشته، بسیاری از افراد برجسته حاضر در عرصه ارز های دیجیتال دستگیر شده‌اند. از دستگیری جان مک‌آفی تا اتهامات علیه مدیران اجرایی یکی از صرافی‌های بزرگ دنیا، سال ۲۰۲۰ شاهد اتفاقات مختلفی در خصوص مجرمان بودیم.

طی ۱۰ ماه اول سال ۲۰۲۰، شرکت تحلیل بلاک چین سایفرتریس (CipherTrace) تخمین زد که ضررهای ناشی از دزدی، هک و کلاهبرداری مجموعا به ۱.۸ میلیارد دلار رسیده است. رقمی که بخشی از آن به دلیل ظهور پلتفرم‌های مختلف دیفای بوده است.

این گزارش اذعان داشته است که سال ۲۰۲۰ از لحاظ ضررهای ناشی از جرایم مرتبط با ارز های دیجیتال، پس از سال ۲۰۱۹ در رتبه دوم قرار می‌گیرد. گفتنی است ضررهای ناشی از این جرایم در سال ۲۰۱۹ بیش از ۴.۵ میلیارد دلار بوده است.

در ادامه به بررسی دقیق‌تر بعضی از معروف‌ترین و مهم‌ترین افراد حاضر در مسائل قانونی خواهیم پرداخت.

ناپدید شدن آرتور هایز پس از اتهامات وزارت دادگستری آمریکا

ارز های دیجیتال

در تاریخ ۱ اکتبر، وزارت دادگستری آمریکا اتهاماتی را علیه آرتور هایز (Arthur Hayes) موسس صرافی بیتمکس و هم‌چنین سه همکار وی به جرم نقص قانون حفظ اسناد محرمانه بانکی عنوان کرد. کمیسیون معاملات آتی کالاهای آمریکا نیز اتهاماتی را علیه هایز به جرم نقص قوانین ضدپولشویی بیان کرد.

از آن زمان تاکنون، هایز که در هنگ کنگ اقامت داشت ناپدید شده است و هنوز خود را نشان نداده است. اما خبر خوب برای هایز این است که هنگ کنگ و آمریکا توافقنامه استرداد مجرمان را به دلیل تنش‌های سیاسی اخیر به حالت تعلیق درآورده‌اند.

وزارت دادگستری مدعی است که بیتمکس در چندین فعالیت مشکوک حاضر بوده است و سیاست‌های ضدپولشویی و احراز هویت ضعیفی داشته است که به راحتی توسط عوامل شخص ثالث می‌توانست مورد سوءاستفاده قرار بگیرد.

بیتمکس هم‌چنین به مدیریت ساختار شرکتی بین‌المللی و پیچیده با دفاتری در نیویورک و هنگ کنگ متهم شده است، در حالی که این صرافی مدعی بوده در خارج از کشور کشور سیشل ثبت شده است.

پس از انتشار این خبر، بیتمکس خروج هایز به عنوان مدیرعامل همراه با ساموئل رید (Samuel Reed) مدیر ارشد فناوری و گرگ دایر (Greg Dwyer) رییس بخش توسعه تجاری را از این شرکت اعلام کرد.

غیبت مرموز Xu

پس از آنکه صرافی بزرگ ارز دیجیتال OKEx در تاریخ ۱۶ اکتبر، برداشت ارز های دیجیتال را به حالت تعلیق درآورد مورد انتقادهای بسیار زیادی قرار گرفت. این اقدام OKEx باعث جلوگیری برداشت ارز های دیجیتال توسط کاربران شد.

گزارش‌ها حاکی از آن بود که این موضوع مربوط به دستگیری مینگ ژینگ “استار” ژو (Mingxing “Star” Xu) موسس چینی این صرافی توسط مقامات داخلی بوده است. اگرچه صرافی بیتمکس OKEx ارتباط این دستگیری با جلوگیری از برداشت را کتمان کرد.

پس از آنکه ژو ۳۰ روز در دسترس نبود، سرانجام در تاریخ ۱۹ نوامبر در برنامه ویچت خود را نشان داد. وی بیان کرد که با مسئولان و مقامات مربوطه در خصوص بررسی فهرست کردن ارز های دیجیتال در سال ۲۰۱۷ توسط OK Group در حال همکاری بوده است. طی این فهرست کردن، صرافی OKEx در صدد همکاری با نهاد شخص ثالث ناشناس به منظور ارائه محصولات خود به مشتریان سراسر جهان بوده است. ژو اذعان کرد که بازرسان با بررسی اقدامات تجاری گذشته وی، سرانجام اتهامات را از او برداشتند.

پس از یک ماه، صرافی OKEx سرانجام برداشت ارز های دیجیتال را در تاریخ ۲۷ نوامبر مجددا امکان‌پذیر ساخت.

پایان سفر کشتی تفریحی اسپانیایی جان مک‌آفی

جان مکافی و Ghost

دانشمند حوزه فناوری، طرفدار و تبلیغ‌کننده ارز های دیجیتال و میلیونر شناخته‌شده، جان مک‌آفی یکی از افراد برجسته و پیشروی تب‌وتاب ارز های دیجیتال بوده است. در سال ۲۰۱۷، وی بیان کرد که تا ۳۶ ماه آتی قیمت بیت کوین به یک میلیون دلار یا بیشتر خواهد رسید، در غیر اینصورت در برنامه زنده یکی از اعضای بدن خود را می‌خورد.

مک‌آفی در ماه اکتبر در بارسلونا توسط مقامات محلی به دلیل اتهام فرار از مالیات دستگیر شد. گفتنی است این اتهام توسط دولت آمریکا علیه وی عنوان شده بود. او هم‌چنین به تبلیغ کلاهبردارانه مجموعه‌ای از پروژه‌های مشکوک ارز دیجیتال متهم شده بود. در این اتهامات، ادعا شده بود که مک‌آفی از این پروژه‌ها، میلیون‌ها دلار سود کسب کرده است.

مقامات مدعی بوده‌اند مک‌آفی علیرغم کسب میلیون‌ها دلار از شغل مشاوره‌ای، سخنرانی‌ها، سرمایه‌گذاری در ارز های دیجیتال و سایر موارد، چهار سال متوالی اظهارنامه مالیاتی خود را ارائه نداده است. طبق بیانیه‌ وزارت دادگستری آمریکا، جان مک‌آفی به طور غیرقانونی درآمد خود را به چندین حساب بانکی و حساب صرافی‌های ارز های دیجیتال با اسامی مختلف وارد کرده است. وی هم‌چنین به عدم ارائه چندین دارایی گران خود نظیر کشتی تفریحی و املاک متهم شده است.

این اولین بار نیست که مک‌آفی با عدم رعایت قوانین درگیر شده است. در سال ۲۰۱۲، مک‌آفی با مرگ همسایه خود به اسم گرگوری فاول (Gregory Faull) در ارتباط بوده است. در سال ۲۰۱۹، وی به پرداخت ۲۵ میلیون دلار دیه محکوم شد اما از پرداخت آن امتناع کرد و گفت:

من به هیچکدام از ۳۷ شکایت خود طی ۱۱ سال گذشته پاسخ نداده‌ام.

اگر مک‌آفی به دو اتهام اخیر خود محکوم شود ممکن است ۳۰ سال زندان را پیش روی خود ببیند.

فروپاشی طرح میلیارد دلاری سانتیاگو فونتس

سانتیاگو فونتس (Santiago Fuentes) اسپانیایی، مدیر شرکت آربیتراژ ارز های دیجیتال به اسم Arbistar بود. ده‌ها هزار کاربر، بیت کوین خود را در ربات معاملات آربیتراژ این شرکت سرمایه‌گذاری کرده بودند. شرکت بازرسی بلاک چین Tulip Research گزارش داده است که شرکت Arbistar از ابتدای فعالیت خود بیش از یک میلیارد بیت کوین سرمایه جذب کرده بود.

شک و سوء‌ظن‌ها از ماه سپتامبر و هنگامی شکل گرفت که فونتس مدعی شد به دلیل “خطای دیجیتالی” ربات معاملاتی Arbistar غیرفعال شده است و طی یک شب، بیش از یک چهارم سرمایه‌های این شرکت از دست رفته است.

مقامات اسپانیایی طی بازرسی‌های خود مشخص کردند که فونتس از جایگاه خود من مرتبط با ارز های دیجیتال بوده است برای انجام چندین کلاهبرداری مالی و پولشویی استفاده کرده است. Tulip Research رد فعالیت‌های برداشت ارز های دیجیتال توسط Arbistar را تا بازاری در دیپ‌وب به اسم هایدرا (Hydra) دنبال کرد.

فونتس در ماه اکتبر دستگیر شد و به کلاهبرداری مالی و پولشویی محکوم شد. در تاریخ ۱۳ دسامبر، وکلای ۱۳۰ مشتری این شرکت اذعان کردند که ۴ میلیون یورو معادل ۴.۸۶ میلیون دلار از دست داده‌اند. رسانه‌های اسپانیایی بیان کردند که مجموعا ۳۲,۰۰۰ نفر بیش از ۹۳.۴ میلیون یورو معادل با ۱۱۳.۵ میلیون دلار خود را از دست داده‌اند.

فرار متیو پیرسی با اسکوتر آبی

در تاریخ ۱۶ نوامبر، فردی ۴۴ ساله ساکن ایالت کالیفرنیا که با استفاده از اسکوتر آبی در صدد فرار از دست مقامات بود، توسط FBI دستگیر شد.

خبرگزاری‌های محلی گزارش دادند که متیو پیرسی (Matthew Piercey) ابتدا توانست با وانت خود را به ساحل دریاچه شاستا (Shasta) برساند و سپس از اسکوتر آبی که معمولا حداکثر سرعت آن ۶ کیلومتر در ساعت است استفاده کند و تقریبا ۲۵ دقیقه در زیر آب از دست پلیس فرار کند. وی پس از آنکه به روی آب آمد دستگیر شد.

پلیس مدعی شده است که پیرسی از ماینینگ ارز های دیجیتال و سایر سرمایه‌گذاری‌ها، ۳۵ میلیون دلار از طریق شرکت‌های Family Wealth Legacy LLC و Zilla Financial LLC کلاهبرداری کرده است.

این دو شرکت، سرمایه‌گذاران ثروتمند را مورد هدف قرار داده و از هر مشتری حداقل ۵۰,۰۰۰ دلار به دست آورده بود. هرچند، پیرسی بیان کرد که هیچگونه شناختی از ارز های دیجیتال ندارد.

طبق گزارشات، پیرسی ۲.۵ میلیون دلار از سرمایه به دست آمده از طریق طرح‌های مورد نظر را خرج بازسازی دو خانه و تسویه بدهی کارت‌های اعتباری خود کرده است. وی اکنون با اتهامات مختلف کلاهبرداری، پولشویی و خریدن افراد به منظور ارائه شهادت دروغ مواجه است. در صورتی که پیرسی محکوم شود ممکن است باقی عمر خود را در زندان بگذارند.

دستگیری هارپریت سینگ ساهنی توسط کارآگاهان هندی

هارپریت سینگ ساهنی (Harpreet Singh Sahni) طی سالیان گذشته به عنوان فردی که معمولا با اشخاص مطرح استرالیایی نظیر تونی ابوت (Tony Abbott) و جولیا گیلارد (Julia Gillard) نخست وزیرهای سابق استرالیا نشست و برخاست دارد برای خود اعتبار کسب کرده بود.

اما در ماه اکتبر ۲۰۲۰، پلیس هند مدعی شد که ساهنی و افراد نزدیک به او تقریبا ۵۰ میلیون دلار از مشتریان خود کلاهبرداری کرده‌اند. وی به تبلیغ طرحی به اسم Plus Gold Union Coin یا PGUC پرداخته بود که ارائه سود بین ۵۰۰۰ الی ۸۰۰۰ دلار در روز را به سرمایه‌گذاران خود وعده داده بود.

به کسانی که تقریبا ۷۰۰۰ دلار در PGUC سرمایه‌گذاری کرده بودند گفته شد که می‌توانند طی یک سال بیش از ۱۰۰,۰۰۰ دلار سود کسب کنند. سرمایه‌گذاران موظف بودند تا سرمایه خود را طی یک قرارداد ۱۲ ماهه مسدود کنند و طی این مدت، نمی‌توانستند ارز های دیجیتال خود را خرج یا نقد کنند. هرچند، با افزایش محبوبیت PGUC، دارندگان این توکن به تدریج به این موضوع مشکوک شدند.

وبسایت PGUC در مقطعی به مدت چندین هفته از دسترس خارج شد و هنگامی که ارزش این ارز دیجیتال سقوط کرد، سرمایه‌گذاران هیچ راهی پیش روی خود نمی‌دیدند تا ضرر خود را به حداقل برسانند یا دارایی خود را برداشت کنند. سرمایه مورد نظر که تقریبا ۵۰ میلیون دلار تخمین زده شده است ناپدید شد و تمام راه‌های ارتباطی با مشتریان متوقف شدند.

ساهنی اکنون ۲۴ سال حبس را پیش روی خود می‌بیند و منتظر جلسه محاکمه است.

کلاهبرداری میلیون دلاری کانر فریمن

سازمان امنیت ملی آمریکا، کانر فریمن (Conor Freeman) متخصص IT را مسئول سرقت بیش از ۲ میلیون دلار ارز دیجیتال تشخیص داده است. فریمن توسط مقامات سازمان امنیت ملی در تاریخ ۱۶ نوامبر دستگیر و مجبور به برگرداندن بیش از ۱۴۲ بیت کوین به صاحبان خود شد.

گزارش‌ها حاکی از آن است که فریمن با گروهی همکاری می‌کرده است تا از طریق شبکه‌های اجتماعی مختلف به آدرس‌ ایمیل و شماره تلفن قربانیان دسترسی پیدا کنند. آنها هم‌چنین قراردادی در صنعت مخابرات داشتند که به آنها امکان می‌داد تا حمله‌های پیچیده تعویض سیم کارت (SIM-swap) را اجرا کنند.

طی این حمله، کلاهبرداران می‌توانند سیم کارتی تهیه کنند که مستقیما به شماره موبایل قربانی متصل است. این اقدام به حمله‌کنندگان امکان می‌دهد تا به پیام‌های احراز هویت دو مرحله‌ای افراد و هم‌چنین رمز عبور یکبار مصرف آنها دسترسی یابند. این رمز عبور برای تایید هویت و تایید تراکنش‌های مالی بزرگ استفاده می‌شود.

فریمن به سرقت ۱.۹۲ میلیون دلار از ارز های دیجیتال سث شاپیرو (Seth Shapiro) برنده جایزه امی و هم‌چنین کسب غیرقانونی ۲۵۰,۰۰۰ دلار از دو قربانی دیگر به اسامی مایکل تمپلمن (Michael Templeman) و دارن ماربل (Darren Marble) متهم شده است.

تیم پلاس توکن

کلاهبرداری پلاس توکن

اوایل سال جاری در ماه جولای، پلیس کشور چین ۱۰۹ نفر را در رابطه با طرح پانزی پلاس توکن (PlusToken) دستگیر کرد. از میان این افراد، ۲۷ نفر نظیر چن بو (Chen Bo)، لو جیانگهوا (Luu Jianghua)، لو ژینگهای (My Qinghai)، جین شینگهای (Jin Xinghai)، وانگ ین (Wang Yin) و ژانگ ژین (Zhang Qin) از مغزهای متفکر این طرح بودند، در حالی که ۸۲ نفر دیگر نقش‌های کوچکتری در این برنامه ایفا می‌کردند.

میزان کلاهبرداری پلاس توکن، ۵.۷ میلیارد دلار از بیش از ۲ میلیون سرمایه‌گذار تخمین زده شده است. این پروژه در خارج از کشور چین، خود را به عنوان یک کیف پول ارز دیجیتال معرفی کرده بود و مدعی شده بود در صورتی که کاربران با استفاده از بیت کوین یا اتر به خرید توکن‌های PLUS بپردازند، سود بسیار زیادی را کسب خواهند کرد.

در سال ۲۰۱۹، اعضای کلیدی این طرح، مقدار زیادی از ارز های دیجیتال مورد نظر را به خارج از این پلتفرم انتقال دادند، به طوری که از ماه فوریه تا مارس، ۲۵,۰۰۰ بیت کوین به آدرس‌های مختلف نظیر ترکیب کنندگان بیت کوین (Bitcoin Mixers) و در ماه ژوئن نیز ۷۸۹,۵۳۴ اتر ارسال شد. هرچند، تا پایان سال کل این طرح لو رفت و تا ماه جولای ۲۰۲۰، این پروژه توسط پلیس کشور چین کاملا تعطیل شد.

در ماه نوامبر اعلام شد که ۱۹۴,۷۷۵ بیت کوین، ۸۳۳,۰۸۳ اتر، ۷۹,۵۸۱ بیت کوین کش، ۱.۴ میلیون لایت کوین، ۷۴,۱۶۷ توکن دش (Dash)، ۶ میلیارد دوج کوین، ۲۱۳,۷۲۴ تتر، ۴۸۷ میلیون XRP و ۲۷.۶ میلیون EOS مجموعا به ارزش تقریبی ۴ میلیارد دلار مصادره شده است. اوایل ماه جاری، چن بو و همدستان وی به ۲ الی ۱۱ سال حبس محکوم شدند.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا